Viva Cuba

Alespoň jednou v roce by se měl nechat unést člověk v režimu all inclusive
Cestopis z roku 2018 napsal Jaromír Volavý

Konec října bývá obvykle na Moravě ve znamení celkového ochlazení a plískanic. Člověku to nedá, aby se alespoň nepodíval na obrázky z teplých krajin a trochu pustil uzdu své fantazie. Slunečné pláže, vítr v plachtách a na přídi nádherná mulatka se zubí a vlní v rytmu Samby. Katamarán již brázdí tyrkysové moře pouze na jednom plováku. Do toho všeho pak příjde ta akce v supermarketu Albert  na Svijanský máz za neuvěřitelných 8,90. Po šesti kouscích začínal mít plán mého dalšího výletu zřetelnější obrysy. Jasně, Kuba, tam jsem ještě nebyl. Tentokrát jsem zvolil poněkud pro mně nestandartní koncepci výletu. Mé požadavky na devítidenní pobyt se při pohledu na nabídky cestovních kanceláří postupně zvyšovaly. Nakonec jse se spokojil s devítidenním pobytem all inclusive v resortu Memories v oblasti Varadero. Nabídka byla následující. Místní jídlo i pití v neomezeném množství, surfing, katamarán, mořský kajak, posilovna, tobogány a večerní program, to vše v ceně. No neber to za 23 tisíc. Pro jistotu, kdybych se nudil, tak jsem si s sebou přibalil na cestu svoje expediční kolo. Byl to takový experiment, vytvořit kombinaci bafuňářské dovolené s trochu akčním nábojem. Je to pro mne poměrně velký nezvyk, nechat se tak rozmazlovat, ale zkusit se má  všechno. Po přistání v Havaně jsme byli odvezeni přistaveným autobusem s česky mluvící delegátkou, která žije na Kubě a má rodiče čechokubánské, do  resortu Memories. Po cestě jsme se ještě stavili v baru, kde dělají nejlepší piňakoládu na Kubě. Když jsme přijeli na hotel, kde bylo naprosto vše, tak jsem měl pocit jistého vnitřního omezení osobní svobody a rychle jsem si poskládal svoje kolo. Nějak jsem si nemohl zvyknout na myšlenku, že všechno je už vlastně zařízený. Já totiž potřebuji k životu nějakou tu dobrodružnou inprovizaci, abych měl alespoň pocit, že jsem aktívní součástí děje. Druhý den jsem si  objel ten poloostrov Varadero na kole, abych úplně nezvlčil. Nabídka výletů byla zajímavá a tak jsem zvolil návštěvu Havany se spanilou jízdou americkými old cars a ještě výlet do Zátoky sviní ke Karibiku se zastávkou na ostrově velkého jezera, návštěvou krokodýlí farmy a potápěním v Karibiku. Kolo mi tu všichni záviděli, jezdil jsem s ním i do místního fit centra s posilovnou a na krátké výlety mimo resort. Co se stravování týče, tak to bylo něco fantastického. Mé gurmánské sklony zde měly živnou půdu a kombinace různých ingrediencí nebraly konce. Z nepřeberné nabídky jsem sám vytvářel různé snídaňové , obědové i večeřové chody. Co se nápojů týče, tam bych asi nemusel zdůrazňovat, že v all inclusive jsou místní alkoholické nápoje zdarma. Tady je to ovšem obrovská výhoda, jelikož jsme na Kubě a to znamená, že amortizace celého tohoto výletu je už předem daná. Kuba a RUM se zde skloňuje ve všech pádech, nejvíce v tom sedmém. Už sedmý den jsem měl všechny investice, díky mé konzumaci, nazpět. Počasí vyšlo zase skvěle a jen jeden den bylo pod mrakem. Na kole jsem zde najel pouze 230 km, ale stejně jsem se nenudil. Katamarán, mořskej kajak a fitko bylo fakt zdarma, jen windsurfing byl už za peníze. Co bylo ovšem největším překvapením, tak to tedy nejlevnější přístrojové potápění v Zátoce Sviní v Karibském moři. Hodinový ponor odpovídal 25$. Pozor, dolary však na Kubu neberte, jelikož vám strhnou 10% jako důsledek amerického embarga. Tento výlet byl jistým pokusem skloubit pohodlí a blahobyt s trochou dobrodružství. Jednou za rok se to dá, ale jsem spíš pro to dobrodružství a nejistotu.

někdy je třeba přespat na letišti
s kolem je člověk svobodný
letiště Havana

Zážitky pro tebe sepsal Jaromír Volavý

23. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-27T16:17:59+02:00

Jaromír Volavý a procestoval 49 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 5 měsíců, napsal pro tebe 9 cestopisů .

Další cestopisy, které napsal Jaromír Volavý

Dominikánská republika na kole
Jaromír Volavý 2019-10-14T22:56:19+02:00 4 komentáře
Dominikánská Republika 2018

Dominikánská republika je na výlet na kole přímo stvořená, můžete tam jezdit i po dálnici.

Norsko z Katowic
Jaromír Volavý 2019-05-21T23:43:07+02:00 6 komentářů

Zpáteční letenka za 650,- Kč do Norského Stavangeru nakopne vaše cestovatelské tužby

Malta na kole
Jaromír Volavý 2019-05-21T15:43:01+02:00 0 komentářů

Cyklovýlet na Maltu je dobrá volba pro lidi, co se ještě spoléhají na sebe.

Kdo tu ještě nebyl na Bali?
Jaromír Volavý 2019-05-18T23:16:15+02:00 5 komentářů

Chcete být trochu orginální? Objeďte si Bali na kole.