Phuket s dětmi v době omikronu
Rozhodnout se letět do Thajska s dvouletou dcerou a čtyřletým synem, na dva měsíce a v době vrcholící vlny omikronu? To jsou panečku, nervy.
Cestopis z roku 2022 napsal m8dy
Předně věřím, že jednou budeme na časy covidu vzpomínat s nahořklým úsměvem. Jako na něco minulého, se všemi povinnými PCR testy, respirátory, lockdowny, vakcínami a nepřetržitým zpravodajstvím. Na druhou stranu, právě pandemie mě asi rozhoupala k tomu zkusit žít chvíli jako nomád a pracovat z Thajska. "Když jsme takto mohli pracovat půl roku, proč by mělo vadit sedm týdnů," použil jsem jako argument. Jednoho listopadového večera jsme koupili lístky Praha-Bangkok v akci pro celou rodinu. A teprve pak začali řešit, co to vlastně znamená.
Než jsme odletěli...
iZaprvé: na déle než měsíc potřebujete víza. A ta znamenají opravdu dost papírování, cestu na ambasádu v Bubenči, dokládání příjmů, bookingů, testů, očkování, rodných listů dětí, pasových fotografií. Paní byla milá, ale nekompromisní - nestačí mít vytištěnou jednou verzi dokumentů pro všechny, ale čtyři kopie všeho. Jako fotografie nestačí fotka obličeje na barevné tiskárně, ale opravdový fotolab. Zadruhé: podmínky se můžou změnit ze dne na den. A tak zatímco v listopadu Thajsko rozvolňovalo, před vánocemi zpřísňovalo. Už nestačilo Test and Go, ale byla povinná sedmidenní karanténa, v dost mastném bangkokském pokoji. A trávit v něm týden s malými dětmi? Co s tím?Přerezervujeme letenku na Phuket, tam platí jen Sandbox, napadlo nás. Koneckonců, pro tyhle příklady jsme to kupovali přes Pelikána a ne napřímo u FinnAir. Jenže to je právě velká chyba. Znovu, není to nic proti paním na lince. Vím, že toho mají hodně, že doba je opravdu šílená, že lidi volají jako vzteklí. Ale když vám jeden den řeknou - tady máte možnost přerezervace, za 10 000, potvrďte. A vy chcete potvrdit, třičtvrtě hodiny trčíte na lince a nedovoláte se - a druhý den to stojí 18 000, to vás nemrzí, ale sere.
Třetí kolečko je Thailand Pass, kam znovu musíte všechno nahrát a nascannovat (pasy, booking hotelu SHA Extra +, pojištění, rezervace covid testů v Thajsku). Ale aspoň to můžete udělat v klidu a doma. A pak tu zbývá "maličkost". Nemít pozitivní test. Tak jsme si naordinovali izolaci a den před odletem jsme se šli otestovat. Večer SMS - manželka negativní, já pozitivní. Bez jediného příznaku, den předem šestikilometrový běh se psem bez zadýchání. Takže nervy a rychle dva testy. Ještě večer jeden neplacený, druhý den ráno placený. Večer sedm slivovic na "vypálení červa" a ráno mořská voda a šamanské pokřiky. Oba vyšly negativně. Jsou prostě věci mezi nebem a zemí.
Po příletu
Kromě toho, že jsme přerezervaci letenek dost přeplatili - místo dvouhodinového přestupu v Helsinkách, jsme tu měli skoro 21 hodin. To v mínus čtyřech a závějích nezní úplně parádně, ale zároveň je to šance vidět metropoli, ve které jsme ještě nebyli. V pravých severských podmínkách. A 21 hodin už je docela dost, abyste to nejzásadnější prošli. Samotné lety zvládly děti úplně v pohodě. Noční přelet prospaly.
Na Phuketu absolvujete jednu dlouhou frontu s několika zastávkami. Nejprve vyberou papíry, potom zkontrolujou Thailand Passy, pak si počkáte na klasickou pasovku s otisky prstů, vyměníte něco málo eur na bahty, jdete s žádankami na covidové oddělení a pak na samotný swab (dospělé šťourají v nose, dětem dělají výtěr pusy). Snaží se dělat, aby to fakt odsýpalo, ale hodinu to vezme. Pak vás naloží do certifikovaného taxíku a čekáte na certifikovaném pokoji. Po asi sedmi hodinách nám přišel výsledek. Čtyřikrát negativní. A my šli slavit.
Co na Phuketu s dětmi? Osm našich tipů:
1. Streetfood! Absolutní pecka. Jíte laskominy, které vás vyjdou do stovky bahtů (asi sedmdesát korun). Nudle a rýže na všechny způsoby, papayový salát, mořské plody, hranolky. I restaurace bývají fajn, ale jíst jídlo ze stánků a přímo na dece vedle místních, v sobě má kus zážitku navíc. Ani jednou jsme nejedli špatný a vlastně ani průměrný jídlo.
2. Freedom Beach. Nejhezčí pláž na ostrově. Kousek jižně pod Patongem, ideálně skútrem nebo tuktukem. Zaplatili jsme sice 150 bahtů, ale fakt to je kouzelné místo. Minimum lidí, obří palmy, tyrkysová voda, bílej písek, úplný klid. Měli jsme štěstí na počasí i vlny. Jen prosím, fakt neberte kočár, jít s ním 300 schodů nahoru a dolů - to byl fakt nápad.
