Průvodce městem

Nikdy nespící New York

New York je legendou, ikonou všech metropolí, Velkým jablkem, Gothamem a především městem, které nikdy nespí.

1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Je sídlem světového finančního trhu, stejně jako hlavním dějištěm politické, kulturní i industriální scény. Nikde jinde nenajdete město, které by dokázalo oslnit z tolika mnoha rozdílných úhlů pohledu. Při pomyšlení na to, že zde žijí obyvatelé více než 180 států světa, tu můžete a budete obdivovat střípky celé škály civilizační kultury.

Zejména díky této rozmanitosti si New York vytvořil vlastní kouzlo, které vás pohltí při každé návštěvě, což je možná i jeden z mnoha důvodů, proč se sem cestovatelé tak rádi vracejí.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
5–10 dní
New York může bavit i měsíc, ale tohle je optimální délka pobytu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
New York je vhodný k návštěvě napříč všemi ročními obdobími.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
To je běžná cena letenek. Akce se mohou objevit 1x do měsíce.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Socha svobody

Symbolem New Yorku, ale i celé Ameriky, je Socha svobody. 46 metrů vysoká socha stojící na 47 metrů vysokém podstavci připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie v roce 1776 vyjádřila podporu americkým osadníkům v boji za nezávislost nad Velkou Británií. Symbol svobody stojí na ostrůvku Liberty Island pod Manhattanem od roku 1886 a dnes je jednou z celosvětově nejvyhledávanějších turistických atrakcí.

K Soše svobody na Liberty Island se dostanete při zakoupení vstupenek pouze na webu statuecruises.com, které zahrnují i lodní přepravu z přístavu v Battery parku. Na výběr jsou 3 varianty:

  • Reserve Ticket za 18,5 $ zahrnující vstupy na Liberty Island a Ellis Island,
  • Pedestal Reserve Ticket za 18,5 $ zahrnuje navíc vstup do podstavce Sochy svobody. Počet vstupenek je omezen a vyžaduje včasnou rezervaci,
  • Crown Reserve Ticket za 21,5 $ vám umožní navíc vstup do korunky.

Lodě vyplouvají z Battery parku každých 15–20 minut od 8:30 do 16:00.

Pokud se vám nechce platit, Sochu svobody uvidíte z několika desítek metrů také při plavbě na Staten Island. Loď vyplouvá každých 30 minut ze Staten Island Ferry (asi 5 minut od Battery parku) a je zdarma.

Zavřít boční panel

Central Park

Nejznámější městský park na světě se nachází v horní polovině Manhattanu od 59. do 110. Street a představuje zelený ráj uprostřed mrakodrapové zástavby, který je od roku 1963 národní historickou památkou.

Najdete zde několik uměle vybudovaných jezírek a jezer, mostů, spousty kilometrů chodníků, dva bruslařské stadiony a dokonce newyorskou zoo.

Celoročně tu narazíte na desítky běžců, cyklistů a bruslařů. V zimě není výjimkou sáňkování.

Park si zahrál v několika filmech, z nichž nám všem jistě utkvěly v paměti scény z filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.

Pokud vás zmůže městský styl New Yorku, odpočiňte si v této oáze klidu.

Zavřít boční panel

Rockeffeler Center

Rockeffeler Center nemůžete minout, je doslova povinností se tu při každé návštěvě zastavit. Nejedná se totiž o jednu turistickou památku, ale rovnou několik. V rozsáhlém komplexu 19 budov tu najdete:

  • Top of The Rock Observation Deck,
  • The Channel Gardens,
  • NBC Studios,
  • Radio City Music Hall,
  • Zimní kluziště u sochy Promethea,
  • Vánoční strom během Vánoc.

Nejdůležitějším je samozřejmě vyhlídka Top of The Rock, na níž se dostanete každý den od 8 do půlnoci. Vstup stojí 34 $ + taxy, tedy 37,02 $. Za dalších 15 $ si můžete přikoupit verzi „ Sun & Stars“, při níž máte druhý vstup během téhož dne navíc. Podívejte se na nezapomenutelné výhledy během dne i pod rouškou noci.

Lístky není nutné objednávat předem alespoň do té doby, kdy byste chtěli na exponovaný čas okolo západu slunce. Nákup učiníte na: topoftherocknyc.com/buy-tickets.

NBC Studios nabízí prohlídky do zátiší jedné z největších televizních společností na světě. Hodinové prohlídky se konají ve všední dny od 8:20 do 14:00 a o víkendech od 8:20 do 17:00. Cena činí 33 $ + taxy a doporučuje se objednat lístek předem na: thetouratnbcstudios.com,

Radio City Music Hall je koncertní sál, který pravidelně dělá zázemí nejznámějším šou a vystoupením. Aktuální kalendář akcí najdete na stránkách: radiocity.com/calendar.

Zbylé tři atrakce si prohlídněte zdarma. Zahrady kolmě směřují k zimnímu kluzišti. To má svou neopakovatelnou atmosféru zejména v období vánočních svátků, kdy je zde vystaven nejznámější vánoční strom New Yorku, který si zahrál v několika filmech.

