Velikonoční výlet do Thajska

Cestopis z roku 2023 napsala Eva _19

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsala Eva _19
Cestopis byl naposledy aktualizován 2023-04-20T14:58:08+02:00

Eva _19 procestovala 53 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 4 lety a napsala pro tebe 6 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele J0x
J0x
před měs

Ještě bych k tomu dodal pár občas snad praktických informací.

Letenky se Saudií není potřeba kupovat přes Student Agency. Když vám aerolinka změní/zruší lety, v SA vám řeknou, že mají málo možností rezervaci opravit a ještě by si řekli o poplatek za vyřízení storna. Volal jsem na americké číslo Saudie zdarma přes Skype, nejdřív se mě nějaká máňa zbavila trapnou výmluvou na "upgrade systému", pak jsem narazil na někoho ochotného, ale jeho nabídka alternativních letů se mi moc nelíbila, tak jsem to nechal na později a časem zavolal na německé číslo (vyšlo mě to asi na 60 kaček). Tam byli ochotni nás přehodit na přímý let Austrian do Vídně a navazující do Frankfurtu, kterýžto jsme ale stejně nemínili využít a nakonec tomu okolnosti chtěly, že ani nemohli (25 minut na přestup z mezikontinentálního letu na schengenský je nesmysl a i malé zpoždění ho spolehlivě znemožní).

Letiště v Džiddě je trochu matoucí - člověk si lehce může splést směr na transfer a pak se hodně nachodí, než dojde z domácího transferu zpět na mezinárodní. Na wifi se většinou nejde registrovat - nepřijde SMS s kódem. Nedávno navíc přihlašování "vylepšili" tak, že u ČR popletli mezinárodní předvolbu. Wellcome Lounge ujde, ale wifi mi tam taky skoro nefungovala. Fastfood AlBaik je ze všech občerstvovacích možností v terminálu zdaleka nejlevnější a ani není špatný, můžu doporučit.

Směnárna SuperRich má i mobilní aplikaci, ale kupodivu v ní nejsou v mapě všechny pobočky.

Top High Airport Link Hotel je v pohodě a ze stanice se k němu navíc dá dojít rychle zkratkou přes koleje (OpenstreetMap napoví). Vždy, když jsem rezervoval ubytování, vyšlo nejlevněji jít na Agodu přes Google Maps.

Pier 21 Food Court má super ceny, i když jde o malé porce, ale člověk jich aspoň ochutná víc. Nejdřív je potřeba vyfasovat kartu a nabít si ji penězi, protože stánky nepřijímají hotovost. Na stejném patře i v dalších patrech je navíc spousta restaurací.

Hromadná lodní doprava po řece je fajn, ale pro turistické účely končí celkem brzo - tuším v 17 h. Google Maps nám hlásily u několika přístavů, že oranžová linka nejede kvůli rekonstrukci blablaba, ale nebyla to pravda. Stejně tak se nedá spolehnout na googlí informace o autobusové dopravě, v tomto je lepší Moovit, i když taky nemá stoprocentní informace. Někdy má jet autobus a prostě nic nepřijede. Existují i appky ViaBus, Bangkok MRT a BTS SkyTrain, ale ty jsem nestihl pořádně vyzkoušet.

Červi chutnají jinak než u nás na různých festivalech apod. - líp. Tady mám pocit, že chroustám něco z mouky bez chuti, Thajci to aspoň nějak ochutí. Ostatní vyzkoušené druhy hmyzu už nemám potřebu znova jíst. 😆

Noční lodě ze Surat Thani mají výhodu, že kotví přímo na řece ve městě a člověk nemusí dojíždět kamsi k moři do přístavu na rychlý trajekt. Navíc se ušetří nejen za lístek, ale i za ubytování. Na lodi je i WC, i když lehce představitelné kvality. Po cestě se mi nespalo úplně skvěle, protože celá loď od motoru vibruje a žíněnkovitý polštář to moc neutlumí, ale bez klapek na oči a špuntů do uší mohlo být i mnohem hůř. Lodní společnosti se střídají, nepluje každá každý den. Podobně v Chumphonu kotví noční lodě na řece podstatně blíž městu, než je přístav pro katamarany.

