1. Cestopisy
  2. Miláno a Benátky

Miláno a Benátky

Ako spojiť Miláno a Benátsky karneval za jeden víkend
Cestopis z roku 2019 napsal Matúš Bartko

Podobne ako všetky moje cestopisy, začína aj tento tak isto. Dohoda s kamoškou a ideme - smer Miláno a Benátky.

Letenky sme kupovali podľa mňa až vo veľmi veľkom predstihu (v októbri), ale zasa spiatočné letenky, už aj s batožinou (letecká spoločnosť RyanAir, trasa: Bratislava - Miláno - Bratislava) nás vyšli 45,- € na osobu. Kupovali sme to ale aj kvôli karnevalu v Benátkach a termín bol 15.02. - 18.02. teda hneď po našom ,,národnom sviatku" Valentín. Otvorenie Benátskeho karnevalu bolo naplánované na 16.02., a teda sme museli vymyslieť ako zlúčiť obe mestá tak, aby sme videli čo najviac a nemuseli sa ponáhľať.

Prvotne sme rozmýšľali aj nad multicity letenkami z Budapešti, ale cena nebola už veľmi prijateľná, no zasa sme ani nič iné počas karnevalu neočakávali. Nakoniec sme vybrali odlet z Bratislavy a presun vlakom z Milána do Benátok.

Deň 1.

V ranných hodinách prichádzame sa hlavnú stanicu v Bratislave, odlet je plánovaný na 12:25, takže nie je sa prečo ponáhľať. Povinný online check in cez leteckú spoločnosť RyanAir Vám dokáže ušetriť pár minút na letisku, a teda môžete obdivovať naše hlavné mesto Bratislavu (no zasa s tým obdivovaním sme to nepreháňali).

Na letisko sme prišli ako zodpovední pasažieri o 10:30, v duty free kúpili vodu na cestu a čakali sme na ohlásenie otvorenia brány. Dlhé čakanie.

Prileteli sme do Bergama, transfer sme si zakúpili dopredu cez https://www.terravision.eu/ spiatočný lístok nás stál 9,- €/osoba. Ak si zakúpite priamo na letisku tak cena lístku je 10,- € osoba, ak to budete riešiť dopredu cez web a rovno si kúpite spiatočný lístok tak máte zľavu.
V Miláne je najjednoduchší a najspoľahlivejší dopravný prostriedok určite metro. 48 hodinový lístok stál 8,25 €/osoba nie ste nejako časovo obmedzený pohybujete sa ako chcete, veď to poznáte. Prišlo nám to ako najvýhodnejšia voľba, keďže nedeľu sme mali naplánovanú cestu do Benátok.
Z centrálnej stanice sme sa metrom dostali k hotelu, Ibis Ca Granda. Ibis za mňa low cost hotel, kde cena rovná sa kvalita. Hotel s raňajkami na tri noci aj s pobytovou taxou nás stál 106,- €/osoba. Hotel sme vybrali kvôli cene ale aj polohe. Hotel sa nachádza cca 200 metov od stanice metra Ca Granda, kde s jedným prestupom ste za 10 minút v centre Milána.
Na hoteli sme dlho neotáľali, keďže na Miláno máme len dva dni, aj keď to úplne na Miláno stačí, vybrali sme sa do mesta a na večeru.

 

Duomo
Castello Sforzesco
Galeria Vittorio Emanuelle
Arco della Pace

Výber reštaurácií je veľmi subjektívna záležitosť a Miláne, v podstate v celom Taliansku, sa musíte najesť iba dobre. My sme si vybrali reštauráciu ktorá sa nachádzala na hlavnej ulici, ktorá spája Duomo a Castello Sforzesco, Granaio Caffe e Cucina. Prvý chod boli Lasagne a Risotto alla Milanese, na pitie víno Rizling, druhý chod Pizza con Proscuitto a na záver Gelato.  Reštaurácia má veľmi zlé hodnotenia (zistili sme to až po tom, ako som šiel písať recenziu), ale za nás jedlo bolo dobré, obsluha sa moc nesnažila, ale sú to taliani, zmrzlina bola bohovsky dobrá, no víno bolo predražené, 4 násobne viac nás stálo v reštaurácií ako je jeho skutočná cena.

Deň 2.

V sobotu sme dospali všetko čo sme potrebovali a hneď po raňajkách sme sa vybrali do mesta na nákupy. Mesto módy, plne obchodov a zle oblečeného taliana sme nevideli.
Najprv sme ale prešli od Duoma k Castello Sforzesco kde sme prešli celé záhrady, posedeli na lavičke v parku a chvíľu aj pri Arco della Pace. Bol nádherný slnečný deň príjemne sa sedelo vonku a na to že bol február, bolo príjemne teplo. Čas na ochutnávku panini! Hneď pri Castello Sforzesco resp. pred týmto palácom, je stánok s panini. Majú na výber približne 40 druhov a pri stánku stálo dosť ľudí na to, aby vás presvedčili kúpiť tie panini práve tam. Stánok sa volá Al Politico, hoci vám nerozumejú anglicky, tak rukami si to vyrozprávate čo vlastne chcete.
Vrátili sme sa späť na námestie k Duomo a prešli Galériu Vittorio Emanuelle, prešli sa ku La Scale oddýchli si a vybrali sa na nákupy.
Všade zľavy, všade výpredaje.