Zavřít boční panel

Metropolitní muzeum umění

Metropolitan Museum of Art nebo zkráceně The MET, jak můžete často mezi Newyorčany slyšet, se nachází na východním kraji Central parku již od roku 1870. Vystavuje světoznámá díla největších umělců a ročně projde branami Metropolitního muzea umění na 5 milionů turistů.

Vstupné je dobrovolné, tedy i zdarma.

Dostanete se sem metrem číslo 6 zelené barvy, kdy nejbližší zastávkou je 86 St Lexington Av. nebo od Přírodovědného muzea, které leží na druhé straně Central Parku autobusem linky M79–SBS jezdící ze zastávky E 79 St/5 Av (MET) na zastávku Columbus Av/w 80 St (AMoNH).

Zavřít boční panel

Americké přírodovědné muzeum

Rozsáhlá budova American Museum of Natural History se nachází u východní strany Central Parku a je definitivně jednou z mustsee atrakcí v New Yorku.

Komplex 25 budov ukrývá skvosty jako kompletní kostry mamuta či tyrannosaura rexe, model velryby v životní velikosti, 31 tun vážící meteorit či projekce americké přírody.

Vstupné je dobrovolné, tedy i zdarma.

U muzea je stanice metra modré linky A a C a oranžové linky B. Od Metropolitního muzea umění, které je na druhé straně Central Parku, jezdí autobus linky M79–SBS ze zastávky E 79 St/5 Av. (MET) na zastávku Columbus Av/w 80 St (AMoNH).

Zavřít boční panel

Times Square

Times Square bychom mohli popsat jako obyčejnou křižovatku ulic Broadways a 7. Avanue se spousty světelných reklam a sídlem největších firem světa. Moc lidí by nám ale nerozumělo.

Dnes je totiž Times Square díky své jedinečnosti a vlastnímu koloběhu života ikonou New Yorku a definitivně patří mezi 10 nejdůležitějších turistických zastávek při vaší cestě New Yorkem.

Kdo nemá selfie z Times Square, v New Yorku jako by nebyl…

Zavřít boční panel

Madison Square Garden

MSG je multifunkční sportovní hala, kde se pořádají zápasy NHL a NBA, utkání boxu, wrestling, koncerty a spoustu dalších vystoupení.

Nemusíte být fandou sportu proto, abyste se na nějaký zápas v MSG aréně šli podívat. Takřka povinností jsou zápasy domácích New York Rangers v hokejové lize a New York Knicks v basketbalové lize. Lístky na zápasy i koncerty zakoupíte např. na: ticketmaster.com.

Zavřít boční panel

New York Public Library

Newyorská národní knihovna představuje jednu z nejdůležitějších veřejných knihoven světa, která spravuje na několik milionů knižních publikací a vědeckých prací.

Prostory knihovny jsou otevřeny veřejnosti denně většinou od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma. Nenechte si ujít honosné prostory jedné z největších knihoven světa, které jistě znáte z některých filmových scén.

Knihovna se nachází v Bryant parku na 42. St a 5. Av.

Zavřít boční panel

Brooklynský most

Pokud byste měli jmenovat jeden jediný most, který spojuje Manhattan s okolím, byl by to právě ikonický Brooklynský most, jehož otevření proběhlo již v roce 1883.

Visutý most měří necelý půl kilometr a spojuje Downtown Manhattanu s Brooklynem. Lze jej pěšky přejít, většina cestovatelů však zakončí svou cestu u prvního pilíře, odkud je krásný výhled na zástavbu mrakodrapů.

V okolí je mnoho stanic metra a lze odtud dojít pěšky přes Finanční distrikt až k Battery parku či Památníku 9/11.

Zavřít boční panel

World Trade Center

Světové obchodní centrum je jedním ze znaků Manhattanu. Místo, kde se odehrály nejhorší teroristické útoky 21. století, při nichž došlo dne 9. září 2001 ke zničení proslulých Dvojčat – dvou mrakodrapů.

Dnes je WTC nejen obchodním centrem, ale především památníkem a připomínkou toho, že svobodu je třeba bránit.

Na jednom místě tak najdete například mrakodrap One World Trade Center (1 WTC) s vyhlídkou One World Observatory. Vstup je nutné dopředu rezervovat na přesný čas na webu: oneworldobservatory.com.

Dále nemůže chybět Památník 9/11 (Memorial 9/11) společně s muzeem a nové obchodní centrum Westfield World Trade Center, které je zajímavým architektonickým kouskem, který vás bezesporu ohromí svou velikostí a prostorností.

Zavřít boční panel

Chinatown

Pokud jste ještě nikdy nebyli v Číně a rádi byste si návštěvu odbyli v rychlé návštěvě malé Číny, vydejte se do čtvrti Chinatown. Na soustředěném území žije asi stovka tisíc přistěhovalých Číňanů, kteří si čtvrť přizpůsobili po svém. Čínské restaurace, trhy a především spousta podivných pachů a samozřejmě Číňanů.

Obdobně můžete najít i Little Italy, Koreantown či dokonce Československou čtvrť v brooklynském South Slope.

