Thajsko od severu na jih - 28 dní

Od ruchu velkoměsta, přes čajové plantáže a Štědrý den se slony až po krásné pláže.

Cestopis z roku 2019 napsal Jakub _38

Zážitky pro tebe sepsal Jakub _38
Cestopis byl naposledy aktualizován 2020-06-26T18:13:41+02:00

Jakub _38 procestoval 21 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 2 lety a napsal pro tebe 2 úžasné cestopisy.

Avatar uživatele Zuzina
Zuzina

Ahoj,

moc pěkný cestopis! Měla bych otázku - cestu od ZOO (a do ZOO přes město) ke chrámu Wat Phra That Doi Suthep v Chiang Mai jste absolvovali na skůtru? Trošku mám z toho strach z těch serpentýn a převýšení a celkově, aby nás někdo nesrazil.

Co se týče ještě té směnárny? Vyplatí se tedy směňovat tam nebo už rovnou tady? Když vezmu, že si musím směnit z CZK na dollary a pak z dolarů na bahty, jestli na tom vlastně více netratím?

Moc díky za rady.

Jakub S

Jestli nemáte se skůtrech zkušenost, tak to není ideální trasa na naučení, především kvůli provozu. Já jsem byl v Thajsku třikrát (vždycky se skůtry) a zrovna tady dvakrát a nešel bych do toho. Nahoru jsme vždycky šli pěšky, zpátky jsme pak brali Rot Daeng ... (ale post-covid provoz může být samozřejmě úplně jiný a bude to pohodička)

Taky si můžete půjčit auto, stejně toho budete chtít pojezdit v okolí víc, ne?

Půjčení auta v Thajsku bych nedoporučoval nebo když tak jen těm, co mají z takových zemi zkušenost. K tomuto chrámu je nejlepší minivan, který asi i teď jezdí často (je velmi populární i pro Thajce). V létě jít do kopce 600 m převýšení od ZOO bude asi náročné, ale prales za návštěvu stojí. Já jsem šel cestou zpět k vodopádům severně od chrámu, ale nějak se mi ztrácela pak cesta a blížilo se stmívání, tak jsem se raději vrátil oproti plánu dojít na silnici a chytit minivan pod vodopády. Na učení se na skútru Chiang Mai není a zde pro něj není důvod ani pro zkušené.

V Thajsku jsou snad nejvyšší poplatky za výběr z bankomatů na světě a nedá se jim vyhnout (jen 1 banka s málo bankomaty je měla trochu nižší). K tomu kurzový rozdíl asi od 2,5 %, který se dá snížit použitím některých zahraničních karet.

Výměna na USD (raději 50 a 100) může v některých směnárnách vyjít za 0,5 % rozdíl od středu a bez poplatku. Výměna v Thajsku bývá ve velmi dobrém kurzu bez poplatku, dokonce i v některých směnárnách na letišti (až před východem z letiště).

Jakub Vonšovský

Díky za cenné rady. Hlavně thajští sloni je ocení :-)

Mig21

To @ Jakub

S tou čistotou vzduchu Bangkok versus Chiang Mai súhlasím, ale treba dávať pozor napr. Február-Apríl je v Chaing Mai najvyššie znečistenie PM2,5 na svete, ešte vyššie ako Dílí v Indii

Je to spôsobené pálením/vykurovaním, kde sa zdržujú splodiny v údolí/meste dlhšiu dobu

Jakub _38

Dobré vědět. Já byl v Chiang Mai na konci prosince a ovzduší i klima bylo fajn.

Avatar uživatele Roman _14
Roman _14

Moc hezké čtení. Já jsem letos v březnu absolvoval BKK - Chiang Mai - Chiang Rai - Koh Mok - Ayutthaya. Vrátil jsem se 14.3. v den vyhlášení vyjimečného stavu...

Jenom nesouhlasím s tím, že na letišti v BKK je nejhorší směnný kurz. Právě naopak těžko někde najdeš lepší, ale musíš jít ke směnárnám úplně dolů na Floor B tam, kde odjíždí Airport Rail Link. Je tam spousta směnáren i stánků se SIM kartama (já kupoval za 699 Bth na 65GB!)

Jakub _38

Hned po absolvování vízové administrativy jsme obešli asi 4 směnárny na letišti (pravda je, že do jiného patra jsme se nedívali). A kurz byl oproti směnárnám (v zapadlých ulicích poblíž Khao San Road) hrozný. Přímo na Khao San Road byl potom kurz ještě horší jak na letišti. Na jak dlouhou dobu si měl SIM?

Avatar uživatele Roman _14
Roman _14

S tou simkou si to už nepamatuju. Bylo to myslím na měsíc, ale možná jen 21 dní, fakt už nevím, protože tak dlouho jsem tam (bohužel) nebyl. Přesně jak píšeš, na letišti hned za odbavením jsou nejhorší kurzy...a v dolním patře ty nejlepší :-) To pro příště.Ta Emerald Cave je právě na Koh Moku kousek od nejhezčí pláže, u které jsme bydleli 4 dny. Naproti je Koh Kradan, kde jsme si zajeli na výlet. Je ale hrozně předražený.

Zaujala mě ta fotka z View pointu z Phi Phi...mám úplně stejnou, ale z roku 2002...ještě před tsunami...jsou vidět jen pláže a mezi něma jen palmy. Žádná budova není vyšší než palma. To byl ještě Phi Phi v pořádku :-)

Kickass

Super, cetl jsem to na 2x (kvuli delce), ale bavilo me to az do konce, poctiva prace.. chtel bych urcite videt BKK, ale tvuj cestopis me utvrdil v tom, ze si to urcite spojim s chillem v Chiang Mai a valeckoj na Koh Lante ;) tesim se na dalsi cestopis ;)

Jakub _38

Moc děkuji. BKK je zajímavý, ale pořád se jedná o velkoměsto plné smogu, husté dopravy a šíleného ruchu. Celý sever potom působí klidnějším dojmem a mnohem lepším klimatem na památky a “chill” jak píšeš. Prostě autentičtější asie. Za mě BKK 2 dny max (když do toho nezahrneš Ayutthayu, kterou doporučuji!). Pokud tě láká klid a “liduprázdno”, tak je Koh Lanta ideální volba.

Marek

Ahoj, Super článek, včetně nákladů a popisků jak se kam dostat :) Jenom mě zarazila věta, že Agoda je asijská verze Airbnb. Agoda spadá přímo pod booking.com a má i stejné nabídky s malými rozdíly ;)

Jakub _38

Špatně jsem se vyjádřil, poupraveno. Díky :-)