IZRAEL za KAČKU
Izrael je zemí několika tváří, kultur, náboženství. Dechberoucí "pustina" ♥. Dva světy v jednom - čistý a kultivovaný svět Izraele a za zdí svět arabského bordelu a chaosu. Obojí má svoje kouzlo…
Cestopis z roku 2019 napsala CESTUJI za KAČKU
Letenky do Izraele…
Osobně doporučuji cestovat s nízkonákladovou leteckou společností a Raynair (Laudamotion), protože s touto společností se do Izraele dostanete i za 600,- Kč. Samozřejmě mluvím o ceně zpáteční letenky. Levné letenky jsou ale pouze v zimě, hlavně leden a únor. Mě se podařilo koupit zpáteční letenku Bratislava - Ovda - Bratislava pod 600,- Kč za jednu osobu. Odletové místo je Bratislava, která je pro nás moraváky dostupnější než třeba Praha :)
Termín tohoto tripu: 31.1. - 3.2.2019
Postup při hledání letenky: navštívit oficiální stránkyhttp://www.ryanair.com, zadat odletové místo Bratislava a místo příletu Ovda. Pak už jen stačí libovolně kombinovat data. Odlety jsou ve skvělou dobu - ve čtvrtek brzo ráno s návratem v neděli odpoledne. Na zahřátí se a vidění kousku Izraele to akorát stačí a v tomto prodlouženém víkendu nevyčerpáte ani tolik dovolené.
Ubytování v Izraeli…
Ubytování není nutné řešit hodně dopředu, ceny i týden před odletem pořád stejné - příznivé. Je zde totiž mimosezona a nabídka převyšuje poptávku. Ubytování, stejně jako vždy, hledám na stránkách www.booking .com.
Nyní jsem si na tuto cestu zarezervovala dvě různá ubytování. Cena pro dvě osoby je za 3 noci 3000 Kč. Pro dva. Tedy 1 500,- Kč na osobu a veelet. Rezervované ubytování jsou ubytka s hodnocením 8 a víc, vždy s bazénem a kvalitní wifi.
Příklad ubytování zde: 1 noc za 1 005,- Kč pro dvě osoby...
https://www.booking.com/hotel/il...40f6184268
ITINERÁŘ
Ovda letiště - Eilat - Dead See - Betlém - Jeruzalém - Dead See - Eilat - Ovda
Den č. 1 - OVDA, EILAT
Náš den, resp. čtyředenní výlet, začal odletem z Bratislavy ve čtvrtek 31.1.2019 v 7:45 ráno. Přílet do Izraele, konkrétně na letiště Ovda, byl ve 12:30 hodin místního času.
Hodně diskutované je letiště a vůbec vstup do země. Koluje spousta informací o tom, jak přísné jsou bezpečnostní kontroly. Po příletu na letiště projdete uvítacím pohovorem s imigrační pracovníkem. Musíte odpovědět na to, zda už jste někdy v Izraeli byli, jak dlouho se v této zemi hodláte zdržet a také co máte v plánu. Dobré znát také jméno ubytování, kde budete bydlet. Zkontrolují váš cestovní pas. Na všechno, na co se zeptají, slušně a příjemně odpovídejte, mohou vás totiž bez milosti do země nepustit a posadit na nejbližší letadlo zpátky.… Tak tohle všechno jsme si přečetli před cestou. Ve skutečnosti? Celní kontrola úplně stejně jako v každé jiné zemi. Otázka na to, jak se jmenujeme a kde budeme bydlet, za minutu stojíme za pasovou kontrolou. Všechno bez problémů i přesto, že naše pasy mají razítek z muslimských zemí habakuk. Každopádně letiště je střežené, nikde se nesmíte poflakovat, zdržovat. Jakmile projdete pasovou kontrolou, musíte postupovat dále. Neexistuje čekat za pasovou kontrolou na vašeho spolucestujícího… Také nesmíte nikde odložit zavazadlo bez dohledu - třeba kdybyste chtěli na WC.
Po příletu na letiště a po průchodu pasovou kontrolou obdržíte taštičku s informačními materiály o Izraeli a destinaci Ejlat. To se mi ještě nikdy nestalo, je to hodně milé. Navíc mají taštičky v různých jazycích. Nechybí čeština a slovenština, a protože na letišti moc dobře ví, kdo přiletěl – přesně tyto taštičky nám podávají. Opravdu super překvápko po příletu. Pravý opak toho, co jsme očekávaly… Jsme nadšené, protože netušíme, co bude následovat při odletu ze země :D
Z letiště v Ovda se dá dostat dvěmi způsoby. Tím první je využití Shuttlebusu, které jsou ovšem dražší. Druhým způsobem je veřejná doprava autobusové společnosti EGGED. Z tohoto letiště je nejlepší vyjet směr Eilat. Sem se dá veřejnou autobusovou dopravou dostat za 21,5 šakalů :D, cena je jednotná a je pouze v jednom směru. Jakmile projdete na letišti pasovou kontrolou, uvidíte přenosný stánek této autobusové společnosti. Nasednete do autobusu číslo 282. Všechny autobusy jsou synchronizovany s časy příletu letadel. Dokud nejsou všichni odbavení, autobus, který navazuje na váš let, z letiště neodjede. Z letiště jede autobus do Eilatu asi 60 kilometrů a cesta trvá zhruba 3/4 hod. Cesta je bez přestupu a je jedním slovem nádherná. Pustina, která vám bere dech. Vystoupíte na hlavním autobusovém nádraží - Central Bus Eilat.