3. Big Buddha. Je to fakt monstrózní socha, která se tyčí na hoře Nakkerd. Vidíte široko daleko a i pro děti to byl moc fajn zážitek. Navíc vás to donutí si den předem něco přečíst o buddhismu, o místních klášterech, o mniších. A vlastně o Thajsku jako takovém.
4. Delfinárium Dolphin Bay. Každý z nás viděl Zachraňte Willyho. A ani my nejsme úplně fandové cirkusů a komedií se zvířaty. Ale děckám od začátku do konce padala brada. Kvůli nim to rádi uděláte a ta show je fakt povedená.
5. Tuktuky a Grab. Jet tuktukem prostě musíte. Jednak jste v Thajsku. Jednak vás jejich řidiči nenechají na ulici vydechnout. A je to vlastně fajn doprava kamkoli, protože je vám ve vozítku příjemně. I v parnu tu pofukuje a často řidič pustí do vozu nějaký pecky. Určitě si stáhněte taky místní apku Grab na případné taxíky. Funguje fakt spolehlivě a cenově vás vyjde fajn.
6. Phuket Old Town a Monkey Hill. Jestli vyznáváte rčení, že zážitek nemusí být pozitivní, hlavně, že je silný, vydejte se s dětmi k vrcholu Monkey Hill. Opičky, které vám přijdou v prvním kopečku roztomilé, vás po chvilce začnou docela děsit. Nám šlohly vodu z kočárku a následně trochu zaútočily na prcka, protože neměl banán ani oříšek. Ale uličky v Phuket Old Townu jsou pěkné, jídlo skvělé a zmrzlinář vám sehraje ke kopečku zmrzliny asi minutovou komedii. To bylo super.
7. Patong Beach a Bangla Road. Ještě večer jsme na Patongu spíš náhodou objevili Bangla Road. Nejdivočejší ulici, kde řvala hudba a kroutily se Thajky v minisukních. Po příletu z chladných Helsinek a po šocích a nervech před odletem to byla docela rána do palice. Logicky jsme ji s dětma spíš prolétli. A skončili u široké a poloprázdné Patong Beach. Mimochodem, četli jsme na ni kritiky, ale byla fakt moc pěkná a - minimálně v únoru roku 2022 - taky dost prázdná. A je hezčí na svém severním konci.
8. Smart Bus a MHD. Jako fandové veřejné dopravy můžeme doporučit Smart Bus, který jezdí od pláže Rawai na jihu až k letišti za 100 bahtů na osobu. Ten vás povozí po plážích po celém ostrově. Dost ušetříte a ještě se potkáte s místními. Totéž platí pro modrožlutý autobus, který frčí z Patongu do Old Town Phuket. Zaplatíte 30 bahtů, taxík nebo tuktuk stojí 400 až 500.
Pováleli jsme se také na pláži Kata, ale ta nás (zmlsané z Freedom a Patongu) zase tolik nenadchla. Jen jídlo ve stáncích bylo o malinko levnější. Nadchnul nás také věčně poloprázdný hotelový bazén. Ale nebýt pandemie, asi bychom Ibis zrovna nebrali. A zaujala nás také fronta na druhý swab v Jungceylonu, ale takové zážitky už snad brzo nebudou potřeba.
A teď už hurá na Krabi, Phi Phi, Khao Sok, Koh Samui, Chiang Mai a Bangkok.
Jak se ti cestopis líbil?
m8dy procestoval 49 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 7 lety a napsal pro tebe 5 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ahoj, tvůj blog o Phuket mě nadchl a potvrdil,že nejsem úplně blázen když chci na pár týdnů pracovat z Thajska i s rodinou.Chtěl bych se tě zeptat na zkušenosti s rychlostí připojení.K práci potřebuju živé videokonference...díky moc za odpověď Ondrej
Ahoj, máme koupené letenky na duben s celou rodinou a letíme přímo na Phuket. Mohu se zeptat, jestli jste taky museli zůstat 7 dní hotelu SHA Extra+, i když jste měli test po příletu negativní, podle informací z MZV to tak na Phuketu je, v Bankoku prý jen jeden den? Popřípadě můžete mi nějaký hotel na Phuketu doporučit? Moc díky
Ahoj Petro, i přes to, že od 1. února otevřelo Thajsko program Test and Go (ale s mnoha podmínkami), my zůstali u klasického Phuket Sandbox. Jeho podmínkou bylo skutečně 7 nocí v SHA Extra + a dva negativní testy (ihned po příletu a pátý den). Test and Go je možná o malinko snadnější v tom, že nemusíte mít tolik nocí v SHA+ hotelu. Ale nevím, úplně jsme to nestudovali. A jsem přesvědčený, že do dubna to projde ještě změnami.
Bydleli jsme v hotelu Ibis přímo v Patongu. Můžu doporučit. Moc tyhle klasické hotely nevyhledáváme, ale bylo tu všechno, co potřebujete. Na pláž 300 metrů (a v místě, kde je fakt pěkná), dobrý snídaně, rychlá wi-fi, čistý pokoje a skoro žádný lidi. Restaurace a obchody všude kolem.