Cestopis

únorové lezení v poušťi

Zimní ráj pro bouldristy - srdcaře. Chcete také skalky jen pro sebe? koukněte do Izraele
Avatar uživatele Edita Pattova
Cestopis z roku 2017 napsala Edita Pattova

Vyprávěla jsem spolulezci o zimních letenkách do Eilatu za pár šlupek a jak tam můžeme stopovat a bivakovat v poušťi ve spacáku jak Židé na útěku z Egypta a uspěla jsem. Takže v únoru 2017 přistaneme v Ovdě, což je vlastně v poušťi na sever od města uprostřed ničeho. Takže hurá na jedinou silnici a můžeme začít mávat na auta, chceme se držet plánu. Vcelku nás berou, většinou turisti, pokud místní, tak může být problém jazyková bariéra. Zastavíme u Masady a vyběhneme nahoru, je tam krásný výhled na poušť kolem, zajímavé vykopávky a kopec turistů. Tak jedeme radši dál.

Chceme si taky trochu zalézt a když spolulezec odmítl Vadi Rum, tak je potřeba najít jinou alternativu. Vygooglujeme, že tu je nějaký Timna park, taky pískovce. Stopneme jednoho Němce a jsme tam coby dup. Ještě dojít pěšky kus od hlavní silnice. Ubytujeme se pod převisem, ve skalách je místa dost. Ráno krásné výhledy, vytáhneme lano a může se jít lézt. Teplota kolem 20C, akorát bude pak potřeba najít vodu. Tu naštěstí najdeme u visitor centra a když je otevřeno dá se tam najít i sprcha. Jen je to kus cesty od našeho milion star hotelu, takže si pak už připadám jak palestinská žena co chodí s petkama, aby mohla uvařit :-) Jinak se tady dá jít i na hezké pěší výlety, kde potkáte jen pár turistů s foťákem.

Už nás bolí ruce a došlo jídlo, poslední čočka obsahovala hodně bílkovin - vlezli do ní mravenci, když se namáčela pod kamenem. Jedeme se tedy vykoupat k Mrtvému moři. Je tu sice hodně hotelů a krámků, ale nikdo nás neprudí a vody je dost slané i sladké. Koupat se dá, ne celý den, ale to nepotřebujeme. Takže zvednout kotvu a dál ... koukneme se do Jericha. Krása, klid, dáme si levné kafe a falafel u stánku přímo na náměstí. Podíváme se na mešity, dáme vodnici. Uděláme si výlet do St. George Orthodox Monastery in Wadi Qelt, kde jsme jediní návštěvníci a místní nás bez problémů pustí dovnitř. Cestou zpět do města se posilňujeme banány rovnou z pole. Turisté tu moc nejsou, protože to je Palestinské území a s autem z půjčovny sem nesmějí jet. Ale pokud sem dojedete, najdete na náměstí turist info, kde dostanete mapu a výklad v Aj o tom kam jít. Což se hodí.

Dobře, dojedeme se podívat i na klasiku: Jeruzalém. Ubytujeme se u jednoho kámoše co bydlí tím směrem a ráno si projdeme staré město. Však to znáte :-) Potom už znovu dolů do Eilat, kde se vykoupeme ještě v Rudém moři a 10 dní najednou odvál písek.

Kdo by chtěl vyzkoušet, tak zde průvodce (odjištěno sportovkářsky) https://27crags.com/crags/timna/routelist 

Jen nevím proč píšou polohu Jordan, protože to je i podle googlu na Izraelské straně (proto není potřeba vízum). https://www.google.com/maps/plac...34.9799538

A jsme v Timna park.
Boulder problem v Timna park.
Další boulder.
Pohled ze starého kláštera St. George Orthodox Monastery in Wadi Qelt dolů na Jericho.
Hurá, čerstvé banány v Jerichu.
Avatar uživatele Edita Pattova

Zážitky pro tebe sepsala Edita Pattova

30. 10. 2018, poslední aktualizace 2018-10-31T14:49:59+01:00

Edita Pattova žije v České republice a procestovala 31 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 9 měsíců, napsala pro tebe 1 cestopis . Má své stránky http://www.e-art.cz.

Komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 14 minut
TÝDEN V MAKEDONII
miker90 2019-08-22T20:35:11+02:00 0 komentářů
Severní Makedonie 2019

Perfektní země na cestování, ale příšerná na život...

❤️ Oblíbené
Čtení na 8 minut
"Pánská jízda" v Ugandě
Jožka 2019-08-22T16:27:55+02:00 3 komentáře
Uganda 2019

I s dětmi se dá jet na roadtrip :-)

Čtení na 1 minutu
Cherson
cizy 2019-08-22T09:13:07+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Oddychový predĺžený víkend na brehu Dnepra.

❤️ Oblíbené
Čtení na 11 minut
Autem po krásách Brazílie
Aneta Nováková 2019-08-18T23:04:14+02:00 21 komentářů
Brazílie 2019

Přes národní parky až po pobřeží do Ria a zpět...

Další cestopisy