1. Cestopisy
 2. MAKEDONIE za KAČKU

MAKEDONIE za KAČKU

Podceňovaná, pro hodně lidí v podstatě neznámá, přitom tak blízko, tak snadno dostupná, levná a ve svém hrubém zrnu tolik krásná! Makedonie, perla Balkánského poloostrova.
Cestopis z roku 2019 napsala Kateřina Ostrá

TERMÍN: září 2019

 

Ohrid
Ohrid

PROČ MAKEDONIE?

Tak zde asi nepřekvapím odpovědí... Protože levná letenka. No a k tomu ještě prima letový itinerář, který zahrnul víkend a tudíž pouze jeden den dovolené. Cesta z Bratislavy do makedonské Skopje (a dokonce i zpátky do Bratislavy) vyšla na 900 Kč na osobu. Odlet byl v pátek večer, návrat v pondělí v noci - značka ideál.
Od téhle země jsem nečekala vůbec nic, krom dobré ceny letenky byla důvodem chuť někam na chvilku vypadnout. 

A o to větší překvapení pro mě Makedonie byla...

 

LETENKY DO MAKEDONIE?

Tentokrát jsem nenakupovala u svých oblíbenců Ryanair, ale u kolegů ve Wizzair. Cena i letový plán mi seděly na první pohled :) Jak již padlo - zpáteční letenka Bratislava - Skopje - Bratislava s odletem v pátek večer a návratem v pondělí v noci za cenu 900 Kč byla víc než prima. Opět jsem se nezatěžovala zbytečnými příplatky za zavazadlo ani sedadlo v letadle, ale přiznám se - díky tomu, že lítám hlavně s Ryanair a pamatuji z "kdysi", že Wizzair jsou ve smyslu zavazadel mnohem přísnější - trošku jsem strach se svým 30l batůžkem měla. Každopádně to dopadlo stejně jako u nízkonákladových kolegů - batoh bez problému prošel (i když o pár centimetrů na každou stranu převyšoval povolený rozměr).

 

...start!

DOPRAVA V MAKEDONII - SKOPJE

Tak jako vždy - důležitá je v prvé řadě doprava z letiště do centra Skopje, kde máme ubytování. Jelikož byl náš přílet časovaný na 23,20 místního času, poptala jsem přes booking asistenta ubytování, zda dělají letištní transfer a za kolik. Obyvkle se takto hýčkat nenechám, ale říkala jsem si, že ve dvou by to nemuselo být tak strašný a že poměr cena (rozhodně ale vyšší než za MHD) - výkon ve výsledku převýší to, že budu za 30 minut od přistání v posteli, bez problému ubytovaná (hodně ubytování ve Skopje mám check in jen do 22 hodin) a hlavně ready na sobotní ráno, kdy natahujeme budíček na 4:00 ráno :D Cena za taxi z ubytování byla 16 euro, tedy 8 euro na osobu. Bylo to správné rozhodnutí, protože nejen že jsme měly zpoždění při odletu, ještě byla nad Skopjí v době našeho přistání taková bouřka, že musel pilot půl hodiny kroužit nad městem, než mu dovolili přistát. No a jako bonus - neskutečná fronta u pasového při vstupu do země... Do našeho transferu z letiště nasedáme po 1 ráno a jsme rády, že jsme rády. Taxikář a bytnej v jedné osobě je milej, snaží se rozproudit hovor a my máme ještě lepší pocit. 

...čekání na pasovou kontrolu po příletu

Další kapitolou je MHD..

Pro nás nejvyužívanější dopravní spojení. Původně jsme přemýšlely nad půjčením auta, ale ve výsledku nás nejen finančně, ale hlavně co do pohodlnosti, vyšlo opravdu lépe využívání autobusů.

Na hlavním autobusovém nádraží (Central Bus Station) odjíždí autobusy do většiny větších měst (dálkové spoje). Zde je ideální koupit si na všechny vaše cesty jízdenku s místenkou (na přesný čas), protože autobusy bývají dost plné. Hned vedle tohoto nádraží je hlavní nádraží pro městskou dopravu (City Bus) - tyto autobusy jsou všechny červené - buď staré vykopávky nebo "moderní dabldekery". Jízdenka se u městské MHD nedá koupit u řidiče, jen jakási kartička, která je nabitá kreditem na jednotlivé jízdy. Jízdenky se kupují v kiosku (trafice), ale ta měla ráno otevřeno až od 7 hodin....

městské MHD
městské MHD
Central City Bus Station

UBYTOVÁNÍ V MAKEDONII?

Ubytování jsme si přes http://www.booking.com zamluvily zde: MAGNOLIA APARTMENTS.
Ubytování mělo hodnocení více jak 9, mělo vlastní koupelnu, fén, wifi, kuchyň, pračku.. :D A mimo to - bylo čisté, pékné, v centru města (všude kousek) a strašně hodnej pan domácí. To vše za cenu 1 800 Kč/apartmán/ 3 noci, tedy 900 Kč/osoba/3 noci.

 

Magnolia Apartments
Magnolia Apartments
Magnolia Apartments
Magnolia Apartments

JÍDLO V MAKEDONII?

Už kvůli tomu sem musíte zaletět! K poznávání cizích zemí a měst totiž místní gastronomie patří především a právě tato, makedonská, nemá chybu! Nabízí především balkánské speciality - makedonské národní jídlo tavče gravče (pečené fazole se zeleninou a kořením), burek (koláč z křehkého těsta plněný sýrem, masem nebo špenátem), skaru (různé druhy masa grilovaném na dřevěném uhlí), pljeskavici (kořeněné placky z mletého masa) nebo sarmu (závitky z listů vinné révy nebo hlávkového zelí plněné masem a rýží). 

ITINERÁŘ CESTY:

DEN Č. 1 - BRNO - BRATISLAVA - SKOPJE

Naše cesta začala v Brně. Měly jsme koupenou jízdenku na Flix v 17,30 z Brna do Bratislavy, ale když jsme skoro o hodinu dřív dorazily ke Grandu, jeden Flix tím směrem akorát startoval. Protože nejsme huby líné, ale za to holky šikovné, věděly jsme, že s naším spojem bysme měly příjezd do Bratislavy ve 20,00 (letadlo nám letí ve 21,50, přičemž přesun z autobusáku na letiště zabere skoro hodinu = dost tip top), poprosily jsme řidiče dřívějšího spoje, zda nemá dvě místa a nevezme nás, abychom měly hodinu pro klid duše navíc. Vzal! Zlatej byl...a nikdo z nás netušil, že kdyby řekl ne, naše cesta do Skopje se nekoná. V 17,30, kdy jsme měly dle původní jízdenky vyjíždět, mi přišel email, že bude mít náš spoj 70 minut zpoždění.. Asi osud!

Do Bratislavy jsme dorazily před sedmou. Na autobusáku jsme hledaly spoj k letišti (mimochodem přímo z nádrž za 1,5 euro/osoba, asi 15 minut jízdy) ... a v tom se za námi ozve: "Tady někdo letí do Skopje!" Nebudu to obkecávat - jedno z nejmilejších setkání poslední doby! Ptám se té dvojice, jak to ví a oni odpovídají, že mě znají..🙈😱Od kud? OD TUD!! Z CESTUJLEVNĚ!💛Čtou zde totiž mé cestopisy.. Skoro mi hrkly slzy dojetím. Nikdy by mě nenapadlo, že je takové setkání možné. Jaká je totiž pravděpodobnost, že takhle v pátek v podvečer skoro zakopnete o někoho, s kým si "anonymně" vyměňujete cestovní postřehy někde v Bratislavě? S někým, kdo čte vaše cestovní výlevy a ještě prý moc rád..💛 S někým, kdo vás pozná...podle těch pár fotek v nich?! Strašně milých pár minut to bylo, kdy jsme si vyměnili pár postřehů k našemu oblíbenému cestovstelskému webu a vůbec komunitě komentujících tam 🙈🙊🙉😂, nechybělo pár vtípků na téma jídlo a pití (vajíčka a víno💪) a můj den byl ve vteřině vážně hezčí. Navíc je neuvěřitelný (osud??), že kroky této dvojice vedou do Lvova, kam hrnu za 14 dní…. Už se těším na jejich rady a doporučení, co vidět, co zažít!! Člověk by s těmito lidmi stál v deštivé skoro podzimní Bratislavě nejraději do teď a probíral všechny "světové strany" bez toho, aniž by vnímal čas… Ale to by nesměl přijet náš bus na letiště. Loučíme se, já opravdu dojatá sedám na sedadlo a s nepopsatelnou radostí pořád opakuji svojí parťačce Evě "..chápeš to?! Oni mě poznali!" Najednou vím, že všechen ten čas, energie a potřeba sdílet radost z každé cesty, má smysl. I kdyby nevím co, tohle náhodné setkání za všechno stálo! A do Makedonie se těším zase ještě o kousek víc! Mimochodem

Odlet má zpoždění, což není taková tragédie, jako cca 20 procent pasažérů ve věku nula až 5 let. Hlavně ti malincí pláčou tak, že to trhá srdce. Na jednu stranu je ve mě potřeba klidu a trochu jizlivost ve smyslu "za tohle by nám měly dát Wizzairovci nějakou kompenzaci!!, na druhou stranu - asi ti rodiče přesun v noční hodinu se svými dětmi nedělají jen tak ze srandy králíkům (teď mi chytrý telefon upravil slovo králíkům na katolíkům🤣). Takže ani pro srandu králíkům, ani katolíkům. Je mi líto maminek, které se snaží děti zabavit, ale hodina do plusu po odbavení před nástupem do letadla je moc už i na některé dospěláky, natož pro ty maličké. Únava, vyčerpání a nuda tyto prcky naprosto ovládá a nepomůže tomu ani bonusové půlhodinové kroužení nad Skopjí, kdy prostě kvůli silné bouřce nešlo přistát. I já mám takhle v jednu ráno docela dost a když vidím ty kudrnaté uplakané tvářičky, je mi jich všech strašně líto. 