Na tomto nádraží jsme si ihned po vystoupení z autobusu z letiště zakoupily jízdenky do Jeruzaléma na následující den. Odjíždíme v pátek ve 13 hod. a návrat z Jeruzaléma máme v sobotu o půlnoci. Cena jedné cesty pro jednu osobu je 70 šekelů, tedy zpáteční jízdenka do Jeruzaléma za 140 šekelů, tedy 750 Kč. Níže přikládám aktuální jízdní řády na různá místa v okolí Eilat..
Po příletu do Izraele a přesunu do Eilat jsme se seznámily s jedním Čechem, který si zde shodou okolností půjčil auto. Tento milý člověk se stal pro dnešní den naším průvodcem a také taxikářem. Jednak byl v Izraeli už poněkolikáté, takže nás vybavil spoustou zajímavých informací, ale také s námi vyřídil spoustu důležitých věcí. Tou hlavní bylo nakoupení SIM karty a dat. Za cenu 80 šekelů máme internet v mobilu, který by nám zde vystačil i měsíc. Bohužel menší tarif místní operátor nenabízí, tedy alespoň nám to prodavač tvrdil. I tak je internet v mobilu, tedy aktualizované mapy, velkou výhodou. Navíc už teď vím, že se do Izraele vrátím, takže SIM kartu určitě využiji, a ta z ceny 80 šekelů ukrojila 30. Poté, co si náš průvodce vyzvedl auto, vyzvedl nás, koupily jsme si sim karty a data, vyrazily jsme na průzkum města Eilat. Pláže nic moc, město dlouhé a roztahané, rozhodně neplatí, že ho projdete za 0,5 hod. Nicméně co určitě platí - za vidění tady nic moc nestojí. Spíš je to přestupní místo z letiště Ovda, ideální na rozměnění peněz, půjčení auta, možná první nocleh. Potom určitě vyrazit dál. I z tohoto důvodu jsme se hned rozhodly koupit si jízdenku do Jeruzaléma. Večer jsme objely místní supermarkety a nakoupily si jídlo a pití. Supermarkety jsou rozhodně o něco dražší než v České republice, ale není to zase takový dramatický rozdíl, jak bylo na internetu deklarováno. Ze základních potravin například ...láhev vína za 140,- Kč :)
EILAT
Jedná se o letovisko na břehu Rudého moře. Na jedné straně je ohraničen průzračně modrými vodami Rudého moře, které je neuvěřitelně bohaté na korálové útesy a stovky druhů tropických ryb, druhou hranici tvoří Negevská poušť s překrásnými skalními masívy. Teplota moře meklesá ani v nejchladnějších měsících pod 20°C, a díky tomu se Eilat stal vyhledávaným místem Evropanů k strávení zejména zimní dovolené. Je zde také řada možností jak se zabavit. Vodní sporty, potápění, rybaření, pouštní safari, jízda na lodi či návštěva podvodní observatoře. Nechybí restaurace, bary, noční kluby, moderní diskotéky a promenáda. Eilat je ráj hlavně pro potápěče a nabízí speciální potápěčské kurzy, po jejichž absolvování obdržíte mezinárodně uznávaný průkaz. Současně se odsud dá podniknout několik zajímavých výletů - ke zřícenině pevnosti Massada poblíž Mrtvého moře nebo výlet do biblického města Jeruzalém. Také se dá dojet do Petry, která byla pro turisty z Izraele dlouhá léta tabu. Cesta sem je ale dlouhá a vstupné okolo 1 600,- Kč přemrštěné...
Den č. 2 - JERUZALÉM
Při chystání itineráře na tento čtyřdenní trip jsme zvažovaly variantu zůstat pouze v letovisku Eilat a odpočívat, také se prohřát na sluníčku, když u nás udeřil mráz… Nebo variantu jet "na dřeň" a zvládnout i cestu do Jeruzaléma, což s ohledem na místní svátek Sabath to není úplně jednoduché. Od pátečního odpoledne do sobotního večera totiž nejezdí žádné autobusy. To se opravdu těžko plánuje cestování. Jeruzalém je navíc vzdálený z Eilat asi 6 hodin jízdy autobusem. Přesto jsme se rozhodly pro variantu" na dřeň" - válet se můžeme doma :D
Po čtvrtečním příletu do Izraele a rozkoukání se v Eilat, malém městečku u moře, kde opravdu nic zajímavého není, se v pátek v poledne přesunujeme pouští na sever. Vzhledem k tomu, že jsme si opět našly auto s řidičem, opět už v letadle!!, měly jsme naprosto úžasné soukromé vyhlídky po celé cestě. Sice nám propadly zakoupené jízdenky na autobus, který jsme cestou i předjely, ale rozhodně to stálo za to! A i o tom život je - o lekcích a poučení se. Tady je jedno poučení jasné: nebýt přehnaně hyperaktivní :D Hlavní výhodou jízdy autem je zastávka u Mrtvého moře. Sem by jsme se autobusem určitě nedostaly a i kdyby kolem něj bus jel, asi by na nás řidič nepočkal, než bychom se vykoupaly.. A že jsme se nasolily na pár let dopředu! Po kůře v Mrtvém moři jsme omládly o deset let :) a litrová Havana, která tu po 24hodinách svého života padla, s tím nemá nic společného.. Koupání v Mrtvém moři bylo boží osvěžení a naprosto vyjímečný zážitek. Tak lehounké už nikdy nebudeme!😂 Rozhodně každému doporučujeme! Zastávka u Mrtvého moře je zatím asi to nejlepší z celého tripu!💛
Pokud nebudete mít štěstí na řidiče s autem, vyjedete z hlavního autobusového nádraží v Eilat, odkud do Jeruzaléma jede autobus č. 444. V pátek se ve 13.00 hodin jedná o poslední páteční autobus. Později už se veřejnou autobusovou dopravou cestovat nedá. Navíc tento bus - 444 - jako jediný jede přímo do Jeruzaléma, bez přestupu. Cesta vede přes poušť, takže výhledy jsou nádherné... V Jeruzalémě budete v 17. 15 hod., což je akorát na večerní a noční procházku, ubytování a odpočinek. Zpáteční jízdenka stojí zmíněných 140 šekelů, tedy cca 750,- Kč.
