Thajsko od severu na jih - 28 dní
Od ruchu velkoměsta, přes čajové plantáže a Štědrý den se slony až po krásné pláže.
Cestopis z roku 2019 napsal Jakub _38
S partnerkou jsme už dlouho snili, že si sbalíme batohy a odletíme někam za pořádnou exotikou. Práce nám však nedovolí dlouhou absenci a byla by škoda odletět někam jen na pár dní. Proto když jsme v květnu 2019 uviděli letenky přes vánoční svátky do Bangkoku s Qatarskými aerolinkami za 13,5tis, tak jsme ani na chvíli neváhali a začali si pomalu plnit své sny. Do odletu jsme měli více jak 7 měsíců, takže byl dostatek času vše pořádně nastudovat a naplánovat tak, abychom si celou dovolenou pořádně užili a viděli toho co nejvíc.
Odlet byl z Prahy 14.12.2019 s návratem 10.1.2020. Celkem tedy 28 dní do kterých chceme nacpat co nejvíce památek, míst a zážitků. Rozhodli jsme se, že strávíme 10 dní cestováním ve vnitrozemí a severní části Thajska a poté se přesuneme na jih a užijeme si zasloužený odpočinek na nádherných plážích a ostrovech. Cestu na jih jsme si však ještě zpestřili 4 dny v sousední Kambodži (krátký cestopis z Kambodži přidám zvlášť).
Balení
Protože plánujeme hodně cestovat, tak jsme ihned vyloučili velká zavazadla. Navíc v Thajsku člověk skoro nic nepotřebuje, a to co ano si koupí na místě. Zvolili jsme proto krosny, které rozměrově zapadaly do podmínek asijských aerolinek jako příruční zavazadlo s váhou do 7kg. Před odletem jsem hodně pročítal rady, co si s sebou nabalit a můžu říct, že všichni měli pravdu. Po tom, co si po pečlivých úvahách důkladně nabalíte svůj batoh z něj ihned 2/3 vyndejte. Nebudete to potřebovat :D Bohatě vám postačí jedny pohodlné boty, ve kterých poletíte, dvoje kraťasy (ideálně s kapsami na zapnutí), 2-3 trička, jedna mikina na případné přesuny nočními autobusy, plavky, chlapi si vystačí se 2 spoďáry a ponožkami a ideálně malý mikro ručník, který nezabere moc místa. Zbytek (brýle, pantofle, šátek pro holky na zakrytí ramen/kolen, repelent, mýdla, pastu, kartáček a další) si bez problému zakoupíte na místě a mnohem levněji než u nás. Jediné, s čím jsme měli problém, bylo sehnat opalovací krém s nižším faktorem, než je 50. Thajci vážně nechtějí být opálení :-)
1. zastávka -> Bangkok (BKK)
Cesta tedy začala odletem z Prahy do hlavního města Katarského emirátu "Dauhá". Tam jsme měli asi 3h čas před odletem směr Bangkok, takže jsme ani neuvažovali o prohlídce tamního města. Tu si vynahradíme po cestě zpět, kdy nás čeká 20 hodinový stop over. Do Bangkoku jsme přiletěli následující den okolo 13h místního času. A jelikož jsme věděli, že už na letišti budeme bloudit, tak jsme hned po pasové a vízové administrativě proměnili na letišti menší obnos dolarů (na letišti se vážně nevyplatí směňovat) a utratili první báthy za místní sim kartu. Stánků místních operátorů je na letišti více a vyplatí se všechny obejít a vybrat operátora s nejlepší nabídkou. My jsme zvolili sim kartu, která platila 30 dní a měla asi 10GB dat (za celou dobu jsme ji nestihli prosurfovat ani přes neustálé využívání online GPS). Sim karta stála nějakých 800 báthů (608kč). Z letiště jsme se potřebovali dostat co nejblíže ke Khao San Road. Možností, jak se dostat z letiště do centra je více, ale nám se zalíbil místní levný autobus S1, který nás zhruba za 1,5 hodiny dovezl ke Khao San Road a to za pouhých 60 báthů/osoba (45kč).
Ubytování na první 3 noci jsme v Bangkoku zvolili "Samsen Sam Place", který jsme rezervovali přes booking (cca 1023kč / 3 noci). Měli jsme pouze větrák, který šíleně hlučel, ale bez něj jsme měli z postele bazén a museli jsme se několikrát v noci zchlazovat ve sprše. Pro Bangkok tedy vážně doporučujeme trochu si připlatit a zvolit ubytování s klimatizací. Poloha hotelu ale byla výborná. Byli jsme asi 10 minut chůze od Khao San Road v klidné boční ulici a kousek od říční zastávky. Protože je většina hlavních památek v blízkosti řeky, tak je plavba lodí nejrychlejší, a navíc velice levný způsob pohybování po BKK.
Protože jsme přiletěli v neděli, tak jsme toho využili a navštívili největší thajské tržiště "Chatuchack weekend market". Tento trh je otevřený pouze jeden den v týdnu, a to právě v neděli. Neměli jsme už ale moc času, a proto jsme se na tržiště dopravili pomocí GRABu. Grab je asijská verze UBERU. Dobré je, že předem víte přesně kolik zaplatíte a nemusíte s nikým smlouvat. Ve všech autech mají místní "GRABáci" klimatizace zapnuté na maximum, takže se připravte na pěkný šok. To platí i o všech uzavřených prostorech včetně obchodů 7eleven. To jsou obchody, kde koupíte téměř vše a najdete je na každém kroku po celém Thajsku. Chatuchack market je vážně obrovský a když by ho chtěl někdo projít křížem krážem, tak by to zabralo klidně půl dne. Pokud ale potřebujete něco koupit, tak tady to určitě najdete. Ať už oblečení, elektroniku, jídlo, suvenýry nebo třeba domácího mazlíčka :-/
Druhý den jsme se vydali probádat Bangkokské památky. A začali jsme u chrámu Wat Arun. Ten se nachází na opačné straně řeky než ostatní hlavní památky. My se na něj dostali lodí po řece Chao Phraya. U většiny větších zastávek jsou stánky, kde vám budou vnucovat drahé lístky na turistické lodě. Těch si však nevšímejte a jděte s místními čekat na běžné lodě hromadné dopravy. Ale pozor. Ne každá loď zastavuje na všech zastávkách. Proto si předem zjistěte, kterou lodí se z vaší zastávky dostanete kam potřebujete. Jednotlivé lodě jsou rozlišeny barvou jejich vlajky, která jde krásně vidět už z dálky. Cena lístku je 20 báthů (15kč) na osobu a nerozlišuje se, jak daleko pojedete. Na každé lodi je vždy "revizor", který všechny nově přistupující obejde a v rychlosti vybere peníze. Chrám Wat Arun je vážně krásný a vstup na něj není nijak drahý. Vstupné za dospělou osobu je 50 báthů (38kč). Ale stejně jako téměř na všech památkách, tak i tady je nutné, aby měly ženy zakryté kolena i ramena. Hned na protějším břehu se nachází další chrám Wat Pho, ve kterém se nachází velký zlatý ležící Budha. Převoz přes řeku od Wat Arun stojí 3 báthy (2kč) a samotný vstup do chrámu Wat Pho potom 200 báthů (150kč, v ceně lístku je zdarma balená voda). V celém komplexu Wat Pho je nespočet krásných staveb a opravdu stojí za to. Dalším a největším chrámovým komplexem je Wat Phra Kaeo (grand palace). My už ale byli docela unavení a přechrámovaní. Navíc jsme měli před sebou celý sever Thajska s dalším množstvím chrámů. Proto jsme tuto památku vynechali a ušetřili za každého 500 báthů (380kč). Místo toho jsme se vydali směrem na Wat Saket. Po cestě jsme si nemohli odpustit nejlepší Mango sticky rice, které má dokonce Michelinské ocenění. Dělají ho starší místní dámy v maličké restauraci se dvěma stoly v "Kor Panich". Jedna porce stojí 100 báthů (76kč), což není na desert a thajské ceny zrovna málo, ale vážně to stojí za to. Po sladkém rýžovém desertu je to už jen asi 1,3km pěšky k chrámu Wat Saket nebo také "Golden Mountain". Jak už anglický název napovídá, tak se tento chrám nachází na kopci. Cestu nahoru lemuje drobná džungle a z vrcholku je krásný výhled na celý Bangkok. Vstup stojí 50 báthů (38kč). Koncem dne jsem se vydali už jen na nejznámější Bangkokskou ulici Khao San Road. Kde je spousta barů, restaurací a stánků a dá se tam utratit spousta báthů.
