2. Jihozápadní Kanadou tam a přes severní USA zpět

Jihozápadní Kanadou tam a přes severní USA zpět

Tak tak by se dal nazvat náš cestovatelský okruh, který jsme absolvovali (vcelku nešťastně) během letních prázdnin. Celá výprava trvala tři týdny. Ale když to člověk žene, tak by to zvládl i za 2...
Cestopis z roku 2016 napsala Jana Kaplanová

…nejprve pohled z perspektivy a poté detail

Okruh jsme započali ve whasingtonském Seattlu a zamířili rovnou do kanadského Vancouveru. Udělali si odbočku do mého milovaného Jasperu ve Skalistých horách a přes Calgary si to razili se zastávkami do Yellowstone národního parku (dále NP) a svou cestu ukončili opět v Seattlu. Celkem se počet najetých kilometrů ve vypůjčené Navaře zdvihl o necelých 3700 km.

Zdroj: Google mapy
Zdroj: Google mapy

Jak se do oblasti severozápadní Ameriky nejlépe dostanete?

Dlouhodobě nejvýhodnější spoj představují letenky do Seattlu, čehož jsme také využili. Navíc nejenže samo město má co nabídnout, ale jedná se o opravdu strategický bod. Pokud nechcete dát celý okruh, tak pro kratší dovolenou lze volit mezi variantou: 1) procestovat národní parky Kanady 2) nebo se vydat na opačnou stranu a navštívit jeden z nejkrásnějších parků na světě, Yellowstone.

Finanční stránka

Pravdou je, že oblasti nepředstavují typické baťůžkářské destinace. Zákaz stanování „na divoko“ v parcích ničemu nepomůže a ceny v hotelích i kempech blízko NP nebo přímo v nich nepatří do kategorie nejlevnější. Například v Yellowstone za přespání v kempu přímo v parku můžete zaplatit až 700 Kč/noc. Ale vcelku chytré řešení se skrývá v zapůjčení obytné dodávky. Pokud nejste přímo v národním parku, tak lze zastavit a přespat téměř všude. A spojíte tím náklady za půjčení auta a noclehy. Pokud se nebojíte medvědů, kojotů, pozemních veverek, stád losů, sobů či turistů, tak vezměte stan a běžte na stopa.

Nikoho nepřekvapí, že ceny potravin a zejména alkoholu se pohybují vysoko. Stejně tak poplatky za vstupy do národních parků. Sice v Kanadě lze zakoupit tzv. Discovery Pass (67.70 kanadských dolarů za dospělou osobu), který vám otevře brány do 80 parků po celé zemi na celý rok. Každopádně během krátké dovolené se nevyplatí kupovat. Denní vstup se pohybuje na dospělého kolem 10 kanadských dolarů a pro skupinu/rodinu kolem 20 dolarů na den. V Yellowstone NP zaplatíte 35 amerických dolarů, avšak nikoliv za osobu, ale za auto i s posádkou/jednorázový vstup.

To nejzajímavější z okruhu

Pokud se zdržíte v okolí Tichého oceánu, můžete vyrazit za celoživotním zážitkem. Tedy vyjet si pozorovat velryby. S velkou pravděpodobností potkáte i lachtany a roztomilé mořské vydry ležící na hladině sbřichem vystrčeným nad hladinu. Vyhlášené místo pro realizaci tohoto zážitku najdete na Vancouver Island. Doporučuji romantické městečko Tofino. Na ostrově se nachází také historické město Victoria. Zarazila mě nezvyklá podoba s evropskými městy. Pokud někoho zajímají detaily k Vancouveru a jeho stejnojmennému ostrovu, info z mého cestování jsem již sepsala na cestujemesvetem.cz.

Západ slunce na pláži v Tofinu
Vancouver

Nejvíce jsem si užívala panenskou přírodu a divokou zvěř, kterou často pozorujete jen pár metrů od vás.