Naštěstí jsme si zamluvily letištní transfer, takže nepanikaříme jak jiní, že po jedné ráno už žádné MHDéčko nepojede. Náš bytnej nás vzorně čeká - s cedulkou a trpělivým přátelským úsměvem na tváři. Úleva! Vybíráme z bankomatu makedonské dináry, musíme, protože doma žádná směnárna touto měnou nedisponovala, a ráno (vlastně už za 4 hodiny😄😄🤣🙈) potřebujeme koupit u řidiče jízdenku..  Mimochodem 100 MKD = 45 Kč.

Vyrážíme k ubytku, které je v centru Skopje. Od letiště půl hodinky jízdy. Než nám domácí předá náš (na tři dny) nový domov, než nám na 04:50 hodin objedná taxi na místní autobusák, jsou dvě ráno. Sprcha, vybalení a v půl třetí večerka✌ Natahuju budík na 4:15 a těším se, co nám další den (už za 2 hodiny🙈🤣) přinese..

 

náš dům :)
náš dům :)

DEN Č. 2 - SKOPJE - OHRID - SKOPJE

Budíček, a to ve 4,20.. Mám pocit, že jsem na Marsu. Vůbec nechápu, co řídilo moje tělo k úkonům jako ranní káva, oblečení se, vyčištění zubů….protože je najednou 4:50, mě se na jazyku misí chuť expresa a zubní pasty, jsem oblečená, na nohou žabky a stojím u domovních dveří. Kouzlo? Zázrak? Možná nějaký osmý div světa uprostřed makedonského trojúhelníku.. Hrneme před dům, kde na nás opravdu čeká taxikář! Všechno šlape jak švýcarské hodinky a já si při vyslovení této věty nahlas vzpomenu na moment, kdy jsem podobné hodnocení řekla naposledy. Bylo to v Bangkoku, po šesti dnech napříč thajským vnitrozemí, které jsme projeli přesně podle mého nadupaného itineráře, vrátili se k letišti Don Muang, ubytko asi tři minuty chůze od letiště, ráno vše jak po drátkách...ťapkáme na letiště k přeletu na Bali, kde se teprve začne plnit itinerář snů a já dokola opakuju, jak je neuvěřitelné, že jsme za těch pět nocí/šest dní zvládli z Thajska vše, co jsem vymyslela a jak to všechno bylo na pohodu... Jako "švýcarské hodinky"... Pár minut na to mi na letišti řekli, že je můj let zrušen, zakoupené letenky na Bali jsou k ničemu, prostě že společnost Lionair zrušila všechny lety Thajsko Bali. Tehdy jsme to sice zmákli na jedna, ale dodnes mám ze spojení "švýcarské" a "hodinky" ..respekt.

Taxík nás za 100 místních šupáků (měl zapnutý taxametr) hodil na nádraží a mile nám popřál hezký vylet. Nádraží v pět ráno taky nevypadalo tak, jak si asi většina lidí myslí, že to na Balkáně vypadá. Jinými slovy - čisto, pořádek, pocitově naprosto bezpečno, spořádání lidé, mezi nimiž nemáte nejmenší obavu sednout na lavičku a čekat na svůj spoj. Vygooglený bus ze Skopje do Ohridu v 5,30 opravdu jel, zpáteční jízdenka s otevřenou cestou zpět stála 700 makedonskejch, tedy asi 300 Kč. Ohrid je od Skopje 180 km a cesta trvala 3 hodiny. Byly jsme rády, že jsme měly časovou rezervu, autobus byl malinký a řadě lidí, kteří přišli po nás, řidič řekl, že už pro ně nemá místo…

Aktuální jízdní řád: Skopje - Ohrid

V 5,30 startuje náš bus a my dvě během chvilky spíme.🙈😂Vzbudím se až na zastávce určené k občerstvení a wc, ale raději jsme ji měly zaspat🙈😂Déšť, úplně černo a venku zima jak na Sibiři… Na wc nás pobaví kabina bez malého detailu (totiž bez wc) a následně umyvadlo bez odpadu (prostě jen díra). Asi je to sada, co patří k sobě.. Záchody jsou tady vůbec otřesný, ale na druhou stranu - není tam wifi, takže na to opravdu podstatný stačí. Holky - kapesníky vždy s sebou! Jdeme si koupit něco na zahřátí, ale když vedle kávovaru vidím láhev vodky a vedle barel s džusem, je s ohledem na všechny aspekty kolem rozhodnuto. Chlapec nám natočí víc než poctivou porci průzračné tekutiny a s úsměvem nám přeje (spolu se zbytkem benzínky) krásný den. Bude, o to se postaráme, odpovídáme.. Venku dáme drink a zbývající cestu do Ohridu prospíme jak novorozenci.

 

V Ohridu jsme v 8,30 ráno a zpoza mraků se probouzí krásný slunečný den🙏😊Taky je teplo a tou vodkou to už nemůže být! Vystupujeme z busu a hrneme asi 15 min chůze z autobusáku k přístavu u jezera. Dá se vzít taxi, ale je to opravdu jen 15 min chůze... Taxi stojí před nádražím, ale procházka je lepší (a levnější)..

nádraží v Ohridu z venku
místní taxi stojí před nádražím
nádraží v Ohridu

Zvěsti nelhaly! Je to zde nádherný!!

 

OHRID

Ohrid prý byl městem 365 kostelů - jeden pro každý den v roce. I proto byl označován jako „makedonský Jeruzalém". Dnes je počet kostelů výrazně menší, zato zatoulaných psů už tu na každý den v roce budou minimálně dva...🙈

Procházku začínáme v přístavu, kde je prostě jedním slovem krásně. Kocháme se výhledem na makedonské "moře" a současně si užíváme i atmosférou města a jeho obyvatel. Je to tak úžasný pohled, že je tříhodinová jízda busem po dvou hodinách spánku okamžitě zapomenutá. 

Cesta nás od přístavu dovede ke kostelu sv. Sophie, který je moc hezký (tedy i fotogenický🙊🙈). Teda až do momentu, než se vynoří první zájezd🙈😂..

No a pak nás cestička vede k tomu nejkrásnějšímu z celé naší Makedonie… KOSTEL SV. JOVAN KANEO..💛💛

Co k tomuto místu říct? Místo, které si vás získá na první pohled.. Zasáhne rovnou do hradního koše. Kór, když se Vám podaří být zde v rozespalém ohridksém ránu skoro sám.. Sednete si úžasem na zídku a nemůžete se ani hnout. Jste paralyzováni nejen krásou toho výhledu, ale i vědomím, jaké štěstí máte, že zde můžete být. NÁDHERA! Posílám fotku svojí "solumate" a ta ihned odpoví, že to je dokonalé místo pro svatbu. Posílám foto č. 2...svadebčany a ženicha s nevěstou, kteří právě přijíždí ..😂😂🙈Pravdu má! Je to dokonalé, důstojné a naprosto nezapomenutelné místo hodné nejdůležitějších životních okamžiků… Ale nemusí to být rovnou "poprava svobody"🙈😉.. Tohle místo je výjimečné a já vím, že zde nesedím pod kostelíkem na útesu se skleničkou vína naposledy...💛

Daly jsme zde opravdickou a zaslouženou porci odpočinku a "zničehonic štěstí" v podobě nehlídání času. Koukám jak na dechberoucí KOSTEL tyčící se nad námi, tak i na jezero, které opravdu působí jako moře. Nohama blomcám nad útesem, dívám se na své žabky a říkám si, co tyhle "krásky za 50" (korun) koupené dva roky zpět na Bali (spolu s lahví Bacardi🤣🙈) prožily… Mají svoji historii, projely tři kontinenty, poznaly pot i krev, stres i neskutečnou radost, brodily se loužemi i mořem, stály v pouštním písku, ale taky v katedrálách, školách, v rýžových terasách na Filipínách, na koupáku na Července nebo v mojí práci na chodbě zubařů… Vzpomínám zde i na tváře "těch dvou žabkových let", co mi prošly životem. Ne prošly, ale prolítly! Přemýšlím taky nad tím, kde tyhle červené žabky budou za rok, kolik nových dechberoucích (i obyčejných) míst uvidí a na kolik dalších tváří spolu budeme za ten rok někde na útesu vzpomínat. Miluju to💛Létání✈i to, jak ten můj život tak letí. A taky ty žabky, všechny místní psy a kocoury a ohridský vzduch! A všechny letové STOPy cestou… Nemyslím ty uhlíkové!!! :D Tohle mi zde vážně letí hlavou, takže už mám asi úpal a úžeh v jednom!!

