3. Jordánsko
  4. Jordánsko od severu k jihu a zpět

Jordánsko od severu k jihu a zpět

Úkol zněl jasně, splnit si svůj velký sen, vidět Petru. Ne ledajakou Petru, ale tu Jordánskou.
Cestopis z roku 2019 napsala Andy

Zážitky pro tebe sepsala Andy

16. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-16T08:46:23+02:00

Andy žije v České republice a procestovala 13 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 1 cestopis .

Avatar uživatele lemming46
lemming46

Já jsem měnil nějaké EUR na letišti a potom USD ve směnárně v centru Madaby a rozhodně byla výhodnější druhá možnost. Jinak co se týče Jordánců, je to trochu loterie - někteří jsou prostě milí, samý úsměv a samé "Welcome to Jordan", jiní vidí turistu jako chodicí pěněženku. Třeba ve Wadi Musa mi recepční z hotelu sám nabídnul, že mi skočí koupit něco k jídlu, jinak je tam prý obvyklé, že turista platí 2x víc než místní. A naháněči v Petře jsou kapitola sama pro sebe.

Moc hezký cestopis.... V Jordánsku jsem byl poprvé v roce 1998 ( byl jsem přibližně stár jako je autorka) a podruhé 2003. Už jsem se i přistihnul, že bych se na místo činu podíval opět po těch letech, když jsou dneska možnosti úplně někde jinde (přímý let s FR), to tenkrát nebývalo... Jel jsem tam "po zemi". Dokáže si to dneska někdo vůbec představit??? A hlavně ten masový turismus ještě nebyl v takovém rozmachu. Ale nakonec zjišťuji, že se toho zase tak nezměnilo. Jordánci jsou vcelku fajn lidi a kdo má rád Blízký východ jako tenkrát já, tak bude spokojen...

Andy

Děkuji :) Jet do Jordánska "po zemi" si představit moc nedokážu, ale máte můj obdiv, muselo to zabrat minimálně tři dny. :D A vůbec se nedivím, že přemýšlíte o návratu, pro mě to určitě nebyla poslední návševa téhle země.

Skutečně, celá cesta trvala až na syrské hranice 3 dny (Brno, Sofie, Istanbul, Adana…) A celý ten trip trval celkem 32 dnů... To už dneska nelze. Ale máte pravdu, ještě bych to dal :)

Já jsem jel v roce 1995 busem trasu Praha - Aleppo téměř nonstop 3 noci (s jedním krátkým přestupem) a pak za týden zpět s prohlídkou Istanbulu přes den. Je fakt, že do Jordánska to dnes po zemi nejde, ale dlouhé vzdálenosti po zemi se jezdí stále viz např. www.svetom.xyz

Ti jeli autem do Mongolska (a zdaleka nejsou nějaká vyjímka, sám jsem v Ladakhu či Laosu mluvil s Evropany, kteří tam dojeli vlastním autem z domova) a cestu zpět dali za 5 dní (každý den 16 h. v autě). A to je náročnější, než se vézt v busu.

Jasně, dá se pořád cestovat na takové vzdálenosti. Ale tenkrát v mém případě ten důvod cesty byl spíše finanční (byl jsem student a prachy na letadlo prostě nebyly)… Naopak se to dalo logisticky zpracovat tak, že jsem nazpátek nemusel "stejnou" cestou a vzal jsem to trajektem z Izraele. To bylo fajn... Velká škoda, že tu Sýrii vyřídila ta šílená občanská válka.

Autobusem jsem kdysi taky realizoval cestu kolem Středomoří, ale zastavila mne tenkrát špatná bezpečnostní situace v Alžírsku a dál jsem nemohl. A myslím, že v tomto směru tam není žádný progress… Takže tu cestu už asi nedokončím :)

Chtělo by to lepší společnou fotku Andy, ale jinak krásně sepsané :D

Andy

Co proti ní máš?? Vypadáš tam, jako že tě to strašně zajímá :D

Lepší bude z Izraele ;-)

Jen bych dodal, že s uvedenými cenami v menu bez DPH jsem se během svého březnového pobytu v Jordánsku vůbec nesetkal. Projeli jsme od Džaraše až na jih do Aqaby a zpět. Nicméně je nutné podotknout, že jsme se vyhýbali drahým restauracím. Například i v restauraci vzdálené maximálně minutu od hlavního vchodu do Petry jsme platili cenu uvedenou v menu. Co se směny týče, v bance (většina, co jsme zkoušeli - mimo letiště) mění jen majitelům účtu u daného ústavu. Nicméně šikovná slečna za přepážkou jedné z nich nám poradila jméno "nejlepší" směnárny v Jordánsku, která má síť po celé zemi. Kurz odpovídal skoro přesně kurzu dle googlu, centrální banky atd. Měnili jsme USD. Tuto variantu tak mohu všem doporučit.

Jinak moc hezky napsané :)

Avatar uživatele Jiří
Jiří

A mohl bys prosím prozradit jméno oné "nejlepší" směnárny? 😉

Andy

Máte pravdu, nedá se to asi paušalizovat pro všechny restaurace v Jordánsku. My jsme měli špatnou zkušenout v jedné dražší u Mrtvého moře (Panorama Dead Sea) a myslím, že i v Ammanu nám něco připočetli k účtu. Neplatí to samozřejmě u take-away, kde většinou ani ceny uvedené nemají ;-)

Bahrain
Jack 2021-01-14T20:31:45+01:00 0 komentářů
Bahrajn 2017

I přes to, že se jedná o velmi malý ostrovní stát v Perském zálivu, jehož většinu území zabírá poušť , už kvůli dávné historii tohoto místa ,stojí za to strávit tu pár dní. . Království Bahrain, jehož území bylo osídleno již od prehistorických dob. Mimo jiné zde žila a vzkvétala  dávná civilizace Dilmun.  Dnes  tady stojí  super moderní hlavní město Bahrainu Manama,  kde…

Budapešť z druhé strany.
Jiří 73 2021-01-13T15:47:07+01:00 2 komentáře

Opět napíšu pár poznatků z města které miluji a rád se tam vracím. Patří k těm ,ve kterých se člověk cítí jako doma , stejně jako v Praze a ve Vídni.  Letecky se tam z Prahy dostanete za pár korun a…

Antarktida na poslední chvíli
Petr Travnik 2021-01-12T13:12:06+01:00 12 komentářů
Argentina 2020

Když v jednu únorovou středu roku 2020 přišel telefon s last minute nabídkou od agentky, neváhal jsem a během osmi dní už jsem se naloďoval v nejjižnějším městě Argentiny na expediční loď. Last Minute nabídka díky COVIDuO Antarktickou výpravu jsem se již nějakou dobu zajímal, jelikož se jednalo o poslední kontinent do mé cestovatelské sbírky. Na začátku roku 2020 jsem ještě bydlel v…

"Ztracené" ostrovy v Guinejském zálivu - São Tomé & Príncipe
Petr Hingar 2021-01-08T12:57:53+01:00 2 komentáře
Svatý Tomáš a Princův ostrov 2020

Když jsem se rozhodoval kam pojedu, tak jsem věděl jedno. Po dlouhé době jsem se chtěl podívat někam do Afriky. Po zvážení, kam mne pustí Covid a zároveň s ohledem na “co nejvíce neturistickou” zemi,. Když jsem se rozhodoval kam pojedu, tak jsem věděl jedno. Po dlouhé době jsem se chtěl podívat někam do Afriky. Po zvážení, kam mne pustí Covid a zároveň  s ohledem na “co nejvíce neturistickou” zemi…