Tak jak jste na tom miláčkové? .

Letecká promiskuita

Založil(a) ve fóru Obecně o cestování letadlem

Tak to sa určite zhodneme, že nočné a také tie cca 4 hodinové prestupy sú za trest :) teraz som v mexico city schválne zobral radšej 12 hodín stop a pozrel mesto než kúpiť hneď navazujúci let.. také stopovery sú fajn :)

0 Citovat

Tak smysluplné stopovery jsou super každopádně. Měl jsem je rád vždy. Dřív jsem byl schopen celých 8 hodin stát za plotem a koukat na letadla, teď se snažím naopak z času na letišti co nejvíc ukrojit cestou do města. I když taky jsou výjimky, třeba při přestupu na Heathrow vždycky skončím v poli u prahu dráhy s foťákem :D

A nocování na letišti fakt jen při erroru typu Ushuaia za 6,5k, jinak už odmítám, několikanásobná zkušenost mě přesvědčila, že tudy opravdu cesta nevede.

A třeba zrovna přestup na Malpense není tak špatný, když je hezky. Takový piknik u řeky Ticino, což je půlhoďka pěšky od terminálu, je fajn věc mezi lety :)

0 Citovat

U mě při cestách po Evropě většinou vítězí ryanair, semtam norwegian, ČSA mi dvakrát zrušili let (jednou Verona-Praha), takže těm už se vyhýbám.

U dlouhých letů za žádných okolností Turkish (mimo jiné z důvodů problémů s rezervací míst), Emirates (přeplněný letadla, placení za místo, to u mě ani velmi dobrý palubní servis nespraví), Lufthansa/Austrian/Swiss po zavedení poplatku za místo jsou nekonkurenceschopný.

Dlouhé lety do Asie jedině Qatar - do doby než zpoplatní rezervaci obyčejného místa v uličce - pak už asi budu lítat jak švec z pohádky o princezně Jasněnce.

Dlouhé lety do USA/Kanady mám zkušenost s AirCanada (hrozné jídlo, ale rezervace místa zdarma ještě loni...letos bohužel ne), polský LOT byl v pohodě, uvidíme jak se popasuje v dubnu Delta, od který moc nečekám, ale splnila pro mě důležitý věci - rezervaci místa zdrama na jí operovaných letech - a dolet do destinace s přestupem v Atlantě za velmi dobrou cenu.

Moje Top 3 nejčastější letecké společnosti jsou:

1 Ryanair 44

2 Air Asia 29

3 Lufthansa 25

0 Citovat

pavelp napsal(a):

Taktéž při stovkách letů jednoznačně záleží na ceně a pohodlnosti (zejména co se týče celkového času cesty, délky a počtu přestupů atd.). Letecká společnost může mít při rozhodování vliv jen pokud se předchozí faktory téměř neliší. Člověk brzo zjistí, že kartičky loajality jsou hlavně bezva trik aerolinek jak z cestujících tahat FIREMNÍ peníze. Já na tuto hru odmítám přistoupit i v případě služebních cest. A za svoje se ta loajalita ve velké většině případů nevyplatí nikomu...

Věrnostních kartiček mám vícero...jediná, která se mi zatím skutečně nějakým způsobem hodila / vyplatila, je od Britishairways, kde se dají různě po světě kupovat cenově dobré letenky (často USA, JV Asie)...ale po Evropě je to většinou na nic. Třeba miles&more od Lufthansy je úplně na nic - člověk by musel lítat jen business class, aby se k nějaké doměně měl šanci dostat.

0 Citovat

Ale mně se věrnostní kartičky taky hodily. Už jsem utratil 135000 mil z Miles & More (PRG-JV Asie v businessu) a 260000 mil z OkPlus (1x PRG-AKL v economy s doplatkem 9400,- a 2x PRG-SGN v economy s doplatkem 6000,-). A na Miles & More mi ještě hodně mil zbývá dobudoucna... Ale nevyplatí se kvůli těm mílím kupovat dražší letenky s tou konkrétní společností. Je výhodnější si nastřádat ušetřené peníze, než míle.

