TAIWAN LETEM SVĚTEM

Pár střípků z Taipei, Tainanu a Alischanu s přidanou hodnotou Covid 19 v lednu 2020.....

Cestopis z roku 2020 napsal Sub - Bohouš Kubart

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal Sub - Bohouš Kubart
Cestopis byl naposledy aktualizován 2020-04-01T02:30:02+02:00

Sub - Bohouš Kubart procestoval 126 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 9 lety a napsal pro tebe 9 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

12 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Sub - Bohouš Kubart
před 3 lety

koukám, že jste tu rozjeli odpadkový blog... Fakt je, že bordel nikde není. V Číně jsem byl taky a je to jistě podobné. Co se týče úklidu (a v Číně i různých hlídačů v metru a nádražích atp. - tím alespoň trochu řeší zaměstnanost. či lépe snad přezaměstnanost) je to vlastně totéž, ale tady to má alespoň smysl...

Díky za poznámky!

Avatar uživatele matej15
matej15
před 3 lety

A s tou solí to bylo u mě taky zajímavý. Dokonce ani, když jsem to ukazoval v čínštině napsaný nebo přímo obrázky, tak jsem nikdy nepochodil. V lepším případě mi přinesli sojovku, v horším následoval jen zděšený výraz, proč bych proboha tohle chtěl. Jen jednou, když jsem byl přímo s Taiwancem v lepší restauraci, tak ten jim to řekl čínsky a za chvíli přiběhl z kuchyně přímo kuchař s 5 Kg pytlem soli a že kolik toho chci :D Nakonec se mi podařilo v Carrefouru koupit takový ten mlýnek se solí, který jsem nosil všude sebou a to byly taky pohledy ostatních, jako kdybych si do jídla sypal kokain nebo nevím co.

V jedné naši oblíbené pizzerii, kam chodili jen cizinci, jelikož snad jako jediná v celým městě nedělala vyloženě sladkou pizzu, což místní vnímali jako špatně (jelikož podle nich pizza musí být sladká), sůl taky neměli. Když jsme se na ní každou návštěvu ptali, tak kuchař stále jen, že se musí zeptat majitele jestli mu to dovolí koupit (sůl za 5 Kč). To takhle trvalo několik měsíců, když při moji poslední návštěvě 2 dny před odletem kuchař vítězoslavně vytáhl malinkou slánku s tím, že už ji pro mě konečně má :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Jak bych to nazval... snad telegrafický popis kulturního šoku? 😀

Avatar uživatele
Sub - Bohouš Kubart
před 3 lety

tak nějak. Těch pár řádek si nedělá ambice na cestopis... -:)

divan
před 3 lety

Díky za cestopis. Na Taiwan bych taky rád, předběžně byl v plánu příští rok zima/jaro, ale virus nám ty plány trochu mění. Jo, a popeláři hrají i v pevninské Číně v jednom kuse. Asi národní tradice :-D.

Avatar uživatele matej15
matej15
před 3 lety

Ten důvod proč popeláři hrají melodii souvisí právě s tím, že nikde nejsou popelnice. Hraje aby lidi v baráku slyšeli, že popeláři projíždí a mohli vyběhnout a hodit do něj pytle s odpadem. V Taipei třeba popeláři hrají Beethovena. Ale třeba ta melodie když člověk vleze do Family Martu, to jsem fakt litoval těch prodavačů, že tohle musí poslouchat, mě to lezlo na nervy i jen během té chvilky než jsem vybral pivko :D

Avatar uživatele
cali
před 3 lety

Ano hráli "Für Elise", ale teď, resp. minulý rok všude kde jsem byl hráli https://www.youtube.com/watch?v=vwCvmm0OZxs A ten důvod je, jak píše matej15, hlavně hygienický, ostatně víme, jak to vypadá u popelnic nebo odpadu jinde v horku v Asii.

divan
před 3 lety

Nepamatuji si co hráli v Číně, ale přeslechnout se to určitě nedalo a oblíbit taky ne.

Avatar uživatele matej15
matej15
před 3 lety

Tu Maiden's prayer hráli už tehdy když jsem tam žil (2017), ale některé trucky hrály právě i tu Für Elise, což jsem znal. Jinak ono s tím odpadem to tam zase taková sláva není. Na ulici bordel není, ale zpravidla ve sklepě nebo přízemí bytového domu je místnost, kam se sype odpad hlava nehlava, často netříděný a bez pytlů. Tahle místnost je pak neskutečná líheň švábů, kteří jsou pak rozlezlý po celým baráku. O ten odpad se pak stará nějaký člověk, často jsou to důchodci nebo různě postižení lidé, kteří se v tom hrabou a třídí to. Tříděný odpad pak sváží na skůtrech nebo takových rikšách do sběrů, kde za to něco dostávají a ten směsný pak právě hážou do toho projíždějícího auta.

divan
před 3 lety

Já byl v Číně něco málo přes 3 týdny, tak jsem samozřejmě do detailů až tak jako matej15 nepronikl (dcera tam žije několik let a přístup místních k odpadkům jí hodně vadí). Nicméně hrající popeláře a rykše/skůtry naložené tříděnými kartony jsem nemohl přehlídnout. Taky se nedal přehlídnout přístup většiny místních - zahazují kdykoliv cokoliv kamkoliv, přinejmenším na venkově, na výletech, v jídelnách na ulici. Dopili petku/něco ze sklenice, dojedli něco z igeliťáku nebo z papíru - a šup s tím do lesa, do potoka, na zem, ... (čest výjimkám).

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

@divan Čína je OT k cestopisu o Tchaj-wanu, ale když už jsi to zmínil, tak v čínských NP bývají odpadkové koše každou chvíli a někteří Číňani přesto odhazují odpadky na zem, ale zaměstnanci to průběžně uklízí. Ve městech asi taky dost uklízí, protože na nadměrné množství odpadků si nevzpomínám (ani podél silnic moc odpadků nebylo).

divan
před 3 lety

@Libor_S: Ve městech a NP bylo vesměs čisto. Na venkově to byla někdy hrůza, hromady odpadků - a to doslova hromady. Jinak máš samozřejmě pravdu s OT, omlouvám se za OT.