1. Cestopisy
  2. Asie
  3. Čína
  4. Na skok do Číny

Na skok do Číny

Bleskově v Říši středu
Cestopis z roku 2018 napsal Jakub Vonšovský

Zážitky pro tebe sepsal Jakub Vonšovský

17. 06. 2020, poslední aktualizace 2020-06-19T12:43:14+02:00

Jakub Vonšovský a procestoval 53 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 měsíce, napsal pro tebe 9 cestopisů . Má své stránky http://jakubvonsovsky.net.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

24 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Opět jsem se pobavila! Řadím tě hned vedle Jardy mezi moje nejoblíbenější autory! 🔝✌

Ty "tajné obrázky psů a koček"...naprosto trefně popsáno. Já měla několika hodinový stop jen v Šanghaji (v Xianu nás jen vyhnali z letadla přes 4 kontroly!!🙈🙈 zpět do stejného letadla, mezitím doplnili palivo) a s většinou tvého popisu naprosto souhlasím.

Čínské letištní kontroly předčí po bezpečnostní stránce nástup do NASA! Několik identických scannerů všech daktiloskopicky snímatelných končetin i mě přišlo trošku MOC. Absolutní absence ANJ u místních obyvatel šokovala i mě, neangličtináře. Hlavně fakt, že se lidé po oslovení odvraceli nebo rovnou utekli. Tam by možná se svou ANJ mohla naše Anča Shillerovic lektorovat na nějaké univerzitě!

Pochopit systém automatů na jízdenky bez rady bližního svého bylo horší jak má státní zkouška z biofyziky, otázka entropie.

Smog, ponurost, neosobnost - to taky potvrzuji. Stejně tak jistou čínskou....neautentičnost.

Nebyla bych to ale já, abych si nenašla i to hezký! Pro mě to bylo jídlo!! Po měsíci filipínské dietky jsem si tam přišla jak Alenka v říši divů! Jahody na špejli obalené v sklovatém cukru, vyhlášená pekingská kachna (byť v Šanghaji), polévky, dobrůtky! Ještě teď mi tečou sliny! A pak to, cos ty nezažil - MAGLEV. Vůbec jsem netušila, že jej "Číňané ukradli přímo z vývojových laboratoří v Japonsku "... Šikovní kkuci čínští 🤣 Každopádně zážitek to byl mega a být za 8 minut z letištního terminálu v centru města - to bych přála všem metropolím 🙏 Jinak jsem si u koupě jízdenky zapomněla powerbanku s telefonem u prodejní přepážky, asi 10 minut to tam leželo, než mi to secvaklo. Když jsem si pro telefon doběhla, nejen že jsem musela na neuvěřitelný výslech k prokázání vlastnictví, ale ještě jsem viděla, jak můj telefon odpojují od kabelu z jejich PC.. Takže moje tajné obrázky psů a koček jsou zazálohovány v té nejlepší datové bance světa ✌🤣

před 28 dny
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Strávil jsem v Číně 2x měsíc (ne na východě) a nic takového nepotvrzuju. Např. ten jindy tebou zmiňovaný překladač na mobilu tam mnozí znají a jsou připraveni ho hned použít (samozřejmě do angličtiny, takže před případnou návštěvou Číny bych doporučil angličtinu zlepšit). Smog a ponurost jsem neměl, protože jsem tam byl v červnu a září. V cestopisu o Filipínách jsi tamní jídlo (asi jako jediná) celkem chválila až na překvapivě nedostatek masa.

před 28 dny
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Libore, jídlo na Filipínách mi chutnalo. Ale o tom, že je - mírně řečeno -filipínská strava jednostranná, o tom žádná. Naopak v cestopisu že Šanghaje jsem zmínila, že právě jídlo tam pro mě byl neuvěřitelný šok. V dobrém slova smyslu. O to víc po dietní (NIKOLIV NEDOBRÉ!) Asii. V tom není ani troška hanění nebo stížnosti na filipínskou kuchyni.

S tou angličtinou máš samozřejmě pravdu. Snažím se zlepšovat každou svojí cestou, nicméně i bez mnou přiznané jazykové negramotnosti jsem si zrovna v Číně připadala jako rodilý Angličan.. 😂 Internet mi tam teda nejel ani minutu a lidi opravdu při snaze komunikovat brali do zaječích. Možná jsem měla smůlu, možná jsem chytla jenom jeden blbej den… Ale podle cestopisu výše - možná jsi měl štěstí ty.