0 Citovat

U sebe bych to viděl na rozdíl mezi cestou pro cestu (kdy člověk třeba chce proletět nějaký letadlo) a cestou pro cíl, ne že by se to nedalo kombinovat :)

no a pak už jde jen o "jsem ochoten za letadlo/spolecnost/rychlost/whatever dát o tolik víc než je nejlevnější cena?" eventuelně "jsem ochoten strávit na cestě o tolik víc a ušetřit tohle?"

A tak třeba člověk letí z Varšavy do Prahy přes Atény kde přespí, protože 1200 za dva segmenty s Aegeanem je super cena, nechce trávit 10h v buse a přímej dobytčák s ČSA naprosto neláká...

A když přemýšlím nad letoškem tak mám v "plánech" jak místa bez ohledu na to s kym tam, tak letadla bez ohledu na to kam, tak přidat si do proletěných další polský letiště :)

0 Citovat

Petr napsal(a):

A tak třeba člověk letí z Varšavy do Prahy přes Atény kde přespí, protože 1200 za dva segmenty s Aegeanem je super cena, nechce trávit 10h v buse a přímej dobytčák s ČSA naprosto neláká...

Jenže to už je spíš diagnóza "psychologická oběť FFP" než cokoli jiného. Co čas??? Ten žádnou hodnotu nemá?

0 Citovat

no tvl, lidi jsou masochisti. kdyz uz casto litate s nejakou spolecnosti, nejaky status vam drive nebo pozdeji pristane. vyhodu vidim v priority check inu, upgrade zdarma me zatim miji. na vychod mne vetsinou nejlip vychazi qatar a na zapad af/klm. miluji prime lety z vidne, stopover je VZDY vopruz a ztrata casu. kdekoliv na svete, v libovolnem salonku s libovolnymi znackami chlastu "zdarma".

0 Citovat

Daniel napsal(a):

no tvl, lidi jsou masochisti. kdyz uz casto litate s nejakou spolecnosti, nejaky status vam drive nebo pozdeji pristane. vyhodu vidim v priority check inu, upgrade zdarma me zatim miji. na vychod mne vetsinou nejlip vychazi qatar a na zapad af/klm. miluji prime lety z vidne, stopover je VZDY vopruz a ztrata casu. kdekoliv na svete, v libovolnem salonku s libovolnymi znackami chlastu "zdarma".

Keď tráviš stopover v salónku chlastaním generického západného chlastu a jedením generického západného jedla, tak je to samozrejme vopruz a strata času. Ja sa naopak vždy snažím do itinerára vopchať čo najviac stopoverov s heslom aj cesta je cieľ - minulý rok som takto mal celodenné prestupy v Toronte, New Yorku a Istanbule (vždy ráno prílet večer odlet) a tento rok ma tiež čaká takýto celo-deň v Dubaji. Sú to vpodstate nulové náklady naviac ak je to cez deň, oddýchnem si medzi letmi a domov prídem menej rozlámaný ako po hodinovom prestupe. Tiež rád striedam odletové letiská - vpodstate som asi long haul ešte neletel z rovnakého letiska - spravil som si tak neplánovane prehliadku Mníchova, Varšavy, Drážďan či Berlína. Na samostatný výlet by som do žiadneho z nich asi nešiel.

Ak som v tom meste ešte nebol, o to lepšie, ale napríklad aj taký nostalgický New York na jeden deň s návštevou obľúbených miest a jedla, v inom ročnom období ako naposledy, bol minuloročný highlight.

0 Citovat

Pokud letím na nějaký ostrov, tak k okýnku a sledovat to pod sebou, jak se z ničeho nic objeví kus pevniny :) Takhle jsem loni viděl neplánovaně Barcu a pak Malorku s letištěm směrem Ibiza:D ( Vítr je svině ).

Po Evropě, pokud možno co nejlepší čas. Teď v Lednu mám masochistický trip po Evropě, ale hodil jsem si ranní lety, abych viděl co nejvíc nebo stihl.

Na letišti se snažím trávit co nejméně časů, ikdyž jednou to bylo neplánovaných 13hodin.

0 Citovat

Na druhou stranu, s těmi stopovery, už mi není náct a jsem moc sexy na to, abych trávila nacpaná v dobytčáku non-stop x hodin. Tak buď hlídám akce na lepší třídu, nebo právě lety s přestupem, aby se člověk protáhnul a trochu zregeneroval. Rozdělit let na dva, srozumnými časy je tak nějak snesitelnější.

