Cestopis

Silvestr v Dubaji

Zažít Silvestra v Dubaji je fajn, člověk očekává nezapomenutelnou show, ale už si třeba nedovede představit vše kolem.
Avatar uživatele Ondřej Majer
Cestopis z roku 2017 napsal Ondřej Majer

Poslední Silvestr byl u mě v Dubaji, ačkoli hotely zdražují, letenky zdražují pro termíny přesahující konec roku, řekl jsem si už jsem v emirátech byl několikrát a Silvestra bych tu chtěl zažít. Především poté, co jsem viděl z předešlých Silvestrů videa, tak nějak jsem se těšil na ohromnou show mezi mrakodrapy a popravdě se těšil i na stovky tisíc lidí, ačkoli jinak vyhledávám spíše klidná místa bez davů turistů a Silvestra normálně neslavím.

Organizace a jak co probíhalo v Dubaji

Ještě ráno jsem byl na pláži u moře, ale už bylo všude vidět že se "něco chystá", když jsem odpoledne viděl davy lidí u metra, říkal jsem si je třeba vyrazit k Burj Khalifa - nejvyšší budově světa, kde by mělo být to hlavní, šel jsem v podveřer do metra, které bylo plné lidí, především cizinců, ale nejen turistů, ale i místních pracujících. V Emirátech je místních jen kolem 1.5 milionu a přes 8 milionů jsou lidi ze zemí jako Indie, Pakistán, Filipíny, Bangladéš + okolní arabské země, lidé co tu pracují. 

Tak nějak jsem očekával, že asi nějaký milion lidí bude v Dubaji, kdo může, tak si logicky vyrazí na hlavní místa na konec roku, tedy se sjíždí i lidé z okolních emirátů a k tomu spousta turistů, vlastně hlavní sezona v Dubaji, takže několik milionů lidí muselo být v centru Dubaje, ale nějak jsem si to nedokázal představit, viděl jsem plný Václavák (pár desítek tisíc lidí), plné stadiony (to samé, 50, 70 tisíc lidí). Metro narvané, plno lidí se do něj nevešlo a to zbývalo cca. 8 hodin do půlnoci :-)

Metro záměrně nestavělo u Burj Khalifa - Dubai Mall, ale až o stanici dál, vždy vyšly obrovské masy lidí a k Burj Khalifa vedly cesty, různé, bylo dost organizátorů a každé skupiny posílali jinam, aby se to rovnoměrně rozdělilo. Neexistovalo že by jste mohli jít někam jinam, ale to je logické, to by vypukl zmatek a problémy. Na hlavama lidem létaly ve vyšší výšce drony, přijížděly auta plná dronů, co se hned vypouštěly, přijížděly další a další posily organizátorů. Některým trochu tekly nervy, ono když se vás zeptá 5 tisíc lidí po sobě před šipkou zda mají stále jít rovně či doleva, dá se to pochopit.

Kolem Burj Khalifa bylo několik připravených ploch s obrazovkami, stanovišť bylo opravdu hodně, do vypuknutí show zbývalo asi 6 hodin, všude strašných lidí co čekali a já si nedovedl představit že budu 6 hodin stát a čekat, abych viděl pár minut show, tak jsem šel pryč, mezi mrakodrapy, ale tam organizátoři říkali že pouští jen rodiny, což není problém, někoho odchytnete před tím a řeknete že jste rodina a támhle v tom mrakodrapu bydlíte. Sedl jsem si na zahrádku jedné z obrovských budov, odhadem 80 pater, nabídli mi all you can eat s tím že tam mohu sedět až do rána :-) A tak se čekalo.

Samotná show - čekal jsem víc, ale parádní marketing a promyšlenost

Když to vypuklo, na Burj Khalifa bylo promítání přes celou výšku, to je famózní zážitek to vidět, největší budova světa a na ní letí pouští orel a několik různých projekcí, pár minut a konec. A lidi přišlo mi čekali tak a teď něco vypukne a ono nic :-)

Docela zklamání, následně když člověk po několika hodinách se dostane na pokoj a otevře net, vidí všude Dubaj, Emiráty a informaci o rekordu, ten den padl světový rekord - promítání na největší budovu světa, já neviděl ani 1 malý ohňostroj. Dostat se na pokoj bylo nemožné hned, ale opravdu až po cca. 3 hodinách, protože v ten moment chce celá Dubaj někam ject.

