Jordánsko

Země ve které člověk uvidí něco a řekne si že už nic hezčího neuvidí, ale další místo to ješte překoná!

Cestopis z roku 2021 napsal Low-cost cestovatel

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele Low-cost cestovatel
Zážitky pro tebe sepsal Low-cost cestovatel
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-05-30T10:24:57+02:00

Low-cost cestovatel procestoval 30 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 11 měsíci a napsal pro tebe 5 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Blessed
Blessed
před 5 měs

Díky za zkušenosti, ale bereš to trochu hopem, když říkáš, že po 4hodinové jeep tour a jedné noci jsi v rezervaci Wadi Rum viděl všechno a že už byl čas odjet jinam :-).

S manželkou jsem přijeli březnové odpoledne, takže po odvozu do kempu jen malé courání a těšení se na tradiční večeři, připravovanou xx hodin v zemi. Večer byl program s místním hudebníkem, tancovali jsem místní tance, do toho jsem předvedli něco z našich tanečních, ... krásná uvolněná atmosféra v magickém místě. Druhý den All day jeep tour s obědem, což byly zbytky od večeře a snídaně, ale díky místu, ohni a celkovému pojetí dne to bylo opět dokonalé. Po návratu krásný západ slunce z duny vedle kempu - jedno z top míst v celé poušti pro sledování západu, opět vynikající večeře, čaj a kulturní program totožný jako předchozí den a druhá noc. Po snídani odvoz do vesnice a rozloučení a náš pěší špacír "okolo vesnice". Takže 2 noci, vynikajícího jídla až nad hlavu, celodenní jeep tour a to vše za 80 JOD pro 2 osoby. to vše bez smlouvání, protože beduíni jsou zdravě hrdí a nesmlouvají - deal is deal a to mám rád. Měli jsem skvělého řidiče - závodníka rally, takže náše transfery lanďákem byly skoro vždy jako závod s jinými vozy prohánějícími se po poušti a bylo vidět, že náš řidič se držel hesla, že je lepší být mrtvý než druhý :-) Opravdu jsem se bavil a měl hubu od ucha k uchu. Místo samo o sobě je čarokrásné a má obrovskou moc a sílu. To se musí vidět, zažít, procítit. Popisovat jednotlivá zastavení nemá vůbec smysl, jedno lepší než druhé.

Co se týká té hvězdné oblohy - opakovat, že je to nejhezčí pohled na hvězdy na světě a čím dál od vesnice, tím lepší, .... je jen takové trochu hloupé klišé. Čím jste dál od vesnice, tím jste více na jih a tím blíž k městu Aqaba, které je velmi moderní a osvícené tak, že i v poušti vidíte světlo z tohoto velkoměsta na obloze. V rezervaci není zdaleka taková tma a hvězdné nebe, jak mnoho cestovatelů nekriticky píše resp. to psali asi v době, kdy Aqaba nebyla tím, čím je dnes. Ale i tak je to tak krásné a silné, že kdybych v ten moment umřel, umřel bych šťastný. Přemýšlel jsem nad tím, co řekl I. Kant "Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně." a myslím, že jsem sám pro sebe na něco přišel :-).

K výběru kempu mám jednu poznámku. Na pohled vypadají všechny stejně, ale kriterium pro mě bylo, když jsem si na mapě našel polohu. V chladných měsících, kdy spíte ve stanech při teplotě blízko nuly, ... přijde každému vhod, když je kemp v místě, kde je brzký východ slunce a to zároveň zapadá co nejdéle. V létě to bude naopak.

Dana byla v našem termínu ještě uzavřená a tak ji máme na seznamu pro další návštěvu a určitě využijeme doporučení na ubytování. Jen by se hodil nějaký link na konkrétní ubytování. Také máme sen, jít pěšky Jordantrailem z Dany do Wadi Rum přes Petru ...

My sehnali ubytko přímo v Petře, na poměry standartní cena + možnost topení PB zářičem, což přišlo vhod. Někde okolo 20 jod pro dva se snídaní. Měli jsme 2 noci, ale snídaně byla tak bohatá, že nám stačila jedna na obě rána a to jsem si udělali ještě svačiny do Petry. V Petře jsem nachodili za 2 dny cca + 70000 kroků, a i tak jsme neviděli ani půlku toho, co bych chtěl. Můj sen, jakožto amatérký nevěřící student Bible s povědomím o biblických příbězích, byl výšlap na horu Hór (Jabal Harun). To se ale nepovedlo vzhledem k omezenému času.

Cíl v Ammánu jsme měli taky a stejně jako ty jsem doslova oslavoval, že jsem dovezl auto po cca1400 km bez vážnějšího poškození. Jen na střeše byl viditelný hrbol od mé hlavy po přejezdu jednoho přehlédnutého retardéru v cca 90 km/hod rychlosti a poškozená aretace zrcátka, které nám někdo poškodil při parkování ve Wadi Rum nešetrným zaklopením. Přes první odpor (mám to paušálně vůči všem městům) jsem si Ammán neskutečně užil i s celodenní a celonoční teplotou v ubytování a vody nepřesahující 9 stupňů celsia :-) . Naprosto úžasná dovolená, ze které jsem se vrátil dobitý jako pes, lehčí o pár desítek tisíc, ale plný něčeho nepopsatelného. Teprve tam jsem si uvědomil, jak zoufalé životy žijeme v naší končině, jak směšná je naše honba za bohem tisícikorunou, v jak schyzofrenní, profízlované a neradostné (přes věškerý přepych) zemi světa žijeme. Těch 12 dnů v Jordánsku změnilo můj pohled na svět, lidi, náboženství a život jako takový.

Avatar uživatele Low-cost cestovatel
Low-cost cestovatel
před 11 měs

Super, tak nas zkouseli jen natahout👍🏻👌🏼

Avatar uživatele Standa 009
Standa 009
před 11 měs

Cena co jsi ve Wadi Rum platil, tak je bych rekl standard. Ted jsem platil 170 jod za 5 lidi a navic jsme meli i obed. Byla to cena, o kterou si beduin rekl na prvni dobrou.

K tomu horkemu caji - arabove vedi velice dobre, proc ho maji radi. V zime zahreje a v horku ochladi. Osali receptory a telo naopak nemusi zahrivat vnitrek tela na provozni teplotu, pokud pijes studene.