Cestopis

SANTORINI za KAČKU

Černá perla Egejského moře, nejfotogeničtější a nejromantičtější řecký ostrov, tyrkysové moře, pláže všech barev, bílé domečky, modré střechy.. Možná také bájná Atlantida.. To vše je Santorini 💙
Cestopis z roku 2018 napsala Kateřina Ostrá

Ostrov Santorini si řada lidí pojí s luxusní dovolenou. Pro hodně lidí je to "dovolená snů"… Tedy ostrov, který je obecně vnímán jako ostrov pro vyvolené. Pravda to ale není. I na Santorini se dá letět "za kačku"..

Proč na Santorini?

Vidět typický obraz z pohlednic, kde je ostrov Santorini vyobrazen jako kaskáda bílých domů s nádhernými modrými kupolemi (střechami) je přesně ten důvod, proč sem jet! Tahle podívaná se táhne celým ostrovem a stojí za to. Určitě platí i to, že se jedná o jedno z nejromantičtějších míst na světě, a to si tu užijete jak v páru, tak i jako parta přátel! Santorini je ale mnohem víc než luxus a romantika. Najdete zde spoustu zajímavostí, památek, ale i dobrou kuchyni a výborné víno :) 

Santorini

Santorini není ve skutečnosti jeden ostrov, ale souostroví. Skládá se celkem ze 3 ostrovů. Toto souostroví byl kdysi jeden velký ostrov, rozčlenil se až výbuchem sopky. Erupce byla jedna z největších v dějinách lidstva. Byla tak silná, že byla zaznamenána až na Krétě. Prý :)  Po sopečné erupci zůstali z původního ostrova jen obvodní části. Střed ostrova je v podstatě sopečná díra.  Celý ostrov je tvořen ze sopečných kamenů, jejich že barva je od černé, taky červené přes žlutou až po bílou. Obyvatelé ostrova si z těchto kamenů budovali obydlí ve skalách. Santorini je jediná obydlená kaldera na světě. No a hlavně – hodně lidí věří, že Santorini je legendární bájná Atlantida..

Další zajímavostí ostrova je, že je zde víc kostelů než samotných domů. Prý až 400! Jeden krásnější než druhý, všechny jsou sněhové bílé a mají modrou kopulí. Také je zde vynikající místní víno, které je pěstováno na sopečné půdě. To je možné ochutnat v místním vinařství. Další atrakcí ostrova jsou pláže tří barev. Najdete zde pláže černé, se sopečným černým pískem, také klasické pláže bílé a kamenité, ale také pláž červenou.

černá
červená

Letenky na Santorini…

Letenky na Santorini stojí běžně okolo 8 až 10 000 Kč.
Osobně doporučuji cestovat s nízkonákladovou leteckou společností a Raynair (Laudamotion), protože s touto společností se na ostrov Santorini dostanete pod 2000 Kč. Samozřejmě mluvím o ceně zpáteční letenky.  Levné letenky na Santorini je však potřeba koupit v zimě. Mě se to podařilo již druhým rokem po sobě, a to v měsíci prosinci. Cena zpáteční, týdenní, letenky na Santorini byla za jednu osobu neuvěřitelných necelých 60 €. Přesně stržena z částka z mého účtu byla 1553 Kč. To se za zpáteční letenku na tento úžasný ostrov rozhodně vyplatí. Nutno dodat, že odletové místo je Vídeň. Ta je ale velice snadno a dobře dostupná z větší části České republiky.

Postup při hledání letenky: navštívit oficiální stránky http://www.ryanair.com, zadat odletové místo Vídeň a místo příletu Santorini.   Pak už jen stačí libovolně kombinovat data. Na ostrov Santorini odlétá z Vídně letadlo vždy v sobotu a v sobotu pozdě v noci, resp. již v neděli nad ránem, je odlet zpátky do Vídně. Jedná se tedy celkem o 7 nocí, 8 dní pobytu.To je luxusní čas nejen na prozkoumání celého ostrova, ale také na odpočinek.