2. zastávka Ayutthaya
Jelikož jsme měli ještě jeden celý den v BKK, tak jsme se rozhodli vyrazit vlakem do Ayutthay a můžu říct, že to byl skvělý nápad. Ayutthaya je bývalé hlavní město Thajska s velkým množstvím nádherných, historických památek jako z filmu o Indiana Jonesovi nebo Laře Croft :-). Ayutthaya je vzdálená asi 70km od centra BKK a nejlépe se tam dostanete vlakem. Ten jezdí velmi často z hlavního nádraží. Doba cesty záleží na typu vlaku, který si vyberete nebo který zrovna pojede. Nejrychlejší express vlak jede asi 80minut a nejpomalejší vlak, který zastavuje téměř na všech zastávkách (na ten jsme bohužel narazili při cestě tam) jede přes 2 hodiny. Cena za lístek je rozdílná dle třídy ve vlaku a taky typu vlaku. Nejpomalejší vlak 3.třídy nás stál směšných 15 báthů (11kč). Po cestě zpět jsme chytli express vlak, kde 3. třída vyšla na 45 báthů (34kč). Rozdíl mezi cenami jednotlivých tříd je obrovský, ale kvalita tomu neodpovídá.
- 3. třída 15-45 báthů (11-34kč)
- 2. třída 65-325 báthů (49-247kč) - záleží zda chcete klimatizaci nebo jen větrák nebo dokonce lůžkové kupé
- 1. třída 886-1046 báthů (673-795kč)
Za nás tedy rozhodně 3. třída. Tu chvilku se to dá vydržet a o to je to větší dobrodružství. Jste přeci v Thajsku, abyste zažili jejich kulturu. Po celou dobu cesty navíc vlakem neustále prochází místní prodejci, kteří vám k jídlu prodají téměř cokoliv a za naprosto směšnou cenu (řízek za 20bth/15kč). Pozor si dejte jen v posledním vagonu. Ten je z poloviny určen pouze pro mnichy a staré nebo postižené lidi. A pokud si tam omylem sednete, tak vám dají mniši jasně najevo, že tam nemáte co dělat :-)
Jakmile jsme dorazili na vlakové nádraží v Ayutthay, tak nás obklíčili místní tuk tukáři a nedali nám pokoj. Z nádraží je to do centra k památkám asi 1,5km. Což se snadno dojde pěšky, ale celkově bychom nachodili 10-16km dle památek, které jsme chtěli vidět. Proto jsme z vlakového nádraží vyšli pěšky s plánem půjčení kol. Museli jsme nejdřív použít převoz přes malou řeku, který stál 5 báthů (4kč). A hned na druhé straně jsme si půjčili kola, což byl nejlepší nápad a skvělý způsob, jak si po svém v klidu probádat památky a celé město. Kola se dají zapůjčit už i u nádraží, ale museli byste zbytečně platit za převoz kol při obou cestách. Pronájem kola na celý den stál okolo 50 báthů (38kč), kdežto pronájem tuktuku záleží na tom, jak dlouho vás bude vozit. Myslím, že celodenní pronájem by se dal usmlouvat někde okolo 500 báthů (380kč). Ke kolům jsme dostali i mapku, kde nám vyznačili chrámy "must see". V Ayutthay je jich tolik, že by se to za den nedalo všechno stihnout. Proto jsme byli rádi za doporučení a zaměřili se pouze na ty nejdůležitější. Přes den se navíc teploty vyšplhají hodně nad 30 stupňů, takže nejvíc báthů jsme nakonec utratili za vodu :-). Některé z chrámů mají zpoplatněný vstup 50 báthů (38kč) a některé jsou zase zdarma. My doporučujeme tyto chrámy: Wat Maha That (kde se nachází známa hlava Budhy ve stromě), Wat Phra Si Sanphet (50 bth), Wat Phra Ram, Wat Sangkhapat (50 bth), Wat Lokayasutharam (kde je další velký ležící budha). Poslední chrám, který jsme nakonec kvůli obrovskému vedru vynechali, je Wat Chai Watthanaram (50 bth). Tento chrám se jako jediný vyskytuje dál od centra a od posledního chrámu Wat Lokayasutharam je vzdálený asi 3km, takže se jedná celkově o 6km zajížďku. Po cestě jsme potkali mnoho slonů, kteří ale bohužel vezli své jezdce "Mahuty" a další turisty. Celkově jsme na kole v poklidném, vyjížďkovém tempu najeli asi 10km. A zpětně tuhle vyjížďku a celkově celý výlet do Ayutthay bereme jako jeden z nejlepších nápadů.
3. zastávka Chiang Rai (CHR)
Druhý den nám letělo letadlo z hlavního letiště Suvarnabhumi. Protože jsme letěli brzo ráno, tak jsme pro cestu na letiště zvolili znovu osvědčený GRAB, který si nemusíte nijak rezervovat a auto si objednáte i ve 4-5 ráno. Veškeré vnitrostátní lety jsme kupovali několik měsíců dopředu a udělali jsme dobře. Letenky i noční autobus jsme hledali pomocí stránky http://www.12go.asia. Zvolili jsme let se společností VietJet z Bangkoku do nejsevernějšího velkého města Chiang Rai, kdy nás jedna letenka vyšla s předstihem na 26,24 USD (610kč) včetně všech poplatků. Z letiště v Chiang Rai se dá dostat zase mnoha způsoby, ale nejlevnější bylo zvolit letištní autobus. Ten staví hned po pravé straně za příletovou halou. Autobusy rozeznáte díky jejich fialovo-růžové barvě. Za 20 báthů (15kč) nás během chvilky dovezl do asi 8km vzdáleného centra. Autobus nestaví všude, proto je dobré dát řidiči vědět, že budete chtít vystupovat (my takhle minuli jednu zastávku).
Chiang Rai je oproti Bangkoku malá vesnička, která nemá ani 70tis obyvatel. Ihned nás překvapilo mnohem příjemnější klima, kdy jsem na sebe ráno dokonce poprvé oblékl mikinu. Stejně tak jsme si užívali klidu a pohody na rozdíl od shonu Bankogského velkoměsta. Ubytování jsme znovu s předstihem zvolili přes booking v "Chian Guesthouse" za zhruba 582 kč za 3 noci. Celý sever (Chiang rai obzvlášť) je oproti BKK i jihu velmi levný. Ubytování, jídlo a veškeré služby vyjdou na pár korun :-). Apartmán se nacházel necelé 2km od centra města (20 minut klidné chůze). Pokoje byly velmi skromné a měly vlastní koupelnu a větrák, který byl mnohem efektivnější než ten, co jsme měli v BKK. Před hotelem se nacházel i bazén. Voda ale nebyla úplně teplá, takže to na žádné válení nebylo. Guest house vlastní mladý, velmi sympatický chlapík, který umí výborně anglicky a dokáže cokoliv zařídit. Přímo v ubytování také přes celý den vařili a zpětně můžeme říct, že to bylo jedno z nejlepších jídel z celého Thajska. Nízké ceny se nedaly se zbytkem Thajska vůbec srovnávat. Místní kari speciality se pohybovali okolo 50 báthů (38kč).
