3. Jordánsko
  4. Jordánsko

Jordánsko

Existuje na světě krásnější místo, než Wadi Rum? Zatím jsem ho nenašel a nevěřím, že se to někdy stane. Vy, kteří jste nikdy neměli to štěstí se tam podívat, pojďte se přesvědčit...
Cestopis z výpravy „Nejkrásnější pouští“ z roku 2022 napsal Batuzkar

Zážitky pro tebe sepsal Batuzkar

27. 04. 2022, poslední aktualizace 2022-04-27T22:54:39+02:00

Batuzkar žije v České republice a procestoval 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsal pro tebe 19 cestopisů . Má své stránky https://youtube.com/channel/UCpwTRa5HH_gv_xkLKx6K6EQ.

Byli jsme s manzelkou na 12 dni v Jordansku v podobnou dobu jako Batuzkar ( od 16.3.).

Wadi Rum byla jako jedna z poslednich destinaci, ktera byla v planu. Potom uz je Wadi Afra a Amman. Po mnoha krasach, ktere jsme v JO videli, jsem se ptal sam sebe, jestli mi ma Wadi Rum co nabidnout, ale uz jen prvni pohledy me ujistili, ze ano. Neslo ani tak o to, co jsem videl, ale vice o to, co jsem citil a zazil.

2 krasne noci v kempu, 2 dny v pousti a mistni lide, beduini, nubijsti otroci, ... me ovlinili vic nez cokoliv v zivote. Misto, kde se deji zazraky. Kazde vnimave bytosti se misto vryje do srdce.

Mnoho lidi by mohlo zaujmout, ze Wadi Rum je misto, kde se bezne praktikuje otrokarstvi. Mezi otroky jsou nejvice Nubijci, ale neni to otroctvi, ktere zname z americkych filmu. Je to dobrovolne, uzavira se na to smlouva ...

Dalsi zajimavost je, ze v pousti severne nad Wadi Rum jsou obrovske podzemni zasobarny pitne vody, ze kterych jsou zasobovany jak Aqaba, tak i mesta na severu vc. Ammanu, .... Pokud vam mistni ukazou, necha se v techto podzemnich zasobarnach i vykoupat. Pitna voda tece podle oblasti v Jordansku jen obden. Proto vidite na domech ty velke zasobniky.

Petra je v jednom ohledu opravdovy div sveta, ale paradoxne z pohledu z jine strany je to zoufale misto, kde je mozne videt lidskou tragedii a postupne vymirani puvodniho zivota. Mesta jako Al-Beyda jsou prakticky vyloucene lokality, kam jsou presouvani mistni lide, kteri zili v Petre staleti .... Jsou to drogova doupata, kde na drogach jako heroin jedou i male deti. Je to misto, kde konci nadeje. Az v Petre uvidite roztomile male deti, ktere prodavaji suvenyry nebo jen tak zebraji, mejte na pameti, ze z toho, co jim date v penezich, skonci vetsina v drogach.

Nocni Petra jsou za me vyhozene penize. Je to sice hezke, ale ma to uz moc punc umelotiny. Autenticita jsou jina mista i ve dne. Lepsi vyuziti prostredku za vstupenku je zajet do Hot Spa na koupacku pod xx metrovy vodopad chrlici tak teplou vodu, ze se z toho az toci hlava :-).

Take povazuji za dulezite rict, ze jezdit po Jordansku autem z pujcovny je opravdu velke riziko. Pracuji jako profesionalni ridic, ktery ma najeto statisice km, ale v Jordansku jsem mel regulerne strach o zivot. Za 12 dni jsme najeli cca 1500 km od severni hranice se Syrii po Aqabu a zpet. Pokud zvazujete procestovat tuto krasnou zemi autem z pujcovny, vzdy si zaplatte plne pojisteni nejlepe primo u pronajimatele. Nereste ho s rentalcarsem a dalsimi prostredniky, ale pojisteni reste primo s firmou, ktera vam auto pujcuje. Ulehcite si tak pripadne mnoho starosti.

"Říjen ale asi není úplně nejvhodnější období na návštěvu Jordánska." Naopak to je jeden z nejlepších termínů se začátkem listopadu (a pak cca duben). Není moc horko přes den u moře ani zima v noci ve vyšších polohách, zataženo či srážky jen vyjímečně, teplota vody v moři ideální a pro zájemce je otevřený canyoning v Siq Trail (duben až říjen).

Fakt někoho baví jet na velbloudu třeba 100 km během několika dní? To bych raději šel pěšky a nechal si vézt jídlo, vodu a věci. Vypadá to romanticky, ale fakt je to únosné? Ještě tak jet na koni, ale i na to by měl být člověk zvyklý. Myslím, že by mi stačilo jet pár hodin na koni nebo půl hodiny na velbloudu, ale víc už bych nechtěl.

