3. Jordánsko

Petra, Wadi Rum a Mrtvé moře za 4 dny v lednu
Cestopis z roku 2020 napsal Oťas

1. den Půjčení auta přejezd do Petry

Odlet v 7:30 se trochu opozdil a tak jsem přiletěl do Amannu až těsně před 13h

Předem jsem si rezervoval auto u Dollar za 2.500kč na tři dny.  Když už jsem byl asi 10km od letiště, tak mi volali z půjčovny, že se spletli a dali mi auto někoho jiného a jestli se můžu vrátit, že mi dají větší auto. Tak jsem vyfasoval červenou Kiu v automatu, která byla o poznání novější než původní vůz. Na první benzínce jsem natankoval plnou (benzín 90), koupil vodu 0,15 JOD za 1,5l a jel na jih. Celou cestu poprchávalo a silnice je jako naše D1. Hodně se zde staví a je samé omezení.

Tip: Na cestování používám offline mapy Maps.me a na turistiku české Mapy od seznamu. Je dobré si vzít i nabíječku do auta a držák na telefon. Při půjčení si auto nafoťte ať předejdete případným dohadům při vracení.

Cestou jsem se zastavil u křižáckého hradu Shaubak a udělal pár fotek. Pak ale padla mlha a počasí se zhoršilo, když jsem sestoupil níže, tak už byla viditelnost lepší a mohl jsem si prohlédnout little Petru. (otevřená do 17h, vstupné zdarma)

Shaubak
Little Petra
Little Petra
Kemp u Little Petra

Dojel jsem do Mars Kempu (rezervaci jsem měl přes Booking na kemp Happy Hour za 20 USD) ukázal jsem rezervaci a byl jsem ujištěn, že jsem správně. Dostal jsem k večeři plný talíř kuřecího masa se zeleninou, rýží a plackami. Poté proběhla ještě nějaká ta kultura (zpěv a tanec) a tradiční přeslazený čaj a zákusek. Protože jsem vstával v 5:50 abych byl včas v Petře a všichni ještě spali, tak jsem 20 USD nechal na nočním stolku a odjel.

Tip: Ubytování je v nevytápěných stanech ve kterých jsou pouze deky na přikrytí, takže je potřeba se teple obléci.

2.den Petra, Wadi Rum

Do Petry jsem přijel asi za 20.min. U turistického centra jsem byl v 6:30 a pustili mě dovnitř asi jako prvního návštěvníka toho dne. Velmi jsem si užíval objevování ztraceného města a toho, že mě nikdo nenabízel nesmysly za 1 JOD. Všude bylo krásné ticho, až tak o hodinu později se objevili první naháněči s nabídkami na svezení na koni, oslu nebo v kočáru, které jsou v ceně ticketu (ve skutečnosti pak chtějí po turistech třeba 20 JOD za doprovod). Došel jsem až nahoru k chrámu Ad Dayr a na krásnou vyhlídku, ze které je daleký rozhled.

Když jsem sešel dolu prošel jsem si ještě hrobky vytesané do skály a vystoupal nad pokladnici.  Před vyhlídkou stál sice krámek s nápisem "výhled za drink" (žádný drink jsem si ale dát nemusel, udělal několik fotek a šel zpět). Když jsem opět sestoupil dolů a viděl ten mumraj turistů, byl jsem rád, že jsem si přivstal a vše stihl dopoledne nikým nerušen. Ještě jsem v rychlosti proběhl muzeum Petry a okolo 12h odjel směr Wadi Rum

Tip: Pokud plánujete návštěvu Petry kupte si Jordan pass, který zahrnuje i vstupní víza. Přivstaňte si a užijte si Petru bez návalu turistů. Otevřeno je od 6h.

Petra
Petra - Pokladnice
Petra - Pokladnice
Petra - Ad Dayr
Petra

Do Wadi Rum mě čekala asi 1h30mim cesta. V cíli jsem byl v před půl třetí, ale nemohl jsem najít místo, které jsem rezervoval přes Booking.

Před městečkem Rum postávali nějací naháněči a raději jsem se jim vyhnul. To byla v tomto případě chyba, protože všichni se tu znají a jsou mezi sebou příbuzní, takže když jsem ukázal papír s rezervací, tak zavolali a asi po třetím telefonátu dohledali Mohameda. Ten mi nabízel různé tour, ale nedohodli jsme se na ceně. Pak zavolal svému známému a ten mě odvezl do pouště. Seděl jsem na korbě auta, řidič zastavil u krámu s tím, že si něco koupí. V klidu jsem seděl a najednou se auto samo začalo rozjíždět. Rychle jsem seskočil z korby a začal ho brzdit. Nevěděl jsem že v autě je ještě jeden člověk a ten rukou začal mačkat brzdu a držel jí než přišel řidič. Auta nejsou v ideálním stavu a tak často dveře drží jen guma a místo ruční brzdy používají kámen. Za seskok mi řidič poděkoval a daroval pomeranč.

Tip: Auto zanechte na parkovišti na kraji vesnice a místní Vám rádi pomohou. Cena za ubytování byla 13 USD bez večeře. Jiní cestovatelé platili třeba 20 JOD za ubytování i s večeří, ale určitě se dá ještě usmlouvat.