Ubytování na Santorini…

Ubytování na Santorini je nutné řešit hodně dopředu! Konkrétně u této země to platí víc než kdekoliv jinde. Pokud se vám podaří zakoupit letenku měsíci prosinci předchozího roku, ihned si zablokujte i ubytování!! Ceny jsou za třetinu a méně. Pokud necháte ubytování až na nový rok, od jara budete velice nepříjemně překvapení. Ubytování, stejně jako vždy, hledám na stránkách www.booking .com.

Nyní jsem si na tuto cestu zabukovala tři různá ubytování. Cena pro dvě osoby je za 7 nocí 5000 Kč. Pro dva. Tedy 2 500,- Kč na osobu a týden. To na Santorini jde, ne? Pokud to ale necháte na poslední chvíli, garantuji vám, že na týden neseženete levnější ubytování jak za 15 000. To půjde o ty nejhorší ubytování, v podstatě kempy, nezřídka s nabídkou ubytování ve stanu. Samozřejmě bez bazénu, v nejhorších lokalitách a s nejhorším hodnocení uživatelů bookingu. Naopak, mnou rezervované ubytování na 7 nocí za 5000 jsou ubytka s hodnocením 8 a víc, vždy s bazénem a také se snídani.

Příklad ubytování zde: 3 noci se snídaní, vlastní kuchyňka, pěkný bazén a hodnocení 8,2 za 1995,- pro dva, tedy 1 000,- Kč/osoba/3 noci

Blue Sea Hotel
Blue Sea Hotel
Blue Sea Hotel
Blue Sea Hotel
Blue Sea Hotel
Blue Sea Hotel

 Doprava na Santorini..

Přiletíte-li na Santorini, přivítá vás opravdu prťavé letiště. Musím říci, že menší jsem snad ještě neviděla. Je zde jedna letištní hala. Ještě více to však pocítíte při odletu ze země. Zde, v jedné jediné hele, čekají pasážéři na dva až 4 odlety současně. Jedno WC pro muže a totéž pro ženy, jeden malinkatej krám a asi 20 míst na sezení, tzn -  všichni stojí jak sardinky. Neuvěřitelný!

Z letiště je ideální domluvit si odvoz přímo z vašeho ubytování. Na Santorini to většina ubytovacích zařízení nabízí ("letištní transfér) a nezřídka je tato služba zdarma! Ostrov je velice malý, pro hoteliéry tak není velký problém pro vás přijet. Zejména z malých penzionku tuto zkušenost mám. Jelikož přiletíte s nízkonákladovou společností,  odlet budete mít z Vídně před 21 hodinou, přílet na Santorini bude v 00: 40 hod. V tuto dobu již neseženete MHD. Na Santorini je po 22 hodině jediný způsob jak se dostat z letiště – taxi.

Oslíky určitě nevyužívejte! Chudáci.. :(
Oslíky určitě nevyužívejte! Chudáci.. :(

Jak cestovat po ostrově…

Půjčení auta, skůtru nebo čtyřkolky. Zejména půjčovny čtyřkolek a skůtru jsou na každém rohu. K půjčení je zapotřebí řidičský průkaz a peníze. Skútry a čtyřkolky vám půjčí i bez depozitu a karty, přijímají platbu v hotovosti. Cena je od 25 do 50 € na den. Čím silnější stroj, tím samozřejmě dražší. Pokud si budete půjčovat auto, depozit a už je nutný, tedy platba kartou. Osobně si myslím, že se pro dvojici cestujících vyplatí půjčit na jeden den motorku a na jeden den čtyřkolku a projít si ostrov za tyto dva dny po vlastní ose. Mimoto, že se za dva dny dá opravdu stihnout projet celý ostrov, můžete si ji užít jízdu jak na motorce, tak i na čtyřkolce, což je samo o sobě zážitek.

