Scházelo málo a byl jsem vyhoštěn z Jordánska. Na vlastní žádost

Bylo to poprvé, kdy bratr Google selhal a stálo mě to nemalé nervy a málem i nedobrovolnou zpáteční letenku do Kuvajtu.

Cestopis z roku 2022 napsal MiroslavSemecký

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele MiroslavSemecký
Zážitky pro tebe sepsal MiroslavSemecký
Cestopis byl naposledy aktualizován 2022-12-30T11:45:03+01:00

MiroslavSemecký procestoval 19 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 2 měsíci a napsal pro tebe 3 úžasné cestopisy.

Zobrazit profil

30 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Blessed
Blessed
před měs

"Arogance se z týpka pomalu vytrácí a začíná chápat, že narazil na tvrdý oříšek."

:-) :-) :-) :-)

Přitom, co jste uvažoval o deportaci, hledal cesty jak je poučovat o tom, na co mají právo a na co ne, choval se jako vyčůraný eurounijní čecháček, on jen v klidu zavřel dveře a asi uvažoval takto: "Čas do odletu letadla se mu krátí a on velmi rychle vychladne a ptáčka si pohlídám." A potom si řekl: "A ještě jednou mě bude pérovat a poučovat, na co mám právo a na co ne, tak ho jednoduše zatknu a půjde na 2 roky sedět"

Vy to asi nevíte, ale oni tam opravdu můžou, a dělají to poměrně často,  zavřít za takové to projevy arogance. Zvýšíte na ně hlas nedejbože zařičíte a máte klepeta. Viděl jsem to několikrát, byl jsem o tom poučen a dokonce jsem měl ta klepeta nasazená taky, když jsem se choval jako eurounijní blbeček, co si myslí, že má právo na sebeurčení :-), zvolit si pohlaví, když už jedno má .... To jsem se dost nasral, když mi pizda z Ryanairu nechtěla při odletu uznat očkovací covidový certifikát. Zachránilo mě, že z celého letadla neprošlo na certifikát asi 10 lidí, který na ní začli taky křičet a až potom se tomu začlo věnovat víc lidí na letišti a ochranka .... a zjistili, že ona dělá chybu a problém způsobila. potom mě s omluvou pustili, ale i tak poprosili, abych příště nebyl arogantní a nezvyšoval hlas o když vím, že jsem v právu. 

. Prostě si musíte uvědomit, že jste byl v muslimském fundamentálním království, kde naplatí pravidla EU. To muslimské a fundamentální je podstatné.

Jordánsko je nádherná země a až na výjimky jsme se tam cítili neuvěřitelně svobodně a cítili jsme tu pozitivní energii. Jediná 2 místa nám doslova kazila dojem, než jsme získali informace. 1. Resort TalaBay pod Aqabou, kde na nás mířili samopaly a vyháněli nás po přiblížrní se na 100 m k resortu. 2. Letiště v Ammanu. Vrtalo mi to hlavou, proč jsem se v těchto místech cítil špatně skoro jako v naší části Evropy. A ono to má logické vysvětlení. Obě místa totiž nejsou jordánská. Resort je ve správě EU a letiště je francouzké (král ho zprivatizoval). Letiště a jeho personál je na první dojem nepříjemné, ale i tam jsme se setkali s neuvěřitelnou laskavostí a soucitem jordánců (vojáků, celníků, kteří mají na obličeji nasazený přísný až arogantní pohled, ale jejich srdce jsou do široka otevřená a chápající.

Po přečtení popisu situace si říkám, jaký úsudek o vás si udělala druhá strana. Jak jsem vás mohl krátce poznat z textu, stojím jednoznačně za Jordánci. Jste totiž zářný příklad toho, jak to v Jordánsku funguje a proč se tak málo nebo vůbec nesetkáváte s informacemi o tom, že by se muselo platit vizum i při transferech. Ono totiž valmi často stačí projevit respekt, porozumění a pochopení. Pokud byste to udělal, pravděpodobně byste nic neplatil. Vaší okamžitou reakcí "Já nic platit nebudu" jste vystavěl barieru a sám jste si způsobil problém.