 

Nemůžeme tu být ale věčně, takže sbíráme saky paky a jdeme dál. Kousek od majestátní pevnosti a na naší trase je PRVNÍ SLOVANSKÁ UNIVERZITA. Je z 9. století a založili ji žáci našich starých dobrých známých - Cyrila a Metoděje. Místo není žádný wau, ale kostelík je milej a budete-li mít štěstí jako my, třeba uvidíte i makedonskou svadbu..✌👌😂

Poslední bod Ohridu je SAMUELOVA PEVNOST. Nebudu machrovat dějepiseckými znalostmi a řeknu jediné - nechcete-li platiti vstupné, zabočte hned za branou ke schodům. Tohle místo si nenechte hlavně pro nádherný výhled na celý Ohrid..

Ohrid máme za sebou, jdeme zpátky na autobusák na náš bus v 16.30 a trošku se i těšíme na odpočinek cestou. Chytáme stejnou stranu autobusu, abychom měly výhled na jinou část cesty, ale stejně jako tu první, i tuto víceméně prospíme🙈🤣Nicméně když se přece jen občas proberu z komatu, žasnu. Tahle Makedonie za okny je úplně jiná, než ta ve Skopje nebo v Ohridu! Strašně chudá, zdevastovaná, nebo minimálně naprosto bez jakékoli revitalizace. Strašný pohled a v porovnání se Skopjí a její až kýčovitou okázalostí...smutno je mi.

Po návratu do Skopje, plny sil :D :D , jsme vyrazily omrknout světly nasvícené noční památky a musím říct - pohled za všechny prachy!!

Jako uléháme trošku KO, ale den to byl teda jedním slovem odžitý FULL HD! Nelituji jediného okamžiku, jediného kroku! A ani toho budíčku :D

DEN Č. 3 - SKOPJE -  JEZERO MATKA - KUKLICA - SKOPJE 

Opět budíček, tentokrát velkorysej - až v 5:00 ráno!🙈🤣Pro dnešek máme v plánu dvě místa... MATKA a KUKLICA..

Tím prvním je jezero, resp. kaňon Matka. Ten leží asi 16 min. od Skopje, tedy opravdu kousek. Dostat se k Matce lze taxíkem, což by bylo 20 euro v jednom směru, nebo nějakou místní cestovní agenturu, což není o moc levnější. Třetí způsob je využití městské hromadné dopravy. Náš první cíl je tedy dostat se na autobusák. Včera jsme tam jely taxíkem a je to docela daleko. Nicméně máme zjištěný MHD spoj kousek od domu. Sice řidič nepochopil naše dotazy na hlavní autobusové nádraží a zastavil s námi, už s posledními pasažéry, na jakémsi odlehlém aerodromu…Chvilku jsme měly opravdu divný pocit… Potom jsme si vše ale vysvětlili a on nás zavezl k nádraží. Hlavní autobusové nádraží ve Skopje (Central Bus Station) je jedno, slouží k odjezdům jak dálkových spojů do větších měst, tak je hned vedle něj i hlavní autobusové nádraží pro místní spoje, městské MHD. Právě tímto spojem (číslo 60) jsme jely do Matky. Jak jinak, prvním ranním spojem v 7:00🙊. Jízdenku jsme neměly dopředu, takže jsme musely koupit u řidiče. Je to kartička nabitá nějakou částkou. Platily jsme 150 makedonských (nebo 2,5 eura) na osobu za cestu tam i zpátky. V autobuse krom nás a místních, seděla pouze jedna turistka. Polka. Cesta k Matce trvala rovných 45 min. Vystoupily jsme, poměrně zima a mlha, nikde ani noha. Nejdřív nám to přivítání bez lidí přišlo trošku nevlídné a nezvyklé, ale po chvilce jsme zjistily, jak je to boží, mít Matku celou pro sebe…😍Ještě víc jsme se v tom utvrdily, když jsme kaňon prošly a vracely se, přitom se v každé zatáčce vyhýbaly skupinám turistů…

Takže doporučení – pojedete-li právě sem, což rozhodně doporučuji, určitě jeďte v 7 hod. ráno. Budete mít alespoň cestu “tam” bez lidí. Po cestě jsme se seznámily jak s tou Polkou, která cestovala sama, a tudíž potřebovala sem tam od někoho udělat fotku🙈😂, tak se k nám, jak jinak, přidali i dva “místní guidi”..🐕🐕💛

Dva pejsci, kteří původně pospávali u bran Matky, ihned vstali a vydali se s námi. Po asi 5 min. nervozity, zda nás nepokoušou (nejednou zde psi na sebe vyjedou a jde z nich opravdu strach), jsme pochopily, že se jdou s náma pěkně vyvenčit. Byli opravdu neuvěřitelní a po celou cestu šli bok po boku vedle nás. Dokonce i tehdy, když jsme se vracely a potkávaly další skupiny turistů. Dokonce i těch turistů, kteří šustili svačinovým papírem!

JEZERO (KAŇON) MATKA

Jezero Matka je sevřené uvnitř kaňonu Treska. Vzniklo přehrazením stejnojmenné řeky a leží, jak už jsem zmínila, 16 kilometrů od Skopje. Patří mezi vyhledávané destinace jak u turistů, tak i u místních, kteří s pozdejším odpolednem začali přibývat. Jezdí sem autem, auto napěchované piknikovými koši, jídlem, lehátky a vůbec se vším k relaxaci. Ani se nedivím! Je zde neuvěřitelná příroda, panoramata, která vám jednoduše berou dech, možnost pěší turistiky, prý i horolezectví. U řeky (u brány Matky) byla také spousta rybářů. Také se zde organizují projížďky na lodičkách po jezeře – cena pouze 4 €, což nás mile překvapilo, ale v době našeho příchodu byla loděnice opuštěná, takže jsme nevyužily… Mimo projížděk na lodičce je zde i půjčovna kánoí. Při projížďkách na jezeře jsou k vidění jak jeskyně, tak i byzantské kostely a kláštery jako je Sveti Andrej, Sveti Nikola nebo Matka. V kaňonu je prý i mnoho endemických druhů motýlů, my jsme teda neviděly ani jediného. Zato komárů, hovad a všeho podobného je tam opravdu na zápis do knihy rekordů..🙈😂(Krom adrenalinového pera jsem si s sebou vzala i citronelu z Filipín. Není lepší repelent! Ovšem i ten zůstal v ubytování ve Skopje🙈🙈..).Jinak k těm jeskyním – dříve sloužily jako útočiště mnichů a poustevníků, kteří zde meditovali. Je v nich prý mnoho stalaktitů a stalagmitů, vodopády, některé jeskyně jsou částečně zatopené nebo jsou v nich jezírka… Jak ale říkám, my jsme lodní vyjížďku nedaly, takže nemohu hodnotit. Co jsme ale viděly z útesu nad kaňonem při našem pěším treku, byly lodičky, na nichž sedělo cca 15 až 20 turistů jak sardinky, v oranžových vestách, lodička jela asi 10 min. v jednom směru, pak se otáčela a vracela. Tak úplně nevím, zda tito lidé vůbec nějakou jeskyni nebo kostel viděli, nebo dokonce navštívili. Dost silně o tom pochybuji.

 

Co rozhodně doporučuji, je zkopírovat naši cestu, tedy příjezd v brzkých ranních hodinách, vydání se po stezce – nelze minout – a užít si ranní probouzející se kaňon jenom samy pro sebe.