Ve městě je spousta menších chrámů, kterých jsme však měli za poslední 3 dny dost, a navíc jsou všechny velmi podobné (i když oproti BKK zcela zdarma). První den jsme zvolili procházku po městě a těšili se na večerní trhy, které jsou v Chiang Rai každý den. Jedná se o velký plac plný stolů se židlemi, který obklopují stánky se skvělým a levným jídlem. Trh začíná okolo 18:30 a po setmění už těžko seženete volnou židli. O trh je velký zájem a je během chvilky zaplněný místními lidmi. Tolik se nám trh zalíbil, že jsme tam na večeři chodili každý den. Navíc si zde můžete dát specialitu z Chiang Rai "hot pot" polévku, kterou si dovaříte sami. V hliněném hrnci na žhavých uhlících jsme dostali vývar, ke kterému jsme si vybrali libovolný talíř surovin (maso, mořské plody, zelenina, nudle...) ty jsme na pár minut přikládali do hrnce a polévka byla hotová. Jeden takový hrnec bohatě vystačí pro dva lidi a cena záleží dle surovin, které si vyberete. My zvolili kuřecí maso se zeleninou a rýžovými nudlemi. Tato varianta stála asi 100 báthů (76kč) a bohatě jsme se oba najedli. Vůně z ostatních stánků nám stejně nedala a dál jsme se cpali vším možným. Od smažených mas a mořských plodů na špejli, závitků přes rizoto v ananasu až po mango sticky rice. Lépe a levněji, než v Chiang Rai jsem se nikde v Thajsku nenajedli.
Na hotelu jsme si přes majitele vypůjčili na 24 hodin skútr za 150 báthů (114kč). Po dobu zapůjčení jsme museli jako záruku ponechat pas. Ještě byla varianta 3000 báthů (2280kč), ale jelikož jsme měli motorku domluvenou přes majitele, tak jsme se nebáli pas ponechat. V plánu bylo severní okolí města a začali jsme u modrého chrámu Wat Rong Suea Ten, který byl od nás vzdálený pouhé 3km. Byl přeplněný lidmi a překvapivě bylo vše modré, ale opravdu vše. Pro vstup do chrámu bylo u žen zapotřebí zakrytí ramen a kolen. Na rozdíl od BKK zde ale šátky u vstupu zdarma půjčovali. Vstup do celého chrámu byl navíc úplně zdarma. Od Modrého chrámu jsme se vydali k soše, která je tak obrovská, že jsme ji viděli už z letadla. Jedná se o Wat Huay Pla Kang. Tady je k vidění obrovská socha, které se říká Big Budha a která má asi 80m (nejde o Budhu ale o sochu Guan Yin). Celý areál je přístupný zdarma. Vstup se platí pouze na vyhlídku v 9. patře v oné soše. Vstup stojí 40 báthů (30kč) a nahoru vás vyveze výtah. Od modrého chrámu je tento areál vzdálený asi 6km. Poté jsme se vydali dál na sever k čajovým plantážím Choui Fong. Ty jsou od města vzdáleny asi 50km a na skútru jsme tam jeli asi hodinku po místní dálnici. Plantáže jsou rozsáhlé a nádherné. Volně jsme se pohybovali mezi jednotlivými čajovými keři a užívali si té krásy okolo. Navíc jsme ochutnali ledový čaj a zmrzlinu z místních čajových lístků. Tento výlet můžeme doporučit všemi dvaceti :-). Ještě asi dalších 10km severněji blíž u hranic s Myanmarem se nachází Tham Pla Cave nebo také Fish Cave Temple. Jedná se o jeskyni, ke které jdete po schodech se zábradlím připomínajícím dlouhého draka nebo podle Thajců asi rybu. Navíc je v okolí velká spousta opic, které jsou naprosto zvyklé na lidi a vůbec se nás nebály. Spíš naopak. Hned u vstupu jsme si vzali bambusové tyčky, které tam jsou pro návštěvníky nachystány. Ale můžu říct, že i na tyto "zbraně" byly opice naprosto zvyklé. Takže je moc nedráždit a všechno pořádně schovat nebo držet pevně v ruce. Zpátky do města jsme už jeli na jeden zátah a bylo to celkem dlouhé a náročné (asi 1,5hodiny).
Druhý den jsme si znovu půjčili skútr a vydali se opačným směrem z města. První zastávka Wat Rong Khun neboli White Temple. Jak už název napovídá, tak se tentokrát jednalo o bílý chrám. Překvapivě zde bylo vše bílé (až na nějaký menší zlatý chrámek). Tato památka je od města vzdálená asi 13km a na motorce jsme k ní dojeli po dálnici asi za 20minut. Stejně jako u ostatních chrámů se zde vyžadují zahalená ramena a kolena. Oproti modrému chrámu tu už ale šátky nepůjčují, takže pokud si nechcete kupovat předražené šátky před vstupem, tak přijeďte připraveni. Vstup stojí pro cizince 100 báthů (76kč). Místní mají vstup zdarma. Jak je Chiang Rai klidné město, tak u památek je to naopak. Jsou plné Číňanů, takže se připravte na pomalé postupování v davu s Čínskými turisty. Nejhorší situace je potom před nejznámějším mostem před chrámem, kde si každý Číňan dělá sólo fotku. Kvůli tomu jsou tam neustále místní hlídači, kteří se snaží neodbytné Číňany popohánět. Po prohlídce jsme se vydali dál jižněji ke Khun Korn vodopádu, který je asi dalších 20km daleko. Jakmile jsme sjeli z dálnice, tak jsme se dostali na cestu krásnou krajinou skrze drobné vesničky. Po chvíli jsme narazili na říčku, která nás provázela celou dobu. Na říčce byly navíc postaveny malé restaurace, které měly drobné bambusové posezení přímo nad řekou. Restaurace si tady otevřeli uprchlíci ze sousedního Myanmaru (Barma), kteří sem utekli před válkou. Můžete tak jedinečně ochutnat trochu jinou kuchyni, a navíc si užít romantiku na krásném místě. Posledních 10km jsme jeli na nové asfaltové cestě, která vedla krásnou džunglí plnou banánovníků. Po cestě jsme navíc vůbec nikoho nepotkali, a tak jsme si užili krásnou projížďku. Byla to vážně nádhera. Motorkou jsme dojeli na parkoviště, ze kterého vedla si 1,5km dlouhá stezka hustou džunglí. Zvuky a vůně nám celou dobu připomínaly zoologickou zahradu a do poslední chvíle jsme čekali, kdy na nás vyskočí nějaké divoké zvíře. Asi po 30 minutách se před námi otevřel krásný 70m vysoký vodopád.
4. zastávka Chiang Mai (CHM)
Do Chiang Mai (hlavního města severu) jsme jeli pomocí autobusu od společnosti "Green Bus". Jiné autobusy tuto trasu snad ani nejezdí. Autobus jsme si bookovali pár dní dopředu a znovu jsme pro hledání využili stránku 12go.asia. Autobus jel z hlavního nádraží v Chiang Rai. Je zapotřebí si někde vytisknout lístek, jelikož jízdenka v telefonu jim nestačí (nebo je zapotřebí zaplatit extra poplatek, nechápu..). CHM je od CHR vzdálené necelých 200km a cesta trvala necelé 4 hodiny. Jízdenka stála okolo 180 kč a autobus byl docela "moderní". Nemůžeme to porovnávat s našimi žlutými autobusy, ale v porovnání s místní hromadnou dopravou to byl luxus s klimatizací. Po cestě byla dokonce jedna zastávka u benzínky, kde jsme si koupili nějakou svačinku.
V CHM jsme měli v plánu další 4 noci a jelikož to bylo i přes Štědrý den, tak jsme vybrali hezčí hotel, abychom si užili trochu relax s bazénem a snídaní v ceně. Hotel jsme rezervovali zase s předstihem přes booking a vybrali jsme "We Briza Hotel Chiang Mai". Za 4 noci v tomto hotelu jsme zaplatili asi 1.414kč. V ceně byla bufetová snídaně a vnitřní bazén, který jsme nakonec ani nevyužili. Místnost s bazénem byla šíleně klimatizovaná a v bazénu bylo víc chlóru než vody. Snídaně byly každý den téměř stejné. Všichni Číňani snídají rýžovou kaši, takže ta nemohla chybět každé ráno a šla na odbyt. Jelikož Thajci jedí celý den to samé, tak i na snídaní byly v nabídce nudle/rýže s masem a navíc dost "SPICY". Jak jinak nastartovat den, než pořádnou dávkou ostrého jídla :-). Hotel měl krásné čisté pokoje a denně doplňovali balenou vodu. Jediná nevýhoda byla jeho poloha. Hotel byl necelé 2km od centra (cca 20 minut chůze). Vzdálenost by nevadila, ale to okolí !! Kousek od hotelu bylo obrovské tržiště se syrovým masem a rybami a tu vůni si nedokážete představit. Navíc byl dokola díky tržišti docela velký ruch, a to od rána až do večera. Návraty po západu slunce nebyly úplně příjemné.
