3. Jordánsko

Jordánsko 2021

Cestopis z roku 2021 napsal Peter _15

Zážitky pro tebe sepsal Peter _15

12. 10. 2021, poslední aktualizace 2021-10-12T15:11:06+02:00

Peter _15 žije v České republice a procestoval 40 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 4 roky, napsal pro tebe 2 cestopisy .

Rosm

Snažil jsem si dohledat co nejvíc aktuálních informací, nicméně bych uvítal, kdyby ti, co se nedávno vrátili mi schválili nebo upravili aktuální informace nebo itinerář (třeba jestli je něco zavřené).

Moje představa (pá-pá)

1 den v poledne přílet, půjčení auta (snad stačí mezinárodní řidičák na 3 roky), zakoupení sim - kde? za kolik? , odjezd do Wadi Rum

2,3 den Wadi Rum - má někdo tip na výlet 4-6 hodin?, Aqaba

cca 3 den Aqaba - diving?

cca 4,5,6 den Wadi Musa -Petra (cca 12 hod) Main Trail– po červené, Ad-Deir (Ad Dajr) Monastery Trail – po růžové, Al-Khubtha Trail – po zelené, High Place of Sacrifice Trail po oranžové co Petra by night? Pokud nestihneme vše za jeden den, druhý den vstup přes Uum Sayhoun,

Little Petra ?,Shobak, Dana ?, Wadi Hasa?

cca 5,6 den Al Karak, Wadi Mujib,Dead Sea Spa Hotel

6 den podél JOR-ISR hranice, hora Nebo, Aljoun, Jerash, podvečer Amman, přejezd do Madaby,noc

7. ráno Madaba, odlet v poledne

Má smysl Umm ar Rasas? Nějak mi to nevychází do itineráře

Předpokládám zakoupení Jordan passu, nebo koupit na letišti jen vízum a v Petře pak 1-denní vstupné 50 JOD?

Má někdo nějaký tip na zajímavé ubytování nebo dobré jídlo, resp restauraci?

Mít malé bankovky dolaru nebo radši vyměnit USD na JOD, je na letišti lepší kurs?

Něco, co bych měl vědět nebo zařídit předem? Díky moc

Výlet ve Wadi Rum domluvíš na místě s ubytovatelem, celodenní, půldenní, 2-hodinový... dle libosti. Petra by night byla v době naší návštěvy v létě zrušena, jestli už zase funguje nevím. Little Petra je zastávka tak na hodinu. Ale doporučoval jsem tady ubytování u Malé Petry v kempu Mars Inn, kde za tuším 8 JOD dělají skvělé večeře, jezdí tam na ně třeba i místní, kteří tam vůbec nejsou ubytovaní... Jordan Pass určitě ano, využiješ nejen v Petře. Nevidím logiku ve večer Ammán a pak přejezd na noc do Madaby... Madaba sama o sobě nic zajímavého nenabízí, zůstal bych v Ammánu. V Aqabě doporučuji placenou pláž Berenice s korálovým útesem.

A vlastně Libor_S je teď v Jordánsku, tak může poreferovat fundovaně a aktuálně.

Peter _15

@Rosm, no moc si sa nesnažil keď pokladas takéto otázky (keď by som nečakal na letisku ,ani nereagujem)

-Jordan pass (to si nepochopil?)

-Wadi Rum (čítal si tento cestopis?)

-vymena peňazí (si z mesiaca?)

-co predom ( a čo covid ?)

• (upraveno 2021-11-04T16:00:00+01:00)

@Peter _15 Myslím, že tvoje reakce je zbytečně přehnaná. Mám docela nastudováno, ale chtěl jsem vědět aktuální info. Ve tvém cestopisu se hodně věcí, co mě zajímá neobjevilo, s vyjímkou Wadi Rum. Když jsem byl před měsícem v Gruzii, byl jsem rád za info z fora, že třeba modrý bankomaty v KUT dávají bez provize, že sim za 15 GEL (5GB) muzes koupit na letišti včetně info o operátorovi, který má nejlepší pokrytí a že třeba směnáren v super kurzu je všude dost. Spousta věcí je mi jasných, ale třeba vízum se dá pořídit i jinak než na letišti v AMM nebo koupením Jordanpasu...

