Doplněno redakcí: nový průvodce zde https://www.cestujlevne.com/pruv...e/new-yorkZdravím zcestovalejší čtenáře a moc žádám o radu: zakoupili jsme letenky do NY na týden (odlétáme příští týden), čistého času tedy pět dní. A stále si nejsem jistá, co má a nemá cenu snažit se v těch pěti dnech stihnout: kodrcat se na sochu Svobody? (nahoru už pár měsíců nejsou volné lístky), snažit se prolézt Guggenheima? Jak nejlépe zkouknout Central Park i s mosty (kolo...) ? Co vím je, že určitě chceme do Museum of Modern Art, do Botanical Garden, rádi bychom shlédli aspoň nějaké mosty, "projedli" se aspoň částí multikulturálního New Yorku a nejlépe to stihli i s něčím takovým, jako je místní trh apod. Budu ráda za jakékoli tipy, které byste pro mě na tuhle cestu měli: kdy se vyplatí jít do muzea? opravdu jen ve dny, kdy je to zadarmo( prý je to stejně často formou "pay how much you want")? Jak nejchytřeji cestovat, abyste neplatili majlant a nestrávili tím půl dne? Zakoupit Hop On Hop Off? Kde se za férové peníze dobře najíst (neškudlíme každý cent a nevezem si s sebou paštiky, ale samozřejmě máme své limity  .

NEW YORK - co vidět v pěti dnech?

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

Doplněno redakcí: nový průvodce zde https://www.cestujlevne.com/pruv...e/new-york

Zdravím zcestovalejší čtenáře a moc žádám o radu: zakoupili jsme letenky do NY na týden (odlétáme příští týden), čistého času tedy pět dní. A stále si nejsem jistá, co má a nemá cenu snažit se v těch pěti dnech stihnout: kodrcat se na sochu Svobody? (nahoru už pár měsíců nejsou volné lístky), snažit se prolézt Guggenheima? Jak nejlépe zkouknout Central Park i s mosty (kolo...) ? Co vím je, že určitě chceme do Museum of Modern Art, do Botanical Garden, rádi bychom shlédli aspoň nějaké mosty, "projedli" se aspoň částí multikulturálního New Yorku a nejlépe to stihli i s něčím takovým, jako je místní trh apod.
Budu ráda za jakékoli tipy, které byste pro mě na tuhle cestu měli: kdy se vyplatí jít do muzea? opravdu jen ve dny, kdy je to zadarmo( prý je to stejně často formou "pay how much you want")? Jak nejchytřeji cestovat, abyste neplatili majlant a nestrávili tím půl dne? Zakoupit Hop On Hop Off? Kde se za férové peníze dobře najíst (neškudlíme každý cent a nevezem si s sebou paštiky, ale samozřejmě máme své limity

0

Ahoj,

Doprava: rozhodně doporučují týdenní permici na metro. Metrem dojedete všude, 24 hodin denně a téměř ihned. Navíc cena je tuším pouze okolo 30$.

Jídlo: kromě jednotlivých čtvrtí (china, korean, italy atd..) nesmíte vynechat klasické burgrárny. Za mě je to kousek u Macy´s řetězec se jménem Five Guys. Zajímavou rychlou sváčou jsou i hot dogy v 7eleven - je to obdoba české žabky. Za 1,5$ máte hot dog a all-inclusive přílohy - kečup, hořčice, chili, sýr, okurky, cibule, papričky a bůhví co ještě.

Nákupy: pokud jste shopoholici nevynechejte zlatou trojku - Macy´s, 21st century a outlet Jersey Gardens (jezdí sem z Penn station bus č.111 ze zastávky 222 https://www.cestujlevne.com/disk...-new-yorku)

Vidět zdarma: kromě zmíněného muzea, kde opravdu platíte jen tolik kolik chcete, si zajděte na lodní transfer z Manhattanu na Staten Island. Loď jede asi 200 metrů od Sochy svobody, což absolutně stačí a není nutné jet přímo na ostrov, kde leží. Na Staten Island hned přeběhněte na další loď, ať nečekáte 20 minut na další spoj. Brooklyn most si projděte, spojte to rovnou s návštěvou Financial districtu a třeba i 21st century.