V CHM je další množství památek, a tak jsme první den probádali centrum města. Chrámy jsou staré a ne tak kýčovité jako v CHR. Oproti CHR je ale CHM poměrně rušnější město (i když oproti BKK je to stále vesnička). CHM má něco okolo 130tis obyvatel a klima je tam oproti BKK velmi příjemné. Všechny hlavní chrámy se nachází přímo v centru města, které je obehnáno hradbami. Z hlavních chrámů a památek se jedná o Wat Chiang Man, Wat Intakhin Sadue Muang, Wat Chedi Luang, Wat Phra Sing. A samozřejmě pár dalších, co jsou mimo hradby centra: Wat Lok Moli, Wat Suan Dok, Wat Sri Suphan. Po všech těch chrámech v CHR a BKK jsme už toho ale měli dost a z povinnosti obešli hlavně ty v centru. Spíš jsme si užívali množství výborných kaváren s místní kávou a dobrého jídla. Ne nadarmo tu žije velké množství nomádů z Evropy a Ameriky. V sobotu od 16 hodin začíná na jižní straně hradeb v centru noční trh, kde můžete ochutnat velké množství výborného jídla, ale čím dřív přijdete, tím líp. Postupně se ulice začnou zaplňovat lidmi a po chvíli se nedá ani hnout. Pokud nebudete v CHM v sobotu, tak se nic neděje. Další noční trh, který se nachází na pravé straně od hradeb se koná každý večer od 17 hodin. Na ulici se objeví spousta stánků a velice brzy se ulice zaplní spoustou lidí.
Další den jsme si půjčili skútr v půjčovně, která je na okraji centra a můžeme ji doporučit. Skútry měly v dobré kondici a za dobrou cenu. Navíc jsme k vypůjčení dostali zdarma balené vody. Jedná se o půjčovnu https://bamboobikeschiangmai.com/ kterou vlastní Australský chlápek. Skútry mají už od 99bth (75kč) na den, ale pokud na jednom skútru budou dva lidé a navíc se vydáte do okolních kopců, tak je lepší připlatit si trošku silnější skútr s cenou 150bth (114kč) na den. Jako záruku půjčovna vyžaduje pas nebo 2.000bth (1520kč). Tentokrát jsme raději dali jako zálohu peníze a vše proběhlo bez menších problémů. CHM je asi jediné místo v Thajsku kde policie vyžaduje po turistech na motorce mezinárodní řidičák s oprávněním řídit motorku, které tam musí být jasně uvedeno. Nestačí naše "B". V půjčovně doporučili, kterým ulicím se vyhnout, aby nás tamní policisté nepokutovali. Na motorce jsme se vydali do místní ZOO hlavně kvůli podvodnímu světu a pandám. Samotný vstup do ZOO stojí 150 báthů (114kč) pro cizince. Pokud ale budete chtít navštívit i podmořský svět, tak je cena vstupenky 520bth/osoba (395kč) a už zahrnuje i samotnou ZOO a musí se koupit hned při vstupu do ZOO (pozor neberou karty, pouze hotovost!). V ZOO je taky "snow dome" s ledními zvířaty, kde se platí extra vstup 150 bth (114kč) a pandí výběh, kde se platí extra 100 bth (76kč). My si zaplatili vstup do ZOO včetně aquária a připlatili si za pandu. A upřímně? Mysleli jsme, že budou mít pandí rodinu, ale nakonec jsem viděli v dálce jen jednu spící pandu ..... Nuda! Raději jsem si měl dát vychlazené pivo :-) Celá ZOO je dost rozsáhlá a mezi jednotlivými výběhy musíte ujít delší vzdálenosti. Navštívili jsme hodně ZOO a tuhle bychom příště vynechali. Hned za ZOO začíná stoupání do 1000m na mořem k chrámu Wat Phra That Doi Suthep. Před chrámem je spousta stánků se vším možným. Vstup do chrámu stojí 30 bth (22kč) a je z něj krásný výhled do okolí. Tento výhled si ale musíte zasloužit vystoupáním asi 300 schodů lemovaných zelenými draky. Po cestě nahoru potkáte spoustu dětí oblečených v tradičních šatech, které se s vámi budou chtít vyfotit (samozřejmě za pořádný příplatek). Dalším stoupáním asi 8km dál od Doi Suthep se dostanete do Hmong Village, což je vesnička s původními Hmongskými obyvateli v barevných kostýmech, kteří zde prodávají různé starožitnosti a své tradiční kostýmy. V dnešní době se zde už pěstuje hlavně káva a zelenina, ale dříve bylo hlavním zdrojem příjmů pěstování opiátů. Za vesničkou (Doi Pui) se nachází krásný park s vodopádem, kam je potřeba zaplatit vstup 40 báthů (30kč), který poslouží pro místní obyvatele. A stojí určitě za to. Po cestě zpět jsme se hned za vesnicí stavili na místní kávu a čaj s krásným výhledem do okolí.
Elephant Jungle Sanctuary - Chiang Mai
Na Štědrý den jsme si asi s měsíčním předstihem rezervovali výlet do sloní rezervace https://elephantjunglesanctuary.com/ Už na začátku plánování dovolené jsme věděli, že chceme vidět živé slony, ale za žádnou cenu jsme na nich nechtěli jezdit ani s nimi hrát fotbal a jiné věci, které se v Thajsku dějí. Proto jsme se po dlouhém zkoumání rozhodli navštívit sloní rezervaci, ve které se vyskytují sloni ze zajetí a "dožívají" v klidu zbytek svého života, protože ve volné přírodě by se sami o sebe už nedokázali postarat. Tento zážitek nepatří k nejlevnějším, ale výsledek byl k nezaplacení!! Výlet ke slonům stál 1.700 báthů (1292kč) na osobu. Ráno nás u hotelu vyzvedl jeep a spolu s dalšími turisty z celého světa nás odvezl asi 60km za město do přírody. Po příjezdu a menší procházce ke kempu byla úvodní přednáška o tom, jak vznikli, proč to dělají a jak se máme ke slonům chovat. Po pár minutách to vše začalo, když k nám donesli obrovské koše s banány a jakmile to sloni viděli, tak se k nám nezastavitelně rozběhli. Zážitek to byl vážně úžasný. Krmit a hladit si slony v přírodě bez klecí a okovů. Tak majestátná zvířata s upřímným pohledem!! V kempu bylo asi 10 slonů ve věku od 12-76 let. Po nakrmení slonů banány a různou zelení jsme se s nimi vydali k bahenní lázni. Jelikož jsme ale v kempu byli v prosinci, kdy teplota kolísala pouze mezi 30-35 stupni, tak to pro slony byla zima a do bahenní lázně se jim moc nechtělo a jelikož se nejedná o žádný cirkus, tak slony do vody ani nenutili. Bahenní lázeň je pro slony ochrana před sluncem, a protože teploty nebyly šílené, tak nebyla zapotřebí. Vydali jsme se tedy dál k řece, kde se jeden mladý asi 18letý sloní puberťák odhodlal a vlezl do řeky a začalo šílenství. Válel se v řece, převaloval, cákal na nás všechny okolo vodu a prostě si tu vodu užíval (a že byla pěkně ledová). Před odjezdem zpět na hotel jsme měli ještě společný oběd a co jiného než náš oblíbený pro sever typický massaman curry :-) Lepší Štědrý den jsme si nedokázali ani představit!
Tradá na jih k moři
Z Chiang Mai jsme se letecky posunuli zpátky do Bangkoku, odkud jsme si udělali malou 4 denní zajížďku do sousední Kambodži na Angkor Wat a Floating Village do města Siem Reap. Samotný krátký cestopis o tomto výletu bude na mém profilu zvlášť.
