3. Jordánsko
  4. Jordánsko od severu k jihu a zpět

Jordánsko od severu k jihu a zpět

Úkol zněl jasně, splnit si svůj velký sen, vidět Petru. Ne ledajakou Petru, ale tu Jordánskou.
Cestopis z roku 2019 napsala Andy

Zážitky pro tebe sepsala Andy

16. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-16T09:46:23+02:00

Andy žije v České republice a procestovala 13 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 1 cestopis .

Avatar uživatele lemming46
lemming46

Já jsem měnil nějaké EUR na letišti a potom USD ve směnárně v centru Madaby a rozhodně byla výhodnější druhá možnost. Jinak co se týče Jordánců, je to trochu loterie - někteří jsou prostě milí, samý úsměv a samé "Welcome to Jordan", jiní vidí turistu jako chodicí pěněženku. Třeba ve Wadi Musa mi recepční z hotelu sám nabídnul, že mi skočí koupit něco k jídlu, jinak je tam prý obvyklé, že turista platí 2x víc než místní. A naháněči v Petře jsou kapitola sama pro sebe.

Moc hezký cestopis.... V Jordánsku jsem byl poprvé v roce 1998 ( byl jsem přibližně stár jako je autorka) a podruhé 2003. Už jsem se i přistihnul, že bych se na místo činu podíval opět po těch letech, když jsou dneska možnosti úplně někde jinde (přímý let s FR), to tenkrát nebývalo... Jel jsem tam "po zemi". Dokáže si to dneska někdo vůbec představit??? A hlavně ten masový turismus ještě nebyl v takovém rozmachu. Ale nakonec zjišťuji, že se toho zase tak nezměnilo. Jordánci jsou vcelku fajn lidi a kdo má rád Blízký východ jako tenkrát já, tak bude spokojen...

Andy

Děkuji :) Jet do Jordánska "po zemi" si představit moc nedokážu, ale máte můj obdiv, muselo to zabrat minimálně tři dny. :D A vůbec se nedivím, že přemýšlíte o návratu, pro mě to určitě nebyla poslední návševa téhle země.

Skutečně, celá cesta trvala až na syrské hranice 3 dny (Brno, Sofie, Istanbul, Adana…) A celý ten trip trval celkem 32 dnů... To už dneska nelze. Ale máte pravdu, ještě bych to dal :)

Já jsem jel v roce 1995 busem trasu Praha - Aleppo téměř nonstop 3 noci (s jedním krátkým přestupem) a pak za týden zpět s prohlídkou Istanbulu přes den. Je fakt, že do Jordánska to dnes po zemi nejde, ale dlouhé vzdálenosti po zemi se jezdí stále viz např. www.svetom.xyz

Ti jeli autem do Mongolska (a zdaleka nejsou nějaká vyjímka, sám jsem v Ladakhu či Laosu mluvil s Evropany, kteří tam dojeli vlastním autem z domova) a cestu zpět dali za 5 dní (každý den 16 h. v autě). A to je náročnější, než se vézt v busu.

Jasně, dá se pořád cestovat na takové vzdálenosti. Ale tenkrát v mém případě ten důvod cesty byl spíše finanční (byl jsem student a prachy na letadlo prostě nebyly)… Naopak se to dalo logisticky zpracovat tak, že jsem nazpátek nemusel "stejnou" cestou a vzal jsem to trajektem z Izraele. To bylo fajn... Velká škoda, že tu Sýrii vyřídila ta šílená občanská válka.

Autobusem jsem kdysi taky realizoval cestu kolem Středomoří, ale zastavila mne tenkrát špatná bezpečnostní situace v Alžírsku a dál jsem nemohl. A myslím, že v tomto směru tam není žádný progress… Takže tu cestu už asi nedokončím :)

Chtělo by to lepší společnou fotku Andy, ale jinak krásně sepsané :D

Andy

Co proti ní máš?? Vypadáš tam, jako že tě to strašně zajímá :D

Lepší bude z Izraele ;-)

Jen bych dodal, že s uvedenými cenami v menu bez DPH jsem se během svého březnového pobytu v Jordánsku vůbec nesetkal. Projeli jsme od Džaraše až na jih do Aqaby a zpět. Nicméně je nutné podotknout, že jsme se vyhýbali drahým restauracím. Například i v restauraci vzdálené maximálně minutu od hlavního vchodu do Petry jsme platili cenu uvedenou v menu. Co se směny týče, v bance (většina, co jsme zkoušeli - mimo letiště) mění jen majitelům účtu u daného ústavu. Nicméně šikovná slečna za přepážkou jedné z nich nám poradila jméno "nejlepší" směnárny v Jordánsku, která má síť po celé zemi. Kurz odpovídal skoro přesně kurzu dle googlu, centrální banky atd. Měnili jsme USD. Tuto variantu tak mohu všem doporučit.

Jinak moc hezky napsané :)

Avatar uživatele Jiří
Jiří

A mohl bys prosím prozradit jméno oné "nejlepší" směnárny? 😉

Andy

Máte pravdu, nedá se to asi paušalizovat pro všechny restaurace v Jordánsku. My jsme měli špatnou zkušenout v jedné dražší u Mrtvého moře (Panorama Dead Sea) a myslím, že i v Ammanu nám něco připočetli k účtu. Neplatí to samozřejmě u take-away, kde většinou ani ceny uvedené nemají ;-)

Altiplanem na Salar de Uyuni.
Zbyněk Milfait 2021-04-17T19:06:18+02:00 0 komentářů
Bolívie 2020

Okouzlující krajinou, která inspirovala samotného Salvadora Dalího v jeho tvorbě.. Po třech týdnech potulkování po okolí San Pedro de Atacama v únoru 2020 předpověď počasí slibovala 4 takřka bezmračné dny v oblasti mezi San Pedro a Uyuni v Bolívii, tak nebylo nad čím váhat a bylo…

Gringo trail po vlastní ose
Avatar uživatele Vercavlcek
Vercavlcek 2021-04-09T13:16:32+02:00 10 komentářů
Peru 2019

Peru - 3 týdny, 2 lidi s batohem, splněné sny a hromada zážitků. Peru bylo mou vysněnou destinací, a když se objevila akce na zpáteční letenky do Limy pod 12 000 Kč, nezaváhali jsme a letenky koupili. Rozhodnutí padlo během hodiny, volno v práci už se nějak zařídí…

Vánoce v Salzburgu
Katka Vavrušová 2021-04-09T12:00:38+02:00 0 komentářů

Vždycky jsem si přála mít velký dům a v tom domě velký stůl a u toho stolu mít na Vánoce celou svou rodinu. Všechny rodiče, babičky, dědečky, děti, sourozence, synovce a neteře. No a když se mi to…

Tasmánie, pravý australský poklad
Honza Hildebrandt 2021-04-08T22:50:53+02:00 0 komentářů

Chystáte se do Austrálie? Tak to zpozorněte. Sydney, Brisbane, Whitsunday? Tam už byli všichni. Jenže vy chcete vidět něco extra! To vám splní Tasmánie - ostrov plný zážitků a úchvatné přírody.. Záznam z této cesty píšu v době, kdy se dá létat možná tak prstem po mapě. Ale až koronavirová krize opadne a vy si řeknete, že se vydáte za klokany do Austrálie, tak byste měli do svého itineráře…