Na ostrově jezdí také autobusy. Je to v podstatě hlavní možnost pro levné cestování na ostrově. Jízdenky stojí okolo 1,8 až 2,4 euro za jízdu, přičemž za celý týden jsem nepochopila, co dělá rozdílnost ceny, protože někdy byla cena nižší za delší vzdálenosti… Každopádně autobusy jezdí ze všech letovisek a měst a všechny samozřejmě vedou do hlavního města Thiry. Na letiště také. Autobusy jezdí od 7 ráno do 22 večer. Odjezdy autobusů obvykle docela seděly s tím, co bylo deklarováno na zastávkách. Jedná se však ale o nástupní místa ve městech. Zastávky podél cest – to je kapitola sama pro sebe. Když je plný autobus, prostě nezastaví. A lidi tam stojí a čekají… Rozhodně nedoporučuji nastupovat kdekoliv po cestě, protože se může stát, že vám prostě autobus v sezóně nezastaví. Autobusy využívejte z letoviska do města a zpátky. Určitě né na poznávání ostrova, kdy chcete vyskočit na nějaké zastávce a za hodinu zase nasednout a pokračovat dál.

Stravování na Santorini…

Doporučuji vybírat ubytování, kde je v ceně snídaně. Na ostrově jsou obchody, takže pro cestovatele, kteří chtějí opravdu šetřit, je i zde možnost srazit na nákladech. Samozřejmě je pak výhodou volit studia a apartmány, kde je kuchyňka. Špagety, vajíčka… Všechno to si uvaříte sami a stojí vás to skoro stejně, jako u nás. Tímto se dá opravdu hodně šetřit. Samozřejmě je zde i veliká nabídka restaurací, zejména v letoviscích a u pláže. Dá se zde bez problému najíst za 10 až 15 € - stačí se jen dívat a číst :)  Což je cena stejná, jako u nás. Víno zde prodávají výborné, místní. Koupíte zde i stáčené víno, které mi osobně hodně chutnalo. Bylo taky strašně levné, 1 l za 2 €!Budete-li se tento týden stravovat – snídaně v ubytování, převážně vlastní vaření, tedy využívání místních sámošek a ze dvakrát si skočíte na jídlo, budete-li také řádně pít víno :) , nepřekročí vaše náklady na jídlo 300 Kč za den v průměru. Tzn. za 7 dní 2100 Kč.

Kompletní náklady na 8 denní pobyt na Santorini:

  • Letenka Vídeň – Santorini – Vídeň: 1500 Kč
  • Ubytování na 7 nocí/Osoba: 2500 Kč
  • Jídlo na 7 dní: 2100 Kč
  • Doprava po ostrově – transfer z letiště, MHD… 500 Kč
  • Za půjčení čtyřkolky – jeden den, motorky – jeden den: 1000 Kč

Celkem tato nízkonákladová týdenní dovolená do 8000 Kč.

Den č. 1 - PERISSA

První den byl v podstatě přílet, transfer z letiště do ubytování a noc. No tak dobře, ještě přivítací drink, který se protáhlo až do ranních hodin… 
Druhý den prohlídka města Perissa, poprvé na černé pláži....nádherný horký černý písek, krásné výhledy jak do moře, tak i na bílé domečky s modrými střechami. Prostě krásné Santorini. Perissa je v podstatě letovisko - podél pláže ubytovací zařízení, restaurace a bary, vedle toho silnice dělící levnější ubytování, tedy to vzdálenější od pláže. Projdete ji za 0,5 hod.

První nocleh, první ubytování
První nocleh, první ubytování
Perissa
První nocleh, první ubytování
Pláž v Perissa
Restaurace v Perissa

Den č. 2 - PERISSA

Po snídaní přesun z ubytování č. 1 do ubytování číslo 2, kde už budeme do konce pobytu... Okolí a pláže, relax u bazénu.

Ubytování č. 2 v Perissa
Ubytování č. 2 v Perissa
Perissa
Perissa
Perissa

Den č. 3 - PERISSA

Sále v Perisse..