Rosm

@mirjur Dík za info, přesně takové tipy vítám !!

• (upraveno 2021-11-04T22:27:41+01:00)

Kdy letis? Odpovědět na vše by znamenalo napsat v podstatě cestopis, což nehodlám psát na mobilu. Bude stačit odpověď ve středu? Zatím jen, jestli je týden plán, zkus déle nebo budeš rovnou plánovat další cestu. MRP nikdo nechtěl (já mám roční). Výběr z Arab bank ATM vpravo od vychodu z letiště za 4 JOD250 JOD, což je asi nejnižší poplatek v Jordánsku dle info na webu (stejně v Petře). 1. směnárna má kurz ok, ale komisi 6 JOD na 50 USD (ptal jsem se ze zvědavosti). USD (prý i jinou měnu) berou v mé pujcovne (Auto Nation), v mém kempu ve W.R. a asi i jinde. Půjčovnu chválím, protože mi místo Picanta dali velkou Kiu Cerato 1,6 l.

9 GB a lokální hovory na 3 měsíce za 10,88 JOD u Umiah a jsou i další 2 operátoři u východu z letiště.

Rosm

Díky moc za aktualni info, ráno letím...

• (upraveno 2021-11-05T22:07:11+01:00)

Tak ještě doplním, že Um ar Rasas asi vynechej, když nestihas. Mně se tam líbilo, že jsem tam byl asi půlhodiny úplně sám a čas na 2x15 km zajížďku jsem měl.

Wádí Mujib: Siq trail nechají zřejmě otevřený do 10.11. (standard do konce října), bude záležet i na předpovědi počasí.

Na Wádí Rum, pokud nemáš rezervaci, doporučuju Magic Nature Camp. Je na bookingu nebo přes WhatsApp kontakt na Rashida +962 775216510 (volání z J. SIM začíná s 0 a bez předvolby). Když řekneš, že máš doporučení ode mě, měla by být sleva. I bez slevy jsou ceny nízké. Pro dva za 100 JOD za oba včetně PP, odvozu z a na parkoviste a celodenní Jeep tour s vydatnym obedem, tj. s kratší tour by to mělo být levnější. Pokud chceš vidět Mushroom Rock, mělo by to být min. na 5 h.

Rosm

Z letiště jsme jeli rovnou do Wadi Rum, takže tvoje zprava přišla po check inu. Ale v pohodě, na parkingu Wadi Rum nás odchytnul mladík a po smlouvani taky slušná cena 80 Jod ubytko se snídani a 4hod jeep tour. Při vjezdu do parku nikdo nikde nestal, takže ani žádná kontrola jordanpasu neproběhla. Diky za info z letiště, ušetřilo mi to čas. Snad jen doplním ze ve směnárne vedle půjčoven aut mají směnu Eura bez poplatku, za dolary si něco berou(divny), ale pořad byl lepší kurs jak tady v Akabe.

To si asi za eura vezmou provizi uz v tom kurzu a dolary maji za stredovy kurz, a proto si berou ten poplatek, ale dalsi snenarny uz jsem nezkoumal.

Peter _15

Nemajú,klasický nákup predaj. Slušný kurz má Western Union (teda pre honicou toho najlepšieho) Libore bude cestopis?

• (upraveno 2021-11-07T00:41:42+01:00)

Mne prave v te 1. smenarne jeste pred pasovkou rekli stredovy kurz (nebo o tisicinu JOD horsi) a vyvesene zadne kurzy nemeli. Ty jsi na letisti menil?

Cestopis bych snad i rad napsal, zazitku je spousta, treba ted ta cesta do kanonu s brodenim potoka bez asfaltu nebo zpet vyjizdeni strmeho kopce s prokluzem kol po asfaltu bez pridavani plynu, ale za 4 dny od prijezdu domu letim do Maroka. Uz jen vytridit ty fotky neco trva. Vubec nechapu, jak to Katka zvlada tak rychle, i kdyz ona pise a dava fotky uz prubezne na FB, tak spis nevim, jak to stiha behem cesty, ktera neni zrovna odpocinkova (to neni ani moje). BTW dle mapy.cz jsem dnes ujel prevyseni 5 km dolu a necelych 5 km nahoru. Zdravim z Madaby.

