Moje Gambie

Tak přívětivá, tak zajímavá, tak chudá, tak krásná, že stojí za to jí navštívit

Cestopis z roku 2022 napsal Kafíno

Zážitky pro tebe sepsal Kafíno
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-01-25T09:37:37+01:00

Kafíno procestoval 41 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidal před 2 lety a napsal pro tebe 11 úžasných cestopisů.

Avatar uživatele zahradacihelna
zahradacihelna

Obdivuji lidi, kteří jsou schopni dotáhnout své sny do konce. O Africe  ráda čtu, dívám se na dokumenty, ale nijak mě neláká. A i proto, žasnu nad skvělou reportáží a fotkami. Co se fotbalu týká, člověk jen žasne, kde všude se dá hrát, když se chce:)

před 15 hod

Děkuju mockrát ✌️🌍!

Avatar uživatele Daniela _2
Daniela _2

Ahoj. V Gambii jsem byla 2016 a 17. Vždy po vlastní ose. Bylo to první seznámení s Afrikou. Za mě klidná, relativně bezpečná země. Už navždy si ji budu spojovat s černoškou v černém kožichu, který si vyhádala z charitativní pomoci a ve 38 st. ho hrdě nosila oblečený. V tu chvíli byla určitě nejpyšnější žena na světě. Ženy v Gambii jsou opravdu velké parádnice i kdyby na chleba nebylo.  Bydlela jsem v soukromí a zkušenost veliká. Hned bych jela na pár dnů znovu.

floodland

Oni jsou i na to bezpečí náležitě hrdí. Několikrát nám zdůrazňovali, že nikdy nebyli ve válce. Jinak ty jejich pestrobarevné úbory jsou hodně fotogenické. Dokonce se nám stalo, že se ženy samy nabízeli, jestli je nechceme za peníze vyfotit. Když jsme se zeptali na částku, tak to bylo v přepočtu 1 Kč a jak hrdě pózovaly. Pro otrlejší povahy jsou pak návštěvy takových míst, jako třeba dutý posvátný strom, ve kterém probíhají obřízky chlapců. Já jsem tedy prohlídku odmítnul, ale manželka se šla podívat a pak vylezla celá bledá s tím, že tam jsou na zemi ještě vidět stopy. Za nás Gambie určitě ano a pokud bude někdy příležitost, tak se určitě vrátíme.

Avatar uživatele Betka
Betka

Taky jsem koupily Gambii na podzim :) bylo to super určitě doporučuju. Jely jsme dvě holky, což bylo někdy dost otravný, protože vás nenechají ujít ani 5 metrů bez toho, aniž by se vás pořád někdo ptal jak se jmenujete a odkud ste :D ale určitě to stálo za to!  Jediná věc kterou bych udělala jinak, že jsme koupily zájezd do Senegalu do rezervace Fathala na safari. Už bych to nikdy nekoupila. Bylo to drahé a vypadá to tam skoro jako Safari ve Dvoře Králové.  Každopádně výlet přes hranice do Senegalu byla skvělá zkušenost.

Kafíno

Ahoj, já jsem moc rád za každýho cestovatele, který respektuje zvyklosti dané lokality, těší se ze setkání s místními lidmi a jejich kulturou a nevnucuje nebo nepřekrucuje názory jiných cestovatelů ( lidí) v okamžiku, kdy s nimi třeba nesouhlasí !✌️🌍

Avatar uživatele Betka
Betka

Možné jsem se špatně vyjádřila. Zvyklosti a jinou kulturu samozřejmě respektuji a váš názor nepřekrucuji. Jen jsem měla i jinou zkušenost. Bohužel jsme narazili na více lidí, kteří nás oslovili hlavně kvůli lehce vydělaným penězům na turistech nebo nám něco vnucovali. Samozřejmě jsme potkali i plno lidí kteří k nám byli milí a ukázali nám jak v Gambii žijí a jak jsou pohostinní. Zkušenost ohledně zájezdu na safari jsem uvedla, aby lidé neudělali stejnou chybu jako jsem udělala já a případně peníze a čas strávený v Gambii využili lépe.