Asi nejvíc se ztotožňuji s názorem Tomáše, že je potřeba zemi víc poznat pro nějaké hodnocení a soudy a že Čína na hodně lidí při krátkém zastavení působí stejně jako na mě a na Jakuba. Na druhou stranu nemusí být všechny cestopisy psané jen po důkladném probádání dané lokality. Mě se líbí i takovýto názor – pohled na danou zemi. Povrchní a letmý.Ostatně autor sám zmiňuje, že byl v zemi jenom na skok. A právo udělat si nějaký názor máme všichni. Věřím, že stejně jako já, třeba i Jakub by po další návštěvě mnohé přehodnotil. Ale vychází z odžitého. Nikdy v životě se stane, že první dojem je klamavý, to určitě sám moc dobře víš.

před 28 dny
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Jídlo v Číně bych co do pestrosti zas tak moc nechválil. I Evropani, co tam žijí, psali nebo říkali, že se ho rychle přejí. Na druhou stranu jsou velké regionální odlišnosti, takže při cestě po více regionech se nepřejí.

Nic proti psaní názorů z párdenních pobytů, ale já napsal svůj z delší cesty přes mnoho provincií. Poslední věta měla začínat "Někdy"?

před 28 dny
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Ano ano - nikdy = v tomto případě NĚKDY.

A ano, přesně jak píšeš – líbí se mi ten vjemový kontrast. Kontrast toho, co cítíme my, kteří kteří se zde ocitneme jenom na skok, a pak ti, kteří tuto zemi procestovali s podstatně delším časovým budgetem.

před 28 dny
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Obvykle taky pobyt na skok znamená zažít jen přelidněné velkoměsto, které se nedá srovnávat se zbytkem země. Třeba mé první dny v Káthmándú před 10 lety byly (navíc bez předchozích zkušeností z podobných zemí) nepříjemný kulturní šok, ale zbytek cesty na treku v horách byl úžasný a při dalších cestách do Nepálu mi přišlo i to Káthmándú celkem v pohodě: https://www.zonerama.com/liborst...um/5654657

před 28 dny
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Přesně tak, Libore! Kdybych měla hodnotit třeba poslední Kostariku podle San Jose, řekla bych strach, nebezpečí na každém rohu, kriminalita, špína, i zakopnout o mrtvolu za bílého dne možné ... Jenže Kostarika není jen San José a ono i to San José má svoje světlobody. Jen to chce ČAS. Jenže když čas není, oko vidí co vidí, není od věci udělat si a publikovat rychlonázor. Třeba já z podobných hodně čerpám. Je lepší být připraven na nejhorší a pak třeba mile překvapen ✌

Nepál- můj sen!

před 28 dny
Jakub Vonšovský

Díky Katko za povzbuzující slova. Rád bych svoje příběhy časem přetavil i do skutečných přednášek, kde se z toho teprve dá udělat skutečná show :-) Už jsem jednu měl, ale pár dní na to nás všechny zavřel covid a moje plány stát se největším cestovatelem od Země po Mars byly prozatím odloženy. Stay tuned for more...

před 28 dny
Jakub Vonšovský

Libore, souhlasím, že z měst se nedá poznat země. Jako kdyby chtěl někdo něco říct o Česku a v Praze ho hned obral první taxikář, následně ho natáhli ve směnárně, žal by zajedl pravým českým trdelníkem a pak by ještě všude vykládal, že se tu mluví jenom anglicky a rusky. A co nejhůř, že tu pivo stojí jak v Londýně. Navíc lidé na vesnici jsou obecně jiní, než ve velkých městech.