Ban Don Floating Market mi nepřipadl vůbec zajímavý a blízké turistické informační centrum mělo zavřeno, i když mělo mít podle otevírací doby otevřeno. Ostrov Ko Lamphu je docela fajn. Loďky na plavbu po kanálech a za světluškami lze najít kousek za přístavištěm pro noční lodě, ale neberte hned první, kterou najdete, když půjdete dál, nejspíš narazíte na levnější (takhle jsme ušetřili 100 THB). Po cestě po molech jsme našli i WC zdarma s dlouhou otevírací dobou, je tam i sprcha, akorát nefunkční - docela škoda.

Kdo není vysloveně party animal, asi se bude chtít Full Moon Party na Ko Pha Ngan vyhnout. Už jen ceny ubytování v jejím průběhu stoupají strmě vzhůru.

Ruský blogger Ťoma Nomad překvapil, ale ne moc příjemně. Neuměl anglicky a ještě jsme na jeho kanále našli video, jak vaří Tom Yum z řepy a kuřecích srdcí a navíc ho nazval Boršč Yum. Za to by mu měli Ukrajinci vyhlásit válku. 😂

Vyhlídka na Koh Nang Yuan je sama o sobě fajn, ale jen, když tam není fronta jako prase selfíčkuchtivých turistů, to je pak hrozná ztráta času. Kvůli focení nahoře se posouvá strašně pomalu.

Na Koh Tao se dají výhodně vyměnit peníze v bance, jenže ta má hodně konzervativní otevírací dobu.

Při koupi letenek se dá zároveň koupit i lístek na loď i na autobus, který vás odveze do přístavu, stejně tak se dá koupit zároveň s lístkem na loď i autobus třeba do Bangkoku nebo někam blíž. K naší smůle jsme nevyužili, ale aspoň jsme měli večer moře u přístavu pro sebe. Když připlujete do přístavu, který není nepříliš blízko Chumphonu, a nemáte zajištěnou dopravu dál, rozhodujte se rychle, dokud vám všechny spoje čekající na loď neujedou, protože sehnat pak něco přes Grab se nemusí podařit.

Vlakových spojů na jižní trase jezdí sice celkem dost, ale lůžka/lehátka mizí dost rychle a pak už kromě tohoto special expressu zbývají jen sedadla ve třetí třídě, která jsme se rozhodli raději nezkoušet. Pro nákup jízdenek se můžete vypravit přímo na web Thajských státních drah, kde se budete muset nejdřív zaregistrovat. Anglickou verzi mají a dokonce mají i mobilní appku, jenže ta by nesměla mít geolock. Jízdenky je prý nutné vytisknout (nezkoušeli jsme, jestli projde PDF).

Mezi nádražím Krung Thep Aphiwat a Hua Lamphong jezdí nově shuttle busy zdarma. Mají dvě trasy, jedna je expresní (modrý bus) a druhá běžná se zastávkami (oranžový bus). K jízdě je prý potřeba jízdenka na vlak, ale nikdo nám nic nekontroloval.

Kdo nemá rád šílený rachot, udělá dobře, když se Khao San vyhne. Jestli poblíž bydlí lidi, tak nechápu, že ještě nešli skočit z mostu...

Pratunam Market mi nepřipadl extra zajímavý, ale aspoň jsme našli jídelní uličku (je tam někde ještě zastřešený food court, ale ten mě moc nezaujal). Je schovaná za kostelem - Church of Christ.

S Austrian jsem nejspíš letěl poprvé a nemůžu si stěžovat, navíc přímý let super, tedy pokud za něj člověk nemusí platit běžnou cenu. 😆 Navíc měli i Almdudler.

Půjčená lokomotiva StB na cestu z/na vídeňské letiště u Jančury vždy pobaví, však to není nadarmo Babišův kamarád. 😂