Dobrý den, rad bych se zeptal na tipy a rady ohledně naší cesty po Skotsku. Budu cestovat se ženou a skoro 3letou dcerou. Chceme si půjčit auto a klidným tempem procestovat hlavně přírodu skotska. Určitě neplánujeme žádné velké treky. S dcerou to nebude uplně možné. Ale samozřejmě jednodenní volnější výlety určitě ano. Zatim jsem to naplánoval takto:https://goo.gl/maps/x7iJTtbz4yxJe to trasa kterou bychom jeli, abychom měli i hezké výhledy po cestě. Nejsou tam zaznačeny zastavky zatím. To bych viděl na takových cca 6 zastávek kde bychom vždy aspoň dva dny spaly. Zastavky napr.:- Edinburgh- Aberdeen- Inverness- Ullapool- Portree- Fort WilliamCestovat bychom chtěli cca 18dni.  .

Skotsko září 2019

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Ber automat, budeš mať dosť práce s riadením neznámeho auta po neznámych cestách, starať sa o navigovanie a ešte myslieť na to, že sa jazdí vľavo.

Mňa by moji parťáci zlynčovali, keby som neobjadnal automat v krajine s ľavostrannou prevádzkou. A to sú skúsení vodiči, ktorí majú najazdené tisícky km po ľavej strane.

0 Citovat

Byli jsme na víkend v Manchesteru, bral jsem z půjčovny Astru s manuálem (18 liber na 3 dny :-D ), řídil jsem poprvé v Anglii a hned po městě a bylo to v pohodě. Po 5 km si na to zvykneš, pokud jsi trochu zkušenější.

0 Citovat

Dekuju vsem za odpovedi k autu. 


Ted bych se zeptal este na uplne jinou vec. Cely okruh jsem zamyslel jet nejdrive pres Cairngorms NP do Iverness a pak na zapad smer Sky atd. Ale nak sem pochopil z toho co hodne lidi pise, ze vetsina lidi jede nejdriv smer Fort William a jede opacne.  Ma k tomu nekdo nakou podnetnou radu. Vzhledem k cestam nebo cemukoli?


Dekuju

0 Citovat

Ten ostrov se jmenuje Skye...

Trasa přes Stirling, Glencoe a Ft. William je scéničtější.

0 Citovat

Osobně, pokud bych byl ve Skotsku poprvé, bych Cairngorms klidně vynechal úplně a jel rovnou na západ... Ale záleží, co chcete vidět.

0 Citovat

Jeste k tomu nebezpeci rizeni vlevo pro nezkusene. Snadno se na to zvykne, ale nejvetsi riziko je, ze klidne i po mnoha dnech jezdeni vlevo po najeti treba z parkoviste na vedlejsi silnici s malym provozem clovek zapomene, ze ma jet vlevo. Kdysi jsem na to musel upozornit ceskeho ridice busu v GB nebo Americana pri stopu na NZ. 

Na uzke silnici s malym provozem muze po necekanem objeveni se auta za zatackou nasledovat automaticke uhnuti vpravo. Kamarad, ktery nastesti neridil, mel pri potkavani aut v zatackach v jeho prvnich dnech na NZ z toho skoro sok. Leva ruka na radici pace muze pripominat, ze je neco jinak a ve vysledku byt bezpecnejsi. Po par tisicich km rizeni vlevo je manual naprosto v pohode, tak ty partaky Huga nechapu.

0 Citovat

Mne trvalo tyden si zvyknout na razeni levackou 😃 ale vetsi pruser nastal po dvou letech vraceni, kdy levacka smatrala dlouhou dobu ve dverich v Cesku.


Jinak, v uzkych mistech to nehonit na maximalni rychlost ( jak je to zvykem v Cesku), ale jet s respektem a mit predvidavost. Silnice lemuji vetsinou vetsi kamenne zdi nebo valy. Takze do zacatek nevidis a misto na vyhnuti nemas prakticky zadne. A hlavne nemusis potkat auta, ale jakekoliv zvirata na ceste. Tak aby Te to neprekvapilo taky. 


