Pro pořádek jsem se rozhodl vytvořit spíš nový téma jako pokračování téhle diskuse, která původně neměla s Rodriguesem nic společnýho:  https://www.cestujlevne.com/disk...-mauritius Rodrigues Tak jsem po týdnu na ostrově Rodrigues přeletěl na Mauricius, od včerejška tady leje , takže mám čas něco napsat :-) Rodrigues je oproti Mauriciu sušší, takže jedna z výhod je i ta, že je větší jistota hezkýho počasí. Vzhledem k faktu, že mám rád klid a pláže bez lidí, tak trochu lituju, že jsem si na Rodrigues nevyhradil o pár dní víc, ale co už.   Jinak bych řekl, že Rodrigues nemá s Mauriciem skoro nic společnýho. Drtivá většina obyvatel jsou kreolové a ostrov není zasaženej masovým turismem, takže tam vládne ještě taková ta pohodová přátelská atmosféra. Takový Seychely před třiceti lety :-) Jedno z mála míst, kde jsem nechal na pláži batoh a v něm peníze a šel si s klidem zaplavat. Nicméně, když jsem se na to ptal (jestli je OK nechat si na pláži nějaký cennosti), tak to místní spíš nedoporučovali. Ale pár patriotů nad mým dotazem s úsměvem mávlo rukou s tím, že "this is Rodrigues..." :-) Takže tak. Já tam nikdy z nikoho neměl nějakej špatnej pocit. Po příletu jsem si myslel, že jsem se octnul v nějakým francouzským department d'outre mer - za celej týden jsem nepotkal turisty odjinud než z Francie. Zároveň, ačkoli je Angličtina úředním jazykem, tak ji spousta místních neovládá a pokud ano, tak na hodně základní úrovni, ikdyž vyjímka se sem tam našla. Ale dá se tam fungovat i s tou angličtinou, resp. bez francouzštiny, akorát si prostě moc nepokecáte. Ubytování jsem zvolil v oblasti St. Francois Bay a domnívám se, že je to ideální volba. Pláže v jsou tam nejhezčí a na další pěkný pláže, resp. ty podle mně nej na ostrově se dá dojít pěšky. Ať už směrem k Cotton Bay, nebo opačně, ke Graviere. Základní možnosti nákupů tu jsou, supermarket žádnej, ale u silnice vedoucí kolem pláže jsou dva butiky a jedna restaurace (Solange et Robert) kde se dá zároveň udělat i drobnej nákup, další taková je ještě na kopci nad pláží St. Francois (chez Dana). Takže na jídlo se tu zajít dá, stejnětak nakoupit takový ty základní věci jako pivo a cigarety... Ještě si vybavuju jednu restauraci, Mazavaroo, ale ta byla tak nějak pořád zavřená. Ještě jedna věc, nejbližší ATM je v Mont Lubin a nikde v St. Francois jsem neviděl platební terminál, takže je dobrý si před příjezdem opatřit nějaký MUR v hotovosti. Ohledně ubytování, můžu doporučit penzion Merlin guesthouse (whatsapp 00230 5806 6696), jsou i na bookingu.. Fajn personál, pokoje OK, nic mi tam nechybělo. V ceně je polopenze - snídaně vpořádku, odpovídající umístění ostrova uprostřed indickýho ocánu, večeře byly vynikající - místní kuchyně, lokální suroviny, nic se neopakovalo a všeho dostatek :-) Cena myslím si velice pěkná - 35€ za os. / noc. Jinak transfer z/na letiště nabízí za 20€, skůtr na jeden den za 15€ a auto (starší 4X4 Nissan, nějakej pickup, označení modelu jsem si nevšiml) za 30€. Při rezervaci je lepší komunikovat francouzsky. Ale na místě nebyl zásadní problém s angličtinou, nějak jsme se domluvili... :-) Auto jsem měl nakonec jednom dva dny, ale bohatě to stačilo, ostrov se dá objet i za den s nějakýma zastávkama. Navíc, jak už jsem uvedl výše, tak nějak nejzajímavější a z hlediska pláží nejlepší mi připadá St. Francois a tam je auto víceméně stejně k ničemu, protože na pláže jako např. Trou D'argent a Anse Bouteille se stejně dostanete jen pěšky. Dojet autem lze třeba do Cotton Bay, ale opět, pěšky podél pobřeží je to cca 40 min a po cestě jsou navíc další pěkný pláže. Abych to shrnul, mám rád klid, pěkný pláže, rád se projdu a čí míň turistů, tím líp. Na plážích jsem byl většinu času sám a pokud tam byli nějací další turisti, víc než 4 jsem snad nenapočítal. Takže za mně spokojenost :-) Mauricius Na Mauriciu jsem byl už podruhý, poprvý to bylo v kombinaci s Reunionem, tentokrát to byl Rodrigues. Já se přiznám, že ani jedna návštěva mně moc nenadchla, ikdyž počasí bylo vesměs fajn (ne že by nějakej tropickej deštík ovlivnil můj úsudek :-) Při první návštěvě jsem se pohyboval hlavně po JZ části ostrova, tentokát jsem to rozdělil na západ a východ. (Flic En Flac a Trou d'Eau Douce). Na Mauriciu se mi vyloženě líbila asi jen jedna pláž, a sice Le Morne. Ikdyž La Cambuse taky byla docela pěkná...  