Naše faily ze Srí Lanky

Pro spoustu lidí je Srí Lanka TOP destinace. No…
Cestopis z výpravy „Faily ze Srí Lanky“ z roku 2018 napsala Lenka Lenková

Když před Vámi někdo zmíní Srí Lanku, tak si vybavíte krásné pláže, neopakovatelnou jízdu ve vlaku, spousta chutných omáček s kari kořením, výborný čaj a příjemné místní lidi indického vzhledu. Tak kde se stala chyba?

Jakmile jsme začali plánovat Srí Lanku, náš první highlight byl jednoznačně jízda vlakem.

Čtvrtý den se tedy vydáme do Elly, skočíme se podívat na Nine Arch Bridge, přespíme a ráno jdeme na vlak. Naše dohodnutá cílová stanice je město Kandy. Ehm, máme jet sice „TROŠKU DÉLE“ - šest hodin, ale je nás pět, chceme taky „to“ klišé video z vlaku, tak co se může pokazit? Konečně přijíždí, naše partička pěti lidí začne nastupovat a v tu chvíli slyším jen Honzu „ A je to v prdeli“. Ve vlaku je asi půlka Srí Lanky, a naše nastupování se začíná těžce podobat nástupu Japonců do metra, jen nemá ten tlačící se dav bílé rukavičky. Vítězoslavně si upocení klepeme po ramenou, že se nám konečně podařilo nastoupit a hned je před námi další challange, najít místo na sezení.

Nine Arch Bridge
Nine Arch Bridge

Když se zoufale rozhlédneme kolem sebe, toužící alespoň po jednom volném místečku, zjistíme, že je to stejné, jako bychom hledali vodu na poušti. Po chvilce pozorování zjistíme, že je náš vagon zaplněn příbuznýma, chvilku na sebe cizím jazykem hulákají a pak nám uvolní „jedno a půl“ místa na sezení. V tu chvíli na něj hladově kouknem jako na kořist a začneme se telepaticky hádat, kdo bude mít tu čest si sednout jako první. Kluci mají smůlu, mají všichni skoro dva metry, takže dostanou prostor dámičky. :D Usazené se je snažíme rozveselit tím, že na další zastávce musí nějaká část lidí vystoupit a oni si konečně sednou taky. No…. jak říkají naší bratia - aj múdrý schybí. Nakonec všichni jeli dál než my. Ve vagonu je asi 80 stupňů, klimatizace je tady sprosté slovo a ventilátory jsou úplně k ničemu. Ze šesti hodin se stává sedm, protože má vlak neočekávané zpoždění a kluci jsou po pár hodinách téhle krasojízdy protivní, jak kdyby měli premenstruační syndrom. Tak jo, přiznávám, byl to teda fakt pitomý nápad, ale už není cesty zpět, protože zastavujeme jen na odlehlých místech, kde jsou jen plantáže a další plantáže.

Očekávání
Realita

Ke dveřím se nakonec dostaneme až při výstupu – takže se žádné klišé videa nekonají. Aha, jenže jak vystoupíme, přes tu masu lidí, co postávají v uličce? Vybaví se mi víkendový Václavák a Staromák… No nic, bude to boj, ale máme krosny, tak nám pomůžou. Připravujeme se na výstup, Honza vyčkává na našem „jednom a půl“ místě a jakmile se nám začne dařit prodírat se uličkou i on, vstává a natahuje se pro krosnu. Najednou mě dav vyplivne ven z vagonu. Upravím si vlasy a jdu k ostatním, jenže Honza nikde. Vyčkáváme, ale asi po třech minutách začínám být opravdu nervózní. Po pěti minutách ho konečně vidíme ve dveřích. Vypadá jak Punisher po akci…

Tak jo! Zvládli jsme to, po 107 ujetých kilometrech a sedmi hodinách jsme na místě :D Kluci jsou naštvaní snad ještě další tři dny než přijde další z failů.... Ale o tom až příště! :)

Zážitky pro tebe sepsala Lenka Lenková

03. 01. 2019, poslední aktualizace 2019-01-08T14:16:36+01:00

Lenka Lenková žije v České republice a procestovala 13 zemí světa, nejvíce Asii a Evropu. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 5 cestopisů . Má své stránky https://www.instagram.com/czechgingerbread/.