Další tipy přidají ostatní
https://www.cestujlevne.com/pruv...e/new-york

0 Citovat

V podstatě ve všem souhlas s Davem. Ještě bych doplnil, že jsou fajn hot dogy ze stánků na ulici, pro mě třeba nezvyklý se zelím. smiley

Trajekt Staten Island Ferry je super a já ani nespěchal hned na trajekt zpátky, ale chvíli poseděl na lavičkách kousek vedle terminálu. Je tam krásný výhled na vzdálený Manhattan i New Jersey a Brooklyn po jeho stranách.

Co se týká mostů, tak Brooklynský most se skvěle fotí z Brooklynu, kde je promenáda jednak přímo u vody a jednak nad silnicí, a samozřejmě odtamtud krásně vyniká celé panorama Manhattanu. A vlastně i z trajektu na Staten Island se to dobře fotí.

A pokud budete mít hezky, zajeďte si klidně na půl dne na Coney Island – pláž, promenáda, stánky, zábavní park. Jezdí tam metro tuším přímo z Manhattanu.

Pokud si pamatuju, tak v Central Parku půjčují kola vždy u "vstupu" do parku, takže určitě nebudete mít problém na ně narazit. Já sice preferuju pěší procházku, ale i to kolo může být fajn. A taky si tam můžete půjčit loďku. smiley

0 Citovat

Doporucuju Bills Bar and Burger (vzdycky kdyz vidim ze Dave dava Five Guys tak to sem proste musim narvat) na super burgr, shake a disco fries.. Vyhlidka urcite Top of the Rock v Rockefeller centru (Bills Bar je hned dole ve stejne budove) - super ve dne i v noci a lidi se mi vic nez Empire.. Pak jeste na par piv (za rozumnou cenu) do Beer Authority (kousek od Time Sqare), skvely je vylet helikopterou nad Manhattanem (cca 160usd, jednou za zivot si to clovek muze dovolit) a na zaver moje asi nejoblibenejsi zajimavost - Highline park ! (Doporucil bych este 5pointz v Brooklynu, ale prej to uz zbourali smiley )..

0 Citovat

tady nějaké kuponky, kdyby se ti hodily: http://www.destinationcoupons.com/new_y ... _index.asp
samozrejme Prirodovedecke muzeum je dobrovolne vstupne, MOMA v patek odpoledne zdarma. Na empire doporucuju jet hned rano - cca pulhodky pred otevrenim, jinak prostojite ve fronte x hodin. Taky se mi libil HighLane park, na jidlo Five Guys - supr burgery a hranole /je jich po NY hafo/
kdybys byl v Queens, tak jsou tam 2 CZ/SK hospody ....

0 Citovat

Mně teda více chutnaly burgry v Shake Shack ve Filadelfii, která by se dala i v rámci pěti dní v NY také absolvovat. Restaurace Shake Shack byla rozhodně příjemnější, dalo se tam normálně a v klidu posedět. Ve Five Guys na 55. ulici v NY byl neuvěřitelný šrumec, málo místa, všechno naházený v papírovým pytlíku.

0 Citovat

zatím díky moc za rady, jen ještě dotaz k tomu NY Pass: mám to tedy chápat tak, že je to zbytečné a nevyplatilo by se to? nebo s tím nemáte nějaké větší zkušenosti a je lepší si dělat všechno podle sebe?

0 Citovat

My jsme napoprvé neměli New York Pass, ale City Pass, což je něco podobného. Využili jsme to docela intenzivně, byť v pěti dnech to je docela našláplé - ale možnost předbíhat fronty na lístky se někdy dost hodí.