Čímž nechci říct, že by všechny ostatní pláže byly hnusný. Na druhou stranu, nic z čeho bych se posadil na zadek a táhl se kvůli tomu až na Mauricius. Spousta pláží v Řecku se mi líbila víc a letí se tam dvě hodiny... Na druhou stranu, nutno podotknout, že se tam zas člověk v únoru nevykoupe. Východ ostrova byl o něco klidnější, to je fakt, nicméně na veřejných plážích bylo často docela dost bordelu, že jsem chvíli musel hledat místo, kam si dám ručník - mezi vajgly, vršky od piva, plastový příbory, zbytky po grilovačkách apod. si jej fakt dávat nebudu. Na plážích tráví rádi čas i místní a protože Mauricius je docela indickej, tak to taky podle toho někdy vypadá. Jinak tam ale byl docela klid, turistů nemnoho. O víkendu vyráží místní na pláže hromadně - griluje se, hraje hudba, zábava, bordel... Tomu se lze vyhnout tak, že půjdete na pláž před nějakej fajn hotel - je tam čisto a místní tam vesměs buď nepouští a pokud ano, tak tam nedělají brajgl jako na veřejných plážích. Nicméně pak budete prozměnu ležet na pláži mezi hordama koupáků na lehátkách, takže to je trochu jako strčit si dva prsty do prdele a pak se rozhodovat, kterej olíznout... Když jsme  těch hotelů, Mauricius je docela zastavěnej, hotely jsou nalepený jeden na druhým,  takže místo nějaký exotiky si kolikrát člověk připadá jak někde v jižní evropě. Samozřejmě mezi silnicí a pobřežím se  relativně často táhnou  poměrně dlouhý zdi, takže občas chvilku trvá, než se povede najít nějakej průchod, kudy se dostanete na pláž. Nicméně s přístupem na hotelový pláže jsem problém nikdy neměl a to jsem kolikrát chodil i přímo po areálu hotelu mezi bungalowama.  Některý hotely jsou  chytře postavený tak, že se na pláž jinak než přes bránu (jednoduše) nedostanete a pak máte smůlu :-) Ikdyž podle zákona jsou všechny pláže veřejný.  Ani ta příroda mi na východě nepřipadá moc zajímavá (s vyjímkou Kestrl Valley) , velkou plochu zaujímají pole s cukrovou třtinou, takže v kombinaci s koncentrací velkejch hotelů, jedním vedle druhýho a nijak extra plážema to celý působí tak poněkud "neexoticky", nebo jak to nazvat :-) Nicméně na veřejných plážích je tam větší klid, pokud si odmyslím víkendový místní obyvatelstvo. Samozřejmě netvrdím, že co veřejná pláž, to hnus, našel jsem si i docela pěkný místa, třeba tady to nebylo špatný: https://www.google.com/maps/plac...-20.216731,57.7955613,1096m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d-20.2167365!4d57.7977505 Jinak frekventovanější pláže (např. Blue Bay v JV části), případně západ ostrova jsou relativně udržovaný a čistý. Ale je tam poměrně rušno. Pokud jde o západ ostrova, já se přiznám, že ačkoli jsem bydlel ve Flic En Flac, tak jsem si to tam jen tak nějak prohlídl, abych viděl o čem to tam je a zdržoval jsem se hlavně v JZ části jako předtím. Přímo na pláž Flic En Flac jsem šel jen jednou. Ten severozápad ostrova, od Grand Baie až po Flic En Flac je prostě na můj vkus moc turistickej - poměrně dost lidí, hotely, bary, restaurace... Prostě jak někde na jihu evropy, jak už jsem psal. Nejvíc se mi asi líbila JZ část ostrova jak uvádím výše... Přibližně od Souillac po Le Morne + La Cambuse. V JZ části se taky nachází pěknej národní park kde už se dá ledasco naplánovat. Celkově mi Mauricius připadal takovej nemastnej neslanej...  Pláže nic moc, masovej turismus, příroda až na vyjímky ne tolik zajímavá. Když si vezmu, jak dlouho trvá se tam dostat a připočtu k tomu fakt, že letenka výjde tak na 14k (v akci), tak mi to moc nedává smysl - samostatně. Taková JV Asie mě třeba taky moc neohromila, ale když bych si měl vybrat třeba mezi Thajskem a Mauriciem, tak bych spíš volil Thajsko, ačkoli tam bych měl taky výhrad víc než dost, ale když už nic jinýho, připadalo mi to tam takový zajímavější. Kdybych plánoval znovu a měl 14 nocí, tak si vyhradím tak 9 Rodrigues a 5 na Mauricius s tím, že ubytování bych zvolil někde v okolí Le Morne.  .

