3. Saúdská Arábie

Saúdská Arábie

Cestopis z výpravy „Cesta do tajemného království“ z roku 2022 napsal Batuzkar

Zážitky pro tebe sepsal Batuzkar

01. 04. 2022, poslední aktualizace 2022-04-02T12:30:09+02:00

Batuzkar žije v České republice a procestoval 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsal pro tebe 19 cestopisů . Má své stránky https://youtube.com/channel/UCpwTRa5HH_gv_xkLKx6K6EQ.

Zdravím. Opravdu přijde vízum několik minut po provedení platby? Je vizum udělováno automaticky nebo se čeká na nějaké ověřování? Děkuji za odpověď, Chtěla bych letět zítra.

Batuzkar

Ahoj. Tak to stihneš. Trvalo to asi 15 minut, nez to prislo do mailu. Asi to projde jen nějakým automatickým skoringem. Tak at to vyjde, snad bude i cestopis;)

Batuzkar

A na MZV píšou, že dokonce už zrušili i povinnost předložit očkovací certifikát po příletu.

Avatar uživatele Zuzina
Zuzina

Ahoj, super cestopis! Jen by mě zajímalo, jak píšeš, že ženy nemusí nosit už ani šátek - setkal jsi se, že by ho nějaká žena opravdu vůbec neměla? Na Tvých fotkách mají všichni burku.. Co třeba turistka? Byli by v pohodě, kdyby byla bez šátku, případně potkal jsi nějaké turistky? Díky :)

Batuzkar

Místní ženy ho už nosit nemusí, ale tradice a zvyky jsou tak silně zakořeněné, že ho stejně stále nosí. Z místních si teď opravdu nevybavuji, že by některá žena byla bez pokrývky hlavy, nebo třeba jen s šátkem. Turistka by byla ale úplně v pohodě. Nemít šátek je ok, mít ho je určitě mírné plus. Turistky jsem nepotkal. Potkal jsem turistu ze Skotska v sukni, který mi říkal, že během své cesty potkal turistku z Čech, která cestovala sama. A pak vím o jedné dívčině, která v SA pracuje a ta taky šátek nenosí.

Piratice

Taky se přidám s díky za cestopis. Mně bude v těch "krkahájích" čekat jen jeden den při výstupu z lodi ale přesto bych se obávala, že mně někdo ukradne :-) Když dostanu vízum - zajdu se tedy mrknout.

Piratice

...ať ti vrátí školné ! ...nepsala jsem, že budu něco prodávat

Batuzkar

Taky děkuju:-) Jeden den není moc, ale lepší než nic, taky bych toho využil. Bát se ale není čeho, je to tam bezpečné.

Sue Ellen Ewing

No já jsem také byla na Arabském poloostrově, v Abú Dhabí a těch Arabáčů je tam také spousta. Oni jsou pod těmi hábity naostro...

Batuzkar

Je to praktické, výrazně to usnadňuje třeba použití tureckého záchodu. Stačí jen nadzvednou hábit a konat

Sue Ellen Ewing

Nebo nějaká rychlovka

Batuzkar

Nebo tak. Když za cizoložství hrozí trest smrti, tak je třeba konat rychle

• (upraveno 2022-04-02T15:19:21+02:00)

Pěkně napsané, i to video udělané. Itinerář je pro ty, co dávají přednost městům, ale pro milovníky přírody by to bez Al Ula a okolí, případně při dostatku času i bez toho jihu, jak tato místa zmiňuješ pro příště, nemělo moc význam. Ideální by byly i bílé a černé sopky u Harrat Khaybar, ale to je reálné asi jen s místní CK kvůli náročným 50 km od silnice. Nezjišťoval jsem to, ale není na šnorchlování lepší něco u Džiddy? Zvlášť pokud by nebyl v plánu jih, který bez hor asi nemá smysl.

Na víza při tranzitu přes Jordánsko není třeba platit 2x 40 JOD. Když už, tak 60 za dvouvstupové, ale tranzit bez opuštění letiště je zdarma. Vstup přes Akabu je zdarma, ale při opuštění Jordánska přes jiný hraniční přechod se 40 JOD musí doplatit, pokud byl vstup zdarma (i když při odletu z Ammánu to před 5 lety po příletu do Akaby bez víza někomu prošlo bez doplatku, co jsem našel na webu).

Batuzkar

Díky. No limitem byl čas. Ty města jsou zajímavá taky, nevidět třeba Medinu, Yanbu, nebo Rijád by mě mrzelo. U Džiddy, případně Yanba se jistě dají najít místa ke šnorchlování. To ale nebylo mým primárním cílem, spíše jen zpestřením, tak jsem po tom nijak aktivně v těchto místech nepátral. Jih jsem chtěl vidět, ale dnes bych ho pojal jinak. Asi bych tam přijel autem a zdržel se déle, právě abych mohl i do těch hor. Samotný Gizan moc zajímavý není, ale zase je to město úplně jiné, než třeba Džidda. Al Ula by byla pěkná, ale pár dní poté jsem měl v plánu Petru, tak jsem se rozhodl ji i z časových důvodů vynechat. Třeba příště.

Na letišti v Ammánu mě to vedlo jen na transit do Aqaby, nebo pak ven za pasovou kontrolu, kde to vízum chtěli. Nevím, možná jsem něco v tom spěchu přehlédl. Ale měl jsem dvě zvlášť kupované letenky, tak bych čekal, že musím ven a pak zase dovnitř.

Tak uvidíme, třeba se do Arábie vypraví další cestovatelé a ze společných zkušeností pak postavíme perfektní itinerář. Ta země si pozornost určitě zaslouží.