Snídaně, základ dne :)
Černý písek v Perissa

Den č. 4 - OIA

Ráno budíček a prvním busem do Oia, nejkrásnějšího městečka z celého ostrova. Zde až do setmění, protože západ sluníčka na vrcholku kráteru je vážně něco... ♥ O městě jako takovém není třeba psát, stačí se podívat...

Cesta autobusem do městečka Oia je s jedním přestupem, a to v hlavním městě Thira. Ta hraje vůbec přestupní centrum pro téměř veškeré spoje a najednou se vám stane, že i když jedete na opačnou stranu, musíte stejně busem prvně do Thira. Thira je hlavní město Santorini. Je tu opravdu rušno a jet coby řidič na motorce nebo v autě bych tu opravdu nechtěla. Každopádně nádraží je malé, autobusy do všech cípu ostrova odjíždí poměrně často a jízdné okolo dvou euro je v pohodě. Do Oia z Perissy trvá cesta asi hodinku a čtvrt.
Oia  je také velice malé město, které lze za hodinu pracou rád křížem krážem. Je na vrcholku útesu, nad kalderu. Nabízí tu nejkrásnější podívanou, kterou znáte z pohlednic. Černou lávu a na ní nádherné bílé domečky s modrými kopulemi. Pod tím vším nádherné tyrkysovém moře. Bydlet bych tu ale nechtěla. Jednak ubytování s bazénem jsou v této lokalitě opravdu cenově přemrštěná, dostat se k moři je úplný masakr! K moři se jde asi dvacetiminutová tůra z krutých příkrých schodů. Po těchto schodech navíc chodí s turisty oslící...  Jednak je to šílené utrpení, dívat se na tato zvířata… Sama osobně si myslím, že oslové nejsou pro toto vůbec určení a je mi jich opravdu líto. Utrpení je to ale i pro lidi, protože dýchat výkaly a vůbec smrad z těchto zvířat ve vedrech, která na Santorini prostě jsou, je také mnohdy o zdraví. Vůbec nebudu komentovat a množství výkalů, které jsou po schodech z vrcholku až k moři. Nikdo to neuklízí, nečistí. Prostě to zasychá a turisté to odnášejí na svých botech. Každopádně pokud se rozhodne te podstoupit sestup až k moři, je tam hezky, pláž kamínková, a výhled nad sebe na kalderu je také dechberoucí a jedinečný. Rozhodně to ale není na 2 - 3 dny povalování se. Víckrát už by mě z těch schodů a potom do toho kopce nikdo nedostal. Proto městečko Oia vnímám pouze jako místo výletní. Jet sem na celý den, tedy i s neskutečným západem slunce. Ten rozhodně nesmíte vynechat, protože je to opravdu úžasná podívaná.

 

V Oia jsou moooc přátelští pejsci... Tohoto jsme na celý den adoptovali :) Sešel s námi i k moři...Stačilo na něj jednou zamlaskat a pohladit ho, a tenhle kámoš se od nás celý denneho. To že s námi sešel až k moři, považuji za neuvěřitelný výkon. Naprosto šokoval tím, že jsi šel do toho Slaného moře i vykoupat. Byl s námi po celý den a okolní turisté si mysleli, že patří k nám. Byla to legrace a něco, nad 100 Santorini určitě nezapomenu

 

No a to nejvíc, nejen z Oia, ale z celé Santorini? Místní západy slunka nad kalderou.. A jak to probíhá? Jakmile se blíží čas západu sluníčka, každé volné místečko, každá část chodníku a cesty je zaplavena turisty. Nejde se ani hnout. Najít krásné místo, kdybyste třeba i seděli, tzn. – vyčkávat už od odpoledních hodin a nehnout se. Přijít až na západ slunce znamená, že budete ve druhé nebo 3. linii… Tak to prostě je. Vůbec nebudu komentovat japonské turisty a všechny se self I. My… I tak je to ale podívaná, která za to prostě stojí. To, co je na všem tak krásné, je hlavně moment Umývání, kdy všichni, opravdu všichni, začnou tleskat. Strašně dojemná chvíle, kdy vám vstávají chlupy na rukou. Nám se podařilo stát na místě, kde za námi mladý muž požádal svojí přítelkyni o ruku… Bylo to úžasný, všichni pleskaly… Fakt romantika, a to romantický typ nejsem!