V poušti mě čekal opět studený stan, ale o trochu teplejší peřina. Ještě zbývaly dvě hodiny do západu slunce a tak jsem vyrazil pěšky do pouště. Občas jsem měl trochu strach abych se neztratil a párkrát jsem se i vracel, ale nakonec jsem po 8km přišel zpět do Beduínského kempu. Dal jsem si sprchu, která nebyla moc teplá, ale po celodenním chození jsem jí už potřeboval.

K večeři jsem mel tradiční jordánské jídlo (kuře, rýže, placka, humus, zelenina...) a hodně přeslazeného čaje. U ohně jsem se dohodl s dvěma Španělkami, že se k nim připojím na výlet do pouště s průvodcem a Jeepem. (3,5h za 25 JOD na osobu)

Tip: Neplaťte za výlet předem. My zaplatili a řidič místo v 7:30 přijel až po 9h. Když už mu jednou dáte peníze, tak odškodné nedostanete.

Ubytování v poušti

3.den Wadi Rum, Kerak

Uprostřed noci jsem se probudil a tak jsem se šel podívat ven. Zcela se naplnilo se mé očekávání a nebe bylo plné hvězd. O hodinu později v 5:50 jsem šel na východ slunce. Nebylo sice úplně jasno, ale i tak to byl hezký zážitek, když slunce začalo dopadat na skály a ty se začaly zbarvovat do různých odstínů červené. V 7h mě čekala snídaně (placky, vajíčka, sýr, rajčata...)

V 7:30 měla začít tour do pouště řidič přijel až po 9h a až diky tomu, že Španěly zavolaly jeho bossovi a ten místo původního řidiče poslal jeho bratra. Čekal nás skoro 4 hodinový výlet po okolí, s asi pěti zastávkami. Různé skalní mosty, tajné vchody do skal a vyhlídky do širokého okolí.

Wadi Rum

Ve 13h jsem se rozloučil na parkovišti se Španělkami a vyrazil směr Mrtvé moře. Na dálnici ve zpomalení na 60km/h jsem letěl asi 100km/h a to neuniklo místní kontrole, sice jsem je viděl docela brzy, ale i tak vypsali nějaký papír, který jsem nevěděl co znamená, protože byl kompletně v arabštině. Do Keraku (Křižácký hrad) jsem přijel až kolem 16:30. Hrad byl již zavřený a začalo pršet, tak jsem se šel schovat do restaurace, první byla úplně turistická a menu drahé, tak jsem šel dále a nějaký kluk na mě pokřikoval jestli mám hlad. Říkal jsem si, že to zkusím a šel se kouknout na jídelní lístek (samozřejmě, že pro turisty a předražený - Jordan food za 7 JOD) říkám mu, že mám jen 5 a on tady že OK a šel jídlo připravit. Když jsem dojedl, tak po mě chtěl 7 a dělal jako bychom se předtím vůbec nedomluvili. Já jsem se s ním však vůbec nebavil, dal mu 5 JOD a odešel. Sice něco pokřikoval, ale nereagoval jsem a šel dále.

Tip: Mějte u sebe spíše drobnější bankovky, protože když z ruky dáte 10 dinárovou bankovku, tak se může původně domluvená cena změnit.

Večer mě čekala konečně teplá sprcha v hotelu Samarah u Mrtvého moře. Ubytování to bylo velmi nadstandardní: dvě koupelny, dvě ložnice, terasa... Přes booking za 1200kč pro jednoho člověka úplně škoda.

4.den Koupání v Mrtvém moři, hora Nebo, Madaba

Východ slunce jsem si užil u Mrtvého moře i koupačkou. Teplota příjemně překvapila, jen v očích není ta sůl úplně příjemná...

V 8h jsem již byl na hoře Nebo, kde stanul Mojžíš se svým lidem a kde také zemřel. U vchodu jsem potkal autobus Korejců a tak jsem vzal prohlídku raději od konce. Když zde Mojžíš stanul a shlédl na zemi zaslíbenou, asi nečekal že za 3500 let se tu budou všude prohánět Korejci s foťáky. Výhled trochu kazilo deštivé počasí, ale i tak stojí za to. (Vstupné 2 JOD jordanpass zde neplatí). Další cíl bylo město Madaba, které je vzdáleno asi 10.min od hory. Má spoustu vykopávek z éry Byzance. V kostele sv.Jiří je z kamínků vyobrazena první mapa Svaté země. Celkově je ve městě hodně mozaiek. Mě se líbil kostel sv.Jana Křtitele, kde je možné vystoupat na věž a prohlédnout si město z ptačí perspektivy a zajímavé je i podzemí kostela, kde se nachází kopie některých mozaiek.