0 Citovat

Po europe zvycajne beriem priame lety od lowcostov, ak s prestupom, tak max 3h, resp. mesta kde som este nebol, tak aj na viac (pripadne aj 1 noc).

Vsetko ostatne je kravina, to som si potvrdil nedavno pri lete domov z Krety.

Chcel som usetrit 25€ a tak som zobral kombinaciu od smelinarov- odlet do aten 6:30 a potom do Budapesti 16:05. Vysledok bol asi taky, ze na letisko siel prvy bus 6:30. takze taxi pre dvoch 20 €, prestoj v Atenach kde som uz bol 2x som stravil v obchodoch na letisku a minul dalsie peniaze. Vo finale som usetril paru drobnych, dosiahol som jedine to, ze som sa nevyspal :)

Jedlo v Aegane bolo sice fajn, ale priplacat za letenku v EU kvoli tomu nebudem. Ostavam verny Wizzu, s nim sa da cenovo dohodnut takmer vzdy :) Novy vernostny program od Volotea vyzera tiez fajn, nasadit lietadlo do Budapesti a asi by som sa s nimi vybral na cesty castejsie.

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

...

Má hodnotu relativní, pro mne by ztracenej čas bylo třeba koukat na fotbal. Proletět se někam kam sem ještě neletěl, aerolinkou kterou sem ještě neletěl, povečeřet v centru Atén, nakoupit si domu sýr, vyspat se a letět domu není ztracenej čas :) kdybych místo toho jel z WAW rovnou domu, pravděpodobně bych to stejně proflákal u počítače...

Jak říkám, záleží na situaci a podmínkách co člověk zrovna v tu chvíli bude preferovat...

0 Citovat

Daniel napsal(a):

no tvl, lidi jsou masochisti. kdyz uz casto litate s nejakou spolecnosti, nejaky status vam drive nebo pozdeji pristane. vyhodu vidim v priority check inu, upgrade zdarma me zatim miji. na vychod mne vetsinou nejlip vychazi qatar a na zapad af/klm. miluji prime lety z vidne, stopover je VZDY vopruz a ztrata casu. kdekoliv na svete, v libovolnem salonku s libovolnymi znackami chlastu "zdarma".

Status je mozne ziskat po absolvovani minimalne 30 letu za rok (ne vsechny lety z aliance se do statusu zapocitavaji a po Evrope byste se nedoplatil)...po svete tomu odpovida 8-10 cest...coz je taky nerealne behem jednoho roku

0 Citovat

Někdo tu psal, že s čínskou aerolinkou už nikdy víc. No nevim, konkrétně s China Eastern jsem proletěl 4 segmenty při cestě na Borneo a nemůžu si stěžovat vůbec na nic. Dobře, A330 nebyla z nejnovějších, ale místa jsem měl dost, na jídle se přežít dalo (popravdě z letadla jsem se vykutálel přejezený), nad nekonečným Ruskem jsem do sebe vmáčknul tři pivka a televize mě stejně nezajímá. S letuškama se anglicky domluvit dalo, byť na velké povídání to nebylo. Asi nejsem moc náročný, ale na druhou stranu 9000,- za zpátečku Praha-Kota Kinabalu-Praha je fér cena. :-)

0 Citovat

romanbrn napsal(a):

Status je mozne ziskat po absolvovani minimalne 30 letu za rok (ne vsechny lety z aliance se do statusu zapocitavaji a po Evrope byste se nedoplatil)...po svete tomu odpovida 8-10 cest...coz je taky nerealne behem jednoho roku

Tak buď se dá lítat jako lolek, nebo jít statusu naproti. Jako existuje možnost FD nebo "rumbování" letenek, jsou i jiné možnosti k získání statutu. Mám sapphire OW, gold *A a elite plus Sky Team. Všechno jsou řádné celoroční statusy. To vše za 2 long-hauly a nějaké přískoky po Evropě, vše v holzklasse. Druhá věc, že je to v zásadě na nic, využitelnost pro mě je minimální a jsem si vědom, že v dalších letech to už možná tak jednoduše nepůjde. Ale zase vím, že o nic nepřijdu:-)