K cestě kaňonem.. Musím říct, že trek byl malinko náročnější..🙈🙈🙊Jednak se brzy změnilo počasí a začalo prát sluníčko, taky jsou některé úseky krkolomné, nezpevněné. Chvílemi hustý porost zasahuje do cest, samozřejmě terén z kopce do kopce…a všude hmyz (výborná zpráva pro alergiky, kteří si opět nechali adrenalinové pero v ubytování). Je taky pravda, že jsme v průvodcích vyčetly, že žabky že se sem rozhodně jako turistická obuv nedoporučuji, což asi o náročnosti cesty taky něco vypovídá... Já jsem si tentokrát do Makedonie tenisky do batohu dala, ale opět – zůstaly na pokoji vedle pera, citronely a ještě další spousty “drobností”🙊..Takže jsem došla v žabkách. Pravda – asi úplně jediná ze všech, kteří se v ten den v Matce vyskytovali, ale z mého pohledu to rozhodně nebylo nic hrozného, dalo se úplně v pohodě. Ten hmyz byl mnohem horší. Překvapili mě naši průvodci, pejskové, kteří ten trek dali. Místy byly opravdu vysoké schody a jeden z nich kulhal a nebyl nejmladší. Využívali všechny mezi sebou známá místa, aby se posunuli k vodě a napili se. Bylo opravdu vedro. Takže ještě jedno doporučení - s sebou i láhev vody! A třeba i pár nějakých pamlsků pro psy, protože pravděpodobnost, že nějakého potkáte, je opravdu vysoká. Ti naši měli bohužel smůlu, měly jsme jen pitný režim… Drželi se nás i přesto, asi jim stačilo, že s nimi mluvíme jako s parťáky (dostali i jména) a sem tam poškrábání v kožichu..💛

Z mého pohledu byla Matka srovnatelně krásná s Ohridem. Nezapomenutelná! Sednout si na skálu a koukat na tu nádheru.. tyrkysová vodní hladina lemovaná skalami, úchvatné zatáčky kaňonu a nad tím vším probouzející se slunečný den, který se dere přes mlhu hustou, jak u Rákosníčkova rybníka... Jsem moc ráda, že jsme náš cestovní itinerář takto našlapaly(a)🙈🙊. Obě dvě místa - Ohrid i Matka - jsou neuvěřitelné a budu na ně dlouho vzpomínat. A moje parťačka má kopu plusáků, protože to dala bez reptání a ještě držela krok v pitném režimu, kdy jsme přesedlaly z vína na vodku s džusem … Navíc - Matkou dnešek ani zdaleka nekončil...Matka byla ranní rozcvička.🙈🙊😂😂😂To jsme v tu dobu ale ještě netušily, takže jsme po procházce kaňonem sedly na zastávku, připily si na náš trek a přežití posledním zbytečkem našeho Jupíka🍸a čekaly jsme na autobus do Skopje. Přijel opravdu na čas (v 11:20), na autobusáku v centru města jsme byly v pravé poledne..

 

Matka
Matka
Matka

KUKLICA

Z Matky jsme dojely zpátky na Central Bus Station ve Skopji přesně ve 12 hod. Měly jsme zjištěné, že nám odtud jede autobus do dalšího našeho cíle přesně v jednu hodinu. Tím dalším cílem je kamenné město Kuklica. Do ní se jezdí ze Skopje asi čtyřikrát denně, stejně tak i nazpátek. Cena jedné cesty je 250 MKD. Věděly jsme, že když vyjedeme v jednu, budeme na místě ve 14.30.30.. Máme tak 3 hodiny do posledního autobusu zpátky do Skopje. To nám musí stačit. Autobusák nás má vyhodit ve městě Ketenovo, odkud to jsou necelé 4 kilometry do samotné Kuklice. To si vezmeme taxi. To si aspoň myslíme...🙈🙈🙉S tím usedáme do autobusu a vyrážíme na popolední hodinu a půl dlouhou jízdu na sever Makedonie. Panoramata za oknem jsou úžasná! Zase úplně něco jiného než cestou do Ohridu. Čas strávený v autobuse rozhodně nepovažuji za zbytečný. Jednak trošku odpočineme mezi jednotlivými cíli, doplníme tekutiny🍸👌😂, ale taky vidíme opravdickou Makedonii. Bez příkras a kýčovitých budov a soch… A tahle Makedonie je úplně něco jiného, než samotná Skopje. A jak se říká - v jednoduchosti je síla a krása - tak to zde platí dvojnásob..😍

 

Ketenovo
Ketenovo
Ketenovo

V Ketenovo vystupujeme z celého autobusu jen my dvě a jeden mladý pár. Ketenovo není žádné město. Ani jako vesnice se to nedá označit.🙈Autobusová zastávka je v podstatě přibrždění autobusu u silnice, kolem které je pár domečků. Ptáme se řidiče, zda zastávka zpátky je to stejné místo u krajnice, odpovídá že ano… Začíná to smrdět adrenalinem..😂😂Vzhledem k tomu, kde se vyskytujeme, je jasné, že zde taxik neseženeme, ani kdybychom se rozkrájely. Vyrážíme tedy na pěší pochod, stejně tak mládež s námi. Nevíme, jak terén a cesta vypadají, ani jak je trasa ve skutečnosti dlouhá. Pamatuji si z googlení, že to mají být zhruba 4 kilometry. Začínám počítat v hlavě… Čas potřebný k tomu, abychom došly do Kuklice, chvíli tam, cesta zpátky k silnici… Máme  na to vše tři hodiny.… Taky dvě deci vodky, půlitr džusu a stejné množství vody.. To musí vyjít!💪😂

Vyrážíme vstříc dobrodružství. Během chvilky se k nám přidává, jak jinak, další guide..🐶💛😂Evka je “nadšená” ..🙈😂Tenhle je trošku nervózní a jeho přízeň si získám až tím, že se s ním podělím (dám mu ho do posledního drobečku) o jediné své jídlo… Místní burek pejskovi očividně chutná a během chvilky nám jde u nohy.🐶✌️

Kuklica guide ♥
Kuklica guide ♥

Držíme si od páru odstup, abychom měli každý svoje soukromí, ale hned na začátku cesty se domlouváme, že jdeme společně. Oni mají, narozdíl od nás, funkční internet, takže mohou i trochu lépe než my, v ofline mapách určovat správný směr cesty pro pěší. No opět to nebudu natahovat. Ty 4 kilometry, v tom největším pařáku, a to ve smyslu slunečního svitu i teploty, byly opravdu náročné. Nekonečné. Pár domečků nám brzo zmizelo z dohledu a ocitly jsme se opravdu uprostřed pustiny. Kopečky, zatáčky, písek, prach… Všude sice nádherné vyhlídky, ale náš cíl v nedohlednu. Evce začlo být zle..🙈Nicméně jsme šly dál. Daly jsme se do toho, tak nevyměkneme. Daly jsme si jasný cíl, a tím je Kuklica! V hlavě mám plán - pokud do hodiny nedojdeme k cíli, otáčím se zpátky. Tu hodinu to akorát vzalo🙈😂Na minutu přesně za hodinu stojíme u brány Stone Kuklica! Stačí udělat pár kroků k sochám a je jasné, že i když to bylo opravdu náročné, zejména po ranním tripu v kaňonu Matka, výsledek za to rozhodně stál!😍Našemu guidovi za odměnu naliju půlku naší zásoby vody - Evča se mračí, ale ani necekne👌😂

Kuklica
Kuklica

Kuklica je kamenné město. Je složené z více než 120 kamenných sloupů, které vypadají jako lidé proměnění v kámen. Tyto sloupy byly přirozeně vytvořeny v důsledku eroze během posledních asi 100 000 let. Některé byly vysoké více než 10 metrů. Říká se jim Zkamenělá svatba. Samozřejmě je tento unikátní přírodní jev pro několik generací důvodem k řadě legend a příběhů. Mimochodem - náš bytnej o Kuklici v životě neslyšel, stejně tak taxikář a vlastně nikdo z celé Skopje..! Nejslavnější legenda (asi jen mezi obyvateli Ketenova) je o zedníkovi, který se nemohl rozhodnout, se kterou ze dvou žen se má oženit. Klasika - jedna bohatá a ošklivá a druhá krásná a chudá😀😀Asi vám nemusím říkat, kterou si vybral😀Ne ne, žádná Pretty Woman se nekoná, byl to praktik.. No a navíc nebyl diplomat a té chudince chudé to neřekl. Ta čekala doma, až pro ni přijede na jejich svatbu a nic. Slyšela z vedlejší vesnice nějaký hluk, tak se tam vypravila. Tam až zjistila, že si její "princ" vzal jinou ženu... No asi ji to trošku naštvalo, nooo. Tak ho požádala o poslední polibek a asi i díky němu a síle svého prokletí (ať všichni včetně jí samé ihned zhynou) se všichni proměnili v kámen... Všichni v tu chvíli měly svatební úsměvy na tvářích a i milenci zůstali uvězněni v objetí, takže vesničané v Kuklici pojmenovali místo „Merry Wedding“. No romantika jako prase! Tak si z toho, pánové, berte dvě ponaučení: 1/když si konečně jednu vyberete, pak vězte, že ne každé zlato plodí bohatství😀a za 2/ když si vybíráte mezi dvěmi ženami - té "druhé" to alespoň šetrně sdělte!!!

