Ahojte,s kamarátmi sa chystáme v septembri do Černobylu a zaujímalo by ma ako je to aktuálne so vstupom do budov. Podľa našich informácií je to zakázané, ale napríklad na jednom cestopise sme čítali, že sa to dá, plus mne jeden známy tiež vravel že chodili po budovách bez problémov. Ak by teda bol niekto ochotný podeliť sa o svoje skúsenosti, bol by som vďačný. kľudne napíšte aj iné veci k cernobylu, odporúčania na konkrétne agentúry, apod.  ak sa vám chce, ja budem len rád 🙂Díky, David .

Černobyl vstup do budov

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

23 reakcí

Ahojte,


s kamarátmi sa chystáme v septembri do Černobylu a zaujímalo by ma ako je to aktuálne so vstupom do budov. Podľa našich informácií je to zakázané, ale napríklad na jednom cestopise sme čítali, že sa to dá, plus mne jeden známy tiež vravel že chodili po budovách bez problémov. Ak by teda bol niekto ochotný podeliť sa o svoje skúsenosti, bol by som vďačný. kľudne napíšte aj iné veci k cernobylu, odporúčania na konkrétne agentúry, apod.  ak sa vám chce, ja budem len rád 🙂

Díky, David

0

Minulý rok na přelomu zimy/jara nám bylo v Pripjati umožněno prohlídnout si panelák, včetně výstupu na jeho střechu. Další opuštěné budovy jsme navštívili mimo město Pripjat. Jeli jsme s Chernobylwel.com.

0 Citovat

Tuto nedelu som tam bol.

Dali smes len supermArket, kulutrak, stadion, zabavny park a bazen


Pred tym zastavka v zalesie, v skolke a potom na radare

0 Citovat

Je z toho samozřejmě dobrý bussines, a díky seriálu bude ještě větší:

https://www.expres.cz/zpravy/cer...pravy_stes

0 Citovat

2 mesiace dozadu sme boli vo vnútri paneláku a aj na streche

0 Citovat

Zrovna jsem dokoukal čtvrtý díl. Příští rok budou pořadníky. Ten seriál je fakt dobrej, bude to to samé jako s Dubrovníkem po GoT.

0 Citovat

Tenhle seroš je to nejlepší, co jsem kdy v životě viděl, má to gule - herecké obsazení, hudba, výprava. K dokonalosti tomu chybí opravdu jen ta ruština.

0 Citovat

Pro fanoušky seriálu doporučuju rozhovor s fyzičkou Drábovou, hezky to dokreslí ten dramatický oblak: https://www.irozhlas.cz/kultura/..._ogo 

0 Citovat

Byli jsme letos v březnu s SoloEast a průvodkyně říkala, že oficiálně se do budov v Pripjati nesmí, ale šli jsme (nemocnice, supermarket, bazén...). Průvodkyně u sebe měla GPS tracker, který to hlídá, ale ten mezitím nechala v autě/prošla se kolem. I ostatní skupiny vypadaly, že jdou. Ale prý už za to nějaké průvodce vyhodili, tak asi záleží, jestli se zrovna policistům chce dělat problémy.

0 Citovat

Tie gps tracekeri (teda ak to bolo ono co nam zavesili na krk) cul fasuje kazdy navstevnik

Od 1.4 sa do budov nesmie

0 Citovat

Tak ono vzhledem k stavu těch budov je to naprosto pochopitelný a je jen otázkou času, kdy to na nějakého chytráka, který ten zákaz bude porušovat spadne a do Pripjati se přestane jezdit úplně...

Jsem rád, že jsem tam byl už dříve, kdy se normálně do budov chodilo, ale to opatření naprosto chápu. Kór teď po tom seriálu, kdy to bude must lokalita pro každého youtubera, instagramera a podobný pozéry a pohrnou se tam davy pitomců.

0 Citovat

Já byl se SoloEast ve 2013 a už tehdy nás do budov nepustili. Takže je otázka, jestli to teď dělají na vlastní riziko, protože si to prostě návštěvníci žádají...

0 Citovat

Na krk dávali len také tie zberače radiácie, čo to vyzeralo ako usb kľúč. 

Som rád, že som to absolvoval pred seriálom, toto leto tam bude nával ako v Kauflande na lacné maslo

0 Citovat

Já byl letos v dubnu s chernobylwel.come a do budov jsme směli (pitevna, kino, panelák a střecha, bazén, obchod, hudební škola, velín Dugy, školka v Kopáčí, budovy v Zálesí, ...). Týden na to byli s tou samou agenturou příbuzní a do budov je nepustili. Záleží prostě průvodce od průvodce. Ne agentura od agentury. Takže člověk nikdy neví. Ale ty interiéry začínají někdy vypadat fakt o hubu a bude to čím dál horší a zranění nějakého turisty je otázkou času. Na druhou stranu si myslím, že bez alespoň pár interiérů to není ono. Jinak to rozebírám ve svém cestopisu a i v diskuzi pod ním.