„I cesta je někdy cíl…“
A v tomto případě to platí dvojnásob! Je pátek po poledni a chystáme se na přesun do Jeruzaléma. Ten je z našeho letoviska Eilat vzdálený asi 5,5 hod. jízdy autobusem. To, že jsme tady káply na spřízněnou duši, která si zde půjčila auto a je ochotná nás svézt až do Jeruzaléma, je pro nás obrovský benefit! Nejen že máme maximální komfort a pohodlí v autě, můžeme se po cestě posilovat “kubánskými drinky svobody”🍸, máme neomezené množství zastávek… máme také neuvěřitelný výklad o všem, co se v této zemi děje.
Díky našemu doprovodu, který sem jezdí třikrát ročně na měsíc a půl, začínáme poznávat spoustu věcí. Historii této země, to, o co tu běží… Konečně dostáváme pochopitelný výklad všech místních rozdílnosti, toho, jak tento svět, pro nás tak zvláštní a neznámý, vlastně funguje. Zjišťujeme, že jsou zde na jednom území dva naprosto znepřátelené světy, dostáváme informace o rozdílných náboženstvích a vůbec - oběma těmito světy projíždíme… Cesta do Jeruzaléma trvá místo 5 hodin hodin 8, ale každá z nich stojí za to. Po cestě vidíme, jak se mění ráz krajiny, úžasný západ slunce kdesi v pustině v poušti, kde povečeříme, vidíme doly na magnesium, projíždíme místy, kde nevedou silnice, ale které náš průvodce zná. Jsou to místa, na která narazil při hledání noclehů pod širákem.. Nemineme žádnou významnou zastávku, nejen vidíme, ale vykoupeme se v Mrtvém moři, s čímž jsme vůbec nepočítaly… Také s naším doprovodem vrátíme šnečky zpátky do přírody...Je to totiž tak trošku blázen. Ale v tom nejlepším smyslu!!👌💪Z posledního tripu si odvezl domů ulity šneků a až doma zjistil, že všech 64 ulitek obživlo😂. Bylo mu těch šnečků tak líto, že je udržoval při životě a při nejbližší cestě, při této cestě, je vrátil zpátky na místo, kde je nasbíral… Trošku nad tím kroutíme hlavou, dost nevěřícně, ale na druhou stranu – přesně toto sedí do profilu člověka, který nám zde dělá naprosto dokonalého průvodce.
DEAD SEE - MRTVÉ MOŘE
Jedno z nejkrásnějších míst naší cesty. Není úplně jednoduché dostat se nízkonákladově (autobusem) až k moři... Podél celého pobřeží jsou hotely a rezorty, které mají soukromé pláže. Nicméně náš průvodce přesně věděl, kam zajet a kde i bezplatně zaparkovat. Vystupujeme z auta a během 2 minut jsme na pláži. Je pozdní odpoledne, na koupačku do západu sluníčka máme necelou hodinku. To nám ale vůbec nevadí. Hodina ve slané vodě je pro nás totální wellness! Neuvěřitelná konzistence vody, slanost, ale hlavně to, jak vás voda nadnáší. Nejde slovy vyjádřit! Obrovský a nezapomenutelný zážitek. Rozhodně bych každému doporučovala zažít. Pokud pojedete do Izraele, do Eilatu, určitě si na jeden den auto půjčte a sem si zajeďte. Na pláži jsou zdarma sprchy, ale pouze do 17 hod. V těchto sprchách teče sladká voda, takže sůl za sebe bez problému umyjete.
Mrtvé moře máme za sebou, zapadá sluníčko a my jsme opět na cestě do Jeruzaléma...
Sedíme uprostřed pustiny, kdesi v poušti, a hledíme na nejkrásnější červánky a západ slunce, co si jde představit. Hledíte na tu nádheru a uvědomíte si, že předevčírem jste koukal na západ slunka v mínus deseti nad hromadou sněhu a za dva dny na něj budete koukat zas. Že život hrne, jeden den tady a druhý na opačné straně světa, ale pořád jdeme vpřed. Každý den je vlastně cesta. Cesta za štěstím💛 A tu máme plně ve svých rukách. Přemýšlím, kde budu za rok, ale už teď vím, že je to vlastně úplně fuk. Podstatný je si tu “cestu za rok” užít tak naplno, jak to jde!
