Kyrgyzstán 2021

aneb úchvatná země, v této době bez turistů

Cestopis z roku 2021 napsal Petr Parizek

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Petr Parizek
Cestopis byl naposledy aktualizován 2021-08-12T07:33:49+02:00

Petr Parizek procestoval 31 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 1 úžasný cestopis.

Zobrazit profil

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele michal h
michal h
před rokem

Ahoj, rád bych se vypravil do KRG teď v září. Měl bych dotaz ohledně covid opatření v době vašeho výletu. Ofiko info mám, ale zajímalo by mě, jak to bylo v praxi na místě. Vyžadují test např. na palubě (Turkish), jaká jsou opatření na místě, doprava, hotely atp. Budu rád za jakékoliv info, díky.

Michal

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

Mj. ten trek u jezera Ala-Kol (nebo Ala-Kul) jsem šel s kamarády v roce 1998, kdy tam ještě nebyli téměř žádní turisti (v 80. letech asi byli). Pro člověka s vlastním stanem (v předchozích letech šlo spát i v jurtě) a základními zkušenostmi z túr z hor jako Tatry nebo Alpy není třeba na tento trek cestovka. Chodit sám by nebylo bezpečné pro případ zranění, takže nejlepší je dát dohromady skupinku lidí. Na ten vrchol už to chce bez průvodce víc zkušeností, víc je k tomu včetně krásných fotek např. tady: https://www.janmiklin.cz/clanek-...ik-ucitel/

Když už jsem pod jiným cestopisem psal o vyhnutí se poplatku za vstup do přírody, stejná situace byla i tady. Místní, u kterých jsme v Karakolu bydleli (zdarma - po pozvání od jejich syna, který se s námi dal do řeči v Almaty, dokonce nám po dalším treku nechali klíče u sousedů, když nebyli pár dní doma), nám doporučili, ať neplatíme vstupné, protože to od cizinců někdo vybírá asi nelegálně (ale nevím, možná to bylo legální), a ať když tak řekneme, že jsme občani z bývalého SSSR, kteří nemuseli platit. Uměli jsme rusky a s přízvukem, tak jsme se vydávali za Moldavce, když nás po vystoupení z taxíku v poslední vesnici a krátké chůzi zablokovala nějaká statná ženská svým větším zánovním autem. Po nějakém dohadování jsme mohli jít bez placení. Chtěla asi jen pár desítek korun za osobu (dnes to stojí do 100 Kč), ale šlo o princip, kdy jsme z Evropy nebo Kavkazu nebyli zvyklí za vstup do hor platit a navíc ta rada od místního.

Podrobný návod na tento trek s mnoha fotkami je např. tady, ale dá se najít i v češtině: https://twostaywild.com/trekking...-kol-lake/

Ještě jsme z Karakolu jeli na týdenní trek údolím ve vyšších horách k Merzbacherovu jezeru, kam už jde málokdo a pro nezkušené bez průvodce by to nebylo (hlavně kvůli brodu řeky a cestě po ledovci, jinak snadné). Nedávno jsem si četl tento cestopis s krásnými fotkami: https://www.janmiklin.cz/clanek-...rzbachera/

Miguelas, do Uzbekistánu jsme tehdy mohli i přes to, že požadovali vízum, což my neměli (tehdy z bývalého SSSR jen tam a v Ázerbajdžánu). Našli jsme někde info, že jde jet na 3denní tranzit bez víza, čemuž se divili i z naší ambasády, když jsme tam volali, že budeme muset zůstat 4 dny, protože byl vlak z Taškentu do Moskvy plný (měli jsme lístky z ČR, ale ne místenky). Problém žádný nebyl, ačkoliv to byl nejvíc policejní stát, co jsem kdy zažil. Tehdy šlo projet vlakem i Ferganskou kotlinou přes výběžek Tádžikistánu, kde jsme při asi 20 nebo 30minutové zastávce i vystoupili a trochu se najedli. Tam jsme jeli vlakem přes Moskvu do Almaty, kde jsme měli taky pěkný trek s výstupem po sněhu na strmý vrcholek Geroev Panfilovcech.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před rokem

Souhlasím s Mirjurem, chybí mi řada informací. Zároveň musím pochválit výběr lokality, sama jsem o ní několikrát uvažovala. Moc tě proto prosím, abys výše popsané chybějící údaje zkusil trošku doplnit 🙏

Chybějící interpunkce a nějaké gramatické chyby jsou to poslední, co zde řeším. Klidně si nějakou větu přečtu opakovaně, než smysl pochopim, o tomhle cestopisy nejsou. Jsou o předání inspirace a motivace k cestám. Mně bohatě stačilo těch pár fotek a hlavně fotka úvodní, abych si Kyrgyzstán opravdu zařadila mezi své blízké cíle. Díky za to!

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před rokem

Ten cestopis je jako kdyby to psal Mikir...

Pokud máš zájem o Kyrgyzstán, je vhodné ho spojit s návštěvou Kazachstánu (kam jsou výrazně levnější letenky). Almaty, Astana (Nur-Sultan), Biškek a jezero Issyk-Kul maršrutkou kolem dokola zabere asi 9 dní.

MIGUELAS
před rokem

Jo, Naděžda má pravdu... Ještě i Kockor a Naryn i v Oshi se dalo přežít, škoda že tehdy byl problém se dostat do Uzbekistanu, a v Kazachstánu jsem si oblíbil Symkent. Levné letenky Pegasus ze Sabihy, levná zpátečka Bishkek s místní odnoží Pegasu do Oshe a levné letenky Almaty Astana, z Astany Wizzem do Pesti.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před rokem

Vy přece ještě pamatujete Sověty, tak proč ne Oš, Čimkent nebo Biškek? Anglická transkripce tady nemá význam (možná tak pro lidi, jejich obzor končí u Google maps...).

MIGUELAS
před rokem

Sověty pamatuju, ve škole dlouhá léta visel obraz Husáka. Píšu z mobilu, transkripci neřeším, es s háčkem mi ani jednoduše napsat nejde, tak daleko abych si instaloval ruskou klávesnici jak Naděžda nejsem, těžko říct, jak se všechna ta města správně jmenuji, to už mohl být Pispek nebo Frunze. Každopádně postsovětské republiky mám rád a když se že sentimentu chci dostat o pár desetiletí zpět, tak nejblíže je hotel Vlasta ve Lvově.

Avatar uživatele
CESTUJI za KAČKU
před rokem

Hotel Vlasta ve Lvově znám ✌

Nadezde diky🙏🙃

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před rokem

A když už tam budeš, tak nezapomeň ochutnat Kumys, takovou specialitu jinde neseženeš a třeba ho vyměníš za víno...https://alkoholdrink.cz/alkohol-...yli-mleko/

Avatar uživatele
mirjur
před rokem

Fajn povídání, ale chybí mi tam praktická část - kdy jste cestovali, jak jste se přesunovali, kolik vás bylo, kolik co stálo... atd. Takto je to velká neznámá. A kromě toho - ta čeština, ach jo, chybějící interpunkce místy dost ztěžuje čtení i chápání. Ale jako první pokus o cestopis ok. :-)