Na světě samozřejmě existují krásnější místa než Wadi Rum, ale každý má jiné preference a těžko se dá porovnávat poušť se skalnatými horami třeba s horami s ledovci, sopkami v džungli nebo ostrovy v oceánu. Mně se Wadi Rum moc líbilo (i když tak barevný jako na fotkách ten písek není a skály jen po východu a před západem slunce) a byl jsem rád, že jsem si na něj vyhradil asi 48 h. a měl celodenní výlet džípem a necelý den pěšky polookružní výlet sám z kempu do vesnice a na úvod pobyt v kempu s nízkým sluncem nasvícenými skalami a dokonce jsem tam spal na posteli pod skalním převisem asi 10 m nad dnem skalního amfiteátru s výhledem téměř z poloviny na hvězdnou oblohu, ale navštívil jsem mnoho ještě krásnějších míst např. v Jižní Americe (s podobně suchým klimatem bych zmínil hlavně jihozápad Bolívie - Rezervaci E. Avaroa a Salar de Uyuni), na Novém Zélandu (hlavně západní část Jižního ostrova), Lofoty nebo severozápad ostrova Kauai včetně Kalalau Trailu.

ad jízda na velbloudu:

ano, baví, opakovaně vyzkoušeno v různých zemích, nejdéle 9 dní. Pohled na svět z velbloudího / koňského hřbetu je prostě jiný. Sluší se ovšem dodat, že mám dlouholeté zkušenosti s jízdou na koni, že mi vyhovuje jiný způsob cestování než spoustě jiných lidí (čímž myslím takovéto populární "vidět toho co nejvíc co nejrychleji", to nehledám) a že to rozhodně není pro každého.

• (upraveno 2022-04-28T18:23:26+02:00)

Když jsi zvyklá z koně, tak to je lepší, ale prý je velbloud na jízdu méně pohodlný. Asi i to nasedání je horší. Srovnával jsem to s vícedenním trekem, což je můj nejoblíbenější způsob cestování, nejlíp bez průvodce a dalších placených osob jako kuchař, nosič, což se s velbloudem nejde bez nich obejít. Ale je fakt, že na poušti by to nešlo kvůli nedostatku vody, kterou bych na víc dní tahat nechtěl, takže bych spíš šel pěšky a velbloud by nesl věci. Když jsem si vygoogloval fotky z té tvé trasy, většinou na nich jsou lidi jdoucí pěšky poblíž velbloudů: https://sahara-overland.com/2018...auritania/

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77

Za mě na velblouda už nikdy. Absolvoval jsem kdysi dvoudenní trip v poušti Thár v Indii. Po dvou hodinách příšerná bolest zadele , stehen a vlastně celého těla. Druhý den už jsem v podstatě šel vedle velblouda. Následně jsem si dva týdny nesedl, a to fakt nepřeháním. Na jednohrbém velbloudu se sedí na tom hrbu, takže prakticky permanentní rozštěp. Pokud člověk není gymnasta s ocelovou prdelí, tak nedoporučuji.

to Libor_S

Jdou pěšky, protože je bolí zadek... asi trochu jako Kajmana77. Jsem z jógy asi mírně hypermobilní, tak jsem problémy nikdy neměla, nedošlo mi, že to je díky kombinaci ježdění na koni a jógy, neb majitelkou ocelové zadele rozhodně nejsem:-)))

Každopádně, než se člověk pustí do několikadenního velbloudího tripu, tak to chce na pár hodin vyzkoušet a zjistit, co tělo zvládne.

A bez průvodce atd., úplně sólo, jak to máš rád, to nejde, je potřeba aspoň jeden velbloudář. Což je ideální varianta, zkusit to přes nějakou malou místní cestovku, pokud bys byl schopný se s velbloudářem domluvit (v S Africe, vyjma Egyptu, nejjednodušeji francouzsky), tak už to pak je OK. Poušť vřele doporučuju, je to úchvatné a náročné místo.

Batuzkar

Nepochybuji o tom, že na světě existuje spousta jiných a možná krásnějších míst. Těžko se to srovnává, každé místo má jinou atmosféru a každý člověk má jiné preference. Tohle byla spíše taková řečnická otázka, která rozproudila diskuzi, za což jsem rád, protože se díky té diskuzi dozvím o místech, o kterých by mě možná nenapadlo přemýšlet a možná budu někdy mít i to štěstí, že je navštívím.