„Takže děcka - cestujte!✈️👌 Nikde vám nedojde víc a líp, jak šťastní jste, než pár stovek až tisíců kilometrů od domova. Doma totiž domov úplně nevnímáte. Ale na břehu oceánu nebo v písečné pustině si uvědomíte, jak krásný je mít doma přístav, kde se po každé cestě bezpečně upoutáte... Ale jen na chvilku! Než zase vyplujete za dalším dobrodružstvím a poznáním nejen dalšího místa na zemi, ale také sebe sama. Těšíme se na náš přístav, ze kterého vyplujeme na ještě stovky úžasných cest, jako byla tato...“
Páteční jízda do Jeruzaléma byla opravdu dlouhá… Díky našemu řidiči jsme měly možnost nejet klasickou cestou, kterou jezdí autobusy a většina návštěvníků, ale jely jsme přes palestinské území. Úplně přesně jsme nevěděly, co to znamená, ale po vjezdu za výstražnou ceduli nám to došlo. Toto je úplně jiný svět. Palestinské území se táhne podél západního břehu Jordánu a Izraelci sem prostě nesmí. Tudíž ani auto půjčené v Izraeli, samozřejmě s rozdílnou izraelskou značkou oproti SPZ palestinské, by se v těchto lokalitách vyskytovat nemělo… Ostatně v půjčovně to dost důrazně zakazují🙈 Každopádně jsme našemu průvodci věřily a byly jsme rády, že nahlédneme za závěsy světa, který vůbec neznáme. Bylo ale hodně zvláštní vjíždět do míst, označených jako AREA A s mega červenou výstražnou cedulí.. Nejen uvědomněním si nebezpečí izraelskopalestinských vztahů, ale hlavně sedět v autě coby žena, bez šátku na hlavě a ještě coby spolujezdec řidiče. Pohledy místních řidičů, můžů, nejde komentovat. Prostě zlo a nenávist. Ženy na ulicích takřka není vidět. Pokud ano, jsou obmotané šátkem od hlavy až k patě. Trošku se strachem krčíme v sedadle a projíždíme těmito místy opravdu s respektem. Věříme našemu průvodci, že ví dobře, co dělá… I když při vzpomínce na jeho šnečky, které si odvezl domů coby ulity a po měsíci a půl dovezl zpátky, protože zjistil, že nemá prázdné ulity, ale živé tvory… Taky spí měsíc v Izraeli pod širákem někde v poušti.. No raději na to nebudu myslet.. Každopádně bylo naprosto úžasné vidět ten kontrast, ten obrovský rozdíl. Když jsem byla malá a byla na Sněžce, měla jsem jednu nohu v ČR a druhou v Polsku a smála se, jak je ta hranice mezi dvěmi zeměmi neviditelná a bezvýznamná.. Vždyť je levá i pravá noha na stejné zemi! Žádný rozdíl! Tady? Přechod z čistého a kultivovaného izraelského světa za jednu červenou ceduli do světa arabského… a úplně jiný svět! Neuvěřitelný kontrast toho, co je na jedné straně “zdi” a na druhé… Najednou všude neskutečný bordel, chaos, hluk, troubení, křik, trhovci, milion obchodů a lidí prodávajících naprosto všechno a naprosto všude, odpadky všude, smrad, prostě cirkus. Sedím v autě bez šátku na hlavě a ignoruju vražedné pohledy všech místních řidičů a jsem opět vděčná za to, že si v mém normálním životě/světě můžu poskakovat na Sněžku s vítrem ve vlasech, v kraťáskách a v žabkách a se skleničkou Prosseca v ruce..
Ale jsme v Izraeli a já jsem strašně ráda, že jsme tenhle dvojí svět viděly na vlastní oči. Vyjíždíme z poslední palestinské oblasti – Betléma. Noční Betlém bylo vůbec velké dobrodružství.. Hezké město, krásné uličky na brutálním kopci, ale rozhodně bych tam samotným ženám po setmění chodit nedoporučovala.. Ve dne to může být úplně jiné, ale večer určitě ne.
Je skoro půlnoc a my přijíždíme do Jeruzaléma. Konečně! Ubytování máme přímo u Damašské brány, v samotném historickém centru. Náš doprovod si dělá legraci, protože naše ubytování v Palm hostel moc dobře zná… Před 4 roky si odtama odvezl blechy a spoustu dalších ne úplně příjemných vzpomínek…🙈 Není čas na hrdinství, pod širákem pod Olivovou horou s ním rozhodně spát nebudeme. Jdeme se ubytovat , jsme přece horalky! Projdeme check in přes araby na “recepci” - zahulenej smradlavej pajzl, kde dva asi dvacetiletí kluci hrajou PC hry a my jsme pro ně vyloženě opruz a jsme v našem “království”. Pokoj jedním slovem katastrofa, druhým slovem špína ✌️😁 Prostor 2 x 2 m bez oken. Máme naštěstí dvě sedmičky vína, takže dáme welcome drink, prolistujeme Korán, který nám zde nechali hned ve dvou výtiscích a mažeme na půlnoční prohlídku Jeruzaléma...
Půlnoční prohlídka Jeruzaléma je pro nás co do zážitku srovnatelná s Mrtvým mořem. Naprostá topka!💛 Město je skoro prázdné, všechny uličky vylidněné, vidíme to, co bysme za bílého dne neviděly. Žasneme, kocháme se, brouzdáme starodávnými uličkami, hledíme na všechny ty stavby a nádherné dveře.. Prostě úžasná atmosféra. Dojdeme až ke Zdi nářků, kde to na nás celé dolehne… Jsme na měkko. Sedneme na plastovou židli přímo u zdi a hledíme na všechny ty papírky v každé skulince.. Nepopsatelný zážitek.
Dneska jdeme spát zítra 😂, jsou skoro tři, ale stálo to za to! Vykoupané v Mrtvém moři, dechberoucí pouštní jízda, adrenalin v Area A na palestinské straně, Betlém a zakončení v půlnočním městě Jeruzalém. Dáváme si poslední skleničku vína, Korán je v našem království dokonalým postelovým stolečkem, vstřebáváme vjemy a těšíme se na zitřek, co nám přinese..
Den č. 3 - JERUZALÉM
Máme jenom jeden den na prohlídku Jeruzaléma. Je to opravdu málo času na to, co všechno se zde nachází...