Na druhou stranu, popisuju jak vidím. Sarkasmem sobě vlastním. Že se více než polovina lidí chovala jak hulváti, něco o zemi říká. Teď už věřím povídačkám, že co jezdí do Evropy je elita národa a ještě před odjezdem dostanou nalejvárnu, jak se "v civilizaci" chovat. O týden později jsem v Japonsku dokonce uprostřed noci viděl, jak banda Číňanů velmi nevybíravě obtěžovala mladou slečnu. Prostě jsou znaky, které se dají odpozorovat i za jeden den. Třeba že je všude smog a nefunguje internet...

před 28 dny
Jakub Vonšovský

Samozřejmě dobře že tu tyhle komentáře padají. 2 měsíce jsou mnohem lepší na popis země než 2 dny. On ale nebyl ani tak cíl popsat tu zemi (což nejde), ale spíš popsat ten šok a směsici vjemů z mojí první návštěvy "skutečné Asie".

před 28 dny
Jakub Vonšovský
  • Přidal se před 3 měs
  • Napsal 40 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2020-06-17T21:21:17+02:00)

V článku mi tak nějak chybí návrat přes Čínu o 3 týdny později. To už jsem si maglev zkusil :-) O té špionáži jsem si pak četl někde na internetu - bylo mi divné, že technologie, která se v Japonsku vyvíjí už 50 let, tam ještě ani nejezdí, zatímco v Číně ano. Nakonec je Japonci myslím žalovali aspoň za tvar vlaku, protože ten nebyl nijak upraven a samotný vlak tak postaven klasicky na čínský způsob 1:1.

Jinak jsem slyšel povídačky, že se Japonsko chystalo spustit svůj první maglev s velkou pompou na letošní olympiádě, stejně jako kdysi šinkanzeny. Ale covid happened...

před 28 dny
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

Takže Jakube, svým "stát se největším cestovatelem od Země po Mars" jsi mě definitivně dostal! Až uspořádáš další travel one man show, dojedu i kdyby nevím co! I do Číny! 🤣

před 28 dny
Avatar uživatele
Tomáš Cibulka

Jinak ten Maglev... technologie použitá v Šanghaji je od Siemensu, v Německu Maglev také jezdí. Takže tu krádež od Japonců by asi museli udělat už v Německu... Mluví se spíš o krádeži "bullet trains", čili klasických čínských rychlovlaků (v Japonsku Šinkansen), které mimochodem jezdí skoro tak rychle, jako maglev, ale s nižšími náklady. A tak se ani nedivím, že maglev v Japonsku nejezdí. Za těch 50 kilometrů za hodinu navíc to asi nestojí.

před 28 dny
Jakub Vonšovský

Huh, tak to jsem se možná spletl a špatně pochopil psaný text. Zítra se na to znovu podívám a kdyžtak opravím. Díky za upozornění :-)

před 28 dny
Avatar uživatele
Kateřina Ostrá

A mě se ta "čínská loupež" líbí! Úplně jsem se zasnila a vybavila si nedávné "záchranné" balíky s rouškami z Číny... 🙏🔝🤣

Prostě o krok napřed 💪

před 28 dny
Jakub Vonšovský

Ověřil jsem to a fakt jsem musel přečíst nějakou blbost. Díky za upozornění. Už jsem to upravil.

před 26 dny
Avatar uživatele
Tomáš Cibulka

Šíření dezinformací je čínská specialita, tak bacha na to :D Mimochodem i to čínské kopírování v podstatě všeho možného bylo leckdy naprosto legální - něco ve smyslu: "ano, postavte si u nás továrnu, ale právně se bude jednat o místní firmu, jejíž součástí musí být i R&D", takže spousta západních firem jim na to s vidinou levné práce skočila...

před 26 dny
Jakub Vonšovský

K tomuhle ještě něco doplním. Mně jednou řekl kolega - čínský vědec, že se už jeho stát těší na Brexit. Země půjde ekonomicky dolů, oni skoupí zalevno podniky s nějakým know-how, vyberou to a nechají padnout.

Přidat odpověď
před 26 dny
Michal

Z cestopisu mám dojem, že se ti Čína ani v nejmenším nelíbila a ničím tě ani nezaujala...

před 28 dny
Jakub Vonšovský

No bylo to zajímavé to vidět, ale opravdu to není moje vysněná destinace. Hlavně ten režim je mi opravdu proti srsti. Pro mě to byl jen stopover do Japonska.

před 28 dny
Avatar uživatele
Tomáš Cibulka

Taky mám takový pocit, že jsi tam jel vyloženě s odporem. Je třeba zahodit předsudky, obrnit se trpělivostí a pak může být i cestování po Číně zajímavé. Ano, první den jsem z toho byl také dost zmatený a vše mi připadalo velké a chaotické, ale po několika dnech si člověk zvykne, zjistí, že i bez Facebooku se dá žít a když ne, pořád máme VPN. Ale většina lidí, kteří to mají jen jako stopover, mluví podobně.

před 28 dny
Jakub Vonšovský

Určitě to nebyl na začátku odpor. S politikou Ruska taky nesouhlasím a nakonec to byl krásný týden (až na to zakončení). Chování lidí není chování státu. Projel jsem i mnohem chaotičtější místa a taxikáři jsou zmetci skoro všude. Ale v průběhu ve mně přeci jenom rostl nějaký neklid.