Osobně jsem byl nadšený z celé organizace, neskutečné, když se nad tím zpětně zamyslím, tak i pro emiráty, které neustále navyšují počet turistů to bylo dobře promyšlené, všude se o tom napsalo a letos to ještě podpořili tím, že další Silvestr se vrací i ohňostroje :-) Nedělají něco jen tak, ale většinou kroky jsou promyšlené a to i na mnoho let dopředu.

Nějaké zajímavosti na závěr:

V Dubaji je taxi velmi bezpečné, 4 kamery v každém autě, kontrola vozu přes satelit, nejen cenově levné, ale bezpečné, tam můžete nechat peněženku a když jí nebudete mít druhý den na hotelu, tak zavoláte a někdo vám jí přiveze. Ale na tento den udělali pro řidiče akci, že jako jediný den v roce si mohou vydělat více a nepoužívat taxametr, ale cenu si domluvit, díky tomu byli všichni taxikáři v ulicích, taxíků tu budou reálně desetitisíce, ale podle mě skvělý krok jak pomoci metru před nímž stály stovky tisíc lidí a nemělo smysl čekat také.

Když jsem viděl jak se lidé baví, vlastně mi hned seplo, že by to šlo i bez ohňostrojů, proti kterým nic nemám, ale bohužel mnohdy jsou v místech kde je dostatek zvířat a bez nějaké organizace v průběhu celého večera.

Již po pár hodinách druhý den člověk neviděl nic po oslavách, celá Dubaj obratem byla zpět, vše uklizeno, perfektně čisté jako vždy, nikde žádná cedule.

Kdyby jste si chtěli přečíst více o Dubaji, tak některé mé poznatky, rady a tipy najdete na mém web o Dubaji http://dubaj-informace.eu.

Stačilo mi to zažít, ale myslím, že každý by mil zažít takovou akci, je jedno zda v New Yorku, Dubaji nebo nějaké jiné ohromné metropoli a to i za předpokladu že na takové akce nejste.

Avatar uživatele Ondřej Majer

Zážitky pro tebe sepsal Ondřej Majer

12. 10. 2018, poslední aktualizace 2018-12-17T14:46:57+01:00

Ondřej Majer a procestoval 11 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 3 cestopisy . Má své stránky https://dubaj-informace.eu.

1 komentář

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

David Eiselt

Ahoj, co přihodit pár fotek? :) Takhle z obsahu člověk cítí hlavně tu frustraci, že oslavy nebyly oslavami, ale jen dalším pomyslným dubajským rekordem v něčem, co nikomu nic neřekne.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

🙏 Praktické
Čtení na 12 minut
Guinea aneb Jak se nebát navštívit 11. nejméně navštěvovanou zemi na světě? 🌍
Vojta Adami 2019-10-15T22:08:13+02:00 3 komentáře
Napříč světem 2019

Mnoho mých blízkých mě od této cesty odrazovalo, případně mě psychicky připravovali na nejhorší. Opak byl ale pravdou! Přečtěte si o mé nejúžasnější cestě + mrkněte na mé vlogy na Youtube!

Čtení na 3 minuty
Dominikánská republika na kole
Jaromír Volavý 2019-10-14T22:56:19+02:00 1 komentář
Dominikánská Republika 2018

Dominikánská republika je na výlet na kole přímo stvořená, můžete tam jezdit i po dálnici.

🙏 Praktické
Čtení na 22 minut
Peru 2019 za 14 dní
Avatar uživatele Adamooos
Adamooos 2019-10-13T14:04:19+02:00 15 komentářů
Peru 2019

V roce 2019 jsme se rozhodli navštívit Peru, níže si můžete přečíst jak a co stihnout v Peru za 14 dní. Doufám, že se cestopis bude líbit a najdete v něm tipy a rady, které právě hledáte.

Čtení na 6 minut
Další cestopisy