...není co dodat – Jeruzalém je městem několika tváří, kultur a rozhodně nejsvatějším místem světa. Říká se, že zde má každý kámen svoji historii a místní zdi drží řadu tajemství. Dokonce existují mapy, kde byl Jeruzalém považován za střed světa. Je zde, uprostřed nádherných hradeb, směsice historie, kultury, náboženství a rozhodně obrovský nádech mystična. Západní Jeruzalém je židovský, východní má palestinskou populaci, ale nachází se zde i mnoho židovských čtvrtí. Jeruzalém, Staré město, je rozdělen na čtvrť židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou... naprosto rozdílné světy… Přesto je to JEDNO duchovní místo jak křesťanů, tak i židů a muslimů. Je zde slyšet hlas svolající muslimy k modlitbě, vyzvánění zvonu na kostelních věžích i zvuky trhů a denního ruchu místních neuvěřitelně krásných uliček.
Prošly jsme tyto čtvrtě, podívaly se za bílého dne ke Zdi nářků, prolítly Skalní chrám, Chrám Božího hrobu, Sion, Chrámovou horu, Kostel všech národů, Večeřadlo, Hrobku krále Davida, Hrob Panny Marie, Olivovou horu… Všechna místa byla krásná, dechberoucí. Okolo 14. hodiny jsme opouštěly hradby Jeruzaléma a přesunuly jsme se již tradiční cestou přes poušť zpátky k Mrtvému moři. Zde jsme daly další povznášející koupačku✌️😁, nasbíraly slíbenou mořskou sůl pro naše kamarády a pak už zpátky do Eilat. Zde nás čeká poslední nocleh, ráno přesun na autobusové nádraží a návrat ze země zaslíbené do země rodné…
Den č. 4 - OVDA - BRATISLAVA
Máme před sebou poslední den v Izraeli. Už se to nedá počítat jako den, protože v jednu po obědě odlétáme… Proto jsme se dneska dostatečně vyspaly, daly si výborné místní víno a vajíčka :) a sbalily jsme saky paky. Už včera jsme zjistily malý problém. Ten problém jsou letenky. Odbavit se u nízkonákladové společnosti Ryanair lze až 48 hod. před odletem. Dřív vás to nepustí. Z toho vyplývá nutnost odbavení až v místě pobytu, v Izraeli. Pokusili jsme se v sobotu odbavit , což se povedlo, ale zjistily jsme, že se na nevygenerovaly letenky. Prý je to v Izraeli běžné. Máte hotový check in letu, zobrazí se vám v mobilní aplikaci potvrzení, ale chybí klasická PDF letenka s QRS kódem. Tzn. – na letišti naprosto bezcenné. Dále jsme zjistily, že je na letišti nutnost předložit palubní lístek vytištěný, nikoliv jenom v mobilu. Nastala trochu panika, protože jsem zapoměla heslo na oficiální internetové stránky Ryanair. Když jsem si žádala o obnovu hesla, nešlo to. Musela jsem tedy požádat spřátelenou duši v České republice, aby se pod mým jménem a heslem nalogovala, letenky stáhla a poslala mi na e-mail. S tímto e-mailem jsme ráno zašly na recepci hotelu, kde nám velice ochotně letenky vytiskli. Zdálo se, že už našemu odletu vůbec nic nebrání… Přesunuli jsme se asi na 5 min. chůze vzdálené autobusové nádraží, odkud odjíždí autobus ke každému letu, vždy přesně 3 hodiny před odletem. V našem případě tedy v 10 hod. dopoledne. Odlet máme ve 13, cesta trvá asi 45 min., takže by mělo být všechno OK..
Další drobný zádrhel nastává na autobusovém nádraží, kde máme nachystané poslední šekely na jízdenku na letiště. U okénka nám ale řekne prodavač, že přijímá pouze platbu platební kartou jinak musíme platit u řidiče - v hotovosti. Řidič pro změnu platbu v hotovosti nepřijímá a posílá nás všechny k okénku. Takže si domů odvážíme pár šekelů, coř beru jako znamení opravdu se do Izraele vrátit :) , platíme jízdenky kartou a nasedáme do autobusu. Po 45 min. jsme opravdu na letišti. Po cestě jsme si daly ještě poslední láhve vína, aby jsme ten výstupní pohovor zvládly na jedničku…
No a čeká nás to nejlepší na konec… Pasová kontrola u výstupu ze země…
Zde zjišťujeme, že to opravdu není taková procházka růžovým sadem, jak jsme si po příletu myslely. Stoupáme si do fronty a čekáme na první pasovou kontrolu. První říkám proto, že jich následovalo celkem 5! Něco podobného jsem opravdu dosud nezažila. Nevím, zdali je v tom opravdu taková paranoia a chorobomyslnost, nebo chtějí jen všem cizincům znepříjemnit odlet ze země. Každopádně to byl opravdu masakr. Na první přepážce si vás vezme do ruky jeden z místních vyslýchačů. Jsou to vesměs mladí lidé ve věku mezi 20 až 30 roky, avšak vstřícný nebo milý pohled vůbec nečekejte. Jakýkoliv úsměv směrem k nim má taktéž nulový efekt. Jsou to neskutečný bachaři! Drtí nás nepříjemným pohledem a ptají se na takové otázky, že z toho padáte do vývrtky! Samozřejmě já i moje kamarádka Tereza máme velký problém. Obě dvě máme v pase razítka z Dubaje, tereza navíc z Maroka. Okamžitě začíná hrozný povyk, začínají nás řešit hromadně, volají nějakou místní "šéfku"… Obě tušíme, že nás čeká pár otázek navíc… Aby bylo jasné – vyslýchají každého. Výslech znamená pár otázek o tom, kdo vám balil zavazadla a zdali jste se zde s někým spřátelili… Náš výslech byl ale úplně jiná liga. Ptali se na náš vzájemný vztah, na to proč jsme v Izraeli, na to kdy jsme byli v Dubaji, jak