Jinak je město hodně rušné a neupravované. Kolem centra je spousta turistických restaurací, já si však zašel do postranní uličky a jeden místní pán v krámku byl velmi ochotný a domluvili jsme se, že mi uvaří oběd za 4 JOD (dvě vody, čaj a kuře s rýží, chleba...). Cena je to pro něj velmi dobrá, protože se za ní najedí i dva lidé. On ale vařil jen kvůli mě a tak mi nebylo peněz líto, protože si je za svou ochotu zasloužil. Navíc jsme si příjemně popovídali o jeho rodině, o politice i o různých kulturách.

Pak jsem jel ještě na památku Qasr al-Mushatta kousek od letiště. Vede k ní snad nejhorší kilometr cesty v Jordánsku, protože po ní jezdí kamiony na Cargo letiště. Památka není vůbec udržovaná, všude spousta odpadků a celkový dojem nic moc.

Při vrácení auta jsem předložil pokutu od policie za rychlost na 20 JOD (88km/h na 60km/h) k tomu mi připočítali 10 JOD za vyřízení pokuty. Za blbost se holt platí...

Celkové náklady 11.000kč (Ve dvou lidech by klesly na cca 8.000kč)

Zážitky pro tebe sepsal Oťas

23. 01. 2020, poslední aktualizace 2020-01-30T13:06:41+01:00

Oťas žije v České republice a procestoval 36 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 26 dní, napsal pro tebe 1 cestopis .

Avatar uživatele Jardahar H.
Jardahar H.

Velké díky všem za zkušenosti. Kloním hlavu :-)

Avatar uživatele Jardahar H.
Jardahar H.

Ahoj, díky za cestopis. Mám dotaz. Vybíral jsi z bankomatu ? Zajímá mě poplatek za výběr pokud byl a kolik. PS : na konci se Ti jedna pasáž opakuje ( restaurace Kerak ) :-)

Oťas

Ahoj, docela špatně se to edituje a tak se mi tam odstavec zkopíroval a naopak se mi smazaly nějaké fotky. Zítra je tam doplním. Z bankomatu jsem nevybíral, ale někde jsem četl, že nedávají moc velké obnosy. Já vyměnil na letišti 120 USD za 91 JOD a pak jsem dolary i platil, také to není problém.

Zkoušel jsem snad 5 různých bankomatů a poplatek byl od 6 JOD na letišti až po 1 JOD na ulici v Ammánu. Na letišti mají směnárny nevýhodné kurzy a k tomu ještě poplatek.

Avatar uživatele Jiří
Jiří
  • (upraveno 2020-01-24T07:59:20+01:00)

Vybírali jsme u Arab Bank na letišti s poplatkem 3 JOD. Pak u Jordan Kuwait Bank v Ammánu, který byl sice bez poplatku, ale s horším kurzem. Bez poplatku je prý ještě Audi Bank. Většina bankomatů má limit 250 JOD. Co se týče směnárny, měnili jsme eura v Alawneh Exchange v centru Ammánu. Měli nejlepší kurzy, co jsme viděli, a žádné poplatky. Další směnárny téhle sítě jsou i v Akabě, Keraku atd.

AJB na letišti ještě před pasovkou 6,5 JOD, za ní 4 JOD, Jordan Commercial Bank v Ammánu 1 JOD, zkoušel jsem i jiné a poplatek byl něco mezi, ale zapomněl jsem si evidentně zapsat. 🙃 Poplatek ve směnárně na letišti byl 4 JOD.

Andělské Benátky aneb Jak je dobré míti Filipa
Avatar uživatele Filoména První
Filoména První 2020-02-17T11:10:44+01:00 0 komentářů
Itálie 2019

Ostrovní město tvaru ryby vystavěné uprchlíky na kůlech v bažinách. S okřídleným lvem, symbolem evangelisty svatého Marka, ochránce města.. Let na křídlech ocelového bouřňáka překonán a s batožinou - snad větší nežli poutník sám - přistává na ostrovech vysněných.Nuž překonat musí most a další most stupňovitý. Znaven jme se vystoupati…

Za přírodou západní Kanady
Avatar uživatele lemming46
lemming46 2020-02-16T17:55:11+01:00 3 komentáře
Kanada 2018

Národní parky Jasper, Banff, Yoho.. "Proč Kanada?" Touhle otázkou mě přivítala mladá imigrační úřednice na letišti ve Vancouveru. Odpověď je jednoduchá - příroda, národní parky, hlavně ve zdejších Skalistých horách, "Rockies". Pro…

Lvov 2019
Sabina H 2020-02-15T19:36:45+01:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Město provoněné kávou a dobrým jídlem. Tuším někdy koncem léta byla u Leoexpressu sleva 50% na jízdenky do Lvova. A to pro mě bylo jako červená plachta pro býka. Jenže se naskytl problém. Sleva nešla uplatnit na cesty v pátek a v neděli,…

Poslední prázdninový týden ve Slovinsku
Lucie Bernhartová 2020-02-15T17:14:50+01:00 0 komentářů
Slovinsko 2018

adrenalinová brána na Balkán s dětmi. Poslední prázdninový týden jsem chtěla s dětmi vyrazit ještě na jednu kratší dovolenou. Podmínkou bylo,  abych to zvládla sama odřídit, možnost akčnějšího vyžití pro mě i děti (tč. 8 a 10 let) a aby…