Avatar uživatele Aleš _2
Aleš _2
před měs

Ha ha, trochu mi to připomnělo mé popříletové trable v Marrakéši, kde jsem měl v plánu strávit cca 20 hodin, takže jsem ani neměl domluvené ubytování. Do příletového formuláře jsem tak místo ubytování bezelstně proškrtnul, čehož si všimnul aktivní imigrační pracovník, který se hned ptal, co to má znamenat. Mé vysvětlení, že tam jsem jenom na otočku a nocovat nebudu, ho nezajímalo a tvrdil pořád dokola "Ne ubytování, ne vstup Maroko". Kousek odsud byla policejní kancelář, kam jsem celý zoufalý zašel a vysvětlil svou situaci. Naštěstí tam byl jeden pohodář, který se mému problému od srdce zasmál a řekl, že tam mám jednoduše napsat nějaký smyšlený hotel, což jsem udělal. Když jsem šel k imigračnímu podruhé, ke vší smůle na mě vyšel opět ten aktivní vůl. Když viděl, že tam mám najednou vyplněný hotel, začal na mě řvát, že jsem si to vymyslel a že mě nechá zavřít. Nechal jsem si zavolat onoho policistu, který se s ním nějakou dobu dohadoval a nakonec jsem do pasu dostal razítko a mohl jít :-) Ale příjemné to tedy také nebylo...

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Zkušenost pro příště. Takto to funguje kdekoliv na světě, kde se musí vyplňovat vstupní formulář. Tj. je třeba nějakou adresu vyplnit a je jedno jakou. Jsou asi i výjimky, že by si to v některých zemích mohli ověřit, ale většinou to nikoho nezajímá.

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

Za upřímnost skoro na žebrotu. 😏

MIGUELAS
před měs

Snad by stálo zato upgradovat místního průvodce CL po Jordánsku (kam určitě směřuje hodně lidí) aspoň o info, že při vstupu přes Aqabu žádné vízum potřeba není, jak správně podotknul Jakub L. Možná při splnění podmínky délky pobytu 2-3 noci (fyzicky na zemi, nemusí být na hotelu).

Avatar uživatele floodland
floodland
před měs

https://www.touristjordan.com/ne...it-jordan/

Tady se to píše docela jasně. Nic o tom, že by se za transit víza mělo platit, tam tedy nevidím.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

To je evidentně mylná informace a hlavně není úplně oficiální. Vypadá to, že na oficiálních webech tranzit neřeší (alespoň na pár, co jsem prošel). Zajímavá informace (a odpovídající tomu, co postnul voughne) je na britském oficiálním webu: https://www.gov.uk/foreign-trave...quirements

Passengers who transit through Jordan on their way to another country must stay within the airport airside areas...

If you are transiting through Jordan on your way to another country and will be passing through immigration (sometimes known as a layover), for example to stay in a hotel outside of the airport for a flight the next day, you need to check-in again and go through immigration.

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

Všude na webu s výjimkou příběhu Američana na TripAdvisoru se píše, že tranzitní víza jsou gratis. 

Bohužel si tuhle informaci mezi sebou různé cestovatelské weby kopírují. Nikde ani slovo o nutnosti platit. 

voughne
před měs

"Dopředu mám zjištěno, že transfer víza jsou zdarma." ... nejaky oficialny zdroj? Pretoze, na stranske letiska sa pise toto:

Transit Passengers ​​​After disembarking your plane, if your luggage is checked all the way through to your next destination, simply follow the signs to the Transit Desk located at the same floor you embarked at (second floor) of the terminal.  If you need to collect your luggage, proceed to the immigration counters then to the Baggage claim hall. You will then need to go to the Departures area at the third floor to continue your ravel.​  

https://qaiairport.com/en/before...ngers.aspx Takze ak nemas let s prestupom na jednej letenke ( pri Wizz, ci Ryan asi tazko, kedze su point to point), tak si ides na imigracne = platis Visa. Nejako sa kryju s tou batozinou na jednej letenke ... aj keby som mal len prirucnu, tak ja by z toho automaticky neusudzoval, ze mam narok na free transfer. 