Čas na večeru. Tento krát sme sa vybrali uličkami mesta a hľadali nejakú tratoriu (Tratoria je tradičná rodinná talianska reštaurácia) a našli sme. Reštaurácia Miscusi je zameraná na výrobu  cestovín. Najprv si vyberáte aké cestoviny chcete a potom čo k nim. Jednoduché, veľmi dobré za prijateľné ceny. 
Ako prvé boli Bruschetta následne Lasagne alla Bolognese a Spaghetti alla Bolognese, domáce biele víno a na záver Pana Cota a Torta della Donna. No a pre mňa ešte jedna Grappa (vínovica). Táto večera nás stála 50,- €. Vtipné bolo keď sme videli účet a na účte ste to mali rozdelené, že koľko by to stálo na osobu, ak by ste náhodou nevedeli deliť dvoma :D.

Bruschetta
Lasagne
Pana Cota
Torta della Nonna

Deň 3.

Ranné vstávačky, obliekačky a smer Benátky!

Rozhodli sme sa cestovať vlakom z Milána do Benátok a nechceli sme cestovať nejako nekonečne dlho, preto sme si vybrali vlaky FrecciaRossa. Lístky sme si zakúpili zasa dopredu, vlaky chodia v podstate každú hodinu a je na výber viac možností ako sa prepravovať v Taliansku, nebola to tá najlacnejšia možnosť, ale určite najpohodlnejšia a najrýchlejšia za túto cenu. Lístky sme zakúpili priamo na oficiálnej stránke https://www.trenitalia.com/ . Spiatočný lístok Miláno - Benátky - Miláno nás stál 48,- €/osoba. Lístky je ale potrebné kupovať viac dopredu pre lepšiu cenu, my sme to odkladali na poslednú chvíľu a zaplatili sme o niečo viac ako sme na prvýkrát našli. Cesta z Milána do Benátok s vlakom FrecciaRossa trvá 2hodiny a 25 minút, pre tento dôvod sme sa rozhodli práve pre vlak.

Otvorenie Benátskeho karnevalu bolo ale v sobotu. Sme ale radi, že sme sa vybrali až v nedeľu. Nespočetné množstvo ľudí, obmedzený vstup a nekonečné rady nám vysali energiu a po ceste naspäť sme spali ako bábätká.

Každopádne sa oplatilo ísť na jeden deň do Benátok pozrieť sprievod, prejsť si to mesto na vode a vidieť ďalšie z Talianskych veľkomiest.

Po celom dni sme mali dosť a už sa nám vážne nechcelo hľadať nič kam by sme sa šli najesť, tak sme si sadli v Ibise a neľutovali sme.

 

Deň 4.

Odlet z Bergama sme mali naplánovaný na 10:35 a hotel sme opúšťali už skoro ráno. Rýchle raňajky, check out a smer Centrale. Transfer sme mali už objednaný dopredu cez Terravision, a teda sme iba nasadli a smer Bergamo. Prílet do Bratislavy, bez meškania, bez komplikácií a smer domov- Košice.

Zážitky pro tebe sepsal Matúš Bartko

22. 03. 2019, poslední aktualizace 2019-03-24T22:17:16+01:00

Matúš Bartko žije na Slovensku a procestoval 20 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 5 cestopisů .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

3 komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Petr76
Petr76
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 645 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-03-24T02:50:00+01:00)

Oficiální stránky italských železnic jsou: https://www.trenitalia.com , vámi odkazovany web jsou nějací překupníci.

před 9 měs
Matúš Bartko

Opravené :)

Přidat odpověď
před 9 měs
Lukáš Horák

Pěkně jste si to užili, ačkoliv tenhle styl cestování a stravování není moc lowcost...

Odpovědět
před 9 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Matúš Bartko

Čtení na 6 minut
Slovinsko, rafting na Soči
Matúš Bartko 2019-07-19T15:06:18+02:00 0 komentářů
Slovinsko 2019

Slovinci nemajú národné jedlo.

❤️ Oblíbené
Čtení na 10 minut
Vilnius, Minsk, Riga
Matúš Bartko 2019-07-02T18:31:56+02:00 0 komentářů
Evropa 2019

7 letov 4 dni 3 mestá

Čtení na 7 minut
Barcelona
Matúš Bartko 2018-11-03T00:52:19+01:00 3 komentáře
Španělsko 2017

Paella, Churros, Gazpacho ale aj Sagrada Familia, Park Guell, Sants Montjuic

Čtení na 6 minut
Svätá zem
Matúš Bartko 2018-10-26T22:40:12+02:00 0 komentářů
Izrael 2017

Viacej sme jedli ako sa modlili

Další cestopisy