Myanmar 2019

Týden v zemi tisíce pagod.

Cestopis z roku 2019 napsal Tomáš Cibulka

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal Tomáš Cibulka
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-12-30T14:45:07+01:00

Tomáš Cibulka procestoval 42 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 4 lety a napsal pro tebe 15 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Patrik Balcar
před 3 lety

Pěkný cestopis :) akorát mě tedy zarazilo tvrzení, že Mandalaj je modernější a čistští než Yangon...

Avatar uživatele
Tomáš Cibulka
před 3 lety

Díky. To je můj čistě subjektivní názor. Yangon působil takovým "špinavějším" dojmem snad kvůli vyšší vlhkosti, která se podepisuje na fasádách domů. Samozřejmě v každém městě jsem byl jen dvě noci a pohyboval se v omezeném prostoru. Takže v Yangonu to bylo mimo jiné v úzkých, temných uličkách a v Mandalay naopak většinou na širokých bulvárech, proto ten dojem "modernosti". Možná by stačilo zavítat do jiných částí města a měl bych opačný pocit...

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Tomáši, píšeš při procházení okolo pagody Shwedagon - jedné z nejkrásnějších pagod na světě (a jejím nenavštívení) "Pagod nás čeká v nejbližších týdnech více než dost." Z dalšího textu a fotek to nevypadá na navštívení podobných pagod v Barmě (jen ty cihlové v Baganu, které mají atmosféru, ale je to trochu něco jiného), takže asi myslíš v Thajsku. Nejsem příznivcem prolézání všech možných památek, ale zrovna v Barmě jsou pagody to hlavní.

Zákaz vstupu na pagody v Baganu chápu, ale jsem rád, že jsem to stihnul v srpnu 2017 ještě před ním. Než se tlačit na vyhlídkové věži, raději bych zůstal někde mezi pagodami, i když by fotky nebyly tak hezké. Na mostě U-Bein bylo pozdě odpoledne dost lidí, ale většina místních, protože jsem tam byl mimo sezónu. Jezero Inle není skanzen pro turisty, pokud člověk nejede na lodi s turisty. Já jsem jel podél pobřeží na kole (které bylo zdarma v hostelu). 1. den část východního včetně výjezdu na pagodu v kopcích s výhledem a po lávce bez kola mezi domy v jezeře s návštěvou restaurace v jednom z nich a 2. den část západního pobřeží.

Avatar uživatele eremi
eremi
před 3 lety

Nelze než souhlasit s Liborem, tahle pagoda opravdu stojí za to a vynechat ji byla chyba a druhou takovou jinde neuvidíš (navíc to není jen ta jedna pagoda, co je vidět z dálky). To samé s Inle, pokud ses někam rozhodl nejet, tak nevím, odkud jsi získal info, že by to měl být "skanzen pro turisty"? Je to nádherná oblast, kterou můžeš poznat buď v "turistickém" duchu nebo i po své ose zcela bez turistů. Absolvoval jsem jak "turistický" výlet lodí, kde jsem si to ale domluvil tak, že jsme jeli jen tam, kam jsme chtěli a to bez návštěv různých dílen, tak jako Libor jsme projeli okolí na půjčeném kole a za celý den jsme nepotkali turistu.

Avatar uživatele
Tomáš Cibulka
před 3 lety

Ta pagoda mě samozřejmě zpětně mrzí, ale zkrátka v tom okamžiku jsme se rozhodli jinak.

Ohledně jezera, to bylo v našem "širším" plánu, dokonce pár dní před odjezdem jsme to ještě zvažovali, ale tehdy jsem se právě díval na nějaká videa, kde si to lidé projížděli na turistických loďkách, což mě osobně nelákalo. Ano, okolní hory vypadaly dobře. Do toho ale přišla nemoc, takže fyzická aktivita jako je jízda na kole okolo jezera nebo treky po horách moc nepřicházela v úvahu, stejně jako cestování do "odlehlejších" koutů země. Upřímně, byl jsem rád, že jsem nakonec vůbec letěl, protože dost vážně jsem zvažoval opak. Takže proto tahle "light" varianta. Lepší na půl plynu než vůbec.

Avatar uživatele
Falang
před 3 lety

Podivas se v Barme na tři mista a vyznačíš si jí celou na mapě? Stejny jako jet do Moskvy a vyznacit si cely rusko

Avatar uživatele
Tomáš Cibulka
před 3 lety

Podle tvé logiky bych bych si na mapě nikdy nevyznačil žádný stát, dokud bych nedosáhl 100% pokrytí. Takže ano, budeš se s tím muset smířit, mám Barmu na mapě celou :)

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Většina lidí navštíví v Barmě jen 4 místa (kromě těchto ještě jezero Inle) a už málokdo jede na pobřeží nebo do Hsipaw (na jiná místa už jen minimum lidí). Část Barmy ani není přístupná.

Jinak toto se diskutovalo před 3 měsíci tady:

https://www.cestujlevne.com/disk.../strana-33

Jakub Langer
před 3 lety

Taky mam na mape vyznacen cely Myanmar, a to jsem byl kdysi jen v Tachileku. Pozoruhodne je, ze se tam plati thajskymi bathy.

Na vyznaceni cele sire Rusi staci Kralovec, nejak vice to tam ani objizdet nehodlam.

Avatar uživatele
Tomáš Cibulka
před 3 lety

Tak já to beru tak, že tady ta mapa navštívených zemí není soutěž. Ale už jsem viděl i aplikace, ve kterých se dá v některých zemích vybrat konkrétní provincie/regiony. To pak ta mapa tak nesvítí...