0 Citovat

JInak se slzou v oku vzpomínám na dobu finanční krize před 8-9 lety, kdy easyJet nabízel fajn ceny skoků po Evropě. Např. RT Praha-Paříž-Praha pro dva s velkým kufrem navíc za 1800,- byl levnější než autobus :-D, stejně tak Praha-Miláno-Praha pro dva za 1600,-. Nejvíc jsem nalétal právě s easyJetem ale poslední dobou se mi zdá, že jim poněkud stouplo sebevědomí. A zrušili mi linku do Paříže :-/ :-D

0 Citovat

romanbrn napsal(a):

Status je mozne ziskat po absolvovani minimalne 30 letu za rok (ne vsechny lety z aliance se do statusu zapocitavaji a po Evrope byste se nedoplatil)...po svete tomu odpovida 8-10 cest...coz je taky nerealne behem jednoho roku

staci,aby clovek nebol az tak promiskuitny u aeroliniek,a drzal sa jednej aliancie a neni problem nalietat status za par ciest, tento rok mi napr. stacilo 6mes na obnovenie Platinum u QR, ale zase ja trochu viac vybocujem mimo normal... I ked teto rok to trochu omezim,pretoze pani z ministerstva pre mistni rozvoj z oboru,co ma na starosti eurofondy a dotace na podporu cestovniho ruchu ,tak uz se cuka a nechce mi proplacet letenky s qatarem... Mozna tento rok zacnu byt trochu promiskuitni a skusim prvy krat v zivote takove exoticke aerolinky ako ryanair,wizz nebo ukrajince...

0 Citovat

Eurofondy na Qatar... Travel Service na teba! :D

0 Citovat

cali napsal(a):

Tak buď se dá lítat jako lolek, nebo jít statusu naproti. Jako existuje možnost FD nebo "rumbování" letenek, jsou i jiné možnosti k získání statutu. Mám sapphire OW, gold *A a elite plus Sky Team. Všechno jsou řádné celoroční statusy. To vše za 2 long-hauly a nějaké přískoky po Evropě, vše v holzklasse. Druhá věc, že je to v zásadě na nic, využitelnost pro mě je minimální a jsem si vědom, že v dalších letech to už možná tak jednoduše nepůjde. Ale zase vím, že o nic nepřijdu:-)

To neni mozne pokud jste nekoupil nejakou extra drahou ekonomickou tridu, kde dostanete 200% mil a bodu do statusu (jeste k tomu bonus, ze nejaky status mate). Dle mych zkusenosti status nelze realne ziskat ani u jedne aliance takovym jednoduchym zpusobem. Na druhou stranu je status celkem k nicemu, jedine co lze vyuzit, pokud to jeste nezrusili, je druhe odbavene zavazadlo.

0 Citovat

Asi jako se nedá koupit letenka, která se prodává za 600,- EUR ve finále za 122:-) Všechno jde, jen se člověk musí snažit. Apropos zavazadla jsou poslední, co mě zajímá, mimo US jezdím s příručákem. Více příjemné jsou prémiové sedačky, možný OpUp do C a i některé salonky, pokud máš společnost...

0 Citovat

romanbrn napsal(a):

Status je mozne ziskat po absolvovani minimalne 30 letu za rok (ne vsechny lety z aliance se do statusu zapocitavaji a po Evrope byste se nedoplatil)...po svete tomu odpovida 8-10 cest...coz je taky nerealne behem jednoho roku

toz mam na sebe u qataru zenu aj dceru. 1x let do bkk a jeden let do tokia v byznysu za velmi rozumny peniz (bkk byl kolem 1000 liber, tokio 680 eur) . Vychytas akci se 4nasobnym multiplikatorem majli (qatar travel festival napr.) a po 2 rodinnych tripech v byznysu su stribrny, pridas dalsi rodinny longhaul a si ve zlatu. V economy status honit je asi tebou zminovana onanie, kor pokud bookujes v nejlevnejsich tridach. V byznysu je to o poznani jednodussi.

0 Citovat

ale naprosto souhlasim s nazory vyse, ze FFP jsou k nicemu a hlavne urcene korporatni klientele. Pokud vychytate dobrou akci v byznysu, mate salonek, priority, mrte zavazadel a cely platinove-diamantovy status je k nicemu. Pokud vas tedy "zdarma" nesoupnou do Fka

0