1. Cestopisy
  2. Asie
  3. Vietnam + Kambodža (leden 2020)

Vietnam + Kambodža (leden 2020)

Naše měsíční cesta po Vietnamu a Kambodži začíná.
Avatar uživatele Bára
Cestopis z roku 2019 napsala Bára

Letenky koupeny, hurá na plánování. :) 

Jak jsme vybírali letenky? Chtěli jsme multicity (neřešit vícevstupová víza, nevracet se na stejné místo) a využít co nejvíce celý leden. To nám podstatně zúžilo výběr. Volba padla na Turkish Airlines, krátké přestupy - cena cca 14 500 Kč. Odlet na silvestrovský večer , návrat posledního ledna. 

Vzhledem k počasí jsme pro naši cestu vybrali jižní a střední Vietnam (od Da Nangu na sever až příště), Kambodžu a poslední zastávku si uděláme v thajském Tratu nedaleko kambodžských hranic. Pak už rovnou do Bangkoku.

Dopředu koupeny přelety (Da Nang -> Can Tho, Siem Reap -> Sihanoukville) a loď po Mekongu (Chau Doc -> Phnom Penh). Ubytování zarezervováno taktéž dopředu - vše přes booking. Ceny za noc a osobu v rozmezí 75 - 260 Kč (nejlevnější Cat Tien, nejdražší Koh Rong). Vždy dvoulůžkový pokoj se samostatnou koupelnou. Podrobněji budeme psát postupně recenze u jednotlivých míst.

Do Vietnamu jsme si dopředu zažádali o e-visa (25 USD + poplatek za platbu kartou). Přes kambodžskou hranici pojedeme lodí z Chau Doc do Phnom Penhu a tento hraniční přechod nepodporuje použití elektronických víz. Takže až pěkně na místě (vybavení dolary a pasovými fotografiemi). A do Thajska pak už jen s razítkem.

Fotodokumentace na instáči: https://www.instagram.com/mabnacestach. Postupně se budeme snažit přidávat postřehy z jednotlivých míst i sem.

Odlétáme z Prahy do Ho Chi Minh City (Saigonu) - 31. 12. aneb jak oslavit Silvestra

Odletali jsme cca v 19 hodin, trochu překvapení, že na Silvestra už bylo navečer všechno zavřené a takhle prázdné letiště jsem asi neviděla. 

Plán Vietnam 1.-16.1.2020
Plán Vietnam 1.-16.1.2020

Přílet Saigon 1. 1. 

Na Nový rok jsme si ťukli v Istanbulu na letišti předraženým pivem z plechovky a na letišti nachodili několik kilometrů kvůli dvohodinovému zpoždění odletu z Istanbulu. Do Saigonu jsme přiletěli už jen s hodinovým zpožděním v 18.00, rychle koupili simku a vybrali hotovost (výjimečně fakt rychle) a těšili se na sprchu na ubytko.  Ale poprvé se nám stalo, že nás vypeklo ubytování přes booking. Paní opakovala "túúlong". Prostě na naši rezervaci zapomněla. Odvedla nás tedy aspoň do nějakého vedlejšího "hotelu". Takže jsme za ty samé peníze spali v zaflusané špeluňce a bez snídaně... Ale byli jsme unavení a nechtělo se nám to řešit. 

Ze Saigonu jsme skoro nic neviděli - záměrně, výhoda čtvrti hned za letištěm byla absence turistů, tak jsme si dali k večeři první dobrou polévku a šli dospat let. 

Druhý den ráno jsme ochutnali první banh mi (a od té doby měli alespoň jednou každý další den ☺️) a šli sehnat motorku, kterou bychom mohli vrátit na jiném místě. V půjčovně Tigit Motorbikes jsme sehnali Yamahu Exciter 150 ccm s možností vrácení v Dalatu. 

Cat Tien 02.01. - 4. 1.

Cesta ze Saigonu do Cat tien ničím zajímavá nebyla, ale ubytování  Green Bamboo Lodge Resort nás mile překvapilo. Samostatné domečky na kůlech, v areálu bazén a hlavně křeslo a hamaka na terásce s výhledem na řeku svádějící k relaxaci. Z ubytování "za řekou" se dá do parku dostat velice jednoduše přívozem. 

V národním parku Cat tien jsme navštívili night safari a jednou jsme se vydali po vlastní ose na průzkum. Night safari byl jeden velký propadák - v popisku stalo trek ("haha"). Ale vypadalo to tak, že nás s alespoň 30 dalšími lidmi vozili po kraji národního parku po asfaltce na korbě náklaďáku a svítili baterkou do stran. Za hodinu naklepávání zadku jsme viděli asi tři jeleny a jednoho králíka. Po vlastní ose je možné se vypravit jen do některých částí parku - hlavně po okraji, hlouběji už jen s průvodcem. Ale i bez průvodce to byla zajímavá procházka pralesem. Obecně prý Vietnamci hodně zvířat snědli a mají problém s pytláctvím. Ale uvnitř parku by mělo být možné zahlédnout levharty, slony, gibbony - ale asi opravdu s velkým štěstím. 