Co se dalších cestovních tipů týče:
Socha Svobody - pokud je to poprvé v NYC, tak to za ten výlet stojí. Že to je vyprodané nahoru znamená, že se nedostanete na pochodeň, ale součástí vstupu je i vstup na vyhlídku v podstavci a ta je dostačující (a taky docela vysoko - pro ty, co s tím mají problém). Ellis Island muzeum je pořád na půl zavřené po záplavách v r. 2012, takže to můžete klidně vynechat.
Souhlasím, že Rockefeller je trochu lepší než Empire State, ale opět - být poprvé v NYC a nepodívat se na Empire State... Relativně v klidu to tam je tak do desítí, půl jedenácté, pak se tam začnou hromadit turisti. Výhodou těch passů je, že umožní ještě návštěvu ten samý den v noci (zavírá to hrozně pozdě) a noční new york je super.
Doporučuji i projížďku lodí okolo Manhattanu s výkladem, je to sice turistické, ale své kouzlo to má (a výborně se z lodi fotí).
Super místo je letecké muzeum na letadlové lodi Interpid (teda hlavně pro (velké i malé) kluky)
Financial District - o víkendu je tam úplně mrtvo, ale zase je možné se podívat k Freedom Tower, která je místo Dvojčat, je to tam nově otevřené a krásně upravené
Procházky - líbí se mi Village/Soho/Tribeca a okolí, tam je to jak někde na maloměstě, všude relativně malé domy, parčíky, kavárny, galerie, hipsterské obchůdky s raritní hudbou, klídek, pohoda

Velká muzea (MoMA, Metropolitan, Natural history...) jsou dost zrádná - většinou zaberou zbytečně moc času i když si uděláte plán, že chcete vidět jen něco, protože jsou to obrovské budovy a dost se tam bloudí a i když nebloudíte, tak dost trvá probíhání místností, které vás nezajímají.

Určitě doporučuji zmíněné Jersey Gardens - tam můžete nakoupit dárky na vánoce (zejména superlevné značkové oblečení) pro celou rodinu (nezpomeňte po příchodu vyzvednou slevové kupony). A pak je tam výborný lego obchod, kde je výrazně větší klid (a měl jsem pocit, že i výběr speciálních edic) než v lego obchodě u rockefellera. Ale je to tam výlet na celý den - čas tam letí neuvěřitelně rychle (nenechte si ujet zpáteční autobus!)

K nákupům fototechniky - absolutní jednička je BH Photo Video, co nemají tam asi neexistuje. Pozor, je to židovský obchod, takže v pátek odpoledne zavře a otevře až v neděli. Alternativně pak Adorama nebo BestBuy, kde je víc další elektroniky.

Jídlo: na burgry doporučuji Shake Shack (na Madison Square, není potřeba jet do Filadelfie), ne ale v době oběda, to jsou tam šílené fronty (ty jsou tam teda pořád, ale kolem poledne je to asi nejhorší)
americkou klasikou jsou mac'n'cheese, na to doporučuji S`MAC (mají několik poboček), dělají tam jen toto a je to super (pozor, je to strašně hutné, Major Munch porce zasytí na zbytek dne a to to je druhá nejmenší), navíc tam čepují velmi dobrá piva
Stojí za to podívat se na slevy na Grouponu - nějaký ten luxusní steak nebo sushi za polovic i méně se vždy vyplatí.

Pokud máte iPhone, doporučuji projet appstore - straně moc muzeií i různých pamětihodností má vlastní iPhone aplikace, kde jsou mapy, průvodci, videa, různé zajímavosti. Pro android to obvykle neexistuje - v NYC mám vždy pocit, že android telefon zde mají jen turisti.

0 Citovat

díky moc z rady!! smiley

0 Citovat

Aktualne slevy na http://www.newyorkpass.com

0 Citovat

Zdůraznil bych High Line Park, který tu už zazněl, opravdu úžasné místo. Co se týče jídla, tak z řetězců nedám dopustit na Chipotle (http://chipotle.com/), masakrální buríťarnu a Katz's Delicatessen (http://katzsdelicatessen.com/) s jejich skvělým pastrami sandwichem (natáčelo se tam i dost filmů). Pokud nejste znalci jídla a chcete zažít / vyzkoušet něco nového, tak doporučuju velmi autentickou japonskou bbq restauraci Gyu Kaku (http://www.gyu-kaku.com/). Jednak je tam dobré jídlo, jednak super zážitek (obsluha vše vysvětlí), cena pro dva kolem 100 USD za večeři. HC gastro fandům doporučuju tento web: http://www.realcheapeats.com/

Co se týče sightseeingu, tak doporučuji vyrazit i mimo Manhattan, především do Brooklynu a Queens, jednak jsou to velmi zajímavá místa a jednak jsou tam poněkud jiné ceny než na Manhattanu.