• (upraveno 2021-11-07T02:04:18+01:00)

Áno menil tak ako Rosm , zmenárne vedľa požičovni . Ale na letisku sa snažím meniť úplne najmenej alebo vôbec.

A jaky meli kurz a poplatek? Asi by bylo dobre to napsat do diskuze pod pruvodce, kde je evidentne spatne info o hrozivych kurzech na letisti.

Peter _15

To sú veci ktoré neako neriešim a vecinu neostávajú v pamäti keď sa jedná o malú sumu prípadne nieje extrémny rozdiel.Skusim orientačne: eur nákup 0,76 a spomínaný Western niečo cez 0,8 určite to bol za mňa najhorší kurz čo som menil ,ale ako "hrozivý" kurz by som to určite nenazval. A poplatok,tím nie som si istý či bol vypísaný alebo neako riešený . Pri spätnej výmene drobných za USD tak poplatok bol a aj vycisleny na potvrdení. Pre vás s Rosm je to čerstvé,ja už pred mesiacom .

Peter _15

@Rosm, to ma zaujíma 80 Jod , presne za čo? Za osobu? čo večera ? Obed ? Čo presne?

• (upraveno 2021-11-09T20:22:34+01:00)

Ubytování v kempu se snídani + jeep tour 4 hodiny , vše pro dvě osoby ( přijeli jsme najedeni, tak jsme ani večeři nechtěl)

Kontrolovali na letišti pojištění kryjící náklady při onemocnění covidem? Budu ho mít, ale možná tam přímo nebude uvedené, že zahrnuje i covid. Z formulace na webu Visit Jordan to vypadá, že člověk je povinný ho mít, ale nekontrolují to:

You will be asked to show a proof of negative COVID-19 test that was conducted with the last 3 days (72 hours) before your arrival.

You are also required to have medical travel insurance.

Peter _15

Nie, nekotrolovali . Skus sa opytat sukromne aj Adelka163 ta tam bola tiez, par dni predomnou,...

• (upraveno 2021-10-13T06:23:36+02:00)

@Libor_S

Bol som sám v aute + šofér 5 h tour a vyšlo ma to 75 JOD, s kempom a večerou .

Áno,písal som že by som zajel až do Village a tam to skúsil sa k niekomu pridať ,ale miestny to budú skôr sabotovať ,predsa čím viac rozkuskovane skupiny tak viac áut,viac peňazí (oni sa všetci poznajú a budú skôr pomáhať si navzájom )A snáď pri obsadení 100%všetkych áut by riešili zdieľanie . Asi sa tam dá individuálne peši , a asi tiež vlastním autom ( u infocentra bol klasický cenník a boli tam položky za auto,za prenajaté auto bolo to vyššia čiastka a nakoľko pre mňa nezaujímavé tak som sa tomu nevenoval )

Klasická tour to vyzerá asi takto, jazdí sa v malom okruhu za Village 500m je prameň do 3 km sú ďalšie 3 "atrakcie" potom sa zajede za roh a za ďalší skalu (no keď sa najazdí 10-12 km tak to je hodne.

Ja som tam mal : ultramaratón, nízky prelet F15stok,a asi nácvik leteckej akrobatickej skupiny.

Díky, to je důležitá informace, že je 5 h. tour jen do 12 km. I kdyby to bylo 25 km, raději si to projdu sám pěšky, pokud nebude letní horko (cestou uvidím, kam jezdí auta, tak průvodce nepotřebuju). Přespím min. 2, ale spíš 3 noci (a druhý den další výlet) v jejich stanu ve vesnici za pár korun dle booking.com včetně snídaně, takže není důvod platit za dopravu 20 JOD. Ta silnice do vesnice je asfaltová nebo prašná?