dlouho, co jsme tam dělaly, jestli tam máme přátele, manžela, rodinu… Jestli máme na Facebooku někoho v přátelích z této lokality… Největší problém pro ně byl, že jsme byly obě dvě v Dubaji, ale nebyly jsme tam spolu. Jak je to možné, když tady – v Izraeli – spolu jsme. Na to jsme opravdu nedokázaly inteligentně odpovědět… Takovýchto dotazu nás čekalo asi 100. Ptali se opravdu na všechno. To, že neumíte dobře anglicky, není nejmenší problém. Jsou na všechny národnosti, které do Ovdy létají, připraveni. Okamžitě beru do ruky brožurku, kdy je v češtině asi 30 otázek s nachystanými odpověďmi. Vy si přečte českou verzi a ukážete na odpověď. Ovšem doplňující otázky jsou opravdu zákeřnost a sama do teď nechápu, jak jsme přesto to prošly. Taky jsme obdržely na naše zavazadla nálepku úplně jiné barvy, než většina cestujících. Čekali nás ještě další 4 kola prohledávání… Do letadla jsme nastupovaly opravdu "za pět minut dvanáct"! Respektive ve 12:55 (odlet ve 13.00). Musím říct, že ranní snídaně v podobě červeného vína a lahvinka bílého, kterou jsme si daly a Terez v autobuse, ve vteřině vyprchala. Takové rychlé vystřízlivění jsem ještě nezažila. Nicméně jsem věděla, že bez nás letadlo neodletí, že když někoho opravdu dusí, ale tak letadlo prostě čeká a má zpoždění. Tohle mě uklidňovalo a proto jsme zachovaly chladnou hlavu a slunce v duši :D Bylo to opravdu hodně nepříjemný a věřím, že mentálně slabší povahy by to opravdu rozhodilo. Každopádně ani toto mi nezkazí dojem z Izraele a chuť se tam v co nejbližší době vrátit.
Kompletní náklady na 4 dny v Izraeli:
- 600 Kč – zpáteční letenka Bratislava - Ovda - Bratislava
- 1500 Kč – 3x nocleh na osobu
- 300 Kč – přesun autobusem z letiště Ovda do Ejlat a zpátky na letiště
- 750 Kč – jízdenka do Jeruzalém a a zpátky(ta nám nakonec propadla🙈😁)
- 300 Kč – litr Havany na letišti v Bratislavě (příště bereme dvě, tak to bude dražší✌️😁)
- 600 Kč – jídlo a pití během pobytu
Celý tento trip stál dva dny dovolené a 4000 Kč na hlavu✌️🔝
„IZRAEL... byly jsme tady 4 dny, neviděly jsme rozhodně všechno, ale myslím, že jsme toho zvládly dost! Byl to nezapomenutelný zážitek, super Road Havana Trip, a já jsem si jistá, že ho ještě letos zopakuji!“
Jak se ti cestopis líbil?
CESTUJI za KAČKU procestovala 58 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 6 lety a napsala pro tebe 40 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil22 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Take jsem byl leden/unor 2019. Jen upřesním, na letišti Ovda nemusí být vytištěné letenky, oskenují i z mobilu a řidiči busu na letiště se samozřejmě dá platit hotovostí. Jak také jinak. Chystám se znovu příští rok.
Take jsem byl leden/unor 2019. Jen upřesním, na letišti Ovda nemusí být vytištěné letenky, oskenují i z mobilu a řidiči busu na letiště se samozřejmě dá platit hotovostí. Jak také jinak. Chystám se znovu příští rok.
Ahoj Káťo! Super cestopis! :) S kámošem jsme to loni v lednu udělali s letenkama úplně stejně jako vy a program jsme měli velmi podobnej. Úplně mi mluvíš z duše! Souhlasím se vším a podepisuju v plném rozsahu :D
Ahoj Káťo! Super cestopis! :) S kámošem jsme to loni v lednu udělali s letenkama úplně stejně jako vy a program jsme měli velmi podobnej. Úplně mi mluvíš z duše! Souhlasím se vším a podepisuju v plném rozsahu :D
Katko, super cestopis!! Platí se prosím nějaké vstupné na pláž k Mrtvému moři? Vím, že v Jordánsku ano, ale jak je to v Izraeli nevím. Děkuji.
Katko, super cestopis!! Platí se prosím nějaké vstupné na pláž k Mrtvému moři? Vím, že v Jordánsku ano, ale jak je to v Izraeli nevím. Děkuji.
Ahoj Simono, děkuji za pochvalu!
Nevím, zda se platí někde vstupné, jak jsem psala v cestopise, jeli jsme s doprovodem, který se vyzná… Ten nás zavezl na samý konec všech rezortů a hotelů, kde jsme nejen zdarma zaparkovali auto, ale také jsme byli zdarma u Mrtvého moře, využívali místní sprchy, lehátka… Všechno zdarma. Bylo to od Eilatu směrem k Jeruzalému úplně na konci všech hotelů… Přesný název pláže neznám.
Ahoj Simono, děkuji za pochvalu!
Nevím, zda se platí někde vstupné, jak jsem psala v cestopise, jeli jsme s doprovodem, který se vyzná… Ten nás zavezl na samý konec všech rezortů a hotelů, kde jsme nejen zdarma zaparkovali auto, ale také jsme byli zdarma u Mrtvého moře, využívali místní sprchy, lehátka… Všechno zdarma. Bylo to od Eilatu směrem k Jeruzalému úplně na konci všech hotelů… Přesný název pláže neznám.
Pláž zdarma u Mrtvého moře určitě nebude jenom jedna. :) Měla by být minimálně v Ein Gedi. V Ein Bokek má být taky, ale to je pláž u umělé nádrže, kam dřív Mrtvé moře sahalo, než vyschlo, takže trošku švindl. 😁 V Neve Midbar je placená pláž. No a mezi nimi jsou zřejmě různé neoficiální. https://www.youtube.com/watch?v=5c2oceLIDjY Myslím, že na začátku tohoto videa je neofic. pláž, která je hned pod checkpointem u zastávky autobusu Metsoke Dragot Junction.