Myslenie, ze radsej zaplatim o 30€ viac, ako by som mal pouzit kartu a "cestovatela" ktoreho zlikviduje 80 € snad ani nema zmysel komentovat.

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

O cestovatelích, které může zruinovat nečekaný výdaj, jsem psal zde: „Nezapomeňte, že existují backpackers, kteří cestují téměř bez koruny, tedy extrémně Lowcost. Pro ně by mohl být podobný neočekávaný výdaj likvidační.“

A opravdu. Stačí mrknout na Google. Například na Touristjordan.com: „Those who are traveling through Jordan and plan to spend less than 24 hours in the country are exempt from visa fees. Transit visas are issued at the Jordanian airports upon arrival.“ a nejen tam! 

 

Informace, že pro přestup není třeba platit, jsou naprosto všude. Mlčí o tom jak Ryanair, tak Wizz Air. 

voughne
před měs

Ale ja som chcel nejaky oficialny zdroj (statna jordanska institucia), nie nejakych pochybnych predavacov vyletov :) Ja som ti dal odkaz na oficialnu stranku letiska.

Ano, ja rozumiem ,ze ty nie si ten pripad, ktoreho by zlikvidovalo 80 e, ale odvolavat sa na takychto "zodpovednych" ludi mi pride divne, rovnako ako logika, ze nepouzivam casto kartu, radsej zaplatim o 30 € viac :D

Takze, pridaj tu oficialne linky (z ambasady napr.), alebo bude tento cestopis spadat do jednej kategorie na fore "Cestuj ehm ..."

 

 

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

Mě je naproto u zadele, co si myslíš o mém cestopisu. Soustředím se na ty, které mé řádky potěší a pomohou. Měj se 🙋

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před měs

Jestli je pro někoho 40 EUR "likvidačních", tak by asi měl sedět doma... aneb cestuj dementně.

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

Četl jste to o Lowcost cestovatelech? 

terez_vodakova
před měs

Teď si připadám díky komentářům jak totální socka, protože já jsem přesně ten člověk, kterej by 80 € určitě oplakal 😂 jako vždycky mám rezervu, ale nechat se oškubat jen tak? Úplně chápu, že jste se s nima dohadoval, udělala bych to samý 💪🏻 jestli má kdokoliv pocit, že lidi, pro který je 40 € likvidační by radši měli sedět doma, tak by bylo fajn se zamyslet, proč teda vůbec plýtvají svým zcela jistě drahocenným časem a přispívají naprosto zbytečnými komentáři na web, který se jmenuje Cestujlevně... 😂😂👌

Jinak super článek, je to skvěle podaný, díky za něj 😊

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Tak asi by bylo dobré rozlišovat význam slov "likvidační" a "oplakat". Je spousta lidí, kteří mají na účtech statisíce korun a víc a přesto by se jim nelíbilo, že by je někdo chtěl oškubat o pár desítek eur a hádali by se. V tomto případě ale neoprávněně a stěžovat by si mohli leda na ty, co mají chybné informace na svém webu.