Peter _15

@Libor_S tak myšlienka dobrá , ale podľa mňa ve vesnici asi niesu kempy( aj keď na mapách,bookingu sa to tak správa ) ale pár som ich pozrel a všetky mali foto s púšte ale to neznamená že ísť peši a nocovať v púšti(kemp) a ráno vypadnúť a ísť zasa smer nejaký kemp je niečo spatne ,relatívne kľud,samota,...a všade u "atrakcií" sú beduini ve stane s čajom . Pozri mapy.cz letecky snímok , Ta oblasť v ktorej sa pohybujú agenturi je okruh 10 km.

Cesta je asfaltová.

I základní mapa na mapy.cz ukazuje ubytování přímo ve vesnici včetně kempů, ale to je zřejmě chybné (min. ty kempy). Mně je to celkem jedno, jestli půjdu třeba 6-10 km, než se ubytuju a bude to pro mě i lepší varianta. Pokud se nedohodnu v jednom kempu, půjdu dál. Ale pokud ano, nejspíš tam zůstanu 2 noci, možná i 3.

Jak jsi to teda provedl ve Wadi Rum? Nedalo by se v případě, že je člověk sám a nesežene další lidí v infocentru na sdílení nákladů na tour, jet běžným autem z půjčovny do Wadi Rum Village, tam se ubytovat (klidně přes booking.com, to by nemuselo snížit manévrovací prostor) a teprve tam řešit připojení se k nějaké tour, ať už ji organizuje ubytovatel nebo člověka přihodí k nějaké skupině (která se bude vytvářet na místě, takže se nikdo nebude vymlouvat na soukromí uzavřené skupiny), ale bude tam cena odpovídající počtu lidí v autě?

Nevíš, jestli se dá v okolí vesnice pohybovat pěšky sám třeba i na mnohahodinový výlet nebo jen s průvodcem? Tady jsem našel možnost na vícedenní výlet s podporou, z čehož vyplývá, že sám tam člověk chodit může, ale toto by bylo drahé:

You are free to trek and wander around Wadi Rum, with Saleh in support.

For example Saleh can set up camp for you at one end of Burragh Canyon; he cooks dinner; gives you directions and instructions for the following day; provides food for breakfast (and lunch if you wish) then leaves you.

Barneyho víkendové (ú)lety: Tenerife
Barney1987 2022-05-18T00:09:09+02:00 9 komentářů
Španělsko 2022

48hodin na Tenerife. Předmluva:Rozhodl jsem se sepsat seriál cestopisů s názvem " Bárneyho víkendové (ú)lety".  Jak tyto výlety a tento nápad vznikl?... Vlastně úplně náhodou. Jako bežný smrtelník a zaměstnanec, mám…

Polární trek dalekým Laponskem, aneb prvně na běžkách
Jan Pešek 2022-05-17T19:58:36+02:00 0 komentářů
Švédsko 2022

Je to marný, je to marný, je to marný. Funím ve sněhu daleko za polárním kruhem ve Švédsku poblíž Norska a není cesty zpět. Nebo možná je, ale zase to bude do cíle přede mnou asi kratší. Vlastně ani…

Aprílový Cyprus a Paphos
Kopapiesku 2022-05-13T21:55:16+02:00 0 komentářů
Kypr 2022

Pohodové a maximálne odpočinkové štyri dni na takmer letnom Cypre.. Toto nie je žiadny cestopis, skôr iba zápisky z obyčajného výletu. Úprimne, aj som dosť rozmýšľal, či vôbec má zmysel dávať to sem medzi tie naozaj parádne a skutočné cestopisy. Ale hovorím si, že…

„Easy-peasy“ velikonoční Milán
Avatar uživatele Jan Chrastina
Jan Chrastina 2022-05-13T10:13:50+02:00 4 komentáře
Itálie 2022

V „easy-peasy“ cestách pokračujeme a vydáváme se do italského Milána, hlavního města oblasti Lombardie. Do druhého největšího italského města se vydáváme s WizzAir, v termínu 15. – 19. 4. 2022. Z…