Netvrdil bych, že není úplně jednoduché dostat se nízkonákladově autobusem k Mrtvému moři. Z Jeruzaléma jste do hodiny u moře, po silnici č. 90 jezdí např. autobusy 444, 486 a 487 a jízdenka zas tak drahá není, měla by stát asi 27 šekelů. Spoje lze nalézt bez větších problémů na http://www.egged.co.il/HomePage.aspx akorát je potřeba uhodnout přepis místa do latinky, např. na mapě je Metsoke Dragot Junction, na webu Metsukei Dargot Branching.
Pláž zdarma u Mrtvého moře určitě nebude jenom jedna. :) Měla by být minimálně v Ein Gedi. V Ein Bokek má být taky, ale to je pláž u umělé nádrže, kam dřív Mrtvé moře sahalo, než vyschlo, takže trošku švindl. 😁 V Neve Midbar je placená pláž. No a mezi nimi jsou zřejmě různé neoficiální. https://www.youtube.com/watch?v=5c2oceLIDjY Myslím, že na začátku tohoto videa je neofic. pláž, která je hned pod checkpointem u zastávky autobusu Metsoke Dragot Junction.
Netvrdil bych, že není úplně jednoduché dostat se nízkonákladově autobusem k Mrtvému moři. Z Jeruzaléma jste do hodiny u moře, po silnici č. 90 jezdí např. autobusy 444, 486 a 487 a jízdenka zas tak drahá není, měla by stát asi 27 šekelů. Spoje lze nalézt bez větších problémů na http://www.egged.co.il/HomePage.aspx akorát je potřeba uhodnout přepis místa do latinky, např. na mapě je Metsoke Dragot Junction, na webu Metsukei Dargot Branching.
Všechno jde, když se chce :D Ale když je v Izraeli někdo poprvé, je to přece jen všechno složitější než když už tam někdo byl, pročte cestopis "izraelského začátečníka" a všechno ví líp ;)
Ty pláže souhlas, bude jich určitě víc, ale je fajn vědět, kam jet "na jistotu" :)
Všechno jde, když se chce :D Ale když je v Izraeli někdo poprvé, je to přece jen všechno složitější než když už tam někdo byl, pročte cestopis "izraelského začátečníka" a všechno ví líp ;)
Ty pláže souhlas, bude jich určitě víc, ale je fajn vědět, kam jet "na jistotu" :)
Tak já jsem byl teď v Izraeli taky poprvé a tyhle informace jsem si našel předem. 😊 Poněkud jsem se obával, že věci nepůjdou úplně hladce, ale šly, byl jsem dost překvapený.
Pro jízdu autobusem nebo vlakem si člověk hned na letišti koupí anonymní kartu Rav-Kav (jen mě doběhl způsob placení kartou v automatu, funguje protažením, ne přes čip, což jsem měl v Revolutu samozřejmě zakázané) a hned si ji dobije a dostane navíc 25% částky zdarma a může jet. V autobusech už prý neberou hotovost, tak je pořízení karty dost zásadní. Před jízdou vlakem (např z letiště do Jeruzaléma) se koupí jízdenka v automatu pomocí karty, se kterou ho pustí na nástupiště. V autobuse nahlásíš řidičovi cíl, přiložíš kartu (do některých strojků se musí zastrčit) a řidič vytiskne jízdenku. Jízdenky se dají koupit i online, ale tomu jsem nevěnoval moc pozornost, jen jsem si všiml hlášky, že na jízdenku TLV airport - Jeruzalém je s kartou na nádraží 50% sleva, ale jak/kde k ní přesně přijít, tam nepsali.
Fakt můžu doporučit tu neofic. pláž u Metsoke Dragot, nejsou tam sice sprchy, ale zas je tam pramen sladké vody, takže umýt se je kde. Jde tam i přespat, ani stan není v teplém počasí potřeba, ale zem je tvrdá, takže si beru příště aspoň nějaké lehátko. 😁 Bydlí tam prý nějací hipíci a funguje to i jako nudapláž, takže odpadnou i starosti s ničením plavek apod. Původně jsem měl z místa obavy, ale když uvážíme blízkost checkpointu, tak není celkem co řešit. A autobus projíždí zastávkou dost často a jezdí od rána až do cca 21. h., takže zaseknutí v poušti u moře, ve kterém žádné jídlo nežije, taky nehrozí.
Tak já jsem byl teď v Izraeli taky poprvé a tyhle informace jsem si našel předem. 😊 Poněkud jsem se obával, že věci nepůjdou úplně hladce, ale šly, byl jsem dost překvapený.
Pro jízdu autobusem nebo vlakem si člověk hned na letišti koupí anonymní kartu Rav-Kav (jen mě doběhl způsob placení kartou v automatu, funguje protažením, ne přes čip, což jsem měl v Revolutu samozřejmě zakázané) a hned si ji dobije a dostane navíc 25% částky zdarma a může jet. V autobusech už prý neberou hotovost, tak je pořízení karty dost zásadní. Před jízdou vlakem (např z letiště do Jeruzaléma) se koupí jízdenka v automatu pomocí karty, se kterou ho pustí na nástupiště. V autobuse nahlásíš řidičovi cíl, přiložíš kartu (do některých strojků se musí zastrčit) a řidič vytiskne jízdenku. Jízdenky se dají koupit i online, ale tomu jsem nevěnoval moc pozornost, jen jsem si všiml hlášky, že na jízdenku TLV airport - Jeruzalém je s kartou na nádraží 50% sleva, ale jak/kde k ní přesně přijít, tam nepsali.
