3. Jordánsko
  4. Z Dany do Petry

Z Dany do Petry

Dle National Geographic jeden z 15ti nejhezčích treků světa.
Cestopis z roku 2020 napsal Jaroslav Schmidt

Zážitky pro tebe sepsal Jaroslav Schmidt

26. 02. 2020, poslední aktualizace 2020-02-27T14:24:01+01:00

Jaroslav Schmidt žije v České republice a procestoval 15 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 6 cestopisů . Má své stránky http://microtrips.eu/.

Avatar uživatele borekj.jan
borekj.jan

Co se týče dopravy do Dany, nezapomínal bych na stop, který v Jordánsku fungoval na 1

Avatar uživatele polasekjan
polasekjan

Prosím tě jaké bylo počasí v noci, hlavně teda teplota? A přespávání je pod širákem? Žádný "camp" s nějakým zázemím po cestě nebyl, Díky!

Teploty a srážky pro Danu jsou tady: https://en.climate-data.org/asia...na-459275/

1. noc je výrazně níž a 2. noc měli v podobné nadm. výšce jako Dana.

Zrovna jsem tam byl, ale trek jsem nešel. Šel jsem jen krásnou a snadnou túru po vrstevníci na White Domes.

Včera večer bylo 19 st.C, parkrat večer a v noci zapršelo, což se stává v zimě prý asi 1-2x za týden, ale teď to byl 1. déšť od zimy. Taky byl silný vítr a v noci blízká bouřka s pěknými blesky, což je v zimě běžne, když prší.

Jinak jsem dnes mluvil s thruhikerem 55letym Maďarem (CaminoSteve na soc. médiích), který jde sám Jordan Trail bez podpory dovozu vody na smluvené místo, jak bývá běžné, ale za asi 200 JOD to bylo pro nej drahé. Od 18.10. došel od syrské hranice do Dany a pokračuje až k Rudému moři (kam já dojel dnes autem).

• (upraveno 2021-11-01T23:38:58+01:00)

1. noc je výrazně níž a 2. noc měli v podobné nadm. výšce jako Dana.

Jinak jsem dnes mluvil s thruhikerem 55letym Maďarem (CaminoSteve na soc. médiích-jen maďarsky, ale fotky má pekne), který jde sám Jordan Trail bez podpory dovozu vody na smluvené místo, jak bývá běžné, ale za asi 200 JOD to bylo pro nej drahé. Od 18.10. došel od syrské hranice do Dany a pokračuje až k Rudému moři (kam já dojel dnes autem).

Jiri Sindelar

V Jordánsku jsem byl několikrát.. naposledy když jsem stál u Feynan lodge tak jsem říkal že pokud se sem ještě někdy vrátím tak kvůli tomuto treku:)otázka k autorovi?podle fotek a celkového vyzneni cestopisu me to prijde jako fajn prochazka ale nic svetoveho..doporucujes?

Jaroslav Schmidt

To je moje chyba jakožto pisatele, protože trek opravdu stál za to. Krajina několikrát mění ráz, trek není tolik dlouhý a navíc jdete několik dní pouští prakticky jen s jedním místem kde lze doplnit vodu. Určitě trek doporučuji.

Jakub Stanko

Ahoj, Super cestopis, bavili jsme se s vámi v Petře, pamatuješ?

Jaroslav Schmidt

Myslíš v Cabin Hostel&Restaurant? Partička Bangu?

Jakub Stanko

Jasně, přesně tak

Avatar uživatele Standa 009
Standa 009

Patří do top 15 právem?

PS: Ještě bych do nákladů zařadil jordanpass ;-)

Jaroslav Schmidt

Informace, kterou jsem uvedl, není úplně správná. Včera jsem hledal onen zmiňovaný žebříček a našel jsem, že se nejedná o 15 nejlepších treků světa, ale 15 nejhezčích míst světa. Trek bych určitě doporučil, zatím nejlepší co jsem kdy šel. Není moc dlouhý a typ krajiny se často mění, takže je pořád na co koukat. Moc jsem toho zatím nenachodil, takže se mi nechce vynášet soud, zda si být v žebříčku zaslouží. Díky za doplnění jordanpassu. Bral jsem ho natolik jako samozřejmost, až jsem na něj zapomněl.

