1. Cestopisy
  2. Asie
  3. Letěl jsem v byznys třídě Emirates. Jaké to bylo?

Letěl jsem v byznys třídě Emirates. Jaké to bylo?

Rozhodl jsem se využít nejlevněji dostupné byznys třídy v barvách Emirates na letu z Bangkoku do Hongkongu. Zde jsou mé dojmy a fotky z letu.
Cestopis z roku 2017 napsal David Eiselt

Emirates je jistým způsobem fenoménem mezi tuzemskými cestovateli, ačkoliv z praktického hlediska k tomu není jediný rozumný důvod, obzvlášť pokud se bavíme o ekonomické třídě. Mne však nejen z profesního hlediska zajímá produkt prémiový – business class. Rozhodl jsem se proto využít nejlevněji dostupné byznys třídy Emirates, kterou zakoupíte na trase mezi Bangkokem a Hongkongem.

Mapa letu Bangkok–Hongkong

Úvod

Blíží se konec mé měsíc a půl trvající cesty po jihovýchodní Asii a pomalu začínám řešit, jak se ze současné polohy v Čiang Mai přesunu do Hongkongu, odkud mám zpáteční let do Prahy přes Londýn s Cathay Pacific.

K dispozici je samozřejmě nespočet variant, ale protože jsem v Asii a ta bývá obvykle velmi levná, nedá mi to a pátrám po výhodných prémiových třídách.

No, nebudu to příliš protahovat. Zprvu jsem měl v plánu utratit Avios body z frequent flyer progamu u British Airways za byznys u Cathay z Bangkoku, ale zvažoval jsem i let z Čiang Mai s Cathay Dragon. Co čert nechtěl, pár dní před odletem než jsem udělal finální rozhodnutí, samozřejmě bonusové letenky zmizely a já se musel poohlédnout jinde.

Naštěstí tu létají Emirates na své prodloužené lince z Dubaje přes Bangkok do Hongkongu. Tento tří a půl hodinový přelet patří k nejlevnější variantě, jak se do byznysu u Emirates podívat. A jejich produkt mě prostě lákal. Ekonomickou třídu znám moc dobře a vím, že oproti ostatním aerolinkám se vůbec ničím neliší, snad jen „luxusně znějící reklamou“, a proto jsem se rozhodl.

„Nejlevnější byznys třídu Emirates zakoupíte na lince Bangkok – Hongkong.“

Cena je prakticky po celý rok totožná – lehce přes 10 tisíc korun, což je nejnižší možná částka, kterou na časově rozumně trvajícím letu můžete zaplatit. Tuto sumu ještě o třetinu snižuji mílemi ze Skywards programu, které by mi stejně koncem roku propadly.

Letenka BKK–HKG v C
Letenka BKK–HKG v C

Přesun z Čiang Mai na letiště Bangkok Suvarnabhumi řeším tradičně přes AirAsia, která mne vyklopí na sousedním letišti Bangkok Don Mueang v 9:40 ráno. Přejezd shuttle busem mi zajistí včasný příchod k již probíhajícímu odbavení na hlavní let dne.

Letiště Chiang Mai
AirAsia
Shuttle bus na Suvarnabhumi

Odbavení

Pokud jste někdy pokukovali po Business Class check–in přepážkách, jistě jste polemizovali nad jejich smysluplností. Prázdnotou věčně zející a obsluhované unuděnými zaměstnanci. To bohužel není případ Emirates. Díky velkokapacitním letounům se vždycky najde dostatek cestujících, kteří budou stát před vámi a zaručeně vytvoří frontu. Na druhou stranu čekání nepočítáte v desítkách, ale pouze jednotkách minut.

Úsměv zaměstnanců je tu zaručen. Pozdravíme se, předám pas a po krátké chvilce obdržím palubní vstupenku, pozvánku do letištního salónku a poukaz pro prioritní průchod celní kontrolou.