Fakt můžu doporučit tu neofic. pláž u Metsoke Dragot, nejsou tam sice sprchy, ale zas je tam pramen sladké vody, takže umýt se je kde. Jde tam i přespat, ani stan není v teplém počasí potřeba, ale zem je tvrdá, takže si beru příště aspoň nějaké lehátko. 😁 Bydlí tam prý nějací hipíci a funguje to i jako nudapláž, takže odpadnou i starosti s ničením plavek apod. Původně jsem měl z místa obavy, ale když uvážíme blízkost checkpointu, tak není celkem co řešit. A autobus projíždí zastávkou dost často a jezdí od rána až do cca 21. h., takže zaseknutí v poušti u moře, ve kterém žádné jídlo nežije, taky nehrozí.
Fakt jste se koupaly v mrtvém moři? My byli přesně před rokem a voda byla tůze ledová.
Fakt jste se koupaly v mrtvém moři? My byli přesně před rokem a voda byla tůze ledová.
Jasně že koupaly 😊 Dokonce jsme vylézaly z moře, když už zapadalo sluníčko ✌️ Moře krásně teplé...Ale taky v tu dobu bylo pořád slunečno, je možné, že loni to bylo jinak...
Jasně že koupaly 😊 Dokonce jsme vylézaly z moře, když už zapadalo sluníčko ✌️ Moře krásně teplé...Ale taky v tu dobu bylo pořád slunečno, je možné, že loni to bylo jinak...
Dva roky zpět v únoru taky moře naprosto v pohodě a to vzduch úplně teplý nebyl. Jestli nejsi Leosi přecitlivelý 😉
Dva roky zpět v únoru taky moře naprosto v pohodě a to vzduch úplně teplý nebyl. Jestli nejsi Leosi přecitlivelý 😉
Byl jsem v lednu a voda měla luxusní 2cm :-)
Byl jsem v lednu a voda měla luxusní 2cm :-)
No jooo, jsme holt holky "dietářky" :D
Nám opravdu stačí 12 vajec, jedna bageta, kousek másla a pytel okurků na tři dny :D Horší je, když dojde duty free Havana a víno je od 140 "vejš" :D :D
Jinak moc děkuji za pochvalu nesterilního cestopisu ;) a Tel Aviv píšu na seznam!
No jooo, jsme holt holky "dietářky" :D
Nám opravdu stačí 12 vajec, jedna bageta, kousek másla a pytel okurků na tři dny :D Horší je, když dojde duty free Havana a víno je od 140 "vejš" :D :D
Jinak moc děkuji za pochvalu nesterilního cestopisu ;) a Tel Aviv píšu na seznam!
Mě teda Tel Aviv poněkud zklamal, asi to bude nezájmem o noční život. 😁 Nejvíc se mi líbila Jaffa (vč. blešáku) a taky Carmel Market (IMHO mnohem lepší než Mehane Yehuda Market v Jeruzalémě). Pláže asi dobrý.
Mě teda Tel Aviv poněkud zklamal, asi to bude nezájmem o noční život. 😁 Nejvíc se mi líbila Jaffa (vč. blešáku) a taky Carmel Market (IMHO mnohem lepší než Mehane Yehuda Market v Jeruzalémě). Pláže asi dobrý.
Konečně někdo, kdo si umí cestu trochu užít, už mě ty sterilní cestopisy začínaly nudit :-D
Nezapomeňte příště navštívit Tel Aviv - od konce března už je to i na koupačku a jsou tam luxusní pláže + asi nejlepší noční život v Izraeli. Míň náboženských fanatiků a víc partiček s flaškama na plážích. Plus zajímavé staré město.
Taky úplně nechápu tu nízkou útratu za jídlo, 600 jsem tam nechal za den a to jsem jedl skoro jen fast foody :-D
Konečně někdo, kdo si umí cestu trochu užít, už mě ty sterilní cestopisy začínaly nudit :-D
Nezapomeňte příště navštívit Tel Aviv - od konce března už je to i na koupačku a jsou tam luxusní pláže + asi nejlepší noční život v Izraeli. Míň náboženských fanatiků a víc partiček s flaškama na plážích. Plus zajímavé staré město.
Taky úplně nechápu tu nízkou útratu za jídlo, 600 jsem tam nechal za den a to jsem jedl skoro jen fast foody :-D
super cestopísek.
nevšlimla sis kolik stojí pivko?
super cestopísek.
nevšlimla sis kolik stojí pivko?
Já jsem si trochu všimla, ale nekoupila - na mě příliš mnoho. V obchodě v akci nejméně 30 Kč za půllitrovou plechovku (při koupi 2 a více), ale spíš tak 40 - 50 Kč. A v restauracích se mi z cen piva protáčely oči tak, že si to raději ani nepamatuji. Pro pivaře je to dost drahá země.
Já jsem si trochu všimla, ale nekoupila - na mě příliš mnoho. V obchodě v akci nejméně 30 Kč za půllitrovou plechovku (při koupi 2 a více), ale spíš tak 40 - 50 Kč. A v restauracích se mi z cen piva protáčely oči tak, že si to raději ani nepamatuji. Pro pivaře je to dost drahá země.
Já pivo nepiju, tak moc nekoukám...Ale začnu! Co je to pak za cestopis bez základních údajů?! 🙈😂😂
Ale Havana v dutty byla za Kačku 🦆✌🙃
Já pivo nepiju, tak moc nekoukám...Ale začnu! Co je to pak za cestopis bez základních údajů?! 🙈😂😂
Ale Havana v dutty byla za Kačku 🦆✌🙃