V Brooklynu je zajímavé navštívit Williamsburg, mekku všech hipstrů, milovníci piva ocení Radegast Hall&Biergartern (http://www.radegasthall.com/) a pak East Williamsburg, což je spíš umělecká čtvrť s autentickými newyorskými lofty z bývalých továren a skladů, je tam mimochodem super Loft hostel (http://www.nylofthostel.com/) a zajímavá pizzeria Roberta's. Skvělá je Brighton Beach (případně i poněkud oslizlý zábavní park Coney Island), přezdívaná jako Little Odessa, velká enkláva přistěhovalců z bývalého sovětského svazu. Jednak si tam můžete dát super boršč nebo plov, ale taky se v létě vykoupat na solidní pláži nebo se jen projít po boarwalku.

V Queens mám rád čtvrť Astoria, která je primárně řecká a lze se tam skvěle najíst (především zde: http://www.yelp.com/biz/taverna-kyclades-astoria - rezervace nutná!), v Astorii je taky česká komunita, je tam největší pivní zahrádka v New Yorku - Bohemian Hall and Beer Garden (http://bohemianhall.com/).

Absolutní must v Queens je pravý chinatown na konečné sedmičky ve Flushing. Zatímco Chinatown na Manhattanu je víceméně turistická záležitost, ten ve Flushing je ryze autentický a moc turistů tam nezavítá. Lze tam najít úplně skvělé žrádelny kdesi ve sklepech nebo skvělé pouliční jídlo za dollar, stejně tak nakoupit exotické ovoce za pár šupek, mimochodem nikde jsem neměl tak dobré a zralé mango jako v New Yorku (odhlídnu-li od exotických destinací, kde to ovoce roste). Chinatown ve Flushing popsala hezky foodblogerka Cutie zde: http://my-cutie.blogspot.cz/2009/10/new ... ueens.html

0 Citovat

Ahoj, my byli v NY v září 2014 a také jsme tam byli 5 dnů čistého času, jeden den k tomu jsme si ještě udělali výlet do Philadelphie. Kdybyste si chtěli o zážitcích přečíst, už jsou všechny dny popsané u mě na blogu. smiley

Za mě nej je High Line park a Hudson River Park.
[url]
http://pajuskanacestach.blogspot.cz/201 ... k-lhr.html
http://pajuskanacestach.blogspot.cz/201 ... italy.html
http://pajuskanacestach.blogspot.cz/201 ... -kole.html
http://pajuskanacestach.blogspot.cz/201 ... dtown.html
http://pajuskanacestach.blogspot.cz/201 ... ferry.html[/url]

0 Citovat

Díky za tip na New York na kole: http://pajuskanacestach.blogspot.cz/201 ... -kole.html

Super report!

0 Citovat

Nechapu co je to za modu ze kazdej sere ty svoje foto na internet - zalozte si to do albumu a je to - miliony stejnych
fotek jen pokazde s jinym ksichtem.

0 Citovat

Hned jsem měl pocit, že jsem tady už podobné reakce od Truhlíka četl. A fakt že jo. Stačí kouknout na předchozí příspěvky autora – slušná sbírka. smiley

0 Citovat

Plánujeme výlet do New Yorku na přelomu února a března (přílet do NYC v sobotu odpoledne, odlet o týden později v neděli večer). Určitě chceme nějaký sightseeing a nákupy. Obvykle když někam jedeme, uděláme si výlet i "jinam". Tentokrát se nabízí Philadelphia nebo Washington, asi spíš Washington. Můj dotaz ale zní - nebylo by lepší přeci jen zůstat v New Yorku, má cenu se na pár hodin do Washingtonu vydávat? Díky za tip od zkušenějších smiley