Business a First Class check–in
Business a First Class check–in

Rychle tedy procházím bezpečnostní a následně i celní kontrolu, zahýbám směrem k prstu G, kde v dolním patře nacházím vstup do salónku Emirates Lounge.

The Emirates Lounge

Samotný vchod do brandového letištního salónku, který mimo Bangkoku Emirates provozuje ještě na dalších 30 letištích, je designován do honosně působícího až kýčovitého luxusu v podobě dřeva a zlata. Na mne nepůsobí dobře, ale věřím tomu, že spoustu jiných si v podobném stylu bude naopak libovat.

The Emirates Lounge
The Emirates Lounge

Po vstupu se ocitnete v jedné ze tří hlavních místností, které jsou navzájem propojené dlouhou chodbou lemující prosklenou stěnu s výhledem na letištní plochu, která dodává vnitřku svěží nádech díky dennímu světlu.

Jídelní zóna
Chodba napříč salónkem
Odpočinková zóna

I přesto, že do salónku vstupuji s velkým časovým náskokem, je personál plně připraven a spolu se mnou tu je asi dalších 8 cestujících. Postupem času, jak se čas odletu blíží, se salónek plní Číňany a i přes kapacitu 200 cestujících působí přeplněným dojmem.

Chýlí se čas oběda a vzhledem k tomu, že jsem od rána prakticky nejedl, usedám do jídelní místnosti a postupně ochutnávám některá jídla z jídelního bufetu. Ten byl naprosto dostačující a chuťově výborný. Varianty polévek, teplých jídel, studených zákusků i desertů a salátů. Prostě vše, co očekáváte od kvalitního salónku.

Teplý bufet
Teplý bufet

Protože mám za sebou už polovinu dne v horkém Thajsku a před sebou středně dlouhý let, využívám možnosti sprch, které taktéž nesmí chybět v žádném lepší salónku. Kupodivu nikdo z přítomných o stejnou službu nežádá, proto nemusím na nic čekat a využít první volné místnosti. Šampón, kondicionér (ne že bych ho potřeboval), fén na vlasy, věci na holení a další hygienické potřeby. To vše zde na vás čeká společně s měkkými čistými ručníky.

Pomalu se blíží čas nástupu do letadla, proto zabalím svých pět švestek a loučím se. Pár kroků opodál se nachází Gate E08, zpoza kterého už vykukuje největší dopravní kolos tohoto století letoun Airbus A380.

A380 v barvách Emirates na stojánce v Bangkoku

Let EK384 na horní palubě A380

Jedna z mnoha výhod, kvůli které člověk utrácí za letenky v byznys třídě více, než je nutné, je pohodlí. Pohodlí nejen během letu, ale i nástupu a výstupu z letadla. V případě A380tek to stejně jako u prioritního odbavení prostě neplatí. V byznys konfiguraci se nachází 56 sedadel, které jsou v našem případě plně obsazené, a proto menší fronta vzniká i při nastupování. V porovnání se zbylými 557 sedadly v ekonomické třídě to však zní jako klišé.

Emirates logo

Na horní palubu nastupujeme vlastním prstem a tak tiše závidím těm, kteří si mohou vyšlápnout schůdky. Náš letoun je totiž v konfiguraci dvou tříd – ekonomické a byznys. V takovém případě je na horní palubě v přední části ještě 39 řad ekonomických sedadel, kam cestující nastupují z patra spodního po schůdcích.

Ekonomická třída na horní palubě
Ekonomická třída na horní palubě

„Sedadla v horní palubě si může zdarma vybrat během on–line odbavení každý cestující.“

Pomalu procházejíc kabinou se snažím naladit na notu snobského pojetí designu, které mi prostě nesedí a přijde až nevkusné. S tím se ale nedá nic dělat, tohle k Emirates prostě patří a já to toleruji.

Na druhou stranu Emirates letošní rok přišel s novou podobou byznys i první třídy, takže současná dekorace bude za pár měsíců pasé. Oproti tomu ale celou byznys třídu degraduje tím, že sedadla zarovná do řad, kdy vzniknou i sedadla usazená „uprostřed“, což absolutně vyruší veškerý komfort a diskrétnost, jež současná konfigurace má.