Ostrov Rodrigues (Mauricius)

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

2 reakce

Pro pořádek jsem se rozhodl vytvořit spíš nový téma jako pokračování téhle diskuse, která původně neměla s Rodriguesem nic společnýho:  https://www.cestujlevne.com/disk...-mauritius


Rodrigues

Tak jsem po týdnu na ostrově Rodrigues přeletěl na Mauricius, od včerejška tady leje , takže mám čas něco napsat :-) Rodrigues je oproti Mauriciu sušší, takže jedna z výhod je i ta, že je větší jistota hezkýho počasí. Vzhledem k faktu, že mám rád klid a pláže bez lidí, tak trochu lituju, že jsem si na Rodrigues nevyhradil o pár dní víc, ale co už.  

Jinak bych řekl, že Rodrigues nemá s Mauriciem skoro nic společnýho. Drtivá většina obyvatel jsou kreolové a ostrov není zasaženej masovým turismem, takže tam vládne ještě taková ta pohodová přátelská atmosféra. Takový Seychely před třiceti lety :-) Jedno z mála míst, kde jsem nechal na pláži batoh a v něm peníze a šel si s klidem zaplavat. Nicméně, když jsem se na to ptal (jestli je OK nechat si na pláži nějaký cennosti), tak to místní spíš nedoporučovali. Ale pár patriotů nad mým dotazem s úsměvem mávlo rukou s tím, že "this is Rodrigues..." :-) Takže tak. Já tam nikdy z nikoho neměl nějakej špatnej pocit.

