Vietnam a Kambodža v jednom balení

čtení na 23 minut
6 komentářů
hodnoceno 5 x
Avatar uživatele

Cestopis z roku 2015 napsal Tomáš Cibulka

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal Tomáš Cibulka
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-02-03T17:49:02+01:00

Tomáš Cibulka procestoval 41 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 15 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Sorry Tomáši, ale předřečník má trochu pravdu. Asi kvůli tvé menší zkušenosti před 5 lety (a možná kvůli "přání" naštvaného tuktukáře v úvodu) se tento výlet moc nepovedl. Nejen ta spolknutá karta, ale např. horko vás vyhnalo po pár hodinách z Angkoru, útrapy v nočním busu, spálení sluncem, odpadky a pochybné ubytování na Phu Quoc, košile po zhubnutí velká.

Ale hlavně, proč jste v Danangu nevyjeli na skútru na poloostrov Son Tra (je hned vedle města) do džungle, na langury duk a k 67 metrů vysoké krásné soše Lady Buddha? (U sochy jsou i chrámy a vstup je zdarma). Nebo je kousek od Danangu super jízda přes Hai Van Pass po staré silnici (nová vede tunelem) s krásnými výhledy na pláže. Oboje by se dalo stihnout i za 1 den. Proč jste nezůstali v Hoi An do setmění, kdy je to tam po rozsvícení tisíců lampiónů mnohem hezčí? Nebo to spíš chtělo tam rovnou přespat, když jste se museli vracet pro košile. V Danangu ten Dračí most stojí za návštěvu hlavně v sobotu a neděli v 9 h. večer, kdy drak plive oheň a vodu. Stěžovat si na silnici mezi hotelem a pláží nemá smysl, když ta vede těsně podél pláže a žádný hotel není hned u pláže (aspoň v centru). Navíc je to jen místní komunikace bez tranzitní dopravy.

Vynecháním Sapy jste o nic nepřišli, zvlášť v zimě, ale proč jste místo lenošení v asi nepříliš příjemné Hanoji nejeli aspoň do Ninh Binh, kde je to hezčí než v Sapě a dá se stihnout za 1 den? Než ten 2-denní výlet do Halong Bay (v podstatě jen odpoledne a ráno tam) by bylo lepší jet na Cat Ba a na 1-denní výlet odtamtud. To zabere o den víc, ale lepší než ho trávit v Hanoji (1. a poslední den přesun zabere jen část dne a zbytek se nějak využije, třeba na výlety po ostrově, ale lepší je mít ještě víc času). Začátkem roku ale s ohledem na jen v průměru 47 h. slunce měsíčně v Hanoji a podobně v Halong Bay je lepší tam ani nejezdit: https://en.wikipedia.org/wiki/Hanoi#Climate

V každém případě je nerozumné chtít vidět jih, střed a sever Vietnamu najednou během běžné dovolené, natož spolu s Kambodžou. Netvrdím, že je ideální nějaké rychlocestování s co nejvíc místy od brzkého rána do večera každý den. Každý to má jinak. Tento itinerář je ale příklad, který asi nikdo nedoporučí k následování.

Avatar uživatele
Tomáš Cibulka
před 3 lety

Ale já přeci tento itinerář nikomu nenutím a dokonce to na konci píšu, že bych to určitě rozdělil na dva. Myslím, že spojení Kambodže a jižního Vietnamu bylo celkem dobré, ale zkrátka ten střed a sever už byl tak nějak navíc přesně jak píšeš i kvůli klimatu v Hanoji a okolí.

Jinak co se navštívilo a co ne záviselo samozřejmě na aktuální situaci, když třeba ten Hoi An "na dva dny" byl neplánovaný, takže hotel jsme měli v Danangu a museli jsme se vracet, což jsou zbytečné ztráty času, co pak chybí na jiná místa, která zmiňuješ.

Halong chtěl každý vidět, jelo nás víc a nemá cenu snažit se někoho přesvědčovat, že zrovna Halong vynecháme. Stejně tak jako Hanoj, kde chtěl jeden z nás navštívit kámoše. Je to zkrátka o kompromisech, čím více lidí, tím hůř se to plánuje a nebo spíš ten původní plán pak sklouzne do něčeho trochu jiného.

Je to samozřejmě už 5 let a dnes bych to plánoval jinak. Ale snad je to z článku pochopitelné, že případní budoucí cestovatelé alespoň nemusí zažít podobné "faily" jako my.

Avatar uživatele
Jakub Langer
před 3 lety

Jak se jmenuje ta rybářská vesnice s vaším resortem a také zmíněné vodopády? Kromě Číňanů jste na Sao Beach na Rusáky nenarazili?

Avatar uživatele
Tomáš Cibulka
před 3 lety

No ono to v podstatě bylo to jejich město Dương Đông - severní okraj, kde na pobřeží byly jen rybářské lodě, takže proto jsem to pojmenoval rybářskou vesnicí. "Vodopád" se jmenoval Suối Đá Bàn (10°14'43.7"N 104°01'38.0"E). V období dešťů tam bude voda a odpadky, v období sucha jen odpadky.

Na Sao Beach tehdy byla převaha Číňanů, ale těžko soudit podle jednoho dne...

Avatar uživatele
Cestujeme hloupě
před 3 lety

spíš bych cestopis pojmenoval: ,,Jak procestovat Kambodžu & Vietnam a nevidět VUBEC nic" nebo ,,Jak videt všechno a zaroven nevidet nic" :-)

Avatar uživatele
Tomáš Cibulka
před 3 lety

Výborný název, až budeš psát svůj cestopis, určitě to můžeš použít.