Jak jsem řekla, tenhle dnešní druhý (a neplánovaný) trek za to určitě stál! Vracíme se už známou cestou zpátky k ”autobusové zastávce”… Pejsek jde pořád s náma. Už si skoro říkám, jak se s ním budeme smutně loučit, ale naštěstí těsně před domečky najde nějakého kamaráda a zůstává. Přijdeme k silnici a jediný obchůdek zde právě zavírá. Paní prodavačka je ale moc hodná (asi náš stav a výraz mluví za vše) a otevře nám. Kupujeme dvě studené piva (ano, i já si KUPUJU PIVO🙈🙈🤢!!) a zmrzlinu a dáváme si zaslouženou odměnu. Do odjezdu našeho (posledního ten den) autobusu, máme ještě skoro 0,5 hod.… sotva sníme zmrzlinu, tedy asi po 5 min., přibrzďuje autobus. Je to opravdu ten náš! Nastupujeme dost rozpačitě na palubu. Na jednu stranu moc rády, že tam nemusím ještě 20 min. u silnice trčet, na druhou stranu dost zděšené, protože kdybychom šly na čas, autobus nám ujel a stojíme u té silnice možná ještě zítra…😧🙄Jinými slovy, ponaučení: na jízdní řády se zde opravdu moc spoléhat nedá. Možná v cílových stanicích, autobusových nádražích velkých měst ano, ale určitě ne na zastávkách tohoto typu. Nasedáme do autobusu a vyrážíme opět hodinu a půl cesty do Skopje. Po cestě nás zastihne neskutečná bouřka. Lije jak z konve, není vidět přes sklo autobusu. Absolutně to sedí na počasí, ve kterém jsme do Kuklice šly pěšky – tedy obrovské vedro, dusno, předzvěst bouřky. Měly jsme tento den opravdu víc štěstí než rozumu..

Kuklica
Kuklica
Kuklica
Kuklica
Kuklica
Kuklica

DEN Č. 4  - SKOPJE - BRATISLAVA

Poslední den jsme si nechaly na hlavní město, na Skopji. Za mě můžu říct – ten půlden bohatě stačil. Město je hodně zvláštní. Na první pohled si řekneme wau! Neuvěřitelné stavby a ještě neuvěřitelnější sochy. A vůbec nejvíc ze všeho neuvěřitelný počet těchto soch! Procházíte městem, kde vás okázalost a kýč bije do očí. Je to zvláštní pohled. Díváte se na přenádherné stavby, ale necítíte vůbec nic. Nevím, kolik v sobě mají historie, ale když na Makedonském náměstí vidím rozestavěné domy z itongu, tvarované jako římské stavby, z části už i fasáda s imitací starodávných budov, nějak mě to kouzlo historie přijde ztracené. Taky je zde “Vítězný oblouk” a městem jezdí červené dabldekery ala Londýn… Strašně nepřirozený. Je to nesmírná škoda, protože největší kouzlo každého města je jeho autentičnost. Ať už tyto stavby navrhl kdokoliv, autentičnost celé Makedonie smazal. Jsem strašně ráda, že jsme Skopji věnovaly pouze poslední půlden. A naopak, že jsme dva plnohodnotné dny věnovaly místům, jako je Ohrid, Kuklica a Matka.

 

Co se týče hlavního města, prošly jsme za 3 až 4 hodinky opravdu všechno. Všechny památky, které si vyčtete v cestopisech a průvodcích, jsou na velice malém prostoru a dostupné chůzí. 

Tím nejrušnějším a zároveň nejkrásnějším místem celého Skopje je Náměstí Makedonie. Jeho prohlídkou jsme začaly. Dominuje mu obrovská fontána s jezdeckou sochou a obklopují ho architektonicky zajímavé budovy. Náměstí Makedonie leží přímo pod horou Vodno, na které se tyčí Kříž Tisíciletí – největší monumentální kříž na světě, který z náměstí dobře uvidíte.

Válečník na koni je moderní obrovská, monumentální socha (24 metrů vysoká) umístěná na náměstí ve fontáně s bronzovými reliéfy a je barevně osvětlená. Od Náměstí Makedonie vede krásný starý kamenný most přes řeku Vardar. Cesta přes mě náš dovedla ke Starému bazaru.

Nakupování na Starém bazaru je zážitek! Hlavně ovoce a zelenina, koření a uzeminy vypadají božsky.

Od Starého bazaru jsme došly k pevnosti Kale, která se tyčí nad městem. Trošku kopec, ale odměnou jsou nádherné výhledy z dochovaných hradeb pevnosti - je vidět kopulovitá filharmonie, moderní sportovní aréna i dochovaný akvadukt, který se nachází za městem. Pevnost má zachovalé pouze věže a hradby, které se skládají z neuvěřitelných tří vrstev, nicméně vnitřek pevnosti je pouhou ruinou. I přesto určitě stojí za vaši návštěvu. Vstupné je zdarma.

 

Hned pod pevností je jedna z nejvýznamnějších náboženských památek - mešita Mustafa Paši. Tady jsme si daly v horkém dnu chvíli odpočinek a musím říct, že to místo má opravdu něco do sebe. Oáza klidu, čistoty..

Hlavní památkou je Kamenný most císaře Dušana, v podstatě je jedním z hlavních monumentů Skopje. Je 214 metrů dlouhý a spojuje staré turecké město na severním břehu s dnešním centrem města na jižním břehu. Byl postaven koncem 15. století sultánem Mehmetem II. Dobyvatelem. Třináct pilířů je původních, horní část mostu byla několikrát přestavěna. Turci používali most jako místo poprav neloajálních poddaných a na kamenné pilíře často napichovali jejich hlavy…

 

Další památkou Skopje je Pamětní domek Matky Terezy, který stojí na místě starého katolického kostela, v němž byla rodačka ze Skopje pokřtěna a kde zpívala ve sboru. Skutečný rodný domek Matka Terezy byl za komunismu srovnán se zemí. Pamětní domek není ani přesnou replikou toho původního, ale expozice o životě Terezy. Před domkem stojí socha Matky Terezy.

No a pak už nás čekal přesun MHDéčkem na letiště a v 19 hodin odlet do Bratislavy..

ROZPOČET? 

 • letenka Bratislava - Skopje - Bratislava: 900,- Kč
 • ubytování 3 noci/ osoba: 900,- Kč
 • doprava: celkem 863,- Kč:
  315 Kč zpáteční jízdenka Skopje - Ohrid - Skopje, 68 Kč cesta busem Skopje - Matka - Skopje, 225 Kč zpáteční jízdenka Skopje - Kuklica - Skopje, 8 euro (210 Kč) letištní ransfér po příletu, 2x využití taxiku ve měste: 45 Kč/osoba
 • jídlo, ostatní: 1 200,- Kč

Celkem tedy za 4 dny/3 noci na osobu: 3 963,- Kč.

ZÁVĚREM?

V centru Skopje je bezpečno, lidé jsou milí hodně moc, ale to je napříč celou touto zemí. Je to obrovské plus, které Makedonii hodně zvyšuje její kredit. Vlastně ani nevím, zda jsem někde tak milé a kontaktní lidi potkala. Co se týče pořádku, je Makedonie jednou z nejhorších zemí, v jaké jsem zatím byla. Určitě je to subjektivní žebříček a najde se spoustu těch, kteří budou oponovat. Já tím byla ale opravdu znechucená. Odpadkové koše tady mají buď v počtu 20 ks na 10 m2, nebo dva kilometry bez jednoho jediného. Když odpadkový koš vidíte, obvykle je vyvrácený a přeplněný. Přeplněný znamená, že je dvoumetrová kružnice bordelu všude okolo. Bordel, odpadky a nepořádek jsou vůbec tři slova, které město Skopje vystihují nejlépe. Jakmile vyjdete z kružnice nejnavštěvovanějších památek, ale ani zde to není žádná vysoká úroveň, jste v podstatě na smetišti. Chápu, že je to opravdu chudá země, ale nepořádek není o penězích. Je to o mentalitě lidí. Tady je vidět propastný rozdíl..

Ceny a Makedonie… Tak moc, jak je rozporuplná celá tato země ve smyslu hlavní město vs. zbytek, jsou v podstatě i ceny. Obecně lze říci, že je Makedonie levná destinace. Taxi po městě nestojí víc než pětačtyřicet korun za jízdu a auto… To je paráda. Vstupy do všech památek nepřesáhnou 100 makedonských korun, což je rovněž 45 Kč. Opět paráda. Supermarket a potraviny – zde bych to viděla naprosto totožně, jako u nás. Něco je levnější, něco dražší. Bohužel – alkohol je to dražší část… Hodně levná je zde zelenina a ovoce na tržištích. To je opravdu třetina našich cen. Co se týče jídla v restauracích, pak doporučuji vyhnout se hlavním turistickým místům. Zde je to na úrovni našich lepších restaurací. Pokud se ale najíte na periferii, jídlo je mnohdy tisícinásobně lepší a stojí opravdu pár kaček.