Bao Loc 4. 1. - 5. 1. 

Hlavní cesta do Bao Loc byla výrazně zajímavější - teda alespoň pro mě (zalesněné kopce a serpentýny), Míra musel být nonstop ve střehu, protože místní řidiči jezdí jako blázni. Město, ve kterém jsme téměř nepotkali turisty a ochutnali jsme tady žáby, bylo naším výchozím bodem k vodopádu Dambri. A to bylo boží ❤️. Nejhezčí, který jsme kdy viděli. Vstupné je na místní poměry vyšší - 200.000 VND, ale fakt to stojí za to. Velkým plusem bylo, že jsme přijeli hned brzy ráno cca na 7. a byli jsme u vodopádů úplně sami. Za celou dobu se okolo nás jen mihnula menší skupinka (asi) Číňanů, ale jinak nikde nikdo. To přidalo celému místu na téměř magické atmosféře. 

Jaký rozdíl oproti vodopádům Pongour, které jsme navštívili ještě ten samý den po cestě do Dalat. Tam se sjel snad celý Vietnam na piknik, takže tam jsme jen nakoukli a rychle pryč. 

Vodopád Dambri
Vodopád Dambri

Dalat 5. - 7. 1. 

Když jsme stoupali k Dalat, tak nebylo téměř vidět na cestu. Nesnesitelný kouř byl všude. V době naší návštěvy byly v okolí lesní požáry, ale naštěstí se vzduch druhý den výrazně vyčistil a dalo se normálně dýchat. Dalat je tak trochu nevietnamské město uprostřed hor - věčně rozkvetlé. Svádí k procházkám kolem jezera v centru a návštěvě květinové zahrady opodál - tak trochu kýčovité jako všechno ve Vietnamu. Jižně pod městem je krásný buddhistický chrám Truc Lâm, který je zároveň i aktivním klášterem - určitě stojí za návštěvu. Je možné se sem dostat po vlastní ose na motorce nebo dojet z města lanovkou. Do města jsme to vzali oklikou přes vodopády Datanla, ale na parkovišti staly desítky autobusů, tak jsme návštěvu vzdali a hledali náhradní plán, než pojedeme na Lang Biang. Chtěli jsme zkusit najít nějaké kávové plantáže, Vietnam je druhým největším exportérem kávy na světě a my zatím neochitnali. Tak jsme jeli náhodně podle mapy a dojeli doprostřed ničeho. Kávu jsme si objednali, paní nám nabídla exkurzi po plantáži a k našemu překvapení jsme zjistili, že jsme si právě objednali cibetkovou kávu. Určitě zajímavá zkušenost i včetně rituálu přípravy. Nachází se asi 3 km východně od města. Posilněni kávou, jsme se vydali vyšplhat na vrchol Lang Biang 2167 m. Vyhnuli jsme se oficiálnímu areálu, kde je možné se nechat dovézt pod vrchol, a z parkoviště zabocili rovnou doprava, kudy vede turistická cesta na místní poměry i slušně značená. Poslední část cesty vede džunglí a jsou to spíš takové přírodní schody. S výškou necelých 170 cm si troufnu říct, že fakt vysoké - měla jsem problém na některé vůbec zvednout nohu. Z vrcholu jsme bohužel neviděli vůbec nic, Kebule navařil mlhu. Když jsme slezli dolu, tak nahoře už bylo skoro jasno. Ale tohle prostě nenaplánuješ. 

Nha Trang 7.  - 9. 1. 

Před Nha Trangem jsme našli dost varování, že je plné (hlavně) ruských turistů. Takže očekávání jsme neměli skoro žádná - okusit rychle vietnamské moře a trochu si odpočinout. Bydleli jsme až za mostem - Vinh Tho, které je výrazně klidnější. I bližší pláž Hon Chong je prazdnější než městská pláž přímo v Nha Trang. Ale ani ve městě nám to nepřišlo nijak hrozné - samozřejmě naučili už se na turismu vydělávat, nápisy jsou i v ruštině a čínštiněna, na pláži stojí luxusní hotely (mrakodrapy) a restaurace, ale dvě ulice za pláží už se člověk nají za 30 kaček a na běláska skoro nenarazí. 