Po příletu jsem si myslel, že jsem se octnul v nějakým francouzským department d'outre mer - za celej týden jsem nepotkal turisty odjinud než z Francie. Zároveň, ačkoli je Angličtina úředním jazykem, tak ji spousta místních neovládá a pokud ano, tak na hodně základní úrovni, ikdyž vyjímka se sem tam našla. Ale dá se tam fungovat i s tou angličtinou, resp. bez francouzštiny, akorát si prostě moc nepokecáte.

Ubytování jsem zvolil v oblasti St. Francois Bay a domnívám se, že je to ideální volba. Pláže v jsou tam nejhezčí a na další pěkný pláže, resp. ty podle mně nej na ostrově se dá dojít pěšky. Ať už směrem k Cotton Bay, nebo opačně, ke Graviere. Základní možnosti nákupů tu jsou, supermarket žádnej, ale u silnice vedoucí kolem pláže jsou dva butiky a jedna restaurace (Solange et Robert) kde se dá zároveň udělat i drobnej nákup, další taková je ještě na kopci nad pláží St. Francois (chez Dana). Takže na jídlo se tu zajít dá, stejnětak nakoupit takový ty základní věci jako pivo a cigarety... Ještě si vybavuju jednu restauraci, Mazavaroo, ale ta byla tak nějak pořád zavřená. Ještě jedna věc, nejbližší ATM je v Mont Lubin a nikde v St. Francois jsem neviděl platební terminál, takže je dobrý si před příjezdem opatřit nějaký MUR v hotovosti.

Ohledně ubytování, můžu doporučit penzion Merlin guesthouse (whatsapp 00230 5806 6696), jsou i na bookingu.. Fajn personál, pokoje OK, nic mi tam nechybělo. V ceně je polopenze - snídaně vpořádku, odpovídající umístění ostrova uprostřed indickýho ocánu, večeře byly vynikající - místní kuchyně, lokální suroviny, nic se neopakovalo a všeho dostatek :-) Cena myslím si velice pěkná - 35€ za os. / noc. Jinak transfer z/na letiště nabízí za 20€, skůtr na jeden den za 15€ a auto (starší 4X4 Nissan, nějakej pickup, označení modelu jsem si nevšiml) za 30€. Při rezervaci je lepší komunikovat francouzsky. Ale na místě nebyl zásadní problém s angličtinou, nějak jsme se domluvili... :-)

Auto jsem měl nakonec jednom dva dny, ale bohatě to stačilo, ostrov se dá objet i za den s nějakýma zastávkama. Navíc, jak už jsem uvedl výše, tak nějak nejzajímavější a z hlediska pláží nejlepší mi připadá St. Francois a tam je auto víceméně stejně k ničemu, protože na pláže jako např. Trou D'argent a Anse Bouteille se stejně dostanete jen pěšky. Dojet autem lze třeba do Cotton Bay, ale opět, pěšky podél pobřeží je to cca 40 min a po cestě jsou navíc další pěkný pláže.

Abych to shrnul, mám rád klid, pěkný pláže, rád se projdu a čí míň turistů, tím líp. Na plážích jsem byl většinu času sám a pokud tam byli nějací další turisti, víc než 4 jsem snad nenapočítal. Takže za mně spokojenost :-)


Mauricius

Na Mauriciu jsem byl už podruhý, poprvý to bylo v kombinaci s Reunionem, tentokrát to byl Rodrigues.


Já se přiznám, že ani jedna návštěva mně moc nenadchla, ikdyž počasí bylo vesměs fajn (ne že by nějakej tropickej deštík ovlivnil můj úsudek :-)


Při první návštěvě jsem se pohyboval hlavně po JZ části ostrova, tentokát jsem to rozdělil na západ a východ. (Flic En Flac a Trou d'Eau Douce).