5. zastávka Krabi
Pro let z CHM do BKK jsme tentokrát zvolili leteckou společnost NokAir kdy nás letenka s předstihem vyšla na 28,06 USD (653kč). Po návratu z Kambodže jsme jeli na autobusové nádraží v BKK (Southern Terminal), ze kterého nám jel noční autobus na jih do Krabi. Autobus jsme s předstihem rezervovali znovu přes 12go.asia a jízdenka včetně online poplatků vyšla na 698 báthů/osoba (530kč). Samozřejmě by bylo lepší na jih letět, ale jelikož jsme do Krabi jeli těsně před silvestrem, kdy je o letenky enormní zájem, tak byly dost drahé. V autobuse jsme si rezervovali první dvě místa (č 1 a 2) a byly to dvě nejlepší místa v celém autobusu! Noční autobusy jsou dvoupatrové a místo 1a2 jsou hned první dvě sedačky nahoře a máte obrovské místo na nohy a taky odkládací prostor na batohy, takže se nemusíte bát, že by vám z nich někdo něco ukradl (což se běžně v nočních autobusech stává). Autobus jede do Krabi asi 12h (vyjížděli jsme okolo 21h a dorazili okolo 9 ráno). Takže neušetříte jen za cestu ale i za nocleh (i když zrovna čilí jsme po 12h cestě v autobuse nebyli). Ráno jsme dorazili na autobusové nádraží v Krabi, odkud jsme se na Ao Nang dostali songthaewem, což je takový pickup, který na severu i na jihu Thajska funguje jako veřejná doprava. Cesta z nádraží do Ao Nangu nás stála 60bth na osobu (45kč). Věděli jsme, že nejhezčí pláže jsou na Railay, ale ubytování je tam šíleně předražené nebo musíte zvolit ne zrovna hezké chatky se společnou koupelnou. Navíc těch pár obchůdku a restaurací, které se na Railay vyskytují mají ceny za vše asi 4krát vyšší než na Ao Nangu, kde jsme bydleli 3 noci. Spaní na Ao Nangu jsme rezervovali znovu přes booking v "Aonang Terrace Hotel" za cca 2.024kč (bez snídaně). Hotel měl pěkné, čisté ubytování s funkční klimatizací a každý den byla na pokoji nová balená voda. Majitelé byli Indové a měli ve spodní části hotelu indickou restauraci a masáže a taky malou "cestovní kancelář" na výlety a dopravu. Na pláž Hat Noppharat Thara to bylo asi 1km a na Ao Nang Beach asi 800m. Na druhé zmiňované pláži si ale moc nezaplavete, protože je plná lodí a benzínového smradu, takže pro koupání je určitě lepší Noppharat, kam chodí hlavně místní Thajci. I my jsme první den po dlouhé cestě zvolili pouze odpočinek na této pláži a navečer si prošli rušnou promenádu na Ao Nang Beach. Na celém jihu je podstatně dráž než v BKK a mnohem dráž než na celém severu Thajska. Takže jsme mohli zapomenout na skvělé kari za 50 báthů (38kč) nebo ovocné shaky za 20-30 báthů (15-22kč). Ceny v levnějších restauracích nebo na trhu spíše začínali někde okolo 100 bth (76kč). Jídla v restauracích byla na celé kolonádě Ao Nangu relativně drahá, a proto kdo nechce zbytečně utrácet, tak doporučuji kolonádu okolo Noppharat. Tam se každý den odpoledne u pláže shlukovalo velké množství místních, kteří si zde ve stáncích zakoupili podložky a obrovské množství jídla v místních stáncích a dělali úžasný piknik.
Railay - Krabi
Nemůžu říct, že by pláž Noppharat nebyla hezká, ale stejně jsem z fotek z internetu očekával od Thajska něco trochu víc, a proto jsme se druhý den vydali na Railay Beach. Jedná se o pláž, na kterou se kvůli skalám okolo nedostanete jinak než na lodi. Z Ao Nang Beach tam každou chvíli jezdí mnoho lodí (Long Tail Boat) tzv. 'lodě s dlouhým ocasem'. Lodě provozují 3 společnosti, které rozeznáte díky různě barevným trikotům jednotlivých "kapitánů". Každá ze společností potom vyjíždí z jiné části Ao Nang Beach. My vždy jeli hned z mola na úplném levém začátku pláže, kterou měli na starost kapitáni v zeleném trikotu :-) Ceny všech společností jsou naprosto stejné a všechny lodě odjíždí, jakmile se naplní (minimálně 8 lidí), takže nemusíte váhat, kterou zvolíte a prostě vyberte tu, co vám bude nejblíž. Cena za jednosměrnou cestu je 100 báthů/osoba (76kč) a plavba trvá asi 15 minut. Zpáteční lístek potom stojí jednoduše dvakrát tolik (200bth). Lodě vyplouvají po východu slunce a jezdí do jeho západu. Se zapadajícím slunkem se cena za přepravuje zvyšuje na 150bth (114kč) a později se může stát, že už se do rána na Ao Nang nedostanete (jedině zaplatit poplatek za celou loď 1200bth (912kč) za jednu cestu). Denní cestování z Ao Nangu na Railay se tedy díky lístkům trochu prodraží, ale věřte mi, že nakonec ušetříte za mnohem levnější ubytování a veškeré jídlo, vodu a služby na Ao Nangu. Z jednotlivých pláží na Railay se na ostatní dá bez problému dojit pěšky. Západní pláž Railay West je ideální k válení a odpočinku. Je krásná s velkým vyžitím (masáže, půjčení kajaků, paddleboardů...). Východní část Railay East je spíše přístavem a ke koupání to tam moc hezké není. Jen se z ní dostanete na vyhlídku Railay view point, kam doporučujeme pevnou obuv, protože se jedná o docela náročnou cestu. A taky se tudy dostanete na Phra nang Cave Beach, což je nádherná ale oproti Railay West poměrně malá pláž, která je dost narvaná. Tato pláž je taky plná horolezců díky skalám hned nad vodou. Na cestě k této pláži jsme navíc narazili na dva varany, kteří si to před námi bez starostí kráčeli a taky na spoustu opic, které vám ukradnou vše, co nedržíte pevně v rukách. Na Railay jsme jeli celkově dvakrát, protože ta pláž je oproti Ao Nangu vážně nádherná, a většinu času jsme trávili na západní pláži. Jeden den jsme si také na hodinku půjčili kajak a objeli si celé okolí pláží s krásnými ostrůvky. Půjčení Kajaku stálo 200bth (152kč) na hodinu a po návratu se připlácí 100bth (76kč) za každou další hodinu. Pokud byste chtěli kajak na delší dobu, tak je lepší usmlouvat celodenní pronájem s cenou okolo 500-600bth (380-456kč)
6. zastávka Koh Lanta
Další zastávkou na jihu Thajska byl ostrov Koh Lanta. Z Krabi se dá na ostrov dostat buď lodí přímo z Ao Nang (Railay) nebo se dá dojet taxíkem či minivanem. Co se týče lodí, tak je možnost Speed Boatu, který je však šíleně drahý a cesta na Koh Lantu vyjde na 2.500bth (1900kč). Druhou variantou je pomalejší loď, která stojí (dle sezony) okolo 450bth (342kč) a plavba trvá něco přes 2h. My zvolili minivan, který jsme si domluvili přímo ve stánku před hotelem. Cesta náš vyšla na 250bth (190kč). Je dobré si různé stánky (cestovky) v Ao Nangu obejít a zeptat se na ceny. Každá cestovka nabízí trochu jiné ceny v rozmezí 250-400bth (190-304kč). Minivan nás vyzvedl přímo u hotelu a odvezl za město na shromaždiště, na kterém se sjížděli turisté z celého Krabi a čekalo se až se jednotlivé minivany do všech oblastí naplní (my čekali možná dobrou hodinku). Samotná cesta na Koh Lantu potom trvala tak 2,5h a minivan nás odvezl až k našemu ubytování (museli jsme jej navigovat pomocí GPS). Kdo směřuje do jižnější části Koh Lanty, tak je tam minivan už neodveze. Jsou ochotní odvézt pouze kousek od hlavního přístavu (Saladan). My si ubytování našli jak jinak než přes booking s předstihem, a to v Lanta Sky House za 2.924kč za 4 noci. Ceny na jihu jsou podstatně vyšší než na severu, a tak není snadné najít "levné" obstojné ubytování (pokud nechcete být v chatce bez vlastní koupelny uprostřed lesa). Jednalo se o celkem pěkné zděné chatky kousek od Khlong Dao Beach s vlastní koupelnou a větrákem. My ale stejně nakonec na pláži za ubytováním vůbec nebyli a dvakrát jsme se raději prošli na Pra Ae Beach, kde bylo v okolí množství levných kempů a dalo se tam tak i levně a chutně najíst. Bylo zde taky velké množství cestovek, přes které se dalo zajistit různé výlety nebo dopravu. Ve většině případů (stejně jako v Krabi) pracují v cestovkách arabské ženy a je dobré s nimi smlouvat. Navíc bylo úplně normální, že jeden den nabízeli nějakou cenu a druhý den úplně jinou. Před chatkou bylo hezké posezení, kde se to ale od rána až do večera hemžilo spoustou nenasytných komárů! Majitel má zároveň i jednu z největších půjčoven motorek na ostrově, takže jsme si od něj za výhodnějších podmínek půjčili skútr bez nutnosti finanční zástavy. Asi za 150bth (114kč) na 24h.