Navíc je krásné, že my si můžeme stáhnout VPN. Ale pokud jsou pravda informace, které prosakují z Ujgurska (samozřejmě pokud to není západní propaganda), tak místňák může skončit za vyhledání slova VPN na internetu až v koncentráku.

před 28 dny
Avatar uživatele
Tomáš Cibulka

Pravda bude někde mezi. Západní svět tu realitu také dost přibarvuje. Je to sice už pár let, co jsem tam byl, ale to, co občas prezentují západní média, je od skutečnosti vzdálené. A teď nemyslím zprávy ohledně Ujgurska, kde jsem samozřejmě nebyl, a tedy nemohu soudit, ale cokoliv jiného, co se dá relativně snadno ověřit. Jak říkám, je to už pár let a určitě se přitvrdilo (i když osobně jsem jim přál opak).

Znal jsem i spoustu místních, kteří VPN používali a byli hodně prozápadní a dodnes v klidu žijí, někteří to dotáhli do cíle a zemi opustili s žijí dlouhodobě v zahraničí a kupodivu se pravidelně vrací za rodinou, což jsem mimochodem také četl, že to není možné, ale očividně to jde.

před 28 dny
Jakub Vonšovský

Ono bude možná záležet, jestli je člověk Chan nebo Ujgur. Ale i média, která jsem četl, se přiznávají, že situace je hodně nepřehledná a špatně se vůbec informace vynášejí ven. Lidé, kteří projeli pozemní hranici na západě říkají, že se tam povinně odebírá odemčený mobil a pak se vrací po projetí nějakou jejich appkou.

Přidat odpověď
před 28 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Jakub Vonšovský

Čtení na 23 minut
Japonsko - ze severu na jih
Jakub Vonšovský 2020-06-30T09:15:20+02:00 19 komentářů
Japonsko 2018

Nejlepší výlet života - 2/2. 3 týdny. Tisíce fotek. Tisíce kilometrů. Nejlepší zážitky. Horké prameny ve sněhu. Rozsypaný čaj. Zmrzačení seizou. Horské opice. Zvláštní lidé a zvyky. Tradice a moderno. Prostě Japonsko.Kvůli délce…

Čtení na 21 minut
Japonsko - z jihu na sever
Jakub Vonšovský 2020-06-21T12:52:17+02:00 3 komentáře
Japonsko 2018

Nejlepší výlet života - 1/2. 3 týdny. Tisíce fotek. Tisíce kilometrů. Nejlepší zážitky. Horké prameny ve sněhu. Rozsypaný čaj. Mučení seizou. Horské opice. Zvláštní lidé a zvyky. Tradice a moderno. Prostě Japonsko.Kvůli délce a…

😂 Vtipné
Čtení na 18 minut
Kavkaz 2020
Jakub Vonšovský 2020-06-04T10:33:37+02:00 10 komentářů
Asie 2020

Svérázný lid za hranicemi Evropy. "Do Vardzie nejedu, zabil jsem tam člověka. Policie mě tam pořád hledá.", líčí mi taxikář v lese za městem. "Počkej tady se mnou, zavolám kamarádovi." Sundávám si bundu, protože jenom v tričku se z…

Čtení na 10 minut
Maroko 2020
Jakub Vonšovský 2020-05-24T15:50:18+02:00 0 komentářů
Maroko 2020

Maroko rychle a zběsile. Jeď rychleji! Hrbol! To zvládneme, cesta je rovná. Pod rychlými koly se víří saharský písek. Bacha policie! "Teď nás mají." "Tvař se jako že nic..."Návrat do MarokaV Maroku jsem byl poprvé v roce…

Další cestopisy