Business class kabina

Jsem tu. Mé sedadlo 10K u okénka s úložným prostorem oddělujícím mne od postranní uličky a zaručující mi tak mnohem větší komfort je v plné parádě připraveno a já se nemohu dočkat, až se uvelebím.

Business class seat 10K
Business class seat 10K

Je to super. Sedí se pohodlně a prostorem se tu rozhodně nešetří. Místa je plno skutečně do všech směrů, a to i v případě prostoru pro natažení nohou, což rozhodně nebývá v byznys třídách pravidlem. Třeba v Airbusu A350–900 u Thai Airways jsem skutečně přemýšlel, zda nesedím jen v divně vypadající ekonomické třídě.

Dostatečný leg–room
Dostatečný leg–room

Co mne vždy osobně na produktu Emirates fascinovalo, byl privátní minibar v sedadle. Je libo se ihned po usednutí občerstvit vodou Evian, džusy či kolou nebo spritem? Žádný problém...

Privátní minibar
Privátní minibar

Krátce po usednutí ke mne přichází letuška a nabízí šampaňské k přípitku. Tak na zdraví.

Přípitek šampaňským

Poté v mezičase, než bude prostřeno k večeři, přichází tradiční šmejdění. Odkládací prostory, zábavní systém ICE, odhlučněná sluchátka, jídelní menu, různé polohy sedadla a kosmetika na toaletě. Prakticky tu nelze ničemu nic vytknout.

Odkládací prostor u stěny
Detail jídelního menu
Jídelní menu
Sluchátka
Tablet k hlavnímu monitoru
Kosmetika BVLGARI na toaletě

Pro mne asi největší zvědavost přicházela v době podávání servisu – večeře. Upřímně, trochu jsem se cítil zklamaný, až skoro podvedený. V byznys třídě luxusních Emirates se podává servis kompletně na jednom platu bez postupného servírování? To jako vážně? Ale jo, pořád vím, že let trvá něco mezi 3,5 až 4 hodinami, ale i tak, tohle bych prostě nečekal.

Jídlo, jak sami vidíte, není ničím zajímavé. Jasně, s přehledem strčí do kapsy drtivou většinu pokrmů servírovaných v kdejaké ekonomické třídě, ale člověk tak nějak podvědomě čeká od těch nejluxusnějších aerolinek světa, které toto samy o sobě neustále vykřikují, něco víc... Mnohem víc.

Plato s večeří
Plato s večeří

Hlad každopádně nebyl veliký, jelikož jsem ještě najedený ze salónku, a tak hlavní chod jen ochutnávám a spíše se věnuji čerstvému thajskému ovoci. Chuťově pak catering rozhodně nezklame ani neurazí.

Po jídle se zvedám ze svého královského sedadla a pomalu mířím do zadní části trupu letadla, kde se ukrývá klenot arabských aerolinek, a tobar v nebesích.

Sky Bar
Sky Bar

Objednejte si drink či si ho snad sami namíchejte, pohodlně se usaďte do pohovky a v poklidu si užívejte zbytek letu. Pokud by vás snad jen zajímalo, kde se právě nacházíte, letovou trasu můžete sledovat na velkém monitoru.

Dnes pro vás koktejly míchá Dave
Trasa letu
Chill na pohovce v baru

Emirates nabízí na svých letech internet zdarma, pro byznys cestující po dobu celého letu, pro zbytek osazenstva dostačujících 20 MB.

Cestujlevne.com v oblacích
Cestujlevne.com v oblacích

Ani nevím jak, let pomalu utekl a piloti se chystají na závěrečné přiblížení k hongkongskému letišti, kde budeme usedat krátce před sedmou hodinou večerní.