Navštívili jsme čamské věže Po Nagar a pagodu Long Son - po ránu téměř bez lidí. I přes to, že obě památky jsou z centra velice blízko. Dopoledne jsme ještě spíš náhodou natrefili na nhatrangskou katedrálu, ale tam už byla hlava na hlavě a návštěvu interiéru jsme vzdali. 

Quy Nhon 9. - 11. 1.

Ubytování: Hotel Trần Anh

 

Da Nang 11. - 13. 1. 

Ubytování: LA Beach Hotel

Can Tho 13. - 14. 1.

Ubytování: Nam Thanh Binh Hostel

Chau Doc  14. - 16. 1. 

Ubytování: Khách sạn 20

Phnom Penh 16. - 18. 1.

Ubytování: Suite Home Boutique Hotel

 

Siem Reap 18. - 21. 1. 

Ubytování: Thngay Soben Guesthouse

Koh Rong Samloem 21. - 23. 1. 

Plánovaný přílet 12:35 do Sihanoukville (městu se chceme vyhnout a rovnou lodí na ostrov)

Ubytování: Sweet Time Bungalows

Koh Rong 23. - 25. 1. 

Ubytování: High Land Beach Bungalow

Koh Kong 25. - 28. 1. 

Ubytování: Apex Koh Kong Hotel

Trat 28. - 30. 1. 

Ubytování: Orchid Guest House

Bangkok 30. - 31. 1. 

Ubytování: AIRY Suvarnabhumi Hotel

 

Celá naše cesta 31. 1. 2019 - 31. 1. 2020.

Rozpočet

Letenky (dohromady 16 500 Kč):

  • Praha -> HCMC, Bangkok -> Praha (Turkish Airlines) 14600 Kč
  • Da Nang -> Can Tho  (VietJet Air) 850 Kč
  • Siem Reap -> Sihanoukville (Cambodia Angkor Air) 1050 Kč

Ostatní doprava:

  • Loď Chau Doc -> Phnom Penh (Hang Chau Tourist) 650 Kč
Avatar uživatele Bára

Zážitky pro tebe sepsala Bára

30. 12. 2019, poslední aktualizace 2020-01-11T17:52:05+01:00

Bára žije v České republice a procestovala 7 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 3 roky, napsala pro tebe 1 cestopis .

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

2 komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Avatar uživatele Áčko
Áčko

Nechápu ten přístup - kam chodí turisti, tam nejdu :D Minimálně když už stojím na parkovišti před vodopádem, tak tam půjdu, i kdyby tam bylo 100 autobusů.

Ostatně když tam turisti jsou, asi tam bude něco hezkého.

Odpovědět
před 5 dny
Avatar uživatele Michael Jonáš
Michael Jonáš

držím palce a jsem zvědav co Kambodža :-)

Odpovědět
před měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 17 minut
Andělské Benátky aneb Jak je dobré míti Filipa
Avatar uživatele Filoména První
Filoména První 2020-02-17T11:10:44+01:00 0 komentářů
Itálie 2019

Ostrovní město tvaru ryby vystavěné uprchlíky na kůlech v bažinách. S okřídleným lvem, symbolem evangelisty svatého Marka, ochránce města.. Let na křídlech ocelového bouřňáka překonán a s batožinou - snad větší nežli poutník sám - přistává na ostrovech vysněných.Nuž překonat musí most a další most stupňovitý. Znaven jme se vystoupati…

Čtení na 11 minut
Za přírodou západní Kanady
Avatar uživatele lemming46
lemming46 2020-02-16T17:55:11+01:00 3 komentáře
Kanada 2018

Národní parky Jasper, Banff, Yoho.. "Proč Kanada?" Touhle otázkou mě přivítala mladá imigrační úřednice na letišti ve Vancouveru. Odpověď je jednoduchá - příroda, národní parky, hlavně ve zdejších Skalistých horách, "Rockies". Pro…

Čtení na 7 minut
Lvov 2019
Sabina H 2020-02-15T19:36:45+01:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Město provoněné kávou a dobrým jídlem. Tuším někdy koncem léta byla u Leoexpressu sleva 50% na jízdenky do Lvova. A to pro mě bylo jako červená plachta pro býka. Jenže se naskytl problém. Sleva nešla uplatnit na cesty v pátek a v neděli,…

Čtení na 7 minut
Poslední prázdninový týden ve Slovinsku
Lucie Bernhartová 2020-02-15T17:14:50+01:00 0 komentářů
Slovinsko 2018

adrenalinová brána na Balkán s dětmi. Poslední prázdninový týden jsem chtěla s dětmi vyrazit ještě na jednu kratší dovolenou. Podmínkou bylo,  abych to zvládla sama odřídit, možnost akčnějšího vyžití pro mě i děti (tč. 8 a 10 let) a aby…

Další cestopisy