2. Střední Amerika

Ostrov Robinsona Crusoe
Cestopis z roku 2022 napsal Barney1987

Zážitky pro tebe sepsal Barney1987

21. 01. 2022, poslední aktualizace 2022-01-30T22:40:45+01:00

Barney1987 žije v České republice a procestoval 25 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 11 měsíců, napsal pro tebe 2 cestopisy .

Moc díky za super cestopis, je to i hodně prakticky napsané: )

Chystáme se na Tobago začátkem března. Měl bych pár otázek:

Nebyla možnost si to s KLM koupit přímo na Tobago na jedné letence? Nebo jste chtěli zkusit ten trajekt?

Jak je to s datovou SIM na Tobagu? Je tam dobrý signál?

Řízení auto. To josu tam tka špatné silnice, že se to bez 4x4 nedá? Řízení vlevo mi problém nedělá

Moc díky :)

Ahoj.

Děkuji, jsem rád, že se líbí.

Koupit se to opravdu na jedné letence nedá. A stejně to v jeden den nestihnete (KLM přilétá pozdě). Air Caribbean stojí cca 500,- jeden směr, letí cca 15min v cca 2hod. intervalu. A ano, loď jsem chtěl zkusit (uvidíte břehy Venezuely, ropné plošiny, Bocas del Dragon, a samotná loď Bucco Reef je moc hezký fungl nový kousek). SIM s neomezenými daty stojí cca 900-950, jsou tam 2 operátoři (B-mobile má na Tobagu horší signál). Signál jak jsem psal. V obcích je dobrý, mimo obce špatný. A ano, pokud chcete trochu více cestovat po Tobagu, tak i na běžných silnicích je 4x4 nutné (nejlépe Suzuki Jimny), i když si vezmete Vitaru, tak ji můžete díky stavu silnic někde urvat něco z podvozku (hlavně na severu). Pojedete 2km po krásné silnici a pak potkáte sesuv půdy, nebo díru hlubokou 30cm, téměř se neopravují od roku 54, kdy odešli Britové....

ja si to prave na jedne letence s KLM koupil (s odletem na TAB dalsi den rano), stalo to pro dva navic 20 EUR zpatecni, oproti tomu nakupu zvlast co by stal 96 USD a clovek by to jeste nemel na jedne letence.

Diky moc za tipy, jeste zvazim vyber toho jinyho auta.

Dva roky zpet jsme byli prave taky na Martiniku, tak se tesim na porovnani :)

Barney1987

Na to jsem ani nepomyslel a navíc jsem se chtěl podívat do hlavního města, kde je také přístav :-) Ono je to celkem jedno, zda je to na jedné letence, létá to jako místní "autobus" každou chvilku. Martinik jsem byl rok zpět a byl jsem z něj nadšený. Na Tobagu jsou hezčí pláže (hlavně No Mans, Pigeon point a EnglishMan Bay-nutné vidět). Tobago je krapet levnější. NA druhou stranu je oproti Martiniku hodně nudné a moc nenabízí. Jde o to co hledáte :-)

bylo to super, mam par tipu pro dalsi cestovatele:

- Pokud se chystate ciste na Tobago, tak se daji vybrat lety s KLM bez nutnosti nocovani na Trinidadu. Usetri se tim dost casu.

- Ubytko na jihu ostrova ma tu vyhodu, ze se dobre a rychle dostanete vsude na plazove zapadni strane ostrova

- 4x4 Jeep je zbytecnost, silnice na Tobagu jsou ok, obcas nejaka dira (zvlast na severozapade), ale nic divokeho, co by nezvladlo obycejne economy car. Auto od Taylor's z Castary rozhodne doporucuju.

- ve skoro kazdy vesnici jsou rybari prodavaji ryby / nebojte si vzit i nejakou vetsi rybu a nechat si ji naporcovat. Osobne jsme brali v Castare, Roxborough.

- Jinak je tam levne mistni ovoce, koupite vsude mozne. Ostatni veci jsou relativne drahe, jak je dovazeji. Misto piva se vyplati pit rum :)

-Plaze super, i dzungle. Rozhodne bych nerekl ze Tobago bylo oproti Martiniku nudne (navic se tu da domluvit anglicky)

- podrobnejsi info dam casem na AL

Ahojky,

na Tobogo odlétám začátkem února.

Poradíte mě s několika věcmi?

Půjčení auta na Trinidadu je lepší udělat dopředu, nebo stačí až na místě, protože dle vašeho cestopisu se asi bez auta neobejdu. Nebo se dá na místě půjčit i skůtr?? Co se týče ubytování , raději bych si zajistil až na místě. Jsou hotýlky hodně obsazené nebo poloprázdné? Dá se cena na místě usmlouvat . Jak je to s testem při odjezdu? Dá se udělat někde na letišti, nebo ve městě a kolik stojí test. KLM ho určitě bude požadovat před nástupem do letadla.

Barney1987

Poradím Vám rád, ale jen ohledně Tobaga. Pokud letíte KLM, tak přelet nestihnete první den. Na první noc doporučuji kontaktovat mailem/telefonem: http://willardsbedandbreakfast.com/ a dohodnout se na odvoz z letiště (bude to 20usd), taxi je dražší a ušetříte si nervy. Lepší ubytování v okolí letiště nenajdete (cena/kvalita/výkon/jídlo). Auto na Tobagu opravdu potřebujete a určitě 4x4+ automat(nechcete řadit levou rukou, jezdí se vlevo, silnice nejsou všude na osobák), domluvte si po mailu https://www.taylorstobagoautorental.com/ Suzuki Jimny je nejlepší varianta. Skůtr jsem na ostrově nepotkal. Hotýlky jsou málo obsazené, smlouvat jsem nezkoušel. Booking je naprd, není tu zaběhlý. Lepší je hotels.com/Expedia.com. Každopádně nejvýhodnější je AirBnB. Jelikož musíte mít očko a většina zemí v Evropě uznává 3g, tak nazpět test nepotřebujete. KLM ho již na palubu nevyžaduje. POZOR, na letišti neznaly výjimky na transit do ČR atd., takže jsme museli dodatečně vyplňovat příjezdový formulář do Německa, kam jsme měli let(podle mě by se dalo ukecat, ale nebyla energie). P.S. na severu ostrova je opravdu těžké nakoupit potraviny. Pokud si chcete vařit, nakupte si na jihu v Penny Savers Supermarket - Carnbee (tam mají lepší sortiment než u nás v Kauflandu).

Na Trinidadu a Tobagu jsme s přítelem strávili celý prosinec a byla to nezapomenutelná dovolená plná zážitků..Byli jsme samozřejmě bez cestovky ,já poprvé....a určitě ve mě zanechal spoustu krásných zážitků a také adrenalin...priroda byla nádherná....prales,vodopády, atlantik a nadherné teplé moře....a souhlasim s tim ,ze na Tobagu to bylo fantastické...lidi byli přátelští a pohostinní....Za mě určitě doporučuji navštívit oba ostrovy...oba mají co nabidnout...My jsme měli štěstí na lidi,takže nemůžu říci negativni reference...Najdete tam panenskou prirodu, chudobu i luxus....Vse záleží na tom,co člověk chce zažít...levně tam opravdu moc neni...ale zase záleží kde co nakupujete...cesty jsou jedna velká bojovka....ale aspoň to byl zážitek....Projeli jsme oba ostrovy křížem krážem....a klidně bych se tam znovu s přítelem vrátila....Takže ten kdo chce poznávat i zivot mistnich,poznat ostrov bez masa turistů a zažít dobrodruzstvi ,což bylo super ,určitě doporučuji....

Avatar uživatele mispi
mispi

Autor mal celkom šťastie . Trinidad ( hlavne Port of Spain) patrí medzi 10 štátov s najvyššou násilnou kriminalitou, porovnateľou s Hondurasom.

Čo sa týka cien, je to porovnateľné so susedným Barbadosom s celkom inou úrovňou bezpečnosti a služieb. Preto radšej tam.

Barney1987

Je velký rozdíl mezi Trinidadem a Tobagem co se týče kriminality a povahy lidí. Tobago je opravdu bezpečné. S cenami nesouhlasím. Barbados je dražší a co se týče přírody, tak je to nezajímavá placka. Pokud bych mohl doporučit, tak Martinik, Guadeloupe(tyto dva navíc v EU), sv. Lucie, Dominika, těch ostrovů je tam mnoho, ale na Barbados bych nejel.

Mel

Plně souhlasím a podepisuji :-) Barbados je skutečně nevzhledná placka a rozhodně to není typický karibský ostrov, pokud jde o přírodu, tak výše jmenované ostrovy, nejkrásnější pláže jsou rozhodně na Britských panenských ostrovech (Virgin Gorda, Jost van Dyke a Anegada - konec světa), to je ale spíš jachtařská destinace, hezká je taky Anguilla nad Sv.Martinem, a přírodu i pláže a easy travel asi nejvíc splňuje Grenada ...Barbados nebrat!

Sue Ellen Ewing

Mě fascinuje, jak na některých těch ostrovech místní žijí v chatrčích z vlnitého plechu a vybírají popelnice, ale turista tam za týden utratí desetitisíce, protože levnější varianta není...ale to se netýká jen Karibiku.

MIGUELAS
  • (upraveno 2022-01-23T03:28:07+01:00)

Hezky napsané, hodně praktických info, dík za ceny. Tyto ostrovy mám už dlouho v hledáčku, výhodou oproti Martiniku a Guadeloupe (které mám za sebou a byly pro mě ultra low cost - spaní v autě) bude to, že tam člověk nepotká masovou turistiku. Na rozdíl od Niemandose bych letěl. Rozhodně tam bude větší pohoda a klid než třeba teď na Holboxu, kde je turistů víc než sraček, a to je malý ostrov mimo centrum zájmu, takový tajný tip, kde údajně nikdo nebude a přesto praská ve švech.

Barney1987

Pokud pojedete low cost: hamaka, spaní v autě atd., tak se na Trinidadu/Tobagu můžete dostat na daleko zajímavější rozpočet, než na Martiniku. Kdybych na Martiniku utrácel a bydlel v podobném stylu jako na Tobagu, tak mě Martinik vyšel minimálně na 60tis.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Jojo. Pěkný cestopis, který mě utvrdil v tom, že tam nepoletím. Obzvláště za ten rozpočet palec nahoru.

radek _5
  • (upraveno 2022-01-22T19:43:06+01:00)

Jen dotaz, při přeletu z Tobaga na Trinidad a naopak, nechtějí taky PCR test stejně jako při příletu?

Jinak dobře napsáno, včetně nějakých tipů. Moc aktuálních materiálů zrovna k čerpání není o těchto ostrovech.

Máte v Sz, není potřeba.

Sue Ellen Ewing

Tohle je docela praktický cestopis a ukazuje, jak umí být ten Karibik rozdílný a hodně záleží zda jde o pevninu, nebo ostrov a zejména pak který ostrov. A je vidět, že výhodná akční letenka je ve výsledku téměř zanedbatelný výdaj.

Barney1987

Samozřejmě letenka může být zanedbatelná položka a když si za letenku připlatíte do jiné destinace, tak můžete mít ve výsledku menší rozpočet. Tohle je znát např. v JV asii. Do Thajska jsem jednou letěl za 5900,- zpáteční a to se pak klidně dostanete na rozpočet pod 25tis. za 3 týdny. Na obhajobu. Do této destinace běžně z Evropy létají pouze 2 společnosti (KLM na Trinidad a British na Tobago), ceny letenek se pohybují od 20tis. výše.

Bari podle Danielle Steel
Lukáš Koula 2022-05-23T20:58:25+02:00 3 komentáře
Itálie 2021

aneb jedna bláznivá cesta pro polibek od dívky mých snů ... V krátkosti k Bari na začátek: Už teď v úvodu vím, že tenhle cestopis bude krátký, ale o to zajímavější. Pro jistotu však jméno slečny, okolo které se děj příběhu odehrává, neuvedu a ani zde…

Za pár PENů v Peru
Avatar uživatele conic30
conic30 2022-05-21T22:46:36+02:00 2 komentáře
Peru 2022

...aneb výprava do země, o které jsem netušila, že chci navštívit.... Začalo to jak už pro mě typicky. Nad ránem sedím v ambulanci a při čekání na výsledky brouzdám na netu po akčních letenkách. Po více než dvou covidových letech, kdy člověk nemohl skoro ani z domu, se…

Belgie - dámská jízda na pár dní
Míša Peterková 2022-05-21T18:45:06+02:00 0 komentářů
Belgie 2022

Ráda bych se podělila o své zážitky a praktické rady o Belgii - Brusel, Gent, Bruggy. Den 1. BruselVe čtvrtek 12.5. jsme vstávaly ve 3.20. Opravdu brzy ráno, zato ale natěšené na naši cestu. Prodloužený víkend v Belgii a jen 3 kamarádky, značka ideál. Letěly jsme z Prahy do Charleroi,…

Barneyho víkendové (ú)lety: Tenerife
Barney1987 2022-05-18T00:09:09+02:00 15 komentářů
Španělsko 2022

48hodin na Tenerife. Předmluva:Rozhodl jsem se sepsat seriál cestopisů s názvem " Bárneyho víkendové (ú)lety".  Jak tyto výlety a tento nápad vznikl?... Vlastně úplně náhodou. Jako bežný smrtelník a zaměstnanec, mám…