JORDÁNSKO s tchýní (80)

Mrtvé moře, řeka Jordán, Wadi Rum, Petra - listopad 2018

Cestopis z roku 2018 napsala IvanaBl

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsala IvanaBl
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-02-22T20:05:26+01:00

IvanaBl procestovala 70 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 4 měsíci a napsala pro tebe 16 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Blessed
Blessed
před 3 měs

Díky za cestopis. S manželkou jsme prožili úžasných 12 dnů v Jordánsku 2022. Nemohu to dostat z hlavy.

Škoda, že jste neměli čas na sever země. Jerash, Pella, Um Qais, trojmezí u Galilejského jezera a další místa např. spojená s biblickou historií, hrady Shobak, Karak, Ajloun, .... Prostě ta země je přenádherná, často surová,  ... a plná úžasných lidí.

Jen o té bezpečnosti je to občas v cestopisech moc paušalizováno. V našem termínu probíhaly něco jako "komunální" volby a třeba Wadi Rum bylo obklopené tanky a transportéry ...oblast Wadi Rum je rezervace (stejně jako indiánské rezervace v USA), kde jsou beduíni svým způsobem "segregovaní" a je to posledni území s jejich ochranou. Další zajímavost je například severní část pouště od Wadi Rum, kde jsou obrovské podzemní zdroje vody, která se rozvádí po celém Jordánsku. Pokud se více seznámíte s místními, můžete se i vykoupat v podzemních zásobárnách. Jeden den voda teče na sever, druhý den na jih. Proto mají lidé na střechách ty velké zásobníky na vodu - dodávku mají obden i v Ammanu. 

Nedávno manželka dostala od jedné známé knihu od Helen Keiserové - Přišli z pouště - překlad originálu z roku 1904. Motto je "S beduíny po stopách Nabatejců". Krásné čtení, které dává cestování po Jordánsku a hlavně Petře jiný rozměr a taky zajímavé informace. 

Pokud vás Jordánsko zaujalo, doporučím vám taky Izrael a Palestinu. Krom mnoha unikátních míst, míst s biblickou historií, ... tak tam perfektně fungují turistické mapy.cz a izrael převzal značení turistických cest od českých turistů.

A například vstup do Bethanie - místa křtu - je free a dojedete si autem az k visitor centru. Trochu děsivé je vidět všude okolo cedule označující minová pole jako pozůstatek bojů. V Jo je vstup poměrně drahÿ, nemůžete tam dojet autem, ... 

Snažil jsem také podělit se zkušeností formou cestopisu, ale nedaří se mi vložit text ... Jsem neandrtálec na pc s linuxem ... 

 

IvanaBl
před 3 měs

Díky za zprávu i tipy na příště, hlavně na ten Izrael - včera večer jsme se vrátili! :) Krásná země, příjemní lidé, perfektně fungující a levné autobusy, vstup k Mrtvému moři za 100 Kč (v Jordánsku chtěli 700 Kč!), Staré Město v Jeruzalémě zdarma, Zeď nářků působivá, Palestina taky zážitek, bydleli jsme v kapslových hostelech, cestopis tu bude brzy :)

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 měs

Pokud člověk nevyžaduje civilizační vymoženosti a stačí mu parkoviště a stezka, dá se navštívit Mrtvé moře v Jordánsku zdarma např. jižně od Wadi Mujib. Je to tam moc krásné. Zaplatí se max. 1 JOD dobrovolný příspěvek hlídači parkoviště, který to tam trochu uklízí. Když jsem tam jel po několika dnech podruhé, řekl jsem mu, že jsem už platil dřív a nic nechtěl.

Avatar uživatele Blessed
Blessed
před 3 měs

Wau, tak to se těším. Právě se rozhodujeme, jestli na podzim Izrael nebo Jordánsko. pokud mohu poprosit, shrňtě nějak krátce současné dění a jak to tam vypadá. Ze zpráv to vypadá na trochu divočinu. Dopředu děkuju.

Pokud jste byli na Masadě a zaujala vás, na netu si najděte dvoudílný film Dovekeepers. Je to adaptace románu s historickým podkladem na úrovni "velkofilmu" s poměrně slušným hereckým obsazením. My našli verzi s českými titulky, ale neuměly diakritiku a písmenka s ní byly jen jako znaky. Takže náročné na pozornost i s ohledem na několik dějových lininí, které se prolnuly až prakticky za půlkou 2. dílu. Občas jsem se ztrácel a chystám se ho shlédnout znovu.

Moc se nám to líbilo ve smyslu, že se nás to dotklo. A závěrečná pasáž je velmi emotivní až působivá. Co museli ty lidi prožít .... Sicarioni

Pokud vás Izrael zaujal celkově, tak vám snad neunikl akční seriál Fauda a jeho 4 řady (velmi dobré hodnocení odborné veřejnosti). Nějaké řady jsou snad i na ČT v dabingu a všechny jsou na netflixu a jednoznačně verze s titulkama je lepší. 

Další seriál byl na HBO - Údolí slz. Je o  jomkipurské válce.

Taky kvalitní zpracování. K tomu se natáčí druhá série souběžný děj, ale z druhé strany Sinajského poostrova. Ale o něm ještě nevím.

A nakonec, pokud vás Izrael zajímá nějak s ohledem na náboženství, koukněte na pár dní staré video na yt, rozhovor s doktorkou Pekovou o slovanství.

Její vyprávění je zajímavé, ale velmi kontroverzní, když sděluje, jak to vlastně mohlo být s Ježíšem. Poslouchal jsem to včera a nějak jsem to nemohl vstřebat :-). Každopádně zajímavé.