A jedna poznamka. Parkrat se stalo, ze na delsim rovinatem useku jsou policajti za nejakou zidkou a meri, takze je uvidis az ve zpetnem. V tom horsim, na sloupech normalniho el. vedeni jsou kamery o kterych nevis. A nejlepsi jsou useky s prumernou rychlosti, ktere jsou dlouhe i desitky mil. 

0 Citovat

Presne totez jsem chtel napsat k tomu Hugovi , kdyz pise o zkusenych partacich ,osobne povazuju navykani na  automat  delsi  ,nez na navykani na  opacny manual , protoze zkusenejsi ridic uz ma automaticke navyky , ale je to na kazdem jak mu to vyhovuje  ,spis je asi dulezitejsi naplanovat tu trasu  a  pujcovnu  ,ktera nabidne nejlepsi podminky

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Jeste k tomu nebezpeci rizeni vlevo pro nezkusene. Snadno se na to zvykne, ale nejvetsi riziko je, ze klidne i po mnoha dnech jezdeni vlevo po najeti treba z parkoviste na vedlejsi silnici s malym provozem clovek zapomene, ze ma jet vlevo.

Přesně tak, už se mi stalo několikrát, že jsem najel do protisměru... naštěstí vždy bez následků.

0 Citovat

Auto jsem řešil individuálně po mailu s edinburghcarrental.com - bylo nás 6, brali jsme 7mi místnout Toyotu Pro Ace (manuál - automat neměli). Místy to ale není žádná prdel - neznámá spojka, levá ruka na šaltrpáku nemá naučené ty pohyby... Je dobré, když se situaci na cestě věnuje i spolujezdec a upozorní, že by jsi se měl podívat i na druhou stranu nebo že jedeš tak trochu v protisměru ;-) V provozu se "držíš davu" tak je to v pohodě, kritický bod je odbočení vpravo někde mimo civilizaci. 

Z hlediska přírody a krajiny se mi nejvíce líbil úplný sever, z hlediska "zážitků" Spyeside.

0 Citovat

Jak tak ctu ty vase skazky s tou opacnou stranou  ,tak me napada ze vam to odridim -)) klidne i svym autem ,ale dostal jsem od Allianz ,kde mam pojistku, nejakou informaci o Brexitu a jakesi zelene karte  a trajekt z Irska neni zrovna levny

0 Citovat

Na základě této diskuse jsem sem nahrála náš cestopis ze Skotska, asi tam nebude moc praktických rad, ale třeba pomůže.  A na řízení vlevo se zvyká opravdu rychle:)


https://www.cestujlevne.com/cest...otskem-687

0 Citovat

Tak jsem po procteni vsech prispevku trosku zamenil itinererar. Na toto:


Edinburg 1den 

Braemar 2den

Iverness 1den

Loch ness 1den 

Torridon 2dny 

Skye 3dny 

Fort Wiliam 2dny 

Balquhidder 2dny 

Edinburg 2den 


Vyskrtnul jsem ten Aberdeen a nechal tam trosku vice casu na caringhorms. 

0 Citovat

K tomu autu - nevím, kdy přesně tam budete, takže jsem naslepo střelil 3--19.9.2019. Předpokládám, že vzhledem k malému dítěti přeskočíme jednohubky typu Fiat 500, takže jsem zvolil auta velikost VW Golf a vyšší, raději s automatem.

26tis. je opravdu hodně, Ryan nabídl ceny od cca 14.000,-. Kdyby sis přece jen troufl na manuál, pak jsou ceny sranda - cca od 7.000,- za těch 16 dní. Za sebe tedy musím říct, že když jsem poprvé řídil na opačné straně (Malajsie), byl jsem rád za automat. Hlavně prvních nekolik dní, než jsem se v hlavě převrátil na opačný smysl pravidel mi automat ušetřil dost šedivých vlasů. Je mi přes 30, něco málo už jsem najezdil, ale v jeden moment přemýšlet nad dopravní situací a ještě levou rukou řadit jedničku od sebe dopředu by mi v tu chvíli asi dost osekalo moje ego  :-D  :-D Na druhou stranu je pravda, že rozdíl 7tis. už je znát, za ty prachy můžete s malou pár dní bydlet v příjemném hotýlku.