0 Citovat

No je mi jasne ze vyvolam vlnu nesouhlasnych reakci, ale rekl bych, ze tyden v NYC je zbytecne dlouho smiley Obvykle se rad stavim v NYC po ceste do jine destinace - tak 3 dny max - specielne jestli jedes v offseason - je to sice super mesto, ale po par dnech to trochu unavi penezenku i mozek.. smiley

A hlasoval bych misto Washingtonu / Philly pro Boston.. smiley

0 Citovat

Mně se Washington moc líbí. Je to takové pěší město, žádný spěch, žádné mrakodrapy. Prostě na pohodové procházení. Za jeden den se dá pěšky obejít to nejdůležitější (centrum, Capitol, The Mall, Bílý dům, Washington Monument, Lincoln Memorial, Jefferson Memorial i Arlington Cemetery). Vlaků mezi NYC a WSH jezdí spousta (viz amtrak.com, z NY Penn Station do WSH Union Station), takže se dá klidně jednodenní výlet udělat. Philly je fajn, je blíž NY, ale zase toho tam není až tolik jako ve Washingtonu. V Bostonu jsem nebyl, takže nemůžu soudit, ale co jsem slyšel, taky je fajn. smiley

0 Citovat

Tak to mě pánové neznáte, jsem schopná i celý den nasávat atmosféru Central Parku a jiných parků (už mám seznam smiley), půl dne vybírat kabelku nebo celý den strávit v Chinatownu v Brooklynu atd. Navíc miluju muzea a nějaká off-Broadway show by taky nebyla úplně k zahození..., a to je fakt docela našlapaný schedule... Díky za tip na Boston, ten mě vůbec nenapadl, ale Washington asi vyhraje... Ale asi nebudeme nic plánovat, i když letenky z Bostonu jsou docela za dobrou cenu... Každopádně ale díky za ujištění, že to dáme za týden smiley

0 Citovat

Zdravíme všechny blázny do cestování! Díky této skvělé stránce jsme si koupili na červen na 22 dní letenky do New Yorku a zpět z Chicaga. Poprvé v životě se chystáme do USA, pročetli jsme si tady spoustu rad a přesto máme ještě mnoho dotazů. Budeme vděčni všem zkušenějším cestovatelům, kteří nám předají svoje rady a cenné zkušenosti. 1. ESTA je lepší si to vyřídit sám za 14 dollarů nebo je to složitý a lepší za to zaplatit cestovce 600 Kč, máme strach abychom to nějak nezblbli a potom nas kvuli tomu nepustili do země? 2. New York kolik nám doporučujete dní strávit v New Yorku (5,6,7) víte o nějakým ubytování v centru do 1000 Kč/osoba za nocse snídaní. Našli jsme třeba tohle: https://www.booking.com/hotel/us/ramada ... map_closed Určitě plánujeme koupit kartu do metra na týden a jít do sochy svobody a empire state building, ještě za něco byste zaplatili vstupné, abyste to v NY videli zevnitř? Zbývá nám dalších 15 dní, chceme navštívit určitě Washington, Philadelphii, ale co dál? Vyplatí se jet do Bostonu? Co třeba Montreal nebo Toronto? Jak je to se vstupem z USA do Kanady (myslim víza)? Dále bychom chtěli navštívit Niagárské vodopády a jezera. Potom směr Detroit a Chicago. Kolik dní byste doporučili na tyto města? Přepravovat se chceme přes megabus a čekáme až vyskočí dny. Ještě jednou děkujeme za všechny postřehy a zajímavé informace. smiley