Po přečtení názorů na cestování po SríLance přidám i já něco z našich zážitků .Jsme důchodci/66 let /a poznávání milujeme.V této nádherné a na skvělé místní lidi bohaté zemi jsme strávili minulé dva roky vždy téměř celý říjen.Poprvé jsme zkusili ze základny ve Weligamě cestovat vlaky , busy a kolech./přílet i odlet Matalla/.Loni jsme jsme letěli do Colomba a dali si osm pobytů v soukromí a přemistovali se vlaky a busy./Negombo-Kandy-,Nuwara Eliya-Ratnapura-Kalatura-Bentota-Weligama-MountLavinia a z Colomba přes Doha do Prahy/.Vlaky i busy jsme dávali v pohodě bez návalu.Při přemistování z Nuwary do Ratnapury jsme jeli busem a zažili v horách mezi čajovými plantážemi utrženou silnici ve svahu.Všichni vystoupili/my byli jediní turisté/ a šli jsme s bágly asi 3 km mezi plantážemi k dalšímu busu.Cesta se hodně protáhla.šofér byl profík,2x se mu pálilybrzdy,tak byly přestávky na jídlo .on si při jedné i stihl umýt půl autobusu.Krajina byla úžasná,stresy žádné,pohoda,čas gumový,betel to vždy jistil.Máme spousty dalších adrenalinových zážitků,které bychom u nás nezažili .Všude píšu deník.Náš koníček umí pochopit jen náruživý cestovatel.Naše heslo-cestování není o penězích,ale o odvaze.

Hm. Asi jste nebyli v Indii. Tohle je hodně pohodové 😀

V Indii většinou seženeš sedadlo v klimatizovaném vlaku, pokud chceš. Aspoň já sehnal ve všech 3 případech jízdy vlakem nebo při mnoha jiných jízdách busem a sdíleným taxi (za 2 měsíce v Indii).

Pohodové bych to teda nenazýval, když jeli kvůli výhledům a ani neviděli z okna. Ti neustále procházející prodejci by mě taky štvali.

Lenka Lenková

Máš pravdu, nebyli a ani se tam moc nechystáme. Zjistili jsme, že nás tyto destinace vůbec nelákají. :)

my mame opacnou zkusenost. Byli jsme na zacatku sezony v rijnu a jeli ksme trasu Kandy-Ella. Mistenky jsme nesehnali tak jsme jeli jako mistnaci. A jeste k tomu v sobotu. Vlaz z Kandy jel precpanej az beda. Ale na kazde dalsi zastavce vzdycky nekdo vystoupil az nakonec v Nuwara Eliya vystoupili uplne skoro vsichni.

Nejlepsi je do vlaku se vubec necpat a pockat az se vsichni mistni usadi a nastoupit mezi poslednima a zustat u dveri. Tam si sednout na schody otevrit plechovku s pivem a kochat se cajovyma plantazema.

Říjen není začátek sezóny, ale nejnižší sezóna.

tonic

tiez sme planovali z Haputale do Elly, ale nezmestili sme sa do vlaku :))

inak vsetci travelhackeri davaju tuto trasu z Kandy do Elly , ale vlak z Elly dalej do Badully je prazdny. A trasa je rovnako krasna + prejdete cez Nine Arch bridge a "smycky" Demodare

Aďo

Sri Lanka - train episode. To je ako to uchopíš. My sme si to užili :D

Výborná hudba, zasmála jsem se, díky ! :D

Tomáš Cibulka

Asi nejlepší je jet mimo peak season. My jsme jeli začátkem prosince a ano, sice místenky byly vyprodané, ale klasická druhá třída poloprázdná :)