0 Citovat

levačka a manuál je cajk, netřeba se ničeho obávat. zvládli to v pohodě i dámské návštevy v Irsku, zvládl jsem to sám a to jsem měl své auto s manuálem naposled před cca 20ti lety... V zemích kde se řídí vpravo si půjčuji většinou manuál kvůli ceně. Větší problém mám většinou s otevřením palivové nádrže

0 Citovat

Šimon D. napsal(a):

Tak jsem po procteni vsech prispevku trosku zamenil itinererar. Na toto:


Edinburg 1den 

Braemar 2den

Iverness 1den

Loch ness 1den 

Torridon 2dny 

Skye 3dny 

Fort Wiliam 2dny 

Balquhidder 2dny 

Edinburg 2den 


Vyskrtnul jsem ten Aberdeen a nechal tam trosku vice casu na caringhorms. 

Loch ness 1 den - bych škrtnul a přidal 1 den na Skye. Poděkujete mi později :)

0 Citovat

yess napsal(a):

Loch ness 1 den - bych škrtnul a přidal 1 den na Skye. Poděkujete mi později :)


Kdyby šlo o nějaký treky v horách, tak klidně, ale s malým dítětem 4 dny na tom malým turistama přecpaným ostrově? Dejte místo Loch Ness třeba Loch Affric, je to kousek a lidí minimum.

0 Citovat

lemming46 napsal(a):


Kdyby šlo o nějaký treky v horách, tak klidně, ale s malým dítětem 4 dny na tom malým turistama přecpaným ostrově? Dejte místo Loch Ness třeba Loch Affric, je to kousek a lidí minimum.

Právě proto. Máte nějaký check-in a check-out. Nebudou to 4 plnohodnotné dny. Vloni jsme tam byli týden při skvělém počasí (pouze jeden den déšť) a měli jsme problém zajet všude, kam jsme chtěli (žádné extra tracky v horách, jen Storr a Quiraing, což se dá zvládnout i s dítětem). Glen Affric je fajn, ale dá se jen projet "cestou", stejně jako Glen Etive.

0 Citovat

yess napsal(a):

Právě proto. Máte nějaký check-in a check-out. Nebudou to 4 plnohodnotné dny. Vloni jsme tam byli týden při skvělém počasí (pouze jeden den déšť) a měli jsme problém zajet všude, kam jsme chtěli (žádné extra tracky v horách, jen Storr a Quiraing, což se dá zvládnout i s dítětem). Glen Affric je fajn, ale dá se jen projet "cestou", stejně jako Glen Etive.


Loch Ness není zase tak špatné. Já bych se tam určitě zastavila. A na Skye by byly 4 dny skvělé, pokud člověk nechytí počasí jako my před 2 lety v září, kdy nám tam 4 dny v tahu lilo tak, že se nedalo vylézt, aniž by nebyl člověk do 5 minut kompletně promočený i pod nepromokavou bundou. Ještě bych dodala, že normálně nám déšť nijak extra nevadí, za 2 roky v Anglii jsme si zvykli, takže nás vytrvalý dvoutýdenní déšť provázející nás po celém Skotsku nijak moc neodradil. Ale na tom Skye se to doopravdy nedalo. 

0 Citovat

yellow napsal(a):


Loch Ness není zase tak špatné. Já bych se tam určitě zastavila. A na Skye by byly 4 dny skvělé, pokud člověk nechytí počasí jako my před 2 lety v září, kdy nám tam 4 dny v tahu lilo tak, že se nedalo vylézt, aniž by nebyl člověk do 5 minut kompletně promočený i pod nepromokavou bundou. Ještě bych dodala, že normálně nám déšť nijak extra nevadí, za 2 roky v Anglii jsme si zvykli, takže nás vytrvalý dvoutýdenní déšť provázející nás po celém Skotsku nijak moc neodradil. Ale na tom Skye se to doopravdy nedalo. 