Na Mauriciu se mi vyloženě líbila asi jen jedna pláž, a sice Le Morne. Ikdyž La Cambuse taky byla docela pěkná...  Čímž nechci říct, že by všechny ostatní pláže byly hnusný. Na druhou stranu, nic z čeho bych se posadil na zadek a táhl se kvůli tomu až na Mauricius. Spousta pláží v Řecku se mi líbila víc a letí se tam dvě hodiny... Na druhou stranu, nutno podotknout, že se tam zas člověk v únoru nevykoupe.


Východ ostrova byl o něco klidnější, to je fakt, nicméně na veřejných plážích bylo často docela dost bordelu, že jsem chvíli musel hledat místo, kam si dám ručník - mezi vajgly, vršky od piva, plastový příbory, zbytky po grilovačkách apod. si jej fakt dávat nebudu. Na plážích tráví rádi čas i místní a protože Mauricius je docela indickej, tak to taky podle toho někdy vypadá. Jinak tam ale byl docela klid, turistů nemnoho. O víkendu vyráží místní na pláže hromadně - griluje se, hraje hudba, zábava, bordel... Tomu se lze vyhnout tak, že půjdete na pláž před nějakej fajn hotel - je tam čisto a místní tam vesměs buď nepouští a pokud ano, tak tam nedělají brajgl jako na veřejných plážích. Nicméně pak budete prozměnu ležet na pláži mezi hordama koupáků na lehátkách, takže to je trochu jako strčit si dva prsty do prdele a pak se rozhodovat, kterej olíznout...


Když jsme  těch hotelů, Mauricius je docela zastavěnej, hotely jsou nalepený jeden na druhým,  takže místo nějaký exotiky si kolikrát člověk připadá jak někde v jižní evropě. Samozřejmě mezi silnicí a pobřežím se  relativně často táhnou  poměrně dlouhý zdi, takže občas chvilku trvá, než se povede najít nějakej průchod, kudy se dostanete na pláž. Nicméně s přístupem na hotelový pláže jsem problém nikdy neměl a to jsem kolikrát chodil i přímo po areálu hotelu mezi bungalowama.  Některý hotely jsou  chytře postavený tak, že se na pláž jinak než přes bránu (jednoduše) nedostanete a pak máte smůlu :-) Ikdyž podle zákona jsou všechny pláže veřejný. 


Ani ta příroda mi na východě nepřipadá moc zajímavá (s vyjímkou Kestrl Valley) , velkou plochu zaujímají pole s cukrovou třtinou, takže v kombinaci s koncentrací velkejch hotelů, jedním vedle druhýho a nijak extra plážema to celý působí tak poněkud "neexoticky", nebo jak to nazvat :-) Nicméně na veřejných plážích je tam větší klid, pokud si odmyslím víkendový místní obyvatelstvo.


Samozřejmě netvrdím, že co veřejná pláž, to hnus, našel jsem si i docela pěkný místa, třeba tady to nebylo špatný:


https://www.google.com/maps/plac...-20.216731,57.7955613,1096m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d-20.2167365!4d57.7977505


Jinak frekventovanější pláže (např. Blue Bay v JV části), případně západ ostrova jsou relativně udržovaný a čistý. Ale je tam poměrně rušno.


Pokud jde o západ ostrova, já se přiznám, že ačkoli jsem bydlel ve Flic En Flac, tak jsem si to tam jen tak nějak prohlídl, abych viděl o čem to tam je a zdržoval jsem se hlavně v JZ části jako předtím. Přímo na pláž Flic En Flac jsem šel jen jednou. Ten severozápad ostrova, od Grand Baie až po Flic En Flac je prostě na můj vkus moc turistickej - poměrně dost lidí, hotely, bary, restaurace... Prostě jak někde na jihu evropy, jak už jsem psal.


Nejvíc se mi asi líbila JZ část ostrova jak uvádím výše... Přibližně od Souillac po Le Morne + La Cambuse. V JZ části se taky nachází pěknej národní park kde už se dá ledasco naplánovat.