To nejsmutnější zde...ani ne tak chudoba a nepořádek, ale množství volně pobíhajících a ležících psů v ulicích. Jsou všude. Někteří mají v uchu čip, ti jsou obvykle trošku lépe stavění, jiní nemají nic -  ani čip, ani gram tuku navíc. Prostě jen děti ulice... Bylo mi jich strašně líto a nechápu, že se s tím v 21. století nic nedělá. Psi agresivní nejsou, ani jednou na nás nezaútočili, nezavrčeli. Jen se připojí k vaší cestě a mlčky jsou u vaší nohy.... Já psy miluju, takže mi jejich společnost vůbec nevadila - naopak. Třeba na Ohrid a Kuklicu v jejich průvodcovských službách budu vždy vzpomínat. Ale napadlo mě, co rodiny s dětmi nebo lidé, kteří se psů bojí.... Pekvapilo mě, že většina plemen jsou labradoři, vlčáci a vůbec - velcí psi. Jednou jsme šly po městě a mě naprosto šokovala jedna scéna - pán šel přes přechod a na vodítku psa, labradora. Uvědomila jsem si, že tohle jsem za celé ty čtyři dny - tedy psa na vodítku, psa majícího domov a lásku - viděla poprvé....

 

Závěrem tedy to hlavní. Město Skopje vůbec nic nevypovídá o Makedonii. Ta pravá Makedonie je za hranicemi města. Právě vyhlídky z autobusu směrem k Ohridu a nebo na sever, směrem ke Ketenovu, nám daly skutečný obraz této země. Kdybych měla Makedonii hodnotit pouze na základě hlavního města, bylo by to velice rozporuplné hodnocení. Naopak, když přičtu okolní místa a skutečnou zemi, také místní obyvatele, kteří byli jedním slovem úžasní, musím dát 8 bodů z 10. Koupit si levnou letenku do Skopje se rozhodně vyplatí!

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

10. 09. 2019, poslední aktualizace 2019-11-21T10:35:42+01:00

Kateřina Ostrá a procestovala 25 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 28 cestopisů .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

36 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Dobré a zajímavé čtení, díky za napsání. Hezky nabité jako obvykle...a tak on se člověk pak dospí v klidu doma a odpočine si práci :-)

Severní Makedonii moc neznám, zastavovali jsem se jen ve Skopje.

Pokud byste někdo chtěl projet Balkán ze západu na východ, tak před pár lety nás to vyšlo takto:

Podgorica- Ulcijn- 80km-bus -5 Eur

Ulcijn- Shkodër-45km-osobní auto- 5 Eur

Ulcijn-Komani- cca 40km-minibus-400Lek

Komani-Fierza- cca 30km-loď

Fierza- Bajram Curri-cca 15km-minibus-200Lek

Bajram Curri- Prizren-cca 80km.minibus 1000LEK

Prizren-Pristina-cca 90km-bus-3Eura

Pristina- Pejë-90km vlak- 4,20 Eur

Pejë-Pristina-90km bus 3 Eur

Pristina- Skopje- 90km vlak 6Eur

Skopje-Sofie-250Km bus – 17Eur

Sofie-Burgas-430Km-vlak 17,5 EUR (lůžkové kupé)

před 4 měs
Kateřina Ostrá

Super! Píšu si! 👌✌️😊

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele dolphi
dolphi

Přijemný kvalitní cestopis, obdivuji tě si s tím takhle hrát a sepisovat poznatky. Makedonii jsem procestoval letos na začátku letních prázdnin, ale ne v tvém hardcore tempu :-) . Tím myslím přilet do Skopje a hned za dvě hodiny jet "Busem" Ford Transit s mikro sedadly 3,5 hodiny do Ohridu a stejnou dobu a den zpět. Jen malý update, doplnění pro budoucí cestovatelé na Skopje stačí 1,5 dne max i s kaňon matka, kde jede místní doprava snad bus 61 tam i zpět cca hodinu, jizdní řády platí. Lodička fine, jeskyně zbytečná 4 barevné žárovky a jedno schodiště. Určitě nedoporučuji kajak, možná jen fanouškům. Rozumnější mi přijde absolvovat Bratislava - Skopje - Ohrid - Videň. Odlet z Ohridského mikro letiště je v lidskou hodinu a z Vídně jezdi co 30 minut Flixbux, či Regiojet zpět do Bratislavy , autobusy vidíš hned na totemu.

před 4 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Bus 60 jede přibližně jednou za 100 minut, přinejmenším dnešní (sobotní) odpolední jízdní řád byl takový, viděli jsme u řidiče. Pozor na to, že často nejede až ke kaňonu, protože je tam narváno auty a neotočil by se, takže vás vyklopí 3 km od hráze. Pak je taky potřeba dojít zpátky na stejné místo nebo si vzít taxíka. Zbytečnost návštěvy jeskyně potvrzuju.

před 4 měs
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 377 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-15T09:39:31+02:00)

Dolphi - díky za milá slova!! ♥ Máš pravdu - jednak je to fakt práce a mrak hodin... někdy si až říkám, jestli by nebylo lepší vlítnout třeba na svou zahradu a zkusit udělat z té své planiny úrodnou zem :D ... Ale pak si přečtu třeba takovýto koment a taky si vzpomenu na sebe, jak brouzdám netem před každou svou cestou a hledám věcné podrobné info k tomu, jak to v destinaci, do které jsem si právě koupila letenku, chodí. Vzpomenu si, jak moc mi pomůže, když někdo "přesně tyhle detaily" - myšleno čísla autobusů, ceny, odhady doby potřebné na prohlídku daného místa, na co pozor ...někde zveřejní. Čerpám z toho, pomáhá mi to vytvořit vlastní itineráře. A čím víc mám před každou cestou informací, tím víc mohu itinerář "nadupat"... Takže díky za tebe a všechny, kdo mě ten "rýč a hrábě" vždycky vezmou z ruky.. :)

Stran Matky - v cestopise spoje - včetně čísla autobusu, kde se nastupuje, kolik to stojí a jak dlouho cesta trvá - mám :) Ostatně tím busem jsme i jely... Souhlas i s Joxem - s tím vysedáním z busu u Matky BACHA! Ráno nás v 7:45 bus vyklopil až u restaurace a "vchodu" do Matky, v poledne už tam nebyl schopen projet a stál cca 500 metrů od místa, kde nás vysadil. Naštěsí mám na cestách asi strašný štěstí na lidi... o této skutečnosti mě makedonskou angličtinou :D :D informoval i řidič, co nás tam dovezl (moc jsme mu nerozumněly a nechápaly, co nám říká...) a posléze jedna místní babička, která nás nabrala na zastávce a odvedla tam, kde se bus opravdu zastavil :) Nenechala nás tam sedět a čekat, prostě do nás hustila, dokud jsme se s úsměvem a pod kouzlem jejího úsměvu nezvedly a nešly s ní... :)

Díky Vám oběma za ujištění, že jsme v jeskyních o nic extra nepřišly - a opět souhlas s Joxem - Moravský kras je nepřekonatelný!! :)

A k letenkám a kombinaci s návratem do Vídně... Asi to má každý jinak - je to dané místem startu, pohledem na cenu a efektivitu cesty. Já jsem v tomto opravdu přísná a všechny varianty pečlivě zvažuji. Cena jízdy busem z Vídně mnohdy překračuje cenu letenky do dané destinace. Navíc nejezdí spojů tolik, aby to pro mě nebyla časová ztráta. Je pro mě milejší projet makedonské vnitrozemí a kochat se z okénka busu (ostatně od toho tam jsem), než koukat z Flixu na trase Vídeň - Brno. Navíc za ty love...Flixem z Brna jedu do Bratislavy za 119,- + 1,5 eura MHDčko na letiště z nádru. Flixem z Brna na letiště ve Vídni 400 - 530 Kč jedna cesta.... Navíc jedou jen tři spoje za den, a to opravdu není moc velká pravděpodobnost, že ti sednou na odlet/přílet. Čekat několik hodin na letišti na spoj "domů" mi nevadí třeba u letů do Asie, kdy už tak jsem na cestě i den a řeším hlavně cenu letenky. Když ale letím za 900 a na 3 noci/4 dny - zohledňuji jak navýšení cesty (v případě Flixu směr Vídeň tam a zpět je to víc než za letenku), tak i délku cesty na/z letiště (opět u Flixu do Vídně i deset hodin (čekání + vlastní spoj) - a to je s ohledem na délku pobytu opravdu neadekvátní. Vídeň jako letiště mám ráda, je tam super Billa :D , všechno tam frčí a ocípá, taky mi tam na jediném letišti prošla 2x vývrtka v příručáku :D ...ale využívám ji opravdu velice sporadicky - třeba lety na Santorini. Ty z Vídně vyjdou i s tou děsnou dopravou a cenou za ni nejlépe... Ale na třídenní trip do Skopje a okolí je pro mě pravdu ideální (čas a cena) návrat do Blavy...