 

Den č. 5 - RED BEACH

Výlet autobusem na proslulou Red Beach....V podstatě náš celodenní výlet. Jeli jsme autobusem až téměř k místu, kudy se dá dostat ke známé červené pláži. Na tuto pláž je poměrně krkolomný vstup, rozhodně nedoporučuju jí hůř mobilním lidem a malým dětem… Pláž pěkná, ale strašně přelidněná. Pokud jsi ale uděláte Remax den se spoustou alkoholu, můžete tu po být celý den, stejně jako my… A k tomu si odnýst krásné vzpomínky

 

Snídaně, základ dne :)
Red Beach
Red Beach
Red Beach
Red Beach
Red Beach

Den č. 6 - KYKLADY

Dnes byl v plánu celý den výlet na čtyřkolce. Zapůjčení nejslabšího stroje, co zde vůbec měli a půjčení růžových helem. Ne že bychom je chtěly! Asi nám mělo být hned jasné, o co jde, když nám v půjčovně hned začali říkat barbie a významně pomrkávat… Asi takto označují pro ostatní - místní - řidiče nedůvěryhodné řidičky, turistky... Soudímhlavně podle toho, že co jsme v těchto PINK helmách vyjely, každej se nám obloukem vyhýbal :) Projeli jsme za tento den celou spodní část ostrova a byl to jeden z nejkrásnějších dnů. Na čtyřkolce cesty mnohdy hodně krkolomné, ale není nad to, dojet na stroji až k břehu moře... ♥ Občas se nám podařilo z kopce brzdit kamion, což bylo docela o nervy, občas jsme dýchaly gramy prachu… Po chvíli, kdy jsme si stroj osahaly a začaly si trochu věřit, začaly jsme si tuto jízdu opravdu užívat. Na serpentinách a vůbec všelijakých cestách – necestách je to opravdu velký zážitek. Adrenalinový zážitek! Navíc - bez čtyřkolky nebo jiného doopravního prstředku máte výletnická místa značně omezená. Autobusy sice jezdí do větších měst, ale rozhodně ne ke krásným plážím a jiným významným místům...

 

Mapka naší čtyřkolkové cesty..
Mapka naší čtyřkolkové cesty..

Rozhodně nevynechejte návštěvu místního vinařství SANTO WINES WINERY

 

Santo Wines Winery
Santo Wines Winery
Santo Wines Winery
Santo Wines Winery
Santo Wines Winery
Santo Wines Winery

No a to nejkrásnější nakonec...maják - Akrotiri Lighthouse

 

Akrotiri Lighthouse
Akrotiri Lighthouse
Akrotiri Lighthouse
Akrotiri Lighthouse

Den č. 7 - OIA podruhé

A protože ostrov je opravdu malý, rozhodli jsme se ještě jednou zopakovat Thiru a Oia...

 

Co říct závěrem?

Rozhodně si nemyslím, že je Santorini nedostupná destinace a místo jen pro vyvolené. S cenou letenek za 1500 Kč, ubytováním za dva a půl tisíce na osobu a týden a jídlem při troše skromnosti do 2000, nějakým tím výletem na motorce nebo čtyřkolce, pár jízdenek místní MHD… Je to veelet pro mě levnější, než týden v Chorvatsku. Místo je opravdu jedinečné - černý písek, červený písek, kaldera, vinařství, výborná kuchyně,  strašně milí lidé, nenapodobitelné bílé domky s modrými střechami, kostelíky…

„Santorini je místo, kde necháte kus svého srdce....“

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

15. 01. 2019, poslední aktualizace 2019-05-12T10:37:10+02:00

Kateřina Ostrá a procestovala 25 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 23 cestopisů .