Nepsal jsem vyhnout se Loch Ness, jen mi příjde škoda tam zapinkat den. Jinak Skoti Vám řeknou, že ve Skotsku není špatného počasí, pouze špatného oblečení ;-) 

0 Citovat

právě jsme se vrátili z okružní jízdy Skotskem, pouze šest dní, takže jsme to měli poněkud nahuštěné a např na Skye jsme se úplně nedostali (aspoň máme důvod se vrátit). ale pokud máte dotazy, rád odpovím. jinak souhlasím že Loch Ness je jenom jezero, které se nijak neliší od ostatních jezer, kterých je ve Skotsku požehnaně, a zcela upřímně - cesta kolem něj nás spíš nudila, hlavně proto, že na jezero není zas tak moc dobře vidět, musíte si k tomu najít místečko, kde zastavit (a těch po cestě nebylo nějak extra moc) a provoz po silnici kolem jezera je hodně čilý a musel jsem se tam spíš věnovat řízení než nějakým výhledům. co je ale naprosto must see je údolí Glencoe, kde oči jen přecházejí. měl jsem tam naplánovaný i hike, ale bohužel nám dost pršelo a v Glencoe zrovna úplně nejvíc. Ale uchvátilo mě to tak, že jsem nakonec změnil trasu a jel tudy i nazpátek, ale zase nám nevyšlo počasí :D ale vím, že se tam chci jednou vrátit a ten hike si odšlapat! nakonec jsme si dali jiný hike a to na horu Schiehallion, který stál taky za to, protože výhled do okolí je zde famózní a výstup není nějak extra náročný. pokud byste měli zájem můžu k tomu říct více. auto jsme měli od Goldcar, kde nebylo potřeba mít kreditní kartu, ale jsou schopní si zálohu stáhnout i z debetní karty... taky můžu rozepsat, pokud by byl zájem.

0 Citovat

No jen aby ti treba casem nevyluxovali  z debetky treba  neco za neexistujici  pokutu  a podobne ,ja teda  osobne nemuzu nic rict , ale mam dojem ze tady na foru Goldcar moc dobre renome  nema  ,spis naopak

Jinak jsme stihli  Skye i za  5 dnu celkoveho pobytu ve Skotsku ,ale je pravda ze  trek jsme  zadny  nedelali  u Loch Ness jsme se zastavili  , pak i po ceste ,souhlasim ze tech vyhledu je  tam mene ,ale zase bych to nezatracoval ,je pravda ze jako profikovi ,navic zijicim  pomalu 20 let v Irsku  mi rizeni  po opacne strane nedela nejmensi problem .takze jsem v kempech kde jsem spali , koncili hodne pozde  a absolvovali delsi  km useky nez by bylo dobre

Mozna by bylo dobre sem hodin jen  strucne itinerar toho okruhu . urcite se chceme jeste do Skotska podivat ,ale auto si uz v Edinburghu pujcovat  nebudu, to si radeji zaplatim trajekt z Irska  ,tak mizernou a neochotnou  pujcovnu jsem jeste nezazil, navic predrazenou , abychom byt vecer, cekali na vydani auto  2 hodiny to fakt byla sila 

Jinak ovsem mam pocit ze  na turisty jsou pripraveni skvele
0 Citovat

Byl ten plánovaný hike k hidden valley? :) Byli jsme v květnu a doporučuju. Je pravda, že v dešti by ta cesta byla asi docela o hubu.



20190512-130009-hdr.jpg

0 Citovat

Jinak mikire auto opakovaně vždy půjčujeme u https://www.celticlegend.co.uk/ a nikdy nebyl sebemenší problém. A ano, nejsou nejlevnější, ale za ten klid a jistotu, že tě neojebou, si rád zaplatím.

0 Citovat

@yess  diky mrknul jsem na to a porovnam s cenou za trajekt z Irska  ,ale zda se mi to docela drahe  alespon s te uvodni stranky kdyz porovnam auto  s obsahem  1500 ccm  tak tam uvadeji  50 GPP na den  6 den zdarma  a nejspis  k tomu jeste pojisteni  kdyz bych chtel full 

0