Katar / Dauhá
Pár dnů v hlavním městě.
Cestopis z roku 2023 napsala Vladimíra Kudláčová
Pět dnů v Dauhá.
Kamarád pracující v Kataru nás pozval, abychom mu pár dnů dělali společnost. Těch pár dnů jsme využili k poznávání hlavního města, s jedním výletem do pouště a k vnitřnímu moři. Určitě by se toho dalo zvládnout víc, ale protože jsme tu byli primárně skrz kamaráda, který chodil domů z práce ve 13 hod., přizpůsobili jsme tomu naše plány. Bydleli jsme u něj ( ovšem ubytování na 6 dnů pro 3 dospělé lze na Bookingu najít do 10.000 CZK). Dopoledne uvařit, odpoledne courání po městě. Díky vaření jsme mohli porovnat výběr potravin i ceny s našimi. Místní supermarket Lulu nabízel všeho přehršle, a ceny základních potravin nebyly až tak rozdílné. Co mě překvapilo, byl systém s vodou. Voda z kohoutku se nepije, domácnosti odebírají vodu v barelu. Dáte přede dveře bytu prázdný barel s poukázkou, a dostanete za něj plný. My jsme si na vycházky vodu kupovali. Vycházela na 2-3 QAR. Katarský rijál je aktuálně 6,2 CZK (záleží na kurzu banky).
Bydleli jsme na tzv. sídlišti. Bydlí zde většinou jen ti, co přijeli do Kataru pracovat. A těch tu je nejvíc. Indové, Pákistánci, Tunisané, Filipínci, ale i Evropané. Ze sídliště je možné se do centra dopravit Ubrem (cena za 20 km jízda cca 20QAR), nebo bezplatným autobusem k metru, a metrem za 2 QAR jedna jízda (platí se 3 jízdy a pak se jezdí zdarma). Celodenní jízdenka stojí 6 QAR. My jsme měli travel card (stojí 30 QAR), kterou lze nabít v terminálu u metra. Platí se za 3 jízdy po 2 QAR, a pak se jezdí zdarma. Metro je kapitola sama o sobě. Je v provozu od roku 2019. Má tři trasy - červená, zelená, žlutá. Lze se s ním pohodlně dostat z jednoho konce města na druhé. Je čisté, naleštěné, a čistotu wc ve stanicích, by leckdo záviděl. Vagony jezdí samy bez řidiče. Vjíždí do skleněného "boxu", takže tady si do kolejí nikdo neskočí. :-) Vagony jsou standard pro muže, a family pro ženy a rodiny. Uber je bílé auto, které řídí většinou nějaký Ind. Jak je uvnitř "namašlené" to je kapitola sama pro sebe.
Výlet do pouště stal 225 QAR. Toyota pro nás přijela až k domu. Zastávka pro benzin, potom u velbloudů (trochu atrakce - velbloudi, sokoli, čaj, písek) a hurá do dun. Tato jízda nebyla pro mě. Celou cestu jsem se bála. To co jsme přejížděli a sjížděli, i pozadu, bylo fakt o strach. Né tak kamarádi. Ti se náramně bavili. Přes všechny ty houpáky jsme dojeli k vnitřnímu moři, poblíž hranice se SAU. Byla jsem trošku zklamaná. Je to velká louže (no trochu větší) v poušti, a smrdí. Asi jak je voda stojatá, a pere do ní slunce. Následně jsme popojeli k moři, což už bylo fajn. Akorát zapadalo sluníčko, a potom už jsme jeli po ohromné pískové rovině. Vrátili jsme se za tmy, protože jak zapadne slunce, do půl hodiny je tma. Bylo kolem 18 hodiny.
Návštěva uměle vytvořeného Perlového ostrova - čtvrť The Pearl-Qatar. Všechno přepychové, včetně kotvících lodí. Kavárny a restaurace. Imitace Benátek i s gondolami. Klimatizované autobusové zastávky, i s nabíječkami.
Na Dauhá jsou obdivuhodné mrakodrapy, téměř žádný není stejný. A co teprve večer. A ještě jedna celkem pochopitelná zvláštnost. Minimum lidí během dne. Všichni totiž jezdí autem. A co by kdo také pohledával venku mezi domy. Nikde žádné obchůdky. Jen věžáky a hotely. Za celou dobu jsem nenašla obchod, kde by měli pohlednice. A ještě jedna věc mě zaujala. Přijdete do restaurace, a jídelní a nápojový lístek dostanete jako QR kód na cedulce, kterou vám přinese číšník. Doporučuji navštívit vyhlídkovou restauraci JIWAN. Je v horním patře národního muzea. Je odtud krásný výhled. Mají výbornou baklavu i kapučíno. Káva stojí 20 QAR a baklava 30 QAR. Nahoru se jede výtahem, a místo v restauraci je na objednání. Ale odpoledne tam bylo volno.
Na Al Corniche street - promenáda kolem moře- je muslimské muzeum. Bylo uzavřené skrz nějakou delegaci. Za 200 QAR vás odtud převeze loď na druhou stranu zálivu. Stačí oslovit někoho u lodí na pobřeží.
Katařané asi rádi nakupují. Obchodní centra jsou jako paláce. Villaggio Mall, Mall of Qatar...... Povozíte se na loďce nebo si zabruslíte. Všude mramor. Opakem je Souq Waqif, tržiště. Prodávají se tu tradiční oděvy, koření, řemeslné výrobky a suvenýry. Jsou tu restaurace a stánky. Původní budova pochází z konce 19. až počátku 20. století v tradičním katarském architektonickém stylu. V roce 2006 byla zrekonstruována. Večer se tu prodávají domácí jídla, a smaží palačinky. Palačinka naslano nebo nasladko stojí 5 QAR.
Původně se u Kataru těžili perly, než byla v roce 1939 nalezena ropa. Vývoz začal v roce 1949. Ve městě je vidět, jak je Katar bohatý. Kontrast ale tvoří chudí přistěhovalci. Třeba ti, co vám před domem umyjí auto za 20 QAR. Bylo zajímavé tuto zemi "ochutnat". Chtělo to auto, a projet ji celou. Řekla bych příště, ale už sem nepojedu. Je spousta dalších zemí k poznání, a ta písková rovina s oparem prachu nestojí za další návštěvu. Ačkoliv ostrov omývá moře, pláže jsou po západu slunce uzavřené. Teploty se (březen) pohybovali kolem 30°, ale pofukoval vítr od moře, tak to bylo snesitelné. Dokonce nám jeden den pršelo.
Zpáteční letenka stála 7 900 Kč. Letěli jsme z Vídně s Pegasusem, s přestupem v Istanbulu. Před vstupem do země je potřeba si zaplatit povinné pojištění za 50 QAR. https://travel.dig.qa/
Jak se ti cestopis líbil?
Vladimíra Kudláčová procestovala 36 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Severní Ameriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 5 lety a napsala pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
V Katare sme boli v septembri 2019 na týždeň. Mám len tie najlepšie spomienky, všetko čisté,upravené, ľudia príjemní,či už domáci alebo "pracovná sila". Kúpanie v Perzskom zálive ideálne pre malé deti,more úžasne teplé.
Ale súhlasím s Vami - jedna návšteva tejto krajiny stačí.