Avatar uživatele floodland
floodland
před měs

To si zrovna nemyslím. Na webu je spousta případů s naprosto identickým itinerářem, tedy přílet s Wizz, další let s někým jiným. A ve většině případů to jelo podle stejnýho scénáře. Tedy nejprve nekompromisní žádost o výpalné a teprve když se našla dostatečně velká skupina, co platit odmítla, se to začalo řešit. Ve výsledku bylo vízum zadarmo, ale zabralo to i 2 hodiny. O tom, kde hledat oficiální informace bych polemizoval. Stačila zkušenost s Covidem. Každý tvrdil něco jiného.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Tak dej nějaký odkaz na aspoň 1 z té spousty případů. A dej taky odkaz na oficiální informaci (tj. z webu státní správy), že tranzitní vízum není třeba. To, co popisuješ, mi přijde úplně neuvěřitelné a ujeté, že by někde na letišti v poměrně normálně fungující zemi mohlo takto probíhat a navíc opakovaně. Ale je možné, že úředníci chtěli mít klid a peníze za vízum by šly stejně na účet státu, takže to nechali být, což ale neznamená, že tranzit mimo tranzitní zónu (s průchodem přes imigrační) je oficiálně zdarma.

S covidem byly zmatky všude. To se nedá srovnávat s jednoduchou otázkou, kolik stojí tranzitní vízum.

voughne
před měs

Slovo levne, nie je synonymom slova dementne. A oskubat sa jenom tak? No pan v prvom rade oskubal sam seba, ked nezaplatil kartou (lebo ju moc nepouziva), a ci ho oskubali na imigracnom, to zatial nikto nedokazal ... a pan to ma u zadele, preneho su podstatne "lajky", co tam po faktoch.

Avatar uživatele
Šárka Skrbková
před měs

Vtipné a praktické ... taky jsem takhle naletěla ve Vietnamu, chtěli po mně poplatek, přitom vízum jsem zaplacené měla, ale hádej se s nimi, když mají tvůj pas. A tenkrát nešlo platit kartou, takže jsem ještě draze musela měnit na letišti ... ale i tohle bohužel občas k cestování patří :D 

Avatar uživatele Petr Filip
Petr Filip
před měs

Díky za info a oceňuji přístup "neplatím jen protože mi někdo řekne že mám". 

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Nejsi první, kdo zjistil, že přes Ammán nejde zdarma transitovat s Ryanairem apod. a o kom to najde google (ale taky bych se spolehl na ty mylné oficiální informace). Tohoto Rusa to vyšlo na 400 USD:

https://www.tripadvisor.ca/ShowT...ordan.html

Nezačal jsi po této zkušenosti uvažovat, že by aspoň někdy nebylo špatné mít s sebou kartu?

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

Kartu? Tohle přece není o kartě, ale o informaci, která je (není) dohledatelná na Googlu. 🤷

Avatar uživatele
mirjur
před měs

Ale pomohla by.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Dotaz na kartu byl kvůli této části, která je asi nejen pro mě nepochopitelná (na rozdíl od zbytku cestopisu): 

Dojdu znovu k vízovému okénku a podávám policistovi 60€. Podívá se na mě a říká: „Jordánský dinár, Americký dolar nebo platba kartou“. Pokročím rameny, kartu téměř nepoužívám. Policista rukou ukazuje na jednu ze dvou směnáren. Jsou kousek od sebe a vypadají totožně. 

Možná už tušíte, že exchange rate nebyl zrovna nejlepší, takže jsem v důsledku zaplatil namísto cca padesáti Euro, zaplatil rovných 80€. 

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

Tomu rozumím. Při cestách upřednostňuji hotovost, protože s kartou velice snadno utrácím. 

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před měs

Už chápu (já jsem naštěstí spořivý bez ohledu na počet karet a výši limitu na kreditce). Ale když cestuješ jen s hotovostí, mimo Evropu (a pár zámořských zemí s vazbami na Evropu) si ber raději USD.

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

Zlatá rada. Díky. Je smutný, že že o EUR není takový zájem. 

Jakub Langer
před měs

Transfer visas through Jordan ARE NOT FREE if the following flight is with a low-cost airline such as Ryanair or Wizz Air and others.

...

Možná bych slovo  Jordan  nahradil jen slovem Amman (AMM), neboť do města Aqaba (AQJ) na jihu není třeba jak tranzitní vízum, tak turistické vízum.

Avatar uživatele MiroslavSemecký
MiroslavSemecký
před měs

Máte pravdu. Doplněno. Díky 🙂