0 Citovat

urcite dat prednost Rockefellerovmu centru pred Empire State building. Kedze z neho je na ESB najlepsi vyhlad a clovek je upkne na streche, ziadne sklo, alebo mreze.
Kanada/USA hranica ziadny problem. 600KC za ESTA je blbost, za 5 minut to je vyplnene, zaplatene a aj schvalene.
Ubytovanie v NYC - nefixujte sa len na centrum, MHD funguje super a kludne si haldajte nieco lacnejsie ci uz v Queens, alebo v Brooklyne. My sme byvali raz na severe Manhattanu a cesta metrom ku Ground Zero trvala dlhsie ako pri druhom ubytovani v Queens.
A hlavne mimo downtonwu je vsetko lacnejsie a aj miest na jedenie je viacej.
Urcite odporucam ferry na Staten Island, prechadzku cez High Line a plavbu East River ferry (za par dolarov). V juni by mohol byt uz otvoreny aj Governor's island, tam je to tiez velmi zaujimave. A urcite by som sa siel niekam kupat, ci uz plaze na Staten Island, alebo Rockaway. Mimo NYC jednoznacne Washington, to aj na dva dni ak chce clovek nejake to muzeum pozriet a Philly staci na jeden den cestou do Washingtonu. Boston je super, tiez tak na dva dni a po ceste je celkom pekne Providence. Keby ste uz boli na Rhode Island, urcite opat plaze na juhu a Block Island.

0 Citovat

Ubytování na Long Island City v Queens je určitě úspora, ale ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu na večerní návraty z Manhattanu a vystupování do naprosto prázdných stanic metra. A procházka ve dne po ulicích v Queensu je taktéž zážitek smiley0 Citovat

Děkuju za Vaše rady. Jaký přírodní památky a parky, zajímavosti na východním pobřeží a směrem k Chicagu doporučujete? Taky se právě bojim bydlet mimo centrum, když jsme s přítelkyní a je nám 24, tak máme strach aby se nam v noci něco nestalo. smiley

0 Citovat

Cape Cod, Gettysburg, venkovský Vermont.

Pokud chcete bydlet slušně, tak se Manhattan vylučuje víceméně automaticky. Navíc centrum je trochu ošemetný pojem - "downtown" Manhattan především jeho jižní cíp kolem bývalých Dvojčat není nic moc čtvrť, která se navíc v pozdním odpoledni úplně vylidní, protože tam nikdo nebydlí a lišky (a homeless) tam dávají dobrou noc (neplatí pro SoHo, TriBeCa a East Village). Midtown kolem Times Sq. a Madison Sq. Garden je samozřejmě fajn, ale něco to stojí. Uptown zhruba od horního konce Central Parku postupně taky ztrácí na atraktivitě, čím severněji od CP, tím hůř.
Na počátku krize se dalo bydlet v Holiday Innu pár bloků od Times Sq. za 70-80 USD/noc, ale ta doba je bohužel nenávratně pryč a ceny se vrátily do obvyklých astronomických výšin.
Mimo centrum znamená bydlet třeba v Jamaica v Queens, což je převážně černošská čtvrť, ale relativně slušná a bezpečná. Hotely jako Best Western Jamaica Inn nebo Super 8 JFK Airport (název je zavádějící, hotel vůbec není na letišti) jsou kousek od metra v místě kde jsou minimarty a fast food restaurace a na ulici je rušno do pozdních hodin, takže žádná periferie. Metrem jste na Manhattanu za 20 minut.
Alternativa je i New Jersey kolem New Bergenu, Hobokenu nebo Union City, popřípadě Brooklyn, ale nikdy jsem tam nebydlel, tak nemohu soudit.

0 Citovat

My jsme bydleli na hranici Queensu a Brooklynu, a i když jsem tam vystupovala z metra sama v půl druhé ráno, nebyl důvod se bát. Jít v deset večer jenom dvě holky pár bloků do supermarketu nebo pro pizzu bylo uplně v pohodě, jasně rodičům jsme o tom nevyprávěly, ale prostě nesmíš se tomu poddat:)
U New Jersey pozor, že tam neplatí karta na metro, za PATH do Hobokenu se platilo tuším 2,5dolaru/osoba/1cesta. A kdyby se někdo do Hobokenu chystal jen kvůli Buddymu (aka Cake Boss), nedělejte to, zbytečně zabitý čas, má teď cukrárnu i na Manhattnu, kupte si ten red velvet cupcake tam, stejně není moc dobrej smiley

0