Koh Lanta je malý a klidný ostrov, který se dá bez problému objet a probádat za jeden den. My si u majitele půjčili skútr a celý ho objeli. Přitom jsme narazili na pláže, kde jsme byli téměř sami nebo nám tam dělaly společnost opice. Na ty svině bacha. Z vody jsem vystřelil jak šíp, když jsem viděl, jak se pomalu blíží k naší dece s batohy. A zahnat je není úplně jednoduché, protože se mě vůbec nebály, spíš já jich :-). Určitě doporučuji pláž na jihu Koh Lanty zvanou Nui Bay (secret beach). Kde jsme byli chvíli pouze my a opice. A o kousek dál potom Maiphai Bay (bamboo beach), kde nás zase překvapilo stádo krav, které se tam z ničeho nice na pláži objevilo. Kousek dál jižněji už je potom Koh Lanta National Park se známým majákem, ale vstup do parku stojí 200bth (152kč) na osobu a dle lidí, které jsme potkali tam kromě majáku nic není, a proto jsme se rozhodli jej vynechat. Místo toho jsme se vydali do vnitrozemí ostrova ke Khlong Chak Waterfallu, kde jsme po cestě potkali nějaké sloní farmy. Přímo k vodopádu se nedá dojet a parkoviště je od něj vzdálené asi 20-25 minut chůzí zarostlou džunglí. Na parkovišti byli mladí Thajci, kteří vybírali vstupné na stezku + poplatek za zaparkovaný skútr. Nevím, zda se jedná o oficiální platbu nebo nás (a mnoho dalších turistů) jen obrali o pár báthů, ale dohadovat se mi nechtělo a těch asi 100bth (76kč) za oba i s parkováním jsem jim dal. Za to nám navíc dali dvě balené vody a pronesli "baník pičo" (nevím, jak poznali že jsme Češi, i když ne zrovna z Ostravy). Takže nakonec fajn. Chvilkami byla stezka dost krkolomná a museli jsme dost přelézat, podlézat a přeskakovat různé stromy, říčky a skalky, ale zvládli jsme to i v žabkách. Po vodopádu z Chiang Rai jsme tady byly trošku zklamaní, ale schlazení bylo fajn. Od vodopádu jsme pak zajeli do starého města Ban Si Raya neboli Koh Lanta old Town. Jedná se o bývalé hlavní, přístavní město Koh Lanty, které bylo kdysi vstupní branou do obchodního světa mezi Čínou, Malajsií, Singapurem, Indonésií a Indií. Ale dnes už tam je pouze pár obchodů a restaurací v původních chatrčích postavených na kůlech přímo nad mořem. Tento přístav je výchozím bodem pro výlety lodí na okolní ostrovy. Po cestě zpět přes východní pobřeží jsme narazili na motýlí farmu, ale tohle není zrovna věc, která by nás lákala. Ale možná tip pro jiné :-).
4 Islands Tour - Koh Lanta
Na Koh Lantě jsme si u jedné arabské slečny v cestovní kanceláři usmlouvali a zaplatili výlet lodí na 4 ostrovy se šnorchlováním (včetně výbavy), smaragdovou jeskyní, koupáním v krásně modré, průzračné vodě a piknikem na pláži. Cena za tento výlet se na internetu pohybuje od 1.200-1.800bth (912-1368kč) na osobu (záleží na typu lodi). Ale je mnohem lepší si výlet domluvit na místě, ideálně den předem, v nějaké cestovce a usmlouvat pořádnou slevu. V cestovní kanceláři "Rainbow lanta travel tour" jsem jeden den usmlouval cenu na 650bth (494kč) za osobu. Druhý den ráno nás měl minivan vyzvednout u hotelu, ale nějak na nás zapomněli, takže jsem několikrát volal s paní, která anglicky téměř neuměla, ale nakonec jsme se nějak domluvili a vyzvedl nás její kolega v osobním autě a odvezl nás do starého města, kde jsme dohnali zbytek účastníků zájezdu. Výlet začal delší plavbou k menším ostrůvkům, kde jsme společně s dalšími loděmi prozkoumávali podmořský svět s vypůjčenou výbavou (šnorchl, brýle, ploutve). Poté jsme se dostali k ostrovu, ve kterém byl ve skále menší, temný tunel. Všichni jsme naházeli mobily a další aparaturu do nepromokavého batohu jednomu z průvodců a naskákali do vody a plavali směle k onomu otvoru ve skále. Plavali jsme absolutní tmou, kdy nebýt čelovky průvodce, tak jsme si neviděli na špičku nosu. Po pár minutách se v dáli objevovalo světlo, které vyústilo v nádhernou lagunu obklopenou skálami uprostřed ostrova s krásně smaragdovou vodou. Vážně nádherný pohled. Poslední zastávka byla na ostrove Koh Kradan, kde jsme si dali na pláži piknik a užívali si pohody s krásnou průzračnou vodou. Celý výlet začínal někdy kolem 8 ráno a zpět do přístavu jsme dojeli někdy kolem 16h a postupně nás rozvezli zpět k hotelům. Během plavby jsme dostávali nealkoholické sodovky nebo vodu a trochu ovoce. Pokud hledáte nějaké zpestření od válení na pláži, tak za cenu okolo 600-800bth (456-608kč) doporučujeme.