Tak nevím, je to psáno pro zasmání nebo jako varování? :-D

Lenka Lenková

Úplně nechci říkat, že je Srí Lanka špatná, ale my jsme měli tolik špatných zkušeností (hlavně s lidma) nebo takových těch "failů", že do teď nechápu ty, kteří tuto destinaci řadí mezi TOP destinace. :) Každopádně, teď už se tomu jen smějeme :D

Možná by to mohlo být tím, že ti, kteří Srí Lanku chválí, měli víc štěstí, uměli líp jednat s lidmi nebo dělali míň failů? ;-) Já třeba chválím Indii, i když má spoustu nástrah a o Indech si myslím svoje; kdybych se nechal odradit všemi negativními zkušenostmi a zapomněl na pozitiva, tak nadávám asi na spoustu zemí. :-D

A vůbec, kdy bude pokračování? Jeden železniční fail je trochu málo. :-)

Lenka Lenková

Když člověk navštíví více zemí, tak už začne srovnávat... No a zřejmě jsme srovnávali až moc nebo jsme jen prostě měli smůlu. Možná vypadají kluci trošku hrozivě, ale jsou hodní a nekonfliktní. :) Pokračování bude, jen si na to musím najít zase trošku času. Díky za zájem! :)

A v čem vlastně spočívá ten "fail" ? Že jste jeli přeplněným vlakem? Tak jste měli zážitek, ne?

Lenka Lenková

Takové to naše očekávání, jak to bude super. Jet sedm hodin v přeplněném vlaku, nemít si kam sednout, co 20 minut prochází nějaký "strejda" s košíkem jídla a žduchá do tebe aby vůbec uličkou prošel, ... Úplně se ty pocity přenést do psaní nedají. Ale byla to fakt pořádná katastrofa i když si za to můžem sami.... Být statická 7 hodin někde v přeplněném vlaku a nevidět pomalu ani z okýnka mi nepřijde úplně super zážitek, ale jak říkám, už se tomu jenom smějeme :)

Avatar uživatele david.micunek
david.micunek

Ahoj!

A co takhle mistenka?My jsme si ji v unoru 2018 koupili predem a naprosto v pohode.To,ze jsou vlaky plne,zejmena v sezone,pisou v kazdem cestopise.Do vozu s mistenkou nepousti pruvodci dalsi cestujici bez mistenky. Jizda vlakem Negombo- Colombp-Ella-Badulla-Kandy-Matale jeden z nejlepsich zazitku cesty po Sri Lance

Lenka Lenková

Ahoj Davide, souhlasím, píšou to skoro všude. My měli tu smůlu, že jsme cestovali v době oslav nového roku, takže sehnat místenku byl problém :) Nenapadlo nás, že najednou pojedou všichni všude :D Každopádně věřím, že to bylo fajn! :)

Avatar uživatele dawve
dawve

To není moc dobrá rada - místenky jsou vyprodané tak 14 dní dopředu (je na ně vyhrazen jeden vagon). Měli jsme přesně stejnou zkušenost na trase Kandy-Ella, a to jsme dne doporučení vyjížděli dvě stanice před Kandy, ale nepomohlo to.

Další cestopisy, které napsal Lenka Lenková

10 dní v Ománu
Lenka Lenková 2019-05-30T16:55:31+02:00 9 komentářů
Omán 2019

Pravá arábie v rozkvětu - to chceš!

Tour de Svařák, aneb prosincová procházka Berlínem
Lenka Lenková 2018-12-28T15:03:01+01:00 5 komentářů
Německo 2018

Co všechno jde stihnout za dva dny?

4 dny v Jordánsku
Lenka Lenková 2018-12-21T12:49:53+01:00 18 komentářů
Jordánsko 2018

Mrtvé moře, Wadi Rum, Petra, Aqaba, Al Karak - Co všechno se dá stihnout za 4 dny?

Maledivy
Lenka Lenková 2018-10-31T17:00:35+01:00 1 komentář
Maledivy 2018

Tip jak zařídit Maledivy levně bez cestovky. Zažijte ráj na zemi za pár kaček.