floodland

V Gambii budete vždy chodící bankomat, na to je potřeba si zvyknout. Je to hodně chudá země, myslím, že největší firmou v celé zemi je místní pivovar. Takže ano, vím, že přeplácím, ale musím si najít nějakou rozumnou hranici. Když jsme kupovali dětem ve vesnici bonbony (jo vím, pastelky jsou lepší), tak ten kluk, co nás tam provázel, tak prodavači v krámku říkal, ať nám je prodá dráž. Zaplatili jsme za ně dvojnásobek místní ceny. Je to něco, co budu řešit? Když jsme pili s místníma pivo v jejich "restauraci" na pláži, tak taky zaplatím i za ně plnou cenu a nepřemýšlím nad tím. Protože, když se jich zeptám, kolik lidí tam denně přijde z 1 km vzdáleného hotelu, tak odpověď je, že někdy jeden, dva, někdy dva dny nikdo. A jsou pyšní na to, že na místnosti 2x3 metry, která slouží jako zázemí i místo k přespání, mají kus vlnitého plechu, protože ještě před 3 lety tam měli větve  a listí. A pak vidíte, jak v chudé rybářské vesnici nakládají čerstvě zpracované ryby to mrazicího vozu a odvážejí do těch pár luxusních resortů, co tam mají, kde budou mít najednou desetinásobnou hodnotu. Nikdo z těch hostů se do vesnice nepřijde podívat a i kdyby přišel, tak si tam nic nekoupí, protože je všude smrad a špína. Gambie je prostě Afrika. V resortu nám taky každý den čistili pláž od odpadků a bordelu, aby následně na té samé pláži vykopali díru a všechno tam naházeli. Ale je tam krásně a vlastně těm lidem i ten jejich život závidíte.

Kafíno

Ahoj, já to vůbec nemyslel Betko na Tebe ani na floodlanda. To bylo tak nějak na ty rejpali  úplně jinýho typu. Samozřejmě, že i mě chtěl někdo trochu natáhnout, ale drtivá většina lidi mi pomáhala a byli rádi, že se pohybují mezi nimi. A taky je jiný, když je člověk sám nebo v partě či s rodinou… Krásné cestování všem!

kdo by planoval okruh Gambii tak ja jel 2x cca tuto trasu:

Praha - Barcelona - Banjul - Bintang - Janjanbureh - Kuntaur - Wassu - Albreda - KuntaKinte Island - Barra - Banjul - Serekunda - Kachikally pool - Abuko - Serekunda market - Tanji bird reserve - Tanji fish market - Bijilo - Banjul - Barcelona - Montserrat - Barcelona - Prague

fotky zde:

Diky za doporuceni. Zatim jsem se nejdal dostal jen do Albreda (Kunta Kinte Island - St. James Fort). Na tvych fotach vidim kamenne kruhy ve Wassu, ovsem co jse zajimave v Janjanbureh? Dle vasi trasy z Bintangu jste napred jeli po jiznim brehu, pak asi pres Senegambia Bridge na severni breh prave do Wassu a Janjanbureh az za polovinu zeme Gambie. Navrat pak pres Albredu do Barra na pobrezi. Jak dlouho tento vylet do vnitrozemi trval a proc jste to neprotahli jeste dale na vychod do udajne trosku kolonialni Basse Santa Su?

Jiri Sindelar

Ahoj, Janjabureh by melo byt dalsi otrocke mesto s puvodni infrastrukturou..ale za me nic moc, puvodni domy vlastne jsou bud rozborene nebo vypadaji jako ostatni domy...ale hned z pristavu se jezdi na reku za hrochy a to byl primarni cil.

Jeli jsme z Bintangu do Janjabureh, privozem pres reku, pak do Wassu , kratka odbocka k NP Gambia River a pak smerem k pobrezi k Albreda..ten novy most jsme vubec nevyuzili.

V Bintangu jsme byli tri dny v jedne eco lodgy (na kolech po okolnich vesnicich, vylety s pruvodcem)

pak pul dne trval transfer do Janjanbureh, tam jsme byli 1 den.

Wassu circles jsou na chvilku, ale 1 dne jsme byli v NP Gambia River.

pul dne smerem Kuntah Kinte island a ten je tak na 2 hodiny vcetne cesty na ostrov.

celkove tak 6 dnu.

To Basse Santa Su jsem mel v planu ale po zklamani z Janjabureh jsme to otocili smerem k mori, meli jsme celkove 10 dnu a chtel jsem lidem jeste ukazat krokodyli, Abuko, Tanji, Bijilo, Banjul market atd.

Uprimne: priste sem planuju jeste jet na zimni dovolenou s detma a zustaneme jen na pobrezi plus nejakou eco lodge podobnou Bintangu kde decka uvidi vesnice, nejake eco prochazky atd. Dal je ta pridanna hodnota pro me uz celkem mala na to jak je to casove narocne se dostavat dal do nitra zeme:)stacilo me 2x:)

Sue Ellen Ewing

Já o těch letenkách uvažovala, nakonec nekoupila. Podle fotek to vypadá jako docela slušné hardcore a připomíná mi to Indii.