Jízda na velbloudu není o komfortu a ani ho nevyžaduju. Dal jsem jeden den už dříve, teď několik hodin a nemůžu říct, že by mi to stačilo. Má to svoje kouzlo.

Fotky ani video z Wadi Rum nejsou nijak upravované, zvýrazňované barvy atd. Samozřejmě vliv hraje světlo, ale řekl bych, že to je reálný obraz toho, jak to dokáže zachytit amatérská technika.

• (upraveno 2022-04-29T15:19:36+02:00)

@Azul: V pouštích už jsem byl několikrát, ale ne na vícedenním treku. Pokud bych plánoval něco dostupnějšího, asi bych šel v Maroku 50-60 km z M'Hamid do Erg Chigaga, což by se dalo zvládnout možná i bez průvodce (pořád na západ, po pravé straně nízký horský hřeben, u M'Hamid jsem byl loni v listopadu v menších dunách Erg Lihoudi a Francouzka, která tam v kempu místním každou zimu pomáhá, toto s klienty někdy chodí) a v dunách Erg Chigaga už bych se ubytoval v kempu.

@Batuzkar: Jsi mladý a už jsi toho stihnul dost, takže se nejspíš na některá ze zmíněných nebo i jiných krásnějších míst dostaneš. Nemyslel jsem upravované tvé fotky (ty odpovídají realitě), ale jiné, které mě do Wadi Rum nalákaly.

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová

Mladý a neklidný :D Cestuje o sto šest a oceňuju ty míň pohodové (čti neevropské) destinace v téhle pořád divné a nejisté pocovidové době.

Batuzkar

Prý mladý. Kdybyste věděli to, co ví moje občanka 😁 Ale děkuju, potěší to.

Chápu, že z pohledu dvacetiletého je třeba 35letý starý a když se do tohoto věku dostane, mladý si už nepřipadá, ale o dalších 15 let později už ten věk uvidí jinak. Ale i kdyby ti bylo 40+, pořád to může být považováno za mládí, když se člověk moc nezhuntoval a nezlenivěl, a času na cestování může být dost. Nedávno jsem v hostelu v Mexiku potkal 76letého Němce, který začal cestovat jako mladý a už má důkladně procestovaný téměř celý svět, v poslední době např. i západ Afriky veřejnou dopravou po Togo.

Azul

Existuje na světě krásnější místo, než Wadi Rum?

Pro mě ano, Mauretánie, na velbloudech z Chinguetti do Ouadane. O chlup lepší, než Wadi Rum. V Chinguetti stovky let staré rukopisy, Ouadane působivé svou zašlou slávou a poušť mezi nimi nádherná. Nevím jen, jak je to teď s bezpečností, byla jsem tam před lety a tehdy OK, jen jeden armádní checkpoint. A minimum turistů.

Užij si trip na velbloudech, ať je to kdekoliv, a dík za cestopis.

Batuzkar

Díky za tip, podívám se na to blíže. Zní to rozhodně zajímavě, čím méně turistů a více autenticity, tím lépe.

Další cestopisy, které napsal Batuzkar

Saúdská Arábie
Batuzkar 2022-04-01T20:10:32+02:00 27 komentářů
Saúdská Arábie 2022

První cestopis o Saúdské Arábii na Cestujlevně je na světě. Když hledám užitečné informace o nějaké zemi, většinou je najdu ve zdejších cestopisech a na místo jedu už poměrně připraven, ale Arábie…

Ukrajina v míru i válce
Batuzkar 2022-03-20T18:07:31+01:00 0 komentářů
Ukrajina 2021

Těžko se hledají slova pro události posledních dní na celém ukrajinském území a napsáno a řečeno toho bylo mnoho a jistě ještě bude. Ukrajina byla oblíbenou destinací i pro cestovatele a jistě řada z…

Albánie. Vhled do hlubin modrého oka a další zajímavosti.
Batuzkar 2022-02-26T21:45:11+01:00 0 komentářů
Albánie 2022

Původní plán na tento únorový víkend byl ukrajinský Lvov, ale náhoda tomu chtěla, že jsem nakonec vyrazil do Albánie. Musím se přiznat, že jsem toho o této zemi zase tolik nevěděl. Snad jen kromě…

Brusel. Útok na hospodu a další zajímavosti hlavního města EU
Batuzkar 2022-01-21T15:53:36+01:00 0 komentářů
Belgie 2022

Cestopisy z Bruselu, nebo z Belgie obecně jsou zde poměrně vzácné, není tak na škodu rozšířit jejich počty a přispět nějakou tou inspirací a důvodem k návštěvě hlavního města Eurosvazu. Jako již…