7. zastávka Phi Phi
Poslední ostrov, který jsme se rozhodli navštívit byl jeden z nejznámějších ostrovů Thajska Koh Phi Phi. Cestu na tento ostrov jsme si zařídili v malé cestovce za 370bth/osoba (281kč) a v ceně kromě lodě bylo i vyzvednutí minivanem u hotelu a odvoz do přístaviště. Phi Phi Don je malý ostrov, který je ze dvou stran obklopen kopci a směrem do středu se zužuje menší pláž, na které je postavena hromada ubytování, barů, restauraci a obchodů. Celý ostrov je jedna velká párty a je celý narvaný opilými turisty od rána až do večera :-) Takže úplný opak naprosto klidné a tiché Koh Lanty. Levá pláž ostrova je přístavem a ke koupání je spíše nevhodná. Na pravé straně je pěkná pláž určená k rekreaci. Jako by to ale ostrov tušil, tak se přizpůsobil párty turistům. V ranních hodinách přijde odliv, který trvá až do odpoledne a můžete vodou projít třeba kilometr daleko a máte vodu nejvíc po kolena. V tu dobu ale většina turistů spí a léčí se z předešlé noci. Příliv potom přichází až někdy kolem 15-16h, kdy se párty turisté probouzí a pomalu celou pláž zaplní. Na celém ostrově je skvělé, že tam nejsou žádná auta a téměř žádné motorky. Takže se můžete všude v klidu procházet. Neustálému troubení se ale nevyhnete. Tentokrát se ale nejedná o tuktuky ale o místní portýry, kteří na malých kárách dováží suroviny z přístavu do hotelů, obchodů nebo zavazadla lenivým turistům. Tito portýři jsou placeni za každou dovážku, kterou uskuteční, a tak s kárami běhají co nejrychleji, aby za den stihli co nejvíce "kšeftů". Jejich neustálé a hlasité "pip pip" mě ještě pár dní potom budilo :-). Po celém ostrově je obrovské množství tetovacích salónů, kde dělají tradiční "bamboo tattoo". Jedná se o posvátné tetování bambusovými tyčinkami, které má v Thajsku již tisíciletou tradici. Stejně jako na Railay, tak i na PhiPhi je vyhlídka, s velmi podobným výhledem. Tentokrát k ní ale vede asfaltová cesta a mnoho schodů. Pokud chcete mít hezké fotky, tak je zapotřebí nahoru vyjít brzy ráno před odlivem nebo později odpoledne po přílivu. Kvůli velkému vedru a nesnesitelnému slunku ale určitě doporučujeme ranní výšlap !! Na kopci je více vyhlídek. Viewpoint 1 s nápisem Phi Phi, který je současně i shromaždištěm při Tsunami. Mnohem hezčí view point 2 s posezením na skalách, a nakonec méně známý view point 3, kam už se moc lidí nevydá a můžete si tak užít téměř soukromý výhled z terasy menší restaurace (tady si však musíte doplatit dalších 20bth (15kč) za které ale obdržíte láhev vody). Vstup na první dvě vyhlídky je 30 bth/osoba (23kč). Ostrov Phi Phi byl z celého Thajska, které jsme objeli jednoznačně nejdražší. I když ubytování jsme s předstihem sehnali na stránce Agoda.com (dobrá stránka, někdy s výhodnější nabídkou než na booking.com) v "Tropical Garden Bungalow" za 1.125 bth (asi 855kč) za 3 noci. Jednalo se o jednoduchou dřevěnou budovu, která stála kousek od schodů na vyhlídku. Kolem budovy ještě byly chatky a uprostřed se nacházel bazén s barem. U bazénu bylo ale šíleně moc komárů, a tak se tam nedalo dlouho vydržet :-/. V centru města se nacházelo menší tržiště, kde se dalo levněji a dobře najíst a každý den tu byla i velmi sympatická Thajská babička a prodávala domácí sladké pečivo, koblížky a donuty za pár báthů, kterých jsem se nemohl nabažit :-). Kromě válení se na pláži, tetování, paření a potápění se na Phi Phi nedá moc co dělat. Takže pokud nejedete do Thajska kvůli alkoholovým radovánkám, tak bohatě postačí, když si na Phi Phi zajedete v rámci nějakého celodenního výletu, který nabízí jak na Phuketu, Krabi tak i na Koh Lantě. My si nakonec ještě zakoupili odpolední výlet lodí, který zahrnoval Viking caves (šnorchlování u vikingské jeskyně), Monkey beach (pláž plnou opic), Maya Bay (pláž kde se natáčel film Pláž. Ta je ale zavřena, takže se úplně na ni nedostanete), západ slunka na moři s občerstvením a večerní plavání s planktonem. Tento výlet se nám podařilo zakoupit za 350 bth/osoba (266kč) u malé cestovky poblíž našeho ubytování. Nakonec ale přítelkyni nebylo vůbec dobře, a tak jsme se výletu nezúčastnili. Vždy je dobré obejít pár cestovek a porovnat ceny jednotlivých výletů. Každý nabízí totéž za naprosto jiné ceny. Čím dál frekventovaným ulicím a turistickým oblastem, tím levnější cenu dostanete.
8. zastávka Phuket - návrat
Poslední přesun jsme měli lodí z Phi Phi na Phuket, odkud nám letělo letadlo zpět do Bangkoku. Lístek na loď jsme znovu koupili v menší cestovce dál od centra (kousek od ubytování) a cena byla 300 bth/osoba (228kč) na rozdíl od přístaviště, kde se lístek prodával i za 400bth (304kč). Plavba trvala něco okolo 2h. Na Phuketu jsme už neměli nic v plánu. Tak jsme v klidu z přístaviště došli pěšky na autobusové nádraží (terminál 1), které je od přístavu vzdálené asi 3km (30 minut klidné chůze). Z nádraží jsme jeli oranžovým autobusem za 100bth/osoba (76kč) přímo na letiště. Autobus zastavoval na hodně místech, a proto jel asi 1,5h, ale pokud nespěcháte, tak je to mnohem levnější varianta než taxi. Taxi vás na letiště sice odveze asi za 30min, ale za jednosměrnou cestu si připravte okolo 750bth (570kč). Let jsme měli opět s předstihem zaplacený u společnosti Thai Airways. Jedna letenka stála 1.150 bth (910kč). Mohli jsme volit trochu levnější letenky u jiných společností, ale ty letěli na Bankogské vedlejší letiště Don Mueang a my potřebovali na Suvarnabhumi a nechtělo se nám už v noci mezi jednotlivými letišti přejíždět.
9. zastávka Qatar - Dauhá
Zpáteční let jsme si záměrně vybrali s 20h stop overem v Qatarském hlavním městě Dauhá. Využili jsme nabídky Qatarských aerolinek a zařídili jsme si přes ně ubytování v 5* hotelu. Podmínkou byl min. stopover 12h a žádný jiný dřívější let, kterým bychom mohli letět. Cena za jednu noc v jakémkoliv jejich 5* hotelu byla 102 QAR (katarský rial) což bylo v tu dobu asi 665 kč :-D Vybírat jsme mohli z velkého množství hotelů a vybrali jsme si síť hotelů přímo v historickém centru Souq Waqif Boutique. Jedná se o hotely, které byly vytvořeny v historických budovách v centru okolo tržiště Souq Waqif a do poslední chvíle jsme nevěděli, ve kterém budeme. Hotel nám přiřadili až po příjezdu. A pokoj i veškeré jejich služby byly skvělé. Do Kataru jsme přiletěli kolem 10h dopoledne a odlétali následující den v 8h ráno. Takže jsme měli celý den na to prozkoumat tuto naprosto jinou kulturu. Bohužel mě ale v letadle z BKK dostihlo pití ledových káv a shaků z jejich vody a docela jsem si to protrpěl. Z letiště jsme jeli veřejným autobusem, který nás po domluvě vysadil kousek od perly kataru. Jízdenku jsme koupili přímo na letišti v automatu (jízdenka na 24 hodin stála tuším 10QAR/ 65kč). Po příjezdu do centra k naší smůle začalo pršet, ale hotelový portýr, který nás vezl golfovým vozíkem do našeho hotelu nám řekl, že máme štěstí, protože v Kataru moc neprší. Jako vážně :D? I přes déšť a žaludeční křeče, které mě trápily, jsme si aspoň prošli historické centrum města s krásným trhem a naprosto odlišnou kulturou, než na jakou jsme byli za poslední měsíc zvyklí. Protože jsme druhý den potřebovali být brzy na letišti, tak jsme si zařídili odvoz pomocí UBERu za 20,64QAR (135kč). Co mě na Kataru velmi mile překvapilo byl fakt, že naprosto každý uměl perfektně anglicky (od řidiče autobusu až po hlídače na nádraží).
Shrnutí cesty a nákladů
Celkově naše cesta trvala 28 dní během kterých jsme navštívili 3 země (Thajsko, Kambodžu, Katar) a celkově jsme zhruba procestovali 25.410km. Z toho 21.512km letadlem, 1.617km autobusem, 663km taxi (hlavně kambodža), 406km vlakem, 358km minivanama, 337km na skútru, 308km pěšky, 199km lodí a 10km na kole.
- Celá tato 28 denní dovolená nás oba dohromady stála cca 80.000kč
- Hlavním výdajem byly letenky Praha-BKK-Praha - 27tis
- Jídlo (restaurace, potraviny, trhy, voda) - 12tis
- Vstupy (památky, sloni, AngkorWat), oblečení, výlety, drogerie, služby, SIM - 11,5tis
- Ubytování (včetně 4 nocí v Kambodži+Kataru) - 10,5tis
- Cestování (autobusy,vlaky,minivany,motorka(+benzin),lodě..) - 8,5tis
- Vnitrostátní letenky (BKK-CHR + CHM-BKK + PHT-BKK) - 4,5tis
- Očkování (Žloutenka "A" + břišní tyfus) - 3,6tis (pojišťovna VOZP nám poté 2 x 500kč proplatila)
- Vízum (Kambodža) - 1,7tis
- Pojištění - 1,7tis
- Průměrně jsme denně za jídlo utratili (za dva): BKK - 432bth (338kč), CHR - 476bth (372kč), CHM - 316bth (246kč), Krabi - 732bth (571kč), Koh Lanta - 490bth (382kč), Phi Phi - 844bth (658kč)
Shrnutí postřehů
- Celou cestu zvládnete s příručním zavazadlem do 7kg
- Po zabalení batohu z něj 2/3 vytáhněte - nebudete to potřebovat.