S tou náročností makedonského tripu taky souhlasím...byl to docela PUNK... Zkusila jsem svoje možnosti a vím že i když se to dalo, nebylo to něco, co bych hned kopírovala... Dojela jsem víc rozhozená jak s cesty za oceán s časovým posunem 8 hodin. Taky s nějakou virózou (střevní), kterou víc než jídlu přičítám hlavně únavě a nespánku. V těch chvílích, kdy se spát dalo - třeba přejezdy - jsem obvykle datlovala cestopis ... :D

Jox - jste s Evčou dobří!! Bych se nedivila, kdybychom se příště někde potkali a už i jeli na stejné místo ve stejném čase :D

před 4 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Jet Flixem z Brna na Schwechat je blbost, Regiojetem taky, stačí dojet na hlavák a z něj S-Bahnem s přestupem na st. Rennweg na letiště. Min. ve dvou se to vyplatí, jízdenka je jen o kousek dražší než pro jednoho. Dá se i Flixem (nejlépe se slevou 😉) na Erdberg (pozor -autobusák balkánského typu!) a přejít pěšky na St. Marx a odtud zase S-Bahn na letiště.

před 4 měs
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 377 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-15T11:46:20+02:00)

Tím Flixem s přestupem v Erdberg jsem taky jela. Přestup byl nad ránem, tedy vprostřed noci… 🙈🙈 Vzala jsem sebou tehdy svého syna a musím řict, že už nikdy více! Raději regiojet - dražší, ale přímý spoj. Každopádně furt trvám na tom, že spoj Brno Bratislava je cenově i časově nejlepší. A co se týče bratislavského letiště, nabízí nejvíc možných nízkonákladových letů. To bez debat.

Jo a s Flixem jinak než se slevou (jejich boží poukazy na slevu od 20 % ) nejezdím ..🙈😂 Holt ZA KAČKU od A po Z 😂🙈😂

před 4 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Uprostřed noci bych se na to vybodl každopádně a na Erdberg obzvlášť. Jezdíme večer na hlavák, pak S-ky na letiště, večeře v salonku zadara a přespíme třeba na Fku, kde jsou lehátka. Z Vídně létá dost levných spojů.

před 4 měs
Kateřina Ostrá

Píšu si!! 🙃

před 4 měs
Avatar uživatele dolphi
dolphi

Jen pro doplnění jizdní řády ke kaňonu, my jeli v 11:20 a zpět 14:40, žádne davové šílenství se určitě nekonalo jen krásné teplo a sluníčko. Tohle opravdu nejsou davové Pustevny, Ondřejník, Lysá horá atd. V

http://www.jsp.com.mk/PlanskiVozenRed.aspx

From Skopje (weekday): 7:00 / 8:45 / 10:30 / 12:10 / 14:00 / 15:30 / 16:50 / 18:35 / 20:10 / 22:30

From Skopje (weekend): 7:00 / 7:45 / 8:45 / 9:40 / 10:30 / 11:20 / 12:10 / 13:00 / 13:50 / 14:40 / 15:30 / 16:20 / 17:10 / 18:00 / 18:45 / 20:15 / 22:30

From Matka (weekday): 5:50 / 7:45 / 9:40 / 11:20 / 13:05 / 14:55 / 16:25 / 17:45 / 19:20 / 21:00 / 23:20

From Matka (weekend): 5:00 / 7:45 / 8:45 / 9:40 / 10:30 / 11:20 / 12:10 / 13:00 / 13:50 / 14:40 / 15:30 / 16:20 / 17:10 / 18:00 / 18:45 / 19:30 / 21:00 / 22:55

2 Katka jen malý komment: letenka nas stala 10 Euro z Bratislavy do Skopje a 10 euro z Ohridu do Vídně. Termín 28.06. - 02.07. 5 euro bus regiojet z Vidně. U Ikey jen vyzvednuti našeho auta, oběd a hurá dom.

před 4 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Tady je odkaz na jejich mobilní aplikaci: https://play.google.com/store/ap...in.jsp_otg

Přidat odpověď
před 4 měs
Vladimír

Ten kdo navštíví balkán, tak si ho prostě zamiluje a nebo taky ne. Jsou prostě dvě sorty lidi a jedny balkán milují a druzí ne.

Katko máš to pěkně napsané: Co se týká celkově psů na balkáně, je to prostě tak jak píšeš.... je potřeba si uvědomit, že to není západní svět a balkán takový byl, je a bude. Pokud ho někdo chce změnit k západnímu světu je to smutné a vyprchá taková ta balkánská hrdost a vstřícnost lidí.

Na řece Treska, kde leží jezero Matka lodě opravdu jezdí do jeskyně, to zaručím.

Možná to je jen slovíčkaření ale cesta vytesaná do skály od restaurace matka až k jeskyni rozhodně není trek.

PS: pěkné fotky

před 5 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

A pak jsou taky lidi, kterým se na Balkáně něco dost líbí a něco jiného dost nelíbí, ale přesto se tam občas vrátí za tím prvním. 😉 A když má člověk nevhodnou obuv, tak to trek určitě je (vlastní zkušenost, rychle jsme si cestu rozmysleli). 😁

před 5 měs
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 377 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-12T19:53:14+02:00)

Pánové, souhlasím s vámi oběma. Co se týče treku, uvědom si, Vladimíre, že jsme my ženy v hodnocení našich fyzických aktivit stejné, jako vy například rybáři. Pro nás je Trek i celkem pohodová procházka na cestičce ve skále, pro vás je zase s bídou mírovej kapřík legendární úlovek skoro 80 cm velký 🙈😂😂. Navíc mi vzal Jox můj argument pro hodnocení… Žabky na mých nohou dělaly i z této idylické procházky opravdu krkolomný Trek ✌️😂

Balkán rozhodně měnit nechci, naprosto jej respektuji a líbil se mi přesně takový, jaký jsem viděla. Co se týká těch psů, jsem v tomto dlouhodoběji... přecitlivělá. Vadí mi to jak v Asii, tak i v Evropě. Prostě mě mrzí, že ti čtyřnozí nemají pod kůží ani gram tuku, člověka, který je pohladí, domov… A když jich vidím “na ulici” takové množství (až mě skoro paralyzuje obraz člověka člověka, který psa venčí na vodítku), prostě to nejde nezmínit. Na druhou stranu - o to víc si vážím toho, v jaké zemi žiju já. Že zde psy vnímáme jako členy domácnosti, staráme se o ně, poskytujeme jim jak veterinární péči, plné misky, tak i pohlazení a domov. A pro ty, kteří takové štěstí nemají, máme alespoň síť útulků. Ale samozřejmě chápu, že pánové mé stesky nad osudy psů ve světě neprožívají.. 😊

No a nejvíc souhlasím s Joxem – někomu se líbí něco dost na to, aby se třeba i vrátil, ale neznamená to, že se mu líbí všechno. Neplatí to jen pro Balkán, ale vlastně pro celou mapu světa… Přesně taková jsem já. Něco se mi líbí, něco respektuji, něco mi vadí. A píšu o všem, co mi prolítne hlavou. Ty mé cestopisy nejsou žádné objektivní informace alá Wikipedie, jenom pocity z cest jedné holky…

A děkuji za pochvalu, vážím si jí 💛

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele mmm
mmm

Já byl v Makedonii letos a musím říct, že mě spíš zklamala. Místní lidi se nás stranili hned jak zjistili, že jsme cizinci, místní jídlo mě nenadchlo (maso na grilu na 1000 a 1 způsob) a hlavně všude ty odpadky a bordel. Příroda ovšem krásná, myslím že třeba v horách to tam musí být boží. Ohrid má potenciál, to jezero je krásné, zato jediná větší pláž co v Ohridu je je nic moc a hlavní promenáda je zabetonovaná, takže se tam do vody nebo se opalovat v podstatě nedá.

Jinak jsem nepochopil taxíky - jednou jsme měli objednaný ve Skopji a platili jsme 100 dinárů, což je pakatel, necelý 2 €. Zato když jsme si brali taxíka zpátky z Matky do Skopje, tak jsme dinárů za těch ani ne 15 km platili 900 (15€) a v Ohridu chtěli za odvoz v rámci města dinárů 300 (5€), což mi přijde jako u nás, nebo snad i dražší.

před 5 měs
cali

Někdo má rád vdolky jiný holky... Jídlo, prostě balkánské, pro mě super. Lidi, jedni z nejlepších, co jsem potkal, pokud to byli Makedonci. Pláže... Samozřejmě jsou tam super pláže, ale ne přímo v Ohridu, ale okolo, třeba Ljubaništa nebo Gradiště u toho muzea na jezeře. Taxíky... To jsou svině všude na světě:-)

před 5 měs
Avatar uživatele mmm
mmm

Pravda, to určitě nerozporuju, záleží na člověku a taky záleží na okolnostech. Mě nadchla Ukrajina a ani nevím proč, tak jsem čekal podobnou bombu a ono to až tak úplně nebylo. Ale určitě jsem rád, že jsem se do Makedonie podíval.

před 5 měs
Kateřina Ostrá

Cali - naprostý souhlas!

Mm - i s tebou naprosto souhlasím - s drihým komentářem – s Ukrajinou se Makedonie rozhodně nedá srovnávat. Ukrajina je úplně jiný level, mnohem lepší! Ale i tak, Makedonie určitě stojí za návštěvu 😊

Přidat odpověď
před 5 měs
Martin V

Sledoval jsem už na fcb, takže takové hezké shrnutí. Díky za něj. :-) Sice nevím, jestli se mi do Makedonie má chtít, už "pořádek" v Římě byl na mě moc, ale ty fotky z přírody jsou fakt krásné.

