Malta na kole

Cyklovýlet na Maltu je dobrá volba pro lidi, co se ještě spoléhají na sebe.
Cestopis z roku 2018 napsal Jaromír Volavý

Malta jsou vlastně tři ostrovy mezi Afrikou a Sicílií ležící ve Středozemním moři. Historicky velmi zajímavé místo a z pohledu cyklovýletu obzvláště.  Po předchozích výletech s kolem v Kostarice, Dominikáně a na Seychelech jsem odchytil akční letenku od Wizzair za 3500,-Kč i s kolem. No neber to, když je to ve slevě. Vždy při vyslovení slova Malta jsem měl pocit mystické scenérie rytířů Maltského řádu a další tajemné rituály. Malta je historicky velmi zajímavá destinace. Několik dnů před cestou na Maltu jsem si přečetl pár recenzí na cyklovýlet po Maltě. Prostě hrůza, zmačkat se a vyhodit do koše. Naštěstí jsem měl začátkem roku za sebou cyklovýlet v Kostarice a to mi dalo určité měřítko v porovnání obtížnosti těchto akcí. Ano Kostarika je pro mne takový etalon ke kterému mohu pohlížet, jako k objektivnímu měřítku obtížnosti. Nenechte se nikdy před svou cestou rozhodit nějakými recenzemi, jelikož vaše cesta je pouze vaše. To riziko musíte vždy přijmout, ale je to jen na vás. Po přistání na Maltě jsem již rutině poskládal kolo a odjel jsem k ubytování ve Sliemě. Celkem 7 nocí a výlety po celé Maltě. Můžete si půjčit třeba auto, nebo studovat jízdní řády autobusů, ale ta pravá svoboda je vaše kolo.  Malta není zas tak velká i se svými trajekty, aby jste nemohli ke své přepravě použít kolo. Ty recenze snad museli psát nějací gaučingoví turisti, jelikož Malta je pro cyklovýlet téměř předurčená. Když budete bydlet ve Valletě, nebo Sliemě, můžete na kole dělat každý den jednodenní  výlety po celé Maltě, třeba až na sever Gozo.  Popravdě rovinka to není ani náhodou, ale že by to bylo až tak náročný, to se mi vůbec nezdá. Prostě kopcovitej terén s poměrně slušnýma cestama. Malta má snad nejvíc kostelů na čtvereční kilometr a historie tu sahá až do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Na kole je třeba dávat pozor při nastavení navigace, jelikož na největším ostrově jezdíte mezi kamenými zídkami, je lepší zadávat jízdu autem. Pokud zadáte jízdu na kole, může se stát, že se budete vracet kvůli nově postavené zídce. Je až neuvěřitelné kolik kamených zídek na ostrově místní postavili. Když jsem se vrátil ze čtvrtého výletu, tentokrát pozorování západu slunce v západní části ostrova, začalo mi trnout lýtko. Zprvu jsem si myslel, že se jedná o nějakou křeč, ale ztuhlé lýtko jsem měl i druhý den. Za čtyři dny jsem tedy ujel na kole po Maltě něco kolem 250 km a pak jsem toho musel nechat a poslední 3 dny jsem se válel v Sliemě na pláži se ztuhlým lýtkem. Po návratu domů jsem šel na vyšetření do nemocnice, kde si mě rovnou nechali s trombozou v lýtku. Stejně však Malta byl velice pěkný cyklistický výlet a moje recenze by byla pro kolo pozitivní. Je tam opravdu hodně věcí, které stojí za to vidět a to jak přírodní krásy, tak i historické stavby.

Malta na Maltě
Vysvětlil jsem mu co je to vlastně u nás malta
Naprosto mě pochopil

Zážitky pro tebe sepsal Jaromír Volavý

21. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-21T20:18:34+02:00

Jaromír Volavý a procestoval 46 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 měsíc, napsal pro tebe 8 cestopisů .

Další cestopisy, které napsal Jaromír Volavý

Viva Cuba
Jaromír Volavý 2019-05-23T12:58:41+02:00 0 komentářů

Alespoň jednou v roce by se měl nechat unést člověk v režimu all inclusive

Norsko z Katowic
Jaromír Volavý 2019-05-21T23:43:07+02:00 6 komentářů

Zpáteční letenka za 650,- Kč do Norského Stavangeru nakopne vaše cestovatelské tužby

Kdo tu ještě nebyl na Bali?
Jaromír Volavý 2019-05-18T23:16:15+02:00 5 komentářů

Chcete být trochu orginální? Objeďte si Bali na kole.

S bicyklem na Seychely
Jaromír Volavý 2019-05-16T18:13:30+02:00 0 komentářů

Seychely, to je ta pravá exotika a na kole jedinečný zážitek