Pouštní zemí blízkého východu - Jordánskem na vlastní pěst

prošli jsme si kulturním šokem, nebo nás čekala běžná čecháčkovská dovolenka?

Cestopis z roku 2022 napsala Michaela Piňosová

Zážitky pro tebe sepsala Michaela Piňosová
Cestopis byl naposledy aktualizován 2022-12-20T12:46:46+01:00

Michaela Piňosová procestovala 24 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne.com se přidala před 1 rokem a napsala pro tebe 7 úžasných cestopisů.

Petr _69

Vstupní formulář je nutné vyplnit nejdříve nebo nejpozději 48 hodin před vstupem?

Nejpozději

Avatar uživatele rosendorf.ales
rosendorf.ales

Byl jsem v Jordánku 8-13. prosinec (let tam za 1200 z Prahy, nazpátek za 600 do Vídně). O protestech jsme věděli díky DROZDU. Nicméně na jednom RoadBlocku nás zastavila policie (cesta Aqaba - Mrtvé moře) a 2,5 - 3 hodiny jsme čekali než rozeženou protesty ve městě před námi. Obrněné transportéry, policie s dlouhými puškami, spálené věci na silnici, cihly, kamení. Ale v konvoji jsme nemuseli jet. Ale pak dále v jednom místě se srocoval dav lidí na silnici (50-60 osob), tak jsem odstavil auto ještě s jedním cizincem na kopečku asi 150 metrů od nich. Projeli 3 místní, ale projeli... tak jsme viděli další 3 místní auta (Hilluxy a Pajera) tak jsme se hned schovali za ně, jeli jsme krokem, hrozili nám pěstí a měli kamení v rukou, ale mám pocit, že jak zahlédli značku autopůjčovny a že jsme bělásci, tak nás pustili, ale strach jsem měl (a taky nohu připravenou na plynu, že v případě útoku ho sešlápnu až podlahu bez ohledu na cokoliv).

Nicméně silnici Aqaba - Mrtvé moře doporučuji - sice má 2 pruhy, ale mnohde se vedle sebe vejdou 4 auta, a je v takovém stavu, že se dá jet v pohodě 150. Protože dálnice Aqaba/Ma´an je v katastrofálním stavu - jet víc jak 90 jsem se bál, protože některé díry v té rychlosti by člověka katapultovali z dálnice. Amman - Ma´an docela ujde.

Co se týká řízení, kromě Ammanu je provoz poměrně v pohodě. Ale zvláštnosti tam jsou.

- retardéry na dálnici (jsou tam značky a upozornění, ale vidět teda moc nejsou, ale díky značkám člověk o nich ví)

- kromě Ammánu na dálnicích nemají nadjezdy a podjezdy, přijedeš k dálnici, zatočíš doprava a jedeš pět kilometrů kdy v dělícím pásu je asfalt a uděláš otočku o 180 stupňů, ale někteří nechtějí těch 5 kilometrů absolvovat, tak to vezmou protisměrem v levém jízdním pruhu (ještě, že byl ten vůz osvětlený). Pruhy neexistují, tak jsem to bral vždy tak nějak prostředkem. Rychlostí limit 110 pro dálnice, po těch lepších úsecích v klidu 130-140. Ale oči na stopkách - předjíždění zprava, žádné znamení o změně směru jízdy. Přesto, že jezdí jak blázni, tak jsem za celý pobyt nepotkal jedinou autonehodu. Ale vzhledem k těm omláceným autům jsou plechy asi časté.

Co mě doslova sralo - krámky u silnice - mají červené a modré diody a bliká to a z dálky to vypadá jako policajti, tak zpomalíš skoro na nulu - máš obavu, že tam může být problém - asi taktika jak ulovit zákazníka, když zpomalí tak možná zastaví a nakoupí.

Ještě horší jsou řidiči, co si dají na přístrojovku dají modrou diodu, která bliká a blíží se v noci k tobě. Říkáš si asi policie, kontrola, tak zpomalíš, zpomalíš ke krajnici a on tě jenom objíždí. Takových aut jsem potkal asi 15, a policajti ani jednou.

mezi jednotlivými "kraji" mají něco jako celnice, policie jak vidí auto z půjčovny a běláska za volantem, tak se většinou jen zeptají odkud jsi a jak hlásíš Evropu tak v klidu jedeš dál. Buď se chovají takhle k turistům nebo je jejich angličtina tak bídná, že se do toho nechtějí pouštět.

o retardérech na dálnici jsem už psal, ty jsou bídné, ale jsou označené. Horší jsou okresky, je to asfaltová vlna, která není značená značkou, není značená barvou a splývá se silnicí. Ve dne to většinou člověk identifikuje, v noci a za soumraku jsem to párkrát přeletěl.

jinak taková klasika co vás na silnicích ještě potká

- neosvětlená auta

- toulaví psi

- toulavé kočky

- velbloudi kteří utekli z ohrady

- pasáci s ovcema/kozama

- chodci bez reflexních prvků i na dálnici (super ruská ruleta mimo města...)

- dálkovky do očí od řidičů v protisměru i auta přijíždějící zezadu

Petra krásná, na jeden den se dá projít to hlavní, ale více dnů asi lepší i pro nějaké traily a na ty vzdálenější místa. Doporučuji dalekohled i do pouště. Ale pak počítejte s tím, že vás kvůli tomu budou na letišti prudit.

