Langtang Trek (Nepál 2021)

Príbeh 2 dobrodruhov, ktorí napriek pandémii vyrazili do nepálskych Himalájí plniť si svoje sny. O tom, čo zažili, prečo jeden z nich skoro vykrvácal a druhý potreboval 6 pokusov na 3 cesty do Nepálu

Cestopis z roku 2021 napsal Marek

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal Marek
Cestopis byl naposledy aktualizován 2022-03-14T22:12:09+01:00

Marek procestoval 33 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 9 lety a napsal pro tebe 3 úžasné cestopisy.

Zobrazit profil

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Petr Parizek
před rokem

Marku nádhera a popravdě velká inspirace, přečetl jsem na jeden nádech a začínám o tom samém uvažovat.

Děkuji

Avatar uživatele
Marek
před rokem

Vďaka. Určite odporúčam tento alebo iný nepálsky trek.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

Pěkný cestopis. Ta krev z nosu (a dokonce i odjinud) byla divná. Nikdy jsem o ničem pobném takto výrazném neslyšel. Nebyla to taková nadmořská výška a už na ni byl aklimatizovaný. Je ale otázka, jestli byste tam bez této překážky vylezli, když tolik nasněžilo. To byla tehdy hlavní silnice do Pokhary na úseku u Káthmándú zavřená, že jsi jel objížďkou severněji po výrazně horší a užší silnici?

Já jsem byl na Langtang Treku taky při mé 3. cestě do Nepálu (po téměř celém okruhu u Annapuren a EBC s 2 sedly a odbočkami na 1. a 2. cestě), ale došel jsem přes Gosaikunda Lakes a Helambu až do Sundarijalu poblíž Káthmándú a na úvod jsem měl NP Chitwan a Mardi Himal Trek. Z Kyanjin Gompa jsem šel na Kyanjin Ri, k ledovci pod ním a jako celodenní výlet k Yala Peak Base Camp nebo Langshisa Kharka (vše sám a i tehdy posledně jmenovaný celý den téměř bez lidí). Fotky mám tady: https://eu.zonerama.com/liborste...um/5066706

@Azul: Ty batohy nejsou tak ohromné a myslím, že nebyly příliš těžké. V prosinci při stanování ve 4000 m n.m. by bylo potřeba dost oblečení a pořádně teplý spacák (ten se hodí někdy i v lodgích, zažil jsem i 0°C na pokoji začátkem května u jezer Gosaikunda ve 4400 m). Předpokládám, že stany by asi v tomto případě byly poskytnuty průvodcem, když šlo o jednu noc, ale běžně si trekaři nosí své včetně další výbavy mimo několik hlavních treků s lodgemi. Když je to i s jídlem, to už pak je dřina. Ultralight se dost prodraží a vyplatí se spíš tomu, kdo to vybavení využívá častěji.

Avatar uživatele
Marek
před rokem

Spoločná cesta do Pokhary bola iba po vrchol Kathamndu Valley, potom sa to tam už rozdelovalo na západ do Pokhary, severne do Syabru Besi.

Áno, ta krv je dosť neobvyklá, ale našiel som info, že to môže spôsobiť aj nad. výška, niečo s leukocytami a podobne. Kto vie, asi to nebol jediný faktor, ale pravdepodobne k tomu prispel.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

Tak to asi byla teď ta kratší cesta na sever až SZ, po které jsem jel busem, třeba kvůli opravám zavřená a museli jste po objížďce.

To je nejpravděpodobnější, že to byla poslední kapka k jiným problémům.

Avatar uživatele Azul
Azul
před rokem

Pěkný! A dobře, že to dobře dopadlo.

Jen mi nedá se nezeptat - proč máte tak ohromné batohy? Chápu, že ne každý má rád ultralight, ale tohle musela být docela dřina.

Avatar uživatele
Marek
před rokem

Tak ono len páperka a spacák zaberú skoro tretinu batohu. Veci sme mali asi tak akurát, určite nie každý deň nové tričko alebo spodné prádlo. Veľa zaberú aj drobnosti, hygiena, fotovýbava a pod. Ale samozrejme, dá sa určite cestovať aj ľahšie.

Avatar uživatele Azul
Azul
před rokem

Ptala jsem se jednak kvůli tomu, že jsem EBC trek šla se zhruba polovičním batohem, tak jsem si říkala, co tam asi máš (fotovýbava mě tedy mohla vzhledem k pěkným fotkám napadnout), druhak i kvůli tvému kolenu. Právě kvůli bolavému kolenu jsem před pár lety výrazně odlehčila výbavu (něco samozřejmě může stát dost peněz, ale používám ty věci i na víkendovky, něco je pak spíš otázka organizace a vychytávek) a je to nebetyčný rozdíl, jestli nesu 8 kg nebo 12 kg. Teda - nebetyčný rozdíl pro ženu, pro muže možná zas až tolik ne.

Ať je koleno v cajku!

Avatar uživatele
Marek
před rokem

Je to určite výzva do budúcna optimalizovať hmotnosť nákladu. Jednak kvôli kolenu, ale aj chrbát bude rád :)