Zavřít boční panel

Hotel Plaza

Fenomenální hotel Plaza, který proslul reklamní znělkou „Nejelegantnější hotel v New Yorku. Hosté největší osobnosti Ding Dang Dong bydlí ve světově proslulém hotelu Plaza. Nejatraktivnější newyorský hotel.“ ve filmu Sám Doma 2: Ztracen v New Yorku.

Nakouknout můžete do hotelového lobby, a pokud nechcete utratit okolo 15.000 Kč za noc, hotel si užijete jen zvenčí.

Zavřít boční panel

Financial District

Městská čtvrť Financial District se účastnila mnohých filmů nejen s finanční tématikou – nejnovějším kouskem, který Financial Disctrict proslavil, byl bezesporu film Vlk z Wall Street.

Oč jde? V malé čtvrti sídlí nejdůležitější finanční instituce jako newyorská burza New York Stock Exchange federální banka Federal Reserve Bank of New York a samozřejmě ikonická je i ulice Wall Street.

V jihu čtvrti u parku Bowling Green najdete bronzovou sochu býka zvanou Charging Bull. Symbolizuje sílu amerického lidu a je jednou z nejvíce fotografovaných atrakcí ve Financial Districtu.

Býk na Wall Street

Zavřít boční panel

High Line Park

Veřejný park High Line je vystaven na bývalé železniční trati nad úrovní země. Nachází se mezi Gansevoort Street a West 34th Street a mezi 10. a 12. Avenue.

Mnohým cestovateli je výrazně doporučován, proto byste si procházku v tomto parku neměli nechat v žádném případě ujít.

Otevírá se v 7 ráno a po většinu roku je otevřen do pozdního večera až do 22.–23. hodiny, v zimě zavírá v 19 hodin. Vstup je zdarma.

Zavřít boční panel

Macy’s

Ať jste, nebo nejste shopaholikem, v newyorském obchodním centru Macy’s na Herald Square se stoprocentně stavte.

Jeden z ikonických nákupních domů nabídne na 10 pater nejrůznější módy. Chybět nebudou ani významné výprodeje, hledejte stojany v koutku s cedulkou 70–90 % OFF.

Zavřít boční panel

Grand Central Terminal

Vlakové nádraží s největším počtem nástupišť na světě (44) byste neměli minout. Jeho architektonické řešení je majestátní a vnitřní prostory vás jistě uchvátí. Návštěva zabere pár minut.

Nachází se jen 3 avenue od sídla Organizace spojených národů.

Zavřít boční panel

Organizace spojených národů

Navštivte zemi nikoho, ale zároveň všech. Na ploše 73.000 m2 se nachází Budova OSN a místo, které nepatří žádnému státu, nýbrž všem 193 členským zemím.

Návštěvní centrum s exhibicí fotografií a seznámení s prací OSN je přístupné zdarma. Organizované prohlídky si rezervujte předem na visit.un.org.

Před Budovou OSN si prohlédněte dva památníky – Nenásilí v podobě revolveru se zamotanou hlavní a Překovejte meče v pluhy.

Zavřít boční panel

Guggengheimovo muzeum

The Solomon R. Guggenheim Museum je nejznámější galerií moderního umění, převážně abstraktního směru.

Vymykající se, nevšední a provokativní budova muzea se nachází na rohu 5. Avenue a 89. Street a nabídne stovky děl moderního umění předních velikánů, mezi nimiž nechybí sám Gugengheim, Cézanne, Vincent van Gogh nebo Edouard Manet.

Mimo čtvrtky je muzeum otevřeno od 10:00 do 17:45 a vstupné činí 15 $.

Počasí a sezóny v New Yorku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
New York
Kdykoliv pro cokoliv

2 °C

4 °C

9 °C

14 °C

20 °C

25 °C

28 °C

27 °C

23 °C

17 °C

11 °C

6 °C

Počasí

New York se nachází ve vlhkém kontinentálním klimatu, které dopřeje tomuto místu všechna čtyři roční období.

Zatímco na jaře se dá počítat s častějšími přeháňkami, v létě tu zažijete úmorné vedro s teplotami okolo 30 °C, které se zvyšují betonovými zástavbami. Podzim přináší chladnější počasí bez srážek a během zimy lze počítat s teplotami okolo bodu mrazu.

New York díky své poloze dokáže překvapit, kdy během slunečného lednového dne s teplotami okolo 15 °C se během chvíle přižene sněhová bouře a napadne několik desítek centimetrů sněhu. Děje se tak ale velmi zřídka a případné sněhové kalamity nemají dlouhého trvání – sníh se v ulicích města snadno roztává.

Sezóny a kdy vyrazit

Do New Yorku lze cestovat kdykoliv po celý rok. Počasí je typicky městské, které známe z domoviny, a proto není nutné kalkulovat s každým stupněm teploty či milimetrem srážek.

K běžné městské turistice je nejpříhodnější čas podzimu, stejně tak i jara. Vzhledem k vysokým teplotám a cenám se vyvarujte letním měsícům. Naopak komu nevadí nižší teploty, uvítá i nízké ceny během zimy.

Skvělé akce do New Yorku

ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 28%
Akce starší 2 týdnů
56 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu