Ukrajina (Kyjev, Cherson, Skadovsk, Lazurne, Mikolaiv)

Naše cesta na Ukrajinu v době snad pocovidové

Cestopis z roku 2021 napsala Eva _19

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsala Eva _19
Cestopis byl naposledy aktualizován 2021-08-26T18:58:58+02:00

Eva _19 procestovala 53 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 4 lety a napsala pro tebe 6 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před rokem

Na UA je tak levně, že řešit nějakých 150 Kč za výběr z ATM mi přijde poněkud autistické. Navíc je Ukrajina plná směnáren, kde se dá vyměnit kde co....revolutem bych se zaobríral asi tak půl minuty a pak vytáhl jinou kartu.

Avatar uživatele J0x
J0x
před rokem

Někdo to neřeší, někoho to naštve z principu. 😉 V Lazurném jsi asi nebyl, jinak bys věděl, že tam žádná banka ani směnárna není. Zřejmě tam vůbec nejsou zvyklí na cizince a popravdě ani nevím, proč by tam běžný cizinec neukrajinského původu chtěl jet. 😆

divan
před rokem

Mě to třeba naštve z principu. Před pár týdny jsem v Rakousku potřeboval vybrat 300 € a bankomat za to chtěl asi 4 €. Tak jsem transakci stornoval a další den to jinde vybral bez poplatku. Pokud to jde (kdybych ty peníze potřeboval nutně hned, nebylo by samozřejmě vyhnutí), tak proč platit za službu, kterou jinde nabízejí bezplatně?

Martin Vícha
před rokem

😁 tak nevím, jestli to je cestopis, nebo gastropis. Každopádně koukajicí krevety pobavily 😉. Dobrý tip s tím spaním na ostrově, jsem vůbec nevěděl, že to jde. Tohle ( o tom jídle) až si přečte a prohlídne Andy, tak už ji do Chersonu nebudu muset ukecávat.

Avatar uživatele J0x
J0x
před rokem

Cherson je sám o sobě celkem o ničem, jediné místo, které mě zaujalo, byla centrální tržnice, což také částečně souvisí s největším chersonským vývozním artiklem - melouny. 😊

Na ostrově je hned několik možností přespání, jednak v tom eko kempu u Havrylovycha, kde jsme byli my (nemůžu se ubránit srovnání s našimi eko-bio-agro...turistickými základnami, se kterými to vlastně vůbec srovnat nejde 🤣), pak hned vedle u provozovatelů safari na ZILu (jen mi ty jejich dřevěné budky připadly spíš jako kurníky), pak kousek cestou na východ v Pirátské buchtě (kolem kteréžto cesty lidi normálně stanovali) a taky na jižní straně ostrova u baru se zřejmě dá v pohodě stanovat, no a v neposlední řadě na východním cípu u majáku je několik kempů - jeden z nich se jmenuje Dzha - hledejte na FB Yarky Travel. Google Maps ještě ukazují kemp Meduza tamtéž, pak jakýsi domeček opodál a ještě i na západní straně jakýsi Lager Rybaka. Na západním cípu, teda spíš kose, lidi běžně stanovali, akorát se tam museli s vybavením přebrodit, což není zas tak velký problém.

Někde uprostřed jižního břehu taky žije jediný stálý obyvatel ostrova - mnich poustevník.

Komáři jsou děsný svině - ze začátku to vypadalo, že nás jen trochu pobodali, ale hned druhý den se štípance náramně zvětšily a vyniklo tak jejich množství. Když jsme s křížkem po funuse chtěli koupit sprej, tak byl v drogerce vyprodaný, ale pak jsme našli i lékárnu, ve které nebyla děsná fronta a zároveň měli i výběr sprejů, především dětských. Prostě jsme to podcenili, takže pro příště - kdo je připraven, není překvapen.

Na Revolut si v těchto končinách dávejte pozor (kdo jste ho ještě nevyměnil za něco lepšího) - řešil jsem nemožnost placení i výběru na pobřeží s podporou a i když se omlouvali (za což si nic nekoupím), tak měli plnou hubu keců o dodržování podmínek, blabla, jako bychom snad právě přistáli na Krymu nebo co. Přitom normální karty vydané bankou fungovaly, jen s blbým kurzem a hnusnou přirážkou od provozovatele (ještě v Chersonu bylo všechno v pohodě). Největší zlo je prázdninové letovisko bez banky a se zlodějskými bankomaty výhradně v režii PrivatBank, konkrétně tedy Lazurne, ale nedělám si iluze, že ve vedlejších dědinách je to lepší.

Ještě k tomu pivu, které je mně osobně úplně ukradené - v gruzínské restauraci nám nabízeli Krušovice a na ostrově zase byly stany v podstatě reklamními plochami na různé pivovary, včetně těch českých. Holt českému pivu je ve světě těžké uniknout (i tomu rádobyčeskému v ruské režii... ano, mám na mysli Žatecký Gus 😆).