Závěrečné zhodnocení

Ačkoliv se z některých pasáží mohlo zdát, že jsem více zklamaný, než nadšený, opak je pravdou. Ano, nelíbí se mi design, se kterým se Emirates ztotožňuje, ale to je pouze můj subjektivní pohled na estetiku. Stejně tak jsem byl zklamaný z jednoduchého občerstvení během letu, ale při přihlédnutí k tomu, že samotný let trval něco přes 3 hodiny a pomyšlení nad tím, co asi tak servírují u ČSA, bych byl příliš tvrdý v hodnocení, když bych dal horší známku jak za dvě.

Naopak musím pochválit sedadla, prostory jak pro tělo, tak pro osobní věci, přístup palubního personálu a především Sky Bar. Tohle jsou právě ty věci, kvůli kterým má nad byznys třídou smysl přemýšlet.

Nebýt těch přitroublých populistických reklam o tom, jak s Emirates poletíte v luxusu i v ekonomické třídě, byli by z nás snad i fajn kamarádi.

Osobně si z tohoto letu odnáším jediné: už teď se těším, až budu moci vyzkoušet plnohodnotnou byznys třídu na letu delším 7 hodin.

Zážitky pro tebe sepsal David Eiselt

24. 09. 2018, poslední aktualizace 2018-09-25T09:17:15+02:00

David Eiselt žije v České republice a procestoval 49 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 7 let, napsal pro tebe 8 cestopisů a pomohl sepsat 19 průvodců . Má své stránky https://www.cestujlevne.com/.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

1 komentář

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Daniel

to oplastování s imitací dřeva je opravdu nechutné, naopak skybar by pro mě osobně byl velmi dobrým důvodem pro volbu Emirates.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal David Eiselt

❤️ Oblíbené
Čtení na 20 minut
Na gazpacho v soukromém tryskáči
David Eiselt 2019-09-05T14:38:02+02:00 19 komentářů
Evropa 2019

Pojďte se proletět do Madridu v byznys třídě a soukromém letadle přes Drážďany, Mnichov, Düsseldorf, Lucemburk, Frankfurt a Londýn.. Čas od času se objeví letenka, kterou si letečtí nadšenci chtějí prostě a jednoduše bez závazků proletět. Tedy s pocitem toho, že hlavním cílem cesty bude let samotný, nikoliv pobyt v destinaci. A to…

🙏 Praktické
Čtení na 10 minut
Víkend v Kolíně nad Rýnem s výletem na Drachenfels
David Eiselt 2019-05-22T12:08:00+02:00 2 komentáře
Německo 2019

Inspirace pro krátkou cestu do Kolína nad Rýnem včetně okolních míst jako Drühl, Bonn či Dračí skála Drachenfels.. Drtivá většina mých cest začíná a vzniká díky zvýhodněným cenám ať už letenek či ubytování. A ani tentokrát tomu nebude jinak. Když se objevily zpáteční letenky na typicky obchodní lince z Prahy do…

❤️ Oblíbené
Čtení na 9 minut
Víkend v mrazivě bílém Oslu
David Eiselt 2019-01-22T17:07:58+01:00 2 komentáře
Norsko 2019

V první polovině ledna jsme se rozhodli vydat na krátký eurovíkend do zimní norské metropole Osla. Zde je, jak naše cesta probíhala.. Když se na konci listopadu během slevového „černého pátku“ objevují zvýhodněné letenky do Osla včetně možnosti skvělého ubytování v samotném centru (psal jsem zde https://www.cestujlevne.com/akcn..…

❤️ Oblíbené
Čtení na 8 minut
Po stopách prvního letu Českých aerolinií
David Eiselt 2019-01-12T00:17:26+01:00 12 komentářů
Slovensko 2019

České aerolinie 11.1.2019 ukončili provoz své historicky nejstarší linky mezi Prahou a Bratislavou. Vydal jsem se s ní rozloučit.. Trocha historie z letectvíPo konci První světové války je Evropa doslova zaplavena vycvičenými piloty a stroji, jež neměli praktického využití a i díky zničeným železnicím a silnicím přichází ke…

Další cestopisy