• (upraveno 2020-02-28T11:17:59+01:00)

Opravdu ten trek zahrnul National Geographic v roce 2011 mezi 15 nejlepších treků na světě (World's Best Hikes: Classic Trails), ale ten seznam je podle mě subjektivní. Jde spíš o názor jednoho autora, který je dobrý akorát pro inspiraci. Např. z Nového Zélandu vybral Queen Charlotte Track, který je sice pěkný, ale podle mě poměrně jednotvárný a vede i obydlenými oblastmi bez původní vegetace, což je u většiny NZ treků neobvyklé. Já bych ho po projití 20 treků na NZ a částí mnoha dalších zařadil spíš do poslední třetiny z treků na NZ. Vybral bych asi North West Circuit na Stewartově ostrově (případně + Southern Circuit), ale jako autor NG bych ho asi nezmínil, aby se tam nenahrnulo moc lidí.

Jinak pěkný cestopis. Dobře že jsi to sepsal, protože takové info o low-cost přechodu se těžko hledá. S průvodcem to prý stojí asi 100 USD na osobu a den all inclusive a ještě tento úsek jdou o den déle. Na psy je dobré mít v ruce připravený velký kámen a naznačovat, že ho hodíš (když byl poblíž majitel, tak asi napadení nehrozilo).

Edit: Zaměnil jsem seznam Epic a Classic Hikes od NG a příspěvek jsem proto upravil.

• (upraveno 2020-02-28T07:54:10+01:00)

Díky moc. Zmátl mě oficiální zdroj, kde se chlubí tímto seznamem https://www.nationalgeographic.c...ions-2018/. Zde je ale uveden Jordan Trail jako takový.

Další cestopisy, které napsal Jaroslav Schmidt

Gerlachovský & Koprovský štít
Jaroslav Schmidt 2021-09-01T20:12:06+02:00 3 komentáře
Slovensko 2021

Za nejvyšším vrcholem Slovenska. Zvažoval jsem zda cestopis tohoto typu patří na takový web. Výšlap ale patří mezi naši výpravu "Za vrcholy Evropských států" a stejně jsem příspěvek sepisoval na náš blog. Tak jej nakonec sdílím i…

🙏 Praktické
Jednodenní Triglav
Jaroslav Schmidt 2021-08-15T12:26:29+02:00 9 komentářů
Slovinsko 2021

aneb inspirace na krátký jednodenní výšlap. Na konec července jsme původně plánovali výšlap na rakouský Grossglockner. Výlet byl bohužel zrušen z důvodu nepřízně počasí. Týden na to jsme měli absolvovat alespoň výšlap na druhý nejvyšší vrchol…

🙏 Praktické
Tour du Mont Blanc za 4 dny
Jaroslav Schmidt 2021-07-05T19:55:02+02:00 0 komentářů
Evropa 2021

Naše cesta kolem nejvyšších vrcholů Evropy.. Vícedenní trek Tour du Mont Blanc jsme měli v hledáčku už delší dobu a na konci června roku 2021 na něj konečně došla řada. Původní plán byl zdolat okruh za 5 dní (ne ve smyslu kalendářních dní, ale…

Německá jednohubka
Jaroslav Schmidt 2020-08-02T12:43:02+02:00 0 komentářů
Německo 2020

aneb výšlap na Zugspitze, nejvyšší vrchol Německa.. Vím, že jednodenní výlet, kdy člověk stráví v dopravním prostředku stejné nebo větší množství času než v samotné destinaci, není nikdy optimálním řešením. Občas se ale stane, že na víc není prostor.…