Kdo chce více pohodovou Afriku, poletí do JAR.

Avatar uživatele josef.urban
josef.urban

Jak moc teď bylo v Gambii komárů? Má cenu brát antimalarika, když budeme převážně ve městech a na pobřeží?

Kafíno

Možná je to zvláštní, ale komára jsem neviděl ani nepotkal ani jednoho…

Kate Cocco

Ahoooj. Tož dobře se to četlo. 🤭

Byl jsi tam úplně sám nebo s někým dalším?

Ahoj Kate, díky moc!😜👍

Byl jsem tam sám.

Jiri Sindelar

Ja byl v Gambii 2x..jednou když jsem jel z Maroka přes Mauretanii a Senegal..podruhé už jen sólo.. vždy jsem objel celou zemi dokola..za mě při pobřeží zajímavé, ale vnitrozemí je ještě o level výše.. každému doporučuji aspoň na den na dva vyjet aspoň do nějakého Eco resortu podél řeky..půjčit si kola..projet pár vesnic s jejich chatrcema že slámy..za mě Gambiecje fakt bezpečná zeme kterou doporucuji:)

floodland

My byli v Gambii v 2019. LM s AI za 9 tisíc nešlo nekoupit. Škoda, že 99% lidí nevytáhne paty z hotelu a nikam se nepodívají. Gambie není velká a týden je tak akorát na všechny zajímavosti. Kunta Kinteh jsme vynechali, prišlo nám to už moc jako turistická past. Ale každý místní nám výlet samozřejmě nabízel a vždy tvrdili, že Kunta byl jejich pra pra něco. Jídla na ulici se není třeba bát, dali jsme i nějakou zkvašenou pálenku ve vesnici vedle skládky odpadků a v pohodě. Jenom je potřeba počítat s tím, že turisté jsou jediný jejich zdroj příjmů, takže se vnucují. Jinak rybářské vesničky jsou moc fajn, včetně výroby lodí ještě po staru, sušení ryb a jejich zpracování, mangrovy, místní trhy, vesnice, kde vás vždy bude chtít někdo přivést domu ukázat...Gambii každému doporučujeme jako Afriku pro začátečníky a určitě se budeme chtít vrátit. Tématické večery v resortu byly taky pěkné, jenom zamrzí, že skopčáci jim do klobouku na konec skoro nikdy nic nedali. Zato při odjezdu na letiště si mohli ukroutit hlavy a fotili z autobusu jako divy. Protože za celý týden skutečnou Gambii neviděli. Jinak silnice je tam jenom jedna a večer se svítí ohni. Pokud přístáváte za tmy, tak je to zážitek.

Kafíno

Super floodland, vidíme to podobně 👍. Jet do jakýkoli země , strávit pobyt v resortu a možná udělat nějaký výlet není vůbec nic o tom jaká ta země opravdu je! ✌️🌍

martinēz

Tak to jsme se tam mohli někde klidně i potkat. Též jsem vyrazil do těchto končin koncem roku. Let s TAPem přes Lisabon. Zkušenost s Gambií parádní, nicméně ta země je ekologicky v hajzlu. Sem poslat blbku Gretu, tak ji praskne cévka :)

Kafíno

Vidíš svět je malej😁, to je fotka z Bakau?

martinēz

Není. Tomuhle říkají Paradise Beach (cca 4km od Sanyang)

Kafíno

Myslel jsem si to, díky.

HOLKAbezPŘEZDÍVKY

Výborně sepsané! Moc jsem se pobavila. Jak dlouho jsi tam byl?

Kafíno

Děkuju mockrát utajené děvče 😀, 9 dní.

Jiri Sindelar

Pokud porovnám SA a Gambii tak za me vyhrává Gambie:)

Jinak krokodyli se tam vážně jen vali, ty největší kusy jsou asi hodně zvyklí na lidi:)

Kafíno

Gambie vítězí? To je fajn! Já jsem nadšenej ještě teď! :-)

Kafíno

Moc díky! Určitě vyraž. Já  zas přemýšlím o Saudský Arábii.

martinēz

Pro moji osobu je SA zabitá výší víza + jako non-alcoholic destinace :)

Avatar uživatele Beáta
Beáta

KSA je draha celkove to vizum je to nejmensi jedina levna vec je benzin a chleba primo z pece.

Batuzkar

Moc pěkné zážitky a líbivé fotky. Cením Tvou odvahu procházet se kolem těch krokodýlů. A začínám přemýšlet o Africe:-)