3. Nejen za orangutany na Borneo

Nejen za orangutany na Borneo

Vyprávění o tom, jak jsme využili zavedení nové linky nízkonákladovky Scoot z Berlína do Singapuru a podívali se do malajské části Bornea.
Cestopis z roku 2018 napsala Vercavlcek

Zážitky pro tebe sepsala Vercavlcek

29. 02. 2020, poslední aktualizace 2021-03-23T15:05:48+01:00

Vercavlcek žije v České republice a procestovala 31 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 4 cestopisy .

Miki

to je síla :D

Vercavlcek

Díky za postřehy a komentáře. Poplatek za ubytování v té době opravdu musel být novinka, protože jinde v Malajsii jsme ho neplatili ani v soukromých pokojích.

Omylem koupená soukromá loď do Baka nás vyšla na 80 MYR zpáteční pro oba.

Jinde v Malajsii jste byli v soukromých pokojích asi při předchozí cestě. V tomto cestopise o nich nepíšeš. Jinak jsou i vyjímky pro ubytovatele s max. 4 pokoji a další.

Takovy cestopis snad radej ani ne..

80 rm jste platili protoze jste si vzali private boat, vs share boat do Bako.Rozdil v cene 400 procent.

Doprava je jinak mozna od sikhskyho chramu v Kuchingu busem az k stolecku kde prodavaj listky za par RM.

Cesta pozemni do Bako vede, ale utajena a je to dobře..

Bus z letiste do Kuchingu jede hodne pozde vecer a dokonce zadara, pokud to neni v noci tak ok, zaplatite par šupů ale musite jit cca kilometr a pul od letiste.

A takovych golu tam mate fakt trosku povicero na muj vkus.Mimochodem Bako je zajimavy ale Santubong a mokriny pod nim je mnohem lepsi volba, east-west trasa, po zdolani zname trasy na vrchol.

Windy cave prochazi rekonstrukci, fairy cave taky..

• (upraveno 2020-03-01T14:36:39+01:00)

Patriku, takový komentář snad raději ani ne (abych použil tvá slova). Přečtení cestopisu s upozorněním na vlastní chybu má svůj přínos. Ta chyba nebyla zas tak velká, jak píšeš. Zpáteční lístek na sdílenou loď do NP Bako je za 40 MYR pro cizince (aspoň dle wikitravel.org s aktualizací v roce 2018, nemapatuju si, kolik jsem platil) a oni zaplatili 80 MYR za zpáteční (asi za jednoho). O busu do Bako jsem už psal.

Komu by se chtělo pozdě večer mimo město hledat 1,5 km vzdálený bus, o kterém se asi ani nedá dohledat na netu podrobnější info? A ještě když měli jet lag po příletu do Asie. Zvlášť když Grab vyjde velmi levně.

Jestli máš nějaký smysluplný návrh, dle kterého by se čtenáři cestopisu mohli poučit na svou cestu, tak ho napiš, ale dosud jsi žádný nenapsal (snad kromě Santubongu, ale bez upřesnění, proč je to lepší). Ani jiné "góly", o kterých ještě nebyla řeč, jsi nezmínil. Pokud teda nemyslíš to, že stejně jako drtivá většina lidí včetně mě neví, že se dá do NP Bako dostat někudy přes džungli. Nakonec logické je, že nějaká stezka musí existovat, ale těžko si někdo bude najímat místního průvodce s mačetou, když se tam dostane snadno a levně na lodi s výhledy.

Jeskyně v roce 2018 v rekonstrukci nebyly. Pro ty, kteří plánují Kuching, kopíruju info z webu: " We are pleased to announce the redevelopment project kickoff for both Wind Cave and Fairy Cave Nature Reserve effective 18th March 2019 until 18th July 2020."

• (upraveno 2020-03-01T00:27:34+01:00)

Pěkný cestopis. Ten poplatek za pokoj pro zahraniční turisty byl v té době zrovna čerstvě zavedený a neplatil pro dormitory (byly i další vyjímky). Pokud jste spali v hostelu v KK ve vlastním pokoji, bylo to účtováno v pořádku (a zálohy jsou ve světě běžné). Pokud v dormitory, natáhli vás, ale nevím, jestli už bylo tehdy jasné, že to v dormitory neplatí. Ale zase jste se trefili do pár měsíců, kdy byla v Malajsii dočasně daň na zboží a služby nulová a ceny často opravdu šly o tu daň níž. Já byl v Sarawaku koncem července 2018.

K lodi do NP Bako je lepší jet busem (kromě vaší jízdy v dešti a uklouznutí stál skútr zbytečně nevyužitý na parkovišti). Z letiště do Kuchingu bus tehdy nejezdil (nevím jak dnes). Muselo by se ujít kus cesty. Grab ale byl levný.

V te Malaysii je opravdu poplatek 10 MYR za pokoj a noc. Vybira se na hotelech....

Gringo trail po vlastní ose
Vercavlcek 2021-04-09T13:16:32+02:00 10 komentářů
Peru 2019

Peru - 3 týdny, 2 lidi s batohem, splněné sny a hromada zážitků. Peru bylo mou vysněnou destinací, a když se objevila akce na zpáteční letenky do Limy pod 12 000 Kč, nezaváhali jsme a letenky koupili. Rozhodnutí padlo během hodiny, volno v práci už se nějak zařídí…

Vánoce v Salzburgu
Katka Vavrušová 2021-04-09T12:00:38+02:00 0 komentářů

Vždycky jsem si přála mít velký dům a v tom domě velký stůl a u toho stolu mít na Vánoce celou svou rodinu. Všechny rodiče, babičky, dědečky, děti, sourozence, synovce a neteře. No a když se mi to…

Tasmánie, pravý australský poklad
Honza Hildebrandt 2021-04-08T22:50:53+02:00 0 komentářů

Chystáte se do Austrálie? Tak to zpozorněte. Sydney, Brisbane, Whitsunday? Tam už byli všichni. Jenže vy chcete vidět něco extra! To vám splní Tasmánie - ostrov plný zážitků a úchvatné přírody.. Záznam z této cesty píšu v době, kdy se dá létat možná tak prstem po mapě. Ale až koronavirová krize opadne a vy si řeknete, že se vydáte za klokany do Austrálie, tak byste měli do svého itineráře…

Za Hadincem teidským na ostrov Tenerife.
Zbyněk Milfait 2021-04-08T22:01:24+02:00 0 komentářů

3-denní trek centrální kalderou s přechodem mezi dvěma vrcholy , mezi nimiž se na vyprahlé půdě překvapivě daří těmto nádherným endemitům.. Hadinec teidský je stejně jako já milovníkem slunce, proto bych mu rád věnoval tento cestopis. Roste pouze v NP Cañadas del Teide a je to dvouletka. První rok vyroste růžice a druhý vykvete až do tří…