A na cestopis z Lvova se už taky těším, protože ho mám v plánu před vánoci.

A ještě jedna otázka, ta nejzásadnější. V čem transportujete ty sklenice na víno? Já si minule rozdrtil i ty plastové :-D

před 5 měs
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 377 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-11T11:50:02+02:00)

:D :D :D

Tak teď se fakt směju ::D Sklenice jsou plastové - skládací! Nožička se odšroubuje a do sebe to pak pěkně zaklapne :) Jednak to nezabere místo, ale také je to pevnější (nerozbitnější). Sklenice jsou z rock pointu, kde já obvykle teda nenakupuji (není to zrovna "za Kačku krám"), ale kamarádka je dostala jako dárek a jednu mi věnovala :) Do té doby jsem měla normální plastovku z Tigera za 35 korun, která se mnou procestovala pěkný řádek zemí bez újmy.

Ještě dřív jsem cestovala s normální skleněnou a světe div se - ani ta se nikdy nerozbila. Nyní si skleněnou vozím coby suvenýr z každé země - doma si na ni napíšu místo a datum.. Vždy bez újmy. Co je ale zajímavá věc, když už jsi toto téma nakousl :) - skleněná sklenice projde kontrolou příručního zavazadla jako nic, ale otvírák na víno (vývrtka) mi snad až na dva případy vždy zabavili :) Přitom prásknout sklenicí a použít ji rozbitou jako zbraň mi přijde snad ještě víc nebezpečné než ta vývrtka...

Jinak moc děkuji za sledobvání jak na FB, tak i zde :) Lvov až na konci září :) Ale věřím, že bude stejně krásný jako Kyjev (a ten byl pro letošek snad tím nejhezčím místem, kde jsem byla!).

Makedonii zkus! Bordel tam sice byl, ale Ohrid, Matka a Kuklica JSOU více než solidní náplast!!

před 5 měs
Martin V

:-) Tak to si fakt šikovná, že sklo přežije . Já tašku používám jako polštář/sedátko, takže co není pancéřované, je poničené. To s tou vývrtkou jsi mi připomněla náš první pozdní večer v Římě, kdy v ubytování byla vývrtka zlomená a mi s manželkou seděli nad láhví vína a snažili se jí otevřít bez ní. Taky jsem proklínal vídeňskou bezpečnostní kontrolu...

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Iveta
Iveta

Vždycky, když vidím nějaké ultra levné letenky k Ohridu, říkám si "co tam?" Díky za cestopis, přidávám Makedonii do seznamu "chci navštívit" :) Jen tu Bratislavu jako startovací bod nemám zrovna nejblíž

před 5 měs
Kateřina Ostrá
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 377 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-11T10:11:10+02:00)

Děkuji za milou zpětnou vazbu! Makedonii určitě doporučuji! Uvidíte – nebudete litovat. Stran Bratislavy – ani pro mě to není zrovna ideální startovací místo. Praha je pro nás z okolí Brna lépe dostupná (více spojů a mnohdy jízdenky za Kačku - Flix). Nicméně Bratislava nabízí největší množství opravdu nejlevnějších letenek. Vychází mi to cenově mnohem lépe, než odlety z Prahy…

Přidat odpověď
před 5 měs

Děkuji za popsaný pohled na Makedonii(Severní Makedonii) Kateřině Ostré. Otevíraná možnost přímé letecké návštěvy Skopje ať už z Prahy nebo Bratislavy je pro Čechy velkou příležitostí. Ochridské jezero, příroda a historické památky stojí za návštěvu. Klub přátel Makedonie tuto krásnou zemi objevil v roce 2015. Poslední Váš obrázek knížky Malý princ mě fascinoval. Koupit si knížku Malý princ v Makedonštině byl hlavní důvod naší první návštěvy Makedonie. Pro naši sbírku to byla sedmnáctá knížka. Protože v každé zemi, kterou navštívíme, si tuto knížku v jejich jazyce, kupujeme. :-)

před 5 měs
Kateřina Ostrá

...je milé, že jste si všiml zrovna tohoto detailu.. I my jsme si knihu Malý princ , mimochodem výtisk z roku 1970, v Makedonii koupily 💛

Přidat odpověď
před 5 měs
Tomáš Cibulka

Vidím, že Makedonie je nový cestovatelský hit. Letíme za měsíc, tak snad bude ještě dobré počasí. Trasu i způsob dopravy mám naplánované dost podobně :)

před 5 měs
Kateřina Ostrá

Tak si to užijte!! A děkuji za zpětnou vazbu 😊

před 5 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Kdoví, proč je to hit. Že by dotované letenky? 😊

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele yellow
yellow

Děkuji za čtivý cestopis. :) Letenky do Skopje mě taky zaujaly, ale bohužel letos jsem na tom se zbývající dovolenou tak mizerně, že už si nemůžu dovolit ani ten jeden den. Tak třeba příští rok. :)

před 5 měs
Kateřina Ostrá

...o tom mi povídejte.. 🙈

Dovolená - to je neustálý boj i pro mě... Tolik míst a tolik možností, přitom pořád ve stresu z každé hodiny...

před 5 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Yellow: dá se to i bez dne dovolené - BTS-SKP pátek večer, v neděli večer zpět.

Přidat odpověď
před 5 měs
Jiří M.

Dobrá inspirace a pěkný fotky (kdyby je cestujlevně nesmyslně neroztahovalo dle velikosti prohlížeče).

Letíme příští víkend, některý tipy se určitě budou hodit. :)

před 5 měs
Kateřina Ostrá

Tak si to užijte, Jirko!! Určitě budete nadšeni! 😊

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Tolik fotek jídla jsem vážně nečekal.🤣👍 Jinak to náhodné setkávání už mě ani moc nepřekvapuje, obzvlášť po tom, co jsem 3x za 9 let potkal jednoho japonského bezdomovce, přestože se za tu dobu přestěhoval z Tokia do Ósaky a zase zpátky. 😁 BTW před časem jsme potkali v letištním autobusu v Bari Tonica, ale ten o tom ještě neví. 😂

před 5 měs
Kateřina Ostrá

:D :D :D :D A z Ukrajiny bude jídla ještě jednou tolik!! :D :D Čekám na ta doporučení! :)

Jinak naprosto souhlasím - svět je malej a i já to poznávám dnes a denně ...

Každopádně i tak - ty s Evou jste byli obrovský "šok"!! Ale jen v tom nejlepším slova smyslu!! :D

před 5 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Doporučení bude, Lvov má snad nejvíc ujetých restaurací na km².

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

❤️ Oblíbené
Čtení na 44 minut
IZRAEL podruhé za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-01-15T11:38:56+01:00 80 komentářů
Izrael 2020

Země dvou tváří, kultur a náboženství. Montekové a Kapuleti pod jedním žhnoucím sluncem v dechberoucí pustině. Všudypřítomné samopaly přes ramena takřka dětí, přesto pocit naprostého bezpečí. Izrael.. Termín: leden 2020 PROČ IZRAEL PODRUHÉ?Protože Izrael je i po desáté málo... Tahle země má své jedinečné kouzlo a nepokazí jej ani bezpečnostní výstupní kontrola na letišti.. 🙈😂LETENKA DO IZRAELE?To…

❤️ Oblíbené
Čtení na 93 minut
MADEIRA za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-01-01T09:02:11+01:00 41 komentářů

Tunely (milion tunelů!), neuvěřitelná stoupání, hory, kopce, levády, cesty nad mraky, cesty skrz duhu, lanovky, majáky, poncha, maracuja, monstera deliciosa, madeirské víno, unikátní letiště, kvítka... Ostrov věčného jara, květin, levád, dechberoucích hor a kolena devastujících treků v oblacích, jedinečného vína a ještě jedinečnějšího letiště. Perla Atlantiku, evropská Havaj. To vše je Madeira…

❤️ Oblíbené
Čtení na 53 minut
ISLAND za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-12-07T18:28:32+01:00 61 komentářů
Island 2019

ISLAND za VŠECHNY PRACHY 💙 . TERMÍN: prosinec 2019Země ohně a ledu, taky elfů, hor, sopek, lávových polí, ledovců, vodopádů, termálních pramenů, jezer, fjordů, pozorování velryb, ale i polární záře.. Země napůl cesty mezi…

❤️ Oblíbené
Čtení na 37 minut
SARDINIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-11-27T16:29:08+01:00 49 komentářů

Evropský Karibik, Smaragdový ostrov, ostrov opuncií, nádherných pláží, dechberoucích majáků, kamenných útvarů, mysů a útesů a barevných měst. To vše je Sardinie. Boží místo na zemi... TERMÍN: listopad 2019 ROADTRIP kolem celého ostrova : 4 ženy - 4 dny - 1 000 kmPROČ SARDINIE?"Až příště NĚKAM pojedeš, nevzala by jsi mě s sebou?" Asi takhle to začalo… Na tuhle Sardinii si nakonec…

Další cestopisy