Wadi Rum nádhera, domluva, vyzvednutí na parkovišti a projížďka.  Za 4 hodiny, přenocování, večeři a snídani 55 JOD/osoba. V noci zima ukrutná, ale pod velbloudí dekou v pohodě, ale potřeba mít čepici a přes obličej šátek nebo nákrčník, ráno jsem se probudil a náběh na angínu (pro lidí co mají 170cm žádný problém, přehodí přes sebe deku i na hlavu, ale my, co měříme ke 2 metrům - máme problém, spal jsem v zimní bundě, džínách, 2 ponožkách a ještě další 3 vrstvy, čepice a nákrčník) . Už chápu, proč pijí furt čaj :-) .

Mrtvé moře - koupačka na divoko, cesta dolů v pohodě, ale nazpět to byl trochu boj :-) . Doporučuji boty do vody. Krystaly soli řežou. Chodidla jsem si odstřelit nechtěl, tak jsem si jako místa utrpení na těle vybral dlaně a kolena, a lezl tam po čtyřech. Teplota vody super! Pak ze sebe dostat ten nános mazlavé soli.

Jerash - paráda, všechny památky na jednom místě.

Kristova křtitelnice - pro křesťany to má určitě hodnotu, pro ateistu jako já spíš takové návštěva z povinnosti. Někteří se nechávali v Jordánu znovu pokřtít (musí si kvůli tomu koupit speciální hábit)  - na rovinu já bych toho nevlezl, taková blátivá říčka. Křtitelnice je součástí některých JordanPassů, jinak je vstup 12 JOD pro osobu. Je to v hraničním pásmu, takže v návštěvním centru necháte auto a jedete minibusem. Protože je to v pohraničí, tak vojenské checkpointy a ozbrojení vojáci. Jordán je široký asi 15 metrů, takže na sebe koukáte s turisty z izraelské strany/palestinské strany.

Madaba krásné město s tím nejdůležitějším centru.

v Madabě doporučuji tohle ubytování https://www.booking.com/hotel/jo...#hotelTmpl

Jídlo, v restauraci hlavní chod a pití 7-15 JOD, záleží na tom co si naložíte. Ale porce vždy taková, že se to nedá sníst. Dobré bylo jídlo u hostitelů, nabídl nám večeři za 7JOD - 5 chodové menu, což v restauraci vyjde na těch 15 JOD

Auto na 6 dní/5000Kč přes Enterpreis, včetně pojištění, plus depozit 350 JOD. Cena za benzín 0,92 JoD za litr, takže kolem 30 korun. Cena za 90 oktanový.

Avatar uživatele Reni85
Reni85

Ahoj, prosím ťa, v stane vo Wadi Rum ste mali aj klímu,resp.nejaký ohrievač? Ideme do Jordánska vo februári, mam trochu obavy,či v stanoch nebude v noci zima. Diky.

Michaela Piňosová

Zdravím, klimatizace tam byla. Topení ani ohřívač ne. My jsme byli upozorňováni, abychom si vzali na noc teplé oblečení, že je tam zima. Nicméně musím říct, že tam mají perfektní peřiny, kde jsem já spala jen v legínách a bylo to úplně v pohodě, a to jsem dost třasořiťka. Jediné na co byla zima, tak bylo na hlavu. Chtělo by to asi čepici s sebou, aby člověk nenachladl. Jinak tělo krásně v teploučku.

Avatar uživatele Standa 009
Standa 009

Teda taky me zarazila ta potreba menit koruny ma dolary. To vlastne vseobecne na jakoukoliv menu. Nejen ze tomu musim venovat zbytecne nejakej cas, ale tam dvoji kurzova ztrata.

Na Mount Nebo jsme i s jordanpassem platili. Ale asi jen 2 jody a slo to platit i kartou.

Asi bych uplne netvrdil, ze do pouste neni potreba s sebou voda. Kazdy ma jine trasy. A kdyz uz se jede k tem obchodum, tak se stejne radsi couram. Stejne je pak slusne udelat tam nejakou utratu.

Auta jdou za slusnou cenu a bez tech nervu pujcit i primo na letisti ;)

Jinak diky za pripominku me oblibene zeme. Taky spise preferuji nova mista, presto Jordansko na me zanechalo takovy dojem, ze jsem se tam vratil. A urcite jsem tam nebyl naposledy ;)

Michaela Piňosová

Bylo nám doporučeno vyměnit na dolary, a je pravda , že v žádném exchangi jsme neviděli, že by se dalo měnit z Kč.

S Mt. Nebo máte pravdu- moje chyba. Tam se opravdu doplácí, to my nezjistili, neboť jsme se tam nedostali kvůli zavíračce. A s tou pouští to spíš asi směřuji na tyto zimní měsíce, kde tedy alespoň nám při naší “pouze” 4h tour flaška spíš jezdila po jeepu, než že by z ní někdo pil.

Avatar uživatele Standa 009
Standa 009

Tim myslim, proc hotovost jednoduse nevybrat z bankomatu na letisti?

Avatar uživatele Brouk
Brouk

Děkuji za pěkný cestopis s mnoha inspiracemi pro naši cestu koncem února. Letíme z Prahy do Ammánu a vracíme se  Aqaby do Berlína. Překvapil mne vstupní formulář, na stránkách našeho MZV jsem takové info nenašel.  Peníze jste po příletu měnili na letišti ? Píšete o výměně Kč na dolary , jsou tyto při výměně na JD výhodnější než eura ? Pokud mne v rámci přípravy něco napadne, napíši ještě dotaz. Brouk.

Edit: Povinnost vst. formuláře je na stránkách MZV uvedena - přehlédl jsem.

Zdravím,

Dolary jsou výhodnější, než eura.

Peníze jsme měnily z dolarů na dináry, jak píšu v textu, v restauraci první den, kde nám nabídli lepší kurz a rovnou nás nahnali se k nim najíst.

Jinak jsou směnárny na letištích a na každém rohu je potkáte:)