Chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenost s výskytem polární záře na Islandu. Chtěla bych to vidět a tak uvažuji, že se tam letos "na otočku" vydám, ale nevím, zda mi 4 dni pobytu budou stačit. Případně nějaký tip, kde je dobře vidět. Nicméně bude to skutečně jenom na 4 dni a proto to nemůže být moc daleko od letiště. Díky moc za info. Lenka .

Polární záře Island

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

9 reakcí

Chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenost s výskytem polární záře na Islandu. Chtěla bych to vidět a tak uvažuji, že se tam letos "na otočku" vydám, ale nevím, zda mi 4 dni pobytu budou stačit. Případně nějaký tip, kde je dobře vidět. Nicméně bude to skutečně jenom na 4 dni a proto to nemůže být moc daleko od letiště. Díky moc za info. Lenka

0

Podivej se, co jsem napsal sem:

https://www.cestujlevne.com/disk...evek-81181

Doporucuju odlozit o nekolik let a nechat si na to vice dni.

0 Citovat

Loni jsme byli na Islandu na tři dny na v půlce října , bydleli v Laugarás a koukali přímo z terasy.

0 Citovat

Co chceš slyšet? Polární záře je o štěstí a je závislá na sluneční aktivitě. Když je hodně vysoká, může být v noci viditelná v noci i u nás.

Základní předpoklady:
- být tam v době krátkých dnů a dlouhých nocí v polární oblasti
- být mimo osvětlená místa
- vyšší sluneční aktivita

Pokud bude dostatečná sluneční aktivita, stačí ti i večerní přistání v Rejkjavíku a ranní odlet. Pokud nebude, nemusí stačit ani 14 dnů. Předpověď polární záře na několik dní dopředu najdeš na internetu pod heslem "aurora forecast".

0 Citovat

Vetsi problem nez osvetleni je, aby nebylo zatazeno. To byva na Islandu casto a pak nepomuze ani vysoka slunecni aktivita. Silnejsi zare je videt i z presvetlenych mist.

Dlouhe noci nejsou nutne, staci konec zari ci brezen. To se pak take da cas pres den vyuzit lepe.

U nas muze byt videt maximalne asi jen nacervenaly obzor (videl jsem v Praze 17.11.1989).

0 Citovat

+1 ještě líp shrnuto. 

0 Citovat

Akurat podotknem, ze u nas sa polarnu ziaru niekedy vidiet trochu da, napr z  2014/2015 su pekne fotky polarnej ziary nafotene z Malej Fatry. 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Vetsi problem nez osvetleni je, aby nebylo zatazeno. To byva na Islandu casto a pak nepomuze ani vysoka slunecni aktivita. Silnejsi zare je videt i z presvetlenych mist.

Dlouhe noci nejsou nutne, staci konec zari ci brezen. To se pak take da cas pres den vyuzit lepe.

U nas muze byt videt maximalne asi jen nacervenaly obzor (videl jsem v Praze 17.11.1989).


rudý obzor v Praze v 89? :))
0 Citovat

Katka napsal(a):

Akurat podotknem, ze u nas sa polarnu ziaru niekedy vidiet trochu da, napr z  2014/2015 su pekne fotky polarnej ziary nafotene z Malej Fatry. 

Vyjimecne ano, ale je treba odjet do hor a na fotkach zare vypada vzdy lepe nez pouhym okem, zvlast slaba. Na druhou stranu pekny je ten pomaly pohyb, coz na fotkach neni.

https://hradec.idnes.cz/polarni-...zpravy_tuu

0 Citovat

David napsal(a):


rudý obzor v Praze v 89? :))

 

Nad rudymi obzory a svetlymi zitrky pod vedenim KSC se zrovna ten vecer zacalo zatahovat, byt Nadezhda a Ruda Marta si to asi nemysli. Moznost pozorovani zare hlasili vecer v predpovedi pocasi. Nahoda to ale tak uplne nebyla, souvislost revoluci atd. se zvysenou slunecni aktivitou je jasna, i kdyz se o tom moc nevi:

http://www.oa.uj.edu.pl/A.Michal...story.html

Aktualneji lze k clanku dosadit arabske jaro.

0
9 reakcí