Celkově mi Mauricius připadal takovej nemastnej neslanej...  Pláže nic moc, masovej turismus, příroda až na vyjímky ne tolik zajímavá. Když si vezmu, jak dlouho trvá se tam dostat a připočtu k tomu fakt, že letenka výjde tak na 14k (v akci), tak mi to moc nedává smysl - samostatně. Taková JV Asie mě třeba taky moc neohromila, ale když bych si měl vybrat třeba mezi Thajskem a Mauriciem, tak bych spíš volil Thajsko, ačkoli tam bych měl taky výhrad víc než dost, ale když už nic jinýho, připadalo mi to tam takový zajímavější.


Kdybych plánoval znovu a měl 14 nocí, tak si vyhradím tak 9 Rodrigues a 5 na Mauricius s tím, že ubytování bych zvolil někde v okolí Le Morne.






0

Tak jsem si precetl nazor na Mauritius , s necim asi souhlasim, je treba si uvedomit ,  ze to byla kolonie se zamerenim na tu  cukrovou  trtinu , takze ano ,takze  takova  vyslovena exotika tem opravdu neni , tak vyrazna  , s temi  zdmi kolem resortu to je pravda   ,treba ve Flic en Flac  se pak dal smerem na Le Morne tahly , ale zustali jsme primo naproti Chez Pepe  ,kde jsme bydleli  a  tam  jsem nemel pocit  ze to bylo spatne 

Na vychode  za  Trou  d Eau  Douce   smerem na sever  byla taky pomerne dlouha zed a za ni resort ,ale pak za ni dal  byla docela  hezka verejna plaz  ,prave tato plaz mi prisla hodne uklizena  i kdyz je pravda  ,ze o tom vikendu to tam bylo rusne ,asi skutcne jak ktera plaz  ( odkaz je nejaky divny  neukazuje Mauritius )

V Blue Baye  bylo moc  rusno  to ano   Mozna ,ze hodnoceni a pocity jsou zkresleny  tim ubytovanim v hotelu , ,meli jsme apartman ci studio , prakticy hned u more a to jak v Trou d Eau Douce ,tak ve Flic en Flac    a nemuzu si stezovat 

V Le Morne mi prislo ubytovani drazsi  ,koupali jsme se tam jen kratce  dvakrat ,  pri vylete  do narodniho  parku a zase ty plaze mi  neprisly tak nejak lepsi 

Asi je to tedy dost individualni , ja jsem to taky porovnaval s  Thajskem  a neco bylo lepsi na Mauritiu ,neco lepsi v Thajsku

0 Citovat

Nechci tvrdit, že celej Mauricius stojí za prd (taky je to o tom, co koho baví). Koneckonců, kdyby to tak bylo, tak se tam nevracím. 


Jako podle mně to třeba není úplně špatná volba pro někoho, kdo se chce poprvé vydat někam dál. Někdo takovej to bude vnímat jinak, že jo, zatímco já už to srovnávám s kde čím.


Výhoda Mauricia je, že je takovej jednoduchej - netřeba řešit přesuny mezi ostrovama jako třeba na Seychelách, Francouzské Polynésii, nebo v těch různejch Asiích apod.. Reunion není plážovej a pokud jde o Rodrigues, 99% lidí si myslí, že je to něco vedle Malorky, takže o těchto kombinacích se většinou ani neuvažuje. Takže připadají jenom day tripy na okolní ostrůvky....


Ubytování je tam taky levný, to samý restaurace, v supermarketech výběr skoro jak u nás, dobře zásobený lékárny a vůbec všechno se tam dá nakoupit. Nákupní střediska tam mají taky... :-)


Malý auto vychází cca na 500 CZK / den  (400€ excess) a řízení je tam na pohodu - silnice vesměs v pěkným stavu, široký, dobře značený, místní jezdí docela normálně, takže ani tolik neva, že se jezdí vlevo.


No a oproti třeba té JV Asii mi to tam asi připadá o něco víc civilizovanější.




0
2 reakce