Jasně, psal jsem to spíš pro ty, kteří by chtěli tento itinerář zkopírovat.

O tranzitu tady píšou:

Those who are traveling through Jordan and plan to spend less than 24 hours in the country are exempt from visa fees. Transit visas are issued at the Jordanian airports upon arrival. Make sure you tell the passport control that you are a passenger in transit.

If you are transiting through Queen Alia International Airport and are not leaving the airport, no visa is needed.

jarolein

Skvělý cestopis, fakt super. 👍. Měl jsem před 2 rokama v plánu přejet do SA přes jordánskou Aqabu potom mi do toho hodil vidle covid, během těch 2 let mé plány vzaly za své, ale díky Tvému vyprávění jsem opět u PC a vymýšlím možný iterinář 😉. Ještě jednou dík za inspiraci.

Batuzkar

Děkuju. No já jsem o této variantě přemýšlel taky, pozemní přechod z Aqaby do SA. Ale nepodařilo se mi sehnat dostatek věrohodných informací z poslední doby, které by garantovaly větší úspěch než letecky z Ammánu. A taky jsem nemohl najít žádný bus, který by jezdil ideálně z Aqaby třeba do Tabuku, nebo aspoň někam za hranice. Asi by to šlo řešit taxíkem, spíš jsem se bál, že pozemní hranice nebude pro turisty otevřena. Ale jinak je to podle mě dobrý nápad. Dokonce snad Jordánci ani nepožadovali víza při příletu do Aqaby, což by zase snížilo náklady, ale nemám to ověřené. Tak ať Ti to vyjde, SA je pořád pro cestovatele neznámá země, je hodně co objevovat:-)

Jan Vidim

Super! Jací jsou místní?

Batuzkar

Místní jsou v pohodě. Rádi třeba pozdraví, často se ptají na původ, nebo si chvilku popovídají, děti zamávají. Nejsou na turisty tolik zvyklí, je vidět, že mají zájem. Ale není to nijak vtíravé, nepotkal jsem žádného Heloumajfrenda, který by chtěl 20 euro za to, že mi ukáže hotel, před kterým stojím apod. Ve velkým městech je i tak dost lidí, kteří si Tě ani nevšimnou a ti, kteří ano, tak v pozitivním smyslu. Myslím, že čím dále od měst a blíže tradičnímu způsobu života to bude ještě vřelejší. Ale to Tobě vysvětlovat nemusím:-) Myslím, že ideální způsob na cestování po Arábii by byl Couchsurfing a troška časové nezávislosti k tomu. V každém případě jsem se mezi lidmi cítil dobře, bezpečně a vítaný.

JardaM

Velká paráda. Díky moc za cestopis, snad ho jednou použiju :)

Batuzkar

Děkuju, snad jo. Snad tu budou cestopisy z Arábie pomalu přibývat:-)

Avatar uživatele Vášnivý Cestovatel
Vášnivý Cestovatel

Nádherný cestopis!

Batuzkar

Díky, jsem rád, že se Ti líbil.

Kafíno

Obdivuji tvou odvahu poznávat netradiční lokality!👍

Klidně bych se někdy přidal.✌️🌏

Batuzkar

Díky. Třeba zrovna dnes jsem našel informaci o poměrně dobrém spojení do Pákistánu. Tak kdyby Tě lákaly tyhle končiny...

Jan Vidim

Z Pákistánu jsem se teď vrátil, až na hroznej bordel je to paráda.

Batuzkar

Tak to doufám, že tu brzo bude z Pákistánu nový cestopis:-) To je další země, která si zaslouží pozornost, ale má negativní pověst. Myslím, že v reálu to bude úplně jiné, ale rád bych si pročetl Tvoje zkušenosti a zážitky.

Další cestopisy, které napsal Batuzkar

🙏 Praktické
Jordánsko
Batuzkar 2022-04-27T22:21:13+02:00 13 komentářů
Jordánsko 2022

Existuje na světě krásnější místo, než Wadi Rum? Zatím jsem ho nenašel a nevěřím, že se to někdy stane. Vy, kteří jste nikdy neměli to štěstí se tam podívat, pojďte se přesvědčit.... Nedá se říct, že bych chtěl někomu doporučit, aby pojmul návštěvu Jordánska takto rychle, jako tentokrát já. Já jsem v Jordánsku ale už jednou byl a tentokrát to pro mě byla spíše tranzitní země.…

Ukrajina v míru i válce
Batuzkar 2022-03-20T18:07:31+01:00 0 komentářů
Ukrajina 2021

Těžko se hledají slova pro události posledních dní na celém ukrajinském území a napsáno a řečeno toho bylo mnoho a jistě ještě bude. Ukrajina byla oblíbenou destinací i pro cestovatele a jistě řada z…

Albánie. Vhled do hlubin modrého oka a další zajímavosti.
Batuzkar 2022-02-26T21:45:11+01:00 0 komentářů
Albánie 2022

Původní plán na tento únorový víkend byl ukrajinský Lvov, ale náhoda tomu chtěla, že jsem nakonec vyrazil do Albánie. Musím se přiznat, že jsem toho o této zemi zase tolik nevěděl. Snad jen kromě…

Brusel. Útok na hospodu a další zajímavosti hlavního města EU
Batuzkar 2022-01-21T15:53:36+01:00 0 komentářů
Belgie 2022

Cestopisy z Bruselu, nebo z Belgie obecně jsou zde poměrně vzácné, není tak na škodu rozšířit jejich počty a přispět nějakou tou inspirací a důvodem k návštěvě hlavního města Eurosvazu. Jako již…