To co se dává na krk je osobní dozimetr, ne gps tracker.

0 Citovat

Díky moc za odpovede, takže záleží. Tiež si myslím že byť tam a nepozriet sa dnu by bola škoda...

0 Citovat

V Černobylu lze nově navštívit i řídící místnost / velín jaderné elektrárny: https://edition.cnn.com/travel/a...index.html

0 Citovat

Tak nakoneic sme boli s ChernobylWelcome na jeden deň a do budov sa vraj od 2012 nesmie, pretože spadla časť nejakej budovy. V podstate nám ale sprievodkyňa povedala to, že neoficiálne sa tam chodí, keď ste na dvojdňovej tour, keďže ráno a večer tam nie sú strážcovia. Vzali nás ale do kaviarne pri prístave a teoreticky sa dalo vojsť aj do iných budov počas výkladu sprievodkyne (hoci keď si to všimla tak dotyčného "okríkla"), prípadne sa odpojiť od skupiny a ísť si po svojom (ja som to nespravil, hoci mi tá organizovanosť liezla na nervy). Pravdupovdiac ma to tam veľmi nebavilo, vadila mi práve tá organizovanosť, napríklad pri duge by som ostal dlhšie, inde kratšie; ale možo som len nemal svoj deň. Obed bol ok, soljanka a druhé jedlo nejaké zemiaky s čímsi. Celkovo to bolo pre mňa skor sklamanie, ale asi to bolo tým, že to je taký skanzen plný turistov. Ten turistický dojem z toho som mal ozaj silný, asi najlepšie to možem ilustrovať tým, že keď sme boli pri pamatníku hasičom pri hasičskej stanici, tak naraz začala húkať siréna, čosi hlásili po ukrajinsky, z budovy vyšli hasiči, nasadli do auta, zapli maják, sirénu, otvorila sa brána a auto kamsi šlo. Sprievodkyňa vyzerala taká prekvapená až znepokojená a povedala nám, že kdesi v oblasti vypukol požiar (konkrétne myslím na vodárenskom zariadení). No a mne prvé čo napadlo tak že to bolo zincenované ako predstavenie pre turistov, aby zažili ten pocit, aké to mohlo byť...

0 Citovat

Hmm, tak teda to my sme mali veľké šťastie na jar so vstupom do budov aj pri výstupe na panelák. A požiare v lesoch bývajú často, teraz sa na Ukrajine páli lístie jedna radosť 

0 Citovat

A smysl toho vstupu do budov je v čem? Nápad to je jistě skvělý, až bych řekl Darwinistický :-))


0 Citovat

Tak ak som dobre pochopil, už nepúšťajú ani do supermarketu, škôlky alebo plavárne? No bez tých budov to má možno polovičnú atmosféru. To sú také tie "ikonické" miesta, ak sa to dá tak povedať. To ako keby si šiel do Istanbulu a Modrú mešitu by si videl len zvonku, no tour by ťa ťahala 2x dlhšie po exteriéri

0 Citovat

Jj, presne tak, nepustili nás ani do supermarketu. K plavárni nás ani nezobrali. Škôlku si tiež nepamätám. Možno záleží na sprievodkynach, neviem... 

0 Citovat

tak to by som potom chcel full refund :D 

0 Citovat

:-D no mohli sme to skúsiť...

0 Citovat

Letmo jsem podobnou věc zjišťoval pro kamaráda, co chce hlavně budovy. Oficiálně je to zakázané. Neoficiálně se stále chodí, ALE

a) záleží na agentuře, b) ještě víc na průvodci, c) a pak na situaci na místě, kolik je tam strážců. Svým způsobem je výhoda, když je tam víc skupin, protože průvodci se navzájem znají a mají přehled o tom, kde jsou hlídky. Plus taky může hrát roli, jestli někdo ze skupiny dal něco bokem průvodci (jen domněnka).

Jinak co se děje, když vás tam chytnou - průvodce přichází o licenci a vy máte s okamžitou platností ukončenou prohlídku zakázané zóny.

Mohlo by se to měnit k lepšímu - nový ukrajinský prezident chce ze zóny udělat turistický disneyland s opravenými nebo spíš zakonzervovanými budovami. Nejspíš to tím ztratí zbytek autentičnosti a bude z toho čistokrevná past na turistovu peněženku s heloumajfrendy, suvenýry a fastfoodem.

0
23 reakcí