- Po pár dnech využijte prádelny, kde vám přes noc vyperou za 20-40bth (15-30kč) za kilo prádla.
- Letenky v rámci Asie kupujte s předstihem - čím dřív, tím levnější.
- Veškeré výlety kupujte na místě. Projděte víc cestovek a smlouvejte.
- Jezte tam kde místní - bude to mnohem levnější a autentičtější.
- V Bangkoku bydlete poblíž řeky - lodě pro vás budou skvělou dopravou.
- V Bangkoku si připlaťte za klimatizaci - k nezaplacení.
- Ubytování se snídani nemá smysl - jídlo na ulici je mnohem chutnější a není drahé.
- GRAB je fajn aplikace, pokud někam spěcháte a nechcete zbytečně utrácet za TUKTUK.
- Levný tuktuk v BKK neexistuje, a ten co vám to slíbí vás odveze ke krejčímu obleků.
- Hned na začátku si kupte SIM (10GB na měsíc bohatě postačí, na pokojích máte většinou wifi)
- Směňujte vždy aspoň 100USD/100EUR - čím víc měníte, tím lepší kurz dostanete.
- Co nejméně vybírejte z bankomatu - za každý výběr je poplatek 200bth (152kč) místní bance.
- Pijte HODNĚ vody - vždy jen balené (to platí i pro zubní hygienu).
- Mějte u sebe vždy něco na zakrytí ramen/kolen. Šátky u památek jsou předražené.
- Buďte milí a usmívejte se - oplatí vám to.
- Naučte se pár základních slov/vět v místním jazyce - místní to ocení.
- Dámy - v hromadné dopravě si nesedejte vedle mnichů a nijak se jich nedotýkejte.
- Jestli chcete zažít autentické Thajsko, vydejte se na sever.
- Při děkováni směřujte konečky prstů obou ruk k sobě a ukloňte se.
- Nejezděte na slonech !! Není to pro ně přirozené. Můžete pomoci jinak.
- V nočním autobuse rezervujte sedadlo 1 a 2 - má nejvíc prostoru na nohy.
- Pokud nevyhledáváte párty, tak na Phi Phi postačí jednodenní výlet.
- Mějte kopii dokladů někde na cloudu, pro případ že byste je ztratili.
- POKUD SE STÁLE ODHODLÁVÁTE NĚKAM VYRAZIT, TAK PROSTĚ JEĎTE - NEBUDETE LITOVAT !!
Tento cestopis nemá být za žádných okolností návodem, jak a kam v Thajsku cestovat. Jde jen o shrnutí naší cesty, našich postřehů a možnou inspiraci pro další cestovatele.
Více foto na instagramu "https://www.instagram.com/j4ndys"
Jak se ti cestopis líbil?
Jakub _38 procestoval 21 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 4 lety a napsal pro tebe 2 úžasné cestopisy.
Zobrazit profil15 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
To @ Jakub
S tou čistotou vzduchu Bangkok versus Chiang Mai súhlasím, ale treba dávať pozor napr. Február-Apríl je v Chaing Mai najvyššie znečistenie PM2,5 na svete, ešte vyššie ako Dílí v Indii
https://aqicn.org/city/chiang-mai/
Je to spôsobené pálením/vykurovaním, kde sa zdržujú splodiny v údolí/meste dlhšiu dobu
Moc hezké čtení. Já jsem letos v březnu absolvoval BKK - Chiang Mai - Chiang Rai - Koh Mok - Ayutthaya. Vrátil jsem se 14.3. v den vyhlášení vyjimečného stavu...
Jenom nesouhlasím s tím, že na letišti v BKK je nejhorší směnný kurz. Právě naopak těžko někde najdeš lepší, ale musíš jít ke směnárnám úplně dolů na Floor B tam, kde odjíždí Airport Rail Link. Je tam spousta směnáren i stánků se SIM kartama (já kupoval za 699 Bth na 65GB!)
Hned po absolvování vízové administrativy jsme obešli asi 4 směnárny na letišti (pravda je, že do jiného patra jsme se nedívali). A kurz byl oproti směnárnám (v zapadlých ulicích poblíž Khao San Road) hrozný. Přímo na Khao San Road byl potom kurz ještě horší jak na letišti. Na jak dlouhou dobu si měl SIM?
S tou simkou si to už nepamatuju. Bylo to myslím na měsíc, ale možná jen 21 dní, fakt už nevím, protože tak dlouho jsem tam (bohužel) nebyl. Přesně jak píšeš, na letišti hned za odbavením jsou nejhorší kurzy...a v dolním patře ty nejlepší :-) To pro příště.Ta Emerald Cave je právě na Koh Moku kousek od nejhezčí pláže, u které jsme bydleli 4 dny. Naproti je Koh Kradan, kde jsme si zajeli na výlet. Je ale hrozně předražený.
Zaujala mě ta fotka z View pointu z Phi Phi...mám úplně stejnou, ale z roku 2002...ještě před tsunami...jsou vidět jen pláže a mezi něma jen palmy. Žádná budova není vyšší než palma. To byl ještě Phi Phi v pořádku :-)
Super, cetl jsem to na 2x (kvuli delce), ale bavilo me to az do konce, poctiva prace.. chtel bych urcite videt BKK, ale tvuj cestopis me utvrdil v tom, ze si to urcite spojim s chillem v Chiang Mai a valeckoj na Koh Lante ;) tesim se na dalsi cestopis ;)
Moc děkuji. BKK je zajímavý, ale pořád se jedná o velkoměsto plné smogu, husté dopravy a šíleného ruchu. Celý sever potom působí klidnějším dojmem a mnohem lepším klimatem na památky a “chill” jak píšeš. Prostě autentičtější asie. Za mě BKK 2 dny max (když do toho nezahrneš Ayutthayu, kterou doporučuji!). Pokud tě láká klid a “liduprázdno”, tak je Koh Lanta ideální volba.
Ahoj,
moc pěkný cestopis! Měla bych otázku - cestu od ZOO (a do ZOO přes město) ke chrámu Wat Phra That Doi Suthep v Chiang Mai jste absolvovali na skůtru? Trošku mám z toho strach z těch serpentýn a převýšení a celkově, aby nás někdo nesrazil.
Co se týče ještě té směnárny? Vyplatí se tedy směňovat tam nebo už rovnou tady? Když vezmu, že si musím směnit z CZK na dollary a pak z dolarů na bahty, jestli na tom vlastně více netratím?
Moc díky za rady.
Jestli nemáte se skůtrech zkušenost, tak to není ideální trasa na naučení, především kvůli provozu. Já jsem byl v Thajsku třikrát (vždycky se skůtry) a zrovna tady dvakrát a nešel bych do toho. Nahoru jsme vždycky šli pěšky, zpátky jsme pak brali Rot Daeng ... (ale post-covid provoz může být samozřejmě úplně jiný a bude to pohodička)
Taky si můžete půjčit auto, stejně toho budete chtít pojezdit v okolí víc, ne?
Půjčení auta v Thajsku bych nedoporučoval nebo když tak jen těm, co mají z takových zemi zkušenost. K tomuto chrámu je nejlepší minivan, který asi i teď jezdí často (je velmi populární i pro Thajce). V létě jít do kopce 600 m převýšení od ZOO bude asi náročné, ale prales za návštěvu stojí. Já jsem šel cestou zpět k vodopádům severně od chrámu, ale nějak se mi ztrácela pak cesta a blížilo se stmívání, tak jsem se raději vrátil oproti plánu dojít na silnici a chytit minivan pod vodopády. Na učení se na skútru Chiang Mai není a zde pro něj není důvod ani pro zkušené.
V Thajsku jsou snad nejvyšší poplatky za výběr z bankomatů na světě a nedá se jim vyhnout (jen 1 banka s málo bankomaty je měla trochu nižší). K tomu kurzový rozdíl asi od 2,5 %, který se dá snížit použitím některých zahraničních karet.
Výměna na USD (raději 50 a 100) může v některých směnárnách vyjít za 0,5 % rozdíl od středu a bez poplatku. Výměna v Thajsku bývá ve velmi dobrém kurzu bez poplatku, dokonce i v některých směnárnách na letišti (až před východem z letiště).