11 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Katko, líbí se mi vaše cestovatelské nadšení, ale práce s fakty a logika už pokulhává. Tak třeba informace, že je na ostrově víc kostelů než domů je nesmyslná. Výbuch sopky na Krétě rozhodně zaznamenali, vlna tsunami byla vysoká několik desítek metrů a severní pobřeží Kréty zcela zpustošila. Popel ze Santorini našli vědci až na Islandu. To, že jste na ostrově byla týden a nenavštívila archeologické naleziště Akrotiri, nechám bez komentáře.

PS. Psi se v moři běžně koupou.

Odpovědět
před 9 měs

Díky za TIP. Vždy jsem myslel, že je Santorini jen předražená destinace "což je", ale dle tvých popisků najdu snad i já low cost letenku, ubytko a vyrazím za zážitky - Řecko mám rád. Měj se a moc dík.

Odpovědět
před 9 měs

Díky za cestopis. Moc pěkné ;-)

Odpovědět
před 9 měs

Pridávam sa ku chvále, najmä fotky sú naozaj nádherné!

Pripomenulo mi to vlasnú cestu na Santorini, ktorú sme s priateľkou absolvovali v auguste 2016. Letenky sme kúpili v decembri, leteli sme s Easy Jetom z Benátok za 40€/os/smer (do Benátok aj naspäť sme išli vlakom). Dokonca sa na fotke objavilo aj naše ubytovanie v Perisse - hotel Santa Barbara :-)

před 10 měs

Souhlasím s fotkama - pro info čím je to foceno

před 10 měs

A mne se prave ta uprava fotek nelibi..cestopis povedeny :)

před 10 měs
Kateřina Ostrá

Fotky jsou krásné, protože to je prostě Santorini :) A focené jsou telefonem :) Děkuji za chválu i kritiku, vše beru s pokorou k ♥...

Hezký den všem ;)

Přidat odpověď
před 10 měs

Katko,

díky za úžasný cestopis, nádherné fotky a hlavně návod jak pořídit tuto dovolenou za zlomek ceny. Díky moc! Ať se daří!

před 10 měs
Kateřina Ostrá

Jéé, moc děkuji za milou zpětnou vazbu! Hned si člověk řekne, že to mělo smysl :)

Krásné cesty - drahé na zážitky, levné na cenu :)

Přidat odpověď
před 10 měs

Kdy jste tam byli? Možná by bylo dobré termín napsat.

před 10 měs
Kateřina Ostrá

Srpen 2018 ✌️

Přidat odpověď
před 10 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

❤️ Oblíbené
Čtení na 49 minut
LOTYŠSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-11-10T20:32:59+01:00 74 komentářů
Lotyšsko 2019

Neskutečná architektura na rozmezí Skandinávie a socialismu. Tatáž podoba platí i u cen. Taky pořádek a pocit bezpečí. A zima! Na dosah Baltické moře, skanzen a první vánoční stromek "na světě"..

❤️ Oblíbené
Čtení na 45 minut
LVOV za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-10-04T17:12:46+02:00 121 komentářů
Ukrajina 2019

K popisu tohoto města mi povolený počet znaků rozhodně nestačí, takže to zkrátím – LVOV je pro mě TOP STROP mnou navštívených měst roku 2019! Láska na první pohled i chuť prvního sousta na jazyku..💛

❤️ Oblíbené
Čtení na 40 minut
SRBSKO za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-23T23:28:27+02:00 22 komentářů
Srbsko 2019

Srbsko je země, o které víc než kde jinde platí, že se zde zastavil čas. Zakonzervovaná zkáza, chudoba a válka… Také ale ti nejhodnější lidé široko daleko a nejluxusnější pljeskavica na každém kroku 💛

❤️ Oblíbené
Čtení na 34 minut
MAKEDONIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2019-09-10T18:45:47+02:00 36 komentářů

Podceňovaná, pro hodně lidí v podstatě neznámá, přitom tak blízko, tak snadno dostupná, levná a ve svém hrubém zrnu tolik krásná! Makedonie, perla Balkánského poloostrova.

Další cestopisy