V Kanadě bych hovořila zejména o medvědech, které opravdu máte možnost vidět často a blízko a celkově o Skalistých horách. Národní parky Banff a Jasper patří mezi naprostý top pro cestovatele. Nejoblíbenější cíle: neustále zahalený vršek Mount Robson (3 959 m), Athabasca Falls, výlet na kajaku na modrozeleném Maligne Lake, hot springs (doporučit mohu Miette Hot Springs), spousta kaňonů (které můžete i sjíždět), Lake Louis, jedno z nejfocenějších míst světa Moraine lake. V těsné blízkosti se nachází národní park Yoho s 380 m vysokým vodopádem Takakkaw Falls a dalším modře modrým jezerem Emerald Lake. Před lety spálený park Kootenay se opět probouzí a najdete zde zajímavé úkazy, tzv. Paint Pots. Nejkrásnější trek jsme lezli v Glacier National Park of Canada, který jsme započali z parkoviště od Rogers Pass National Historic Site.

Maligne Lake
Moraine Lake
Kootenay NP
Paint Pots
Lake Louis

V Montaně (hned za hranicemi s Kanadou) se nachází scénická cesta s výhledy na hory a nese výstižný názvem Going-to-the-Sun Road. Ovšem vždy je dobré si předem zjistit její sjízdnost, zejména v měsících blížících se k zimnímu období.

Going to the Sun Road
Going to the Sun Road

Yellowstone NP vás naopak zaplaví svou termální činností a koloritem. Nejikoničtější barevnou stopu vytváří Grand Prismatic Spring, jehož škála se během roku mění. Já jsem zastihla pramen v rozložení: uprostřed sytě modrá, přecházející do tyrkysové a měnící se u okrajů na žlutou, oranžovou až do hnědé. Tento jev se děje díky vodě bohaté na minerály a živé organismy (zejména teplomilné bakterie). S průměrem přes 100 m vypadá tento pramen jako obří oko (třeba draka). Ovšem v době letních prázdnin se v parku vyskytovalo návštěvníků více, než by si jeden přál. Zde platí dvojnásob: vyhněte se hlavní sezóně. Pokud teda nejste zastánci kolon při vjezdu do parku a všudypřítomných davů.

Yellowstone NP
Bizon
Yellowstone NP

V Yellowstone NP tryská spousta gejzírů. Ten největší a nejznámější nese název Old Faithful. Za zmínku stojí počet vodopádů, nachází se jich zde 290. Procházet se můžete nad bublající a syčící zemí na dřevěných chodnících či navštívit yellowstonský Grand kaňon. No a o úžasný zážitek se rozhodně postarají obrovští funící bizoni, kteří často přecházejí silnice vhojných stádech. Když zrovna nezastavují silniční provoz, tak se vyhřívají na místech, kde pod zemí proudí vulkanické prameny.

Na cestě z Yellowstone NP směr Seattle narazíte na další zajímavá místa. My si prolezli Lolo National Forest. Zastávky udělali na několika místech. Ovšem musím přiznat, že kanadské Skalisté hory nasadily laťku téměř astronomicky...

Zážitky pro tebe sepsala Jana Kaplanová

05. 02. 2019, poslední aktualizace 2019-02-11T08:13:15+01:00

Jana Kaplanová žije v České republice a procestovala 34 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 2 cestopisy . Má své stránky https://www.kolemzeme.cz/.

Mauricius dovnitř a ven
Avatar uživatele Luboš Enc
Luboš Enc 2019-12-12T12:38:02+01:00 0 komentářů
Mauricius 2017

Na tento ostrov jsem se podíval dvakrát, poprvé jsem ho viděl pohledem teenagera z resortní oblasti a podruhé okem v rané dospělosti z původní oblasti.

Setkání s tarantulí na Kypru
Jarda 2019-12-07T21:39:11+01:00 43 komentářů
Kypr 2019

Aneb jak najet za týden 1100km křížem krážem po Kypru a přežít útok tarantule.

ISLAND za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-12-07T18:28:32+01:00 41 komentářů