viz: http://cestujlevne.com/havana-na-kube-s ... 13-585-kc/ Nevim, do kterho diskusniho tematu to napsat, tak to pisu tady (tak me zrovna napadlo, udelat nejaky oddil pro univerzalni dotazy  .

Kuba - individuální cesta

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

V období, kdy jsme tam byli,  teploty v noci nepadali pod 25 st.C, vzhledem k tomu, že jsem před odletem pracoval venku v zimě, to bylo potřebné ( možná by bylo lepší napsat příjemné).

Z Cayo Coco jsme utekli hned na pevninu a vrátili se tam jen dvakrát na výlet a potom na odlet. Jinak jsme se pohybovali v oblasti Morón, Ciego de Avila, Nuevitas, Venezuela, Santa Lucia a tak.


Španělsky se učila žena v letadle, vždycky jsme se nějak domluvili, obchody pro místní jsou za nacionále, nikdo neřeší, kdo tam nakupuje, to stejné restaurace, trhy. Nacionále si můžete z convertibilních vyměnit v bance, normálně lidi na ulicích přepočítavají convertibilní na nacionále a naopak, teď to funguje spíš jakou duální měna, jako na východě třeba k rublu používají dolary.


Největší zážitek byla jízda vlakem z koloniální doby z Moronu do Nuevitas cca 160 km za 8 hod.. 5 nacionále. Projíždělo se zemědělskou krajinou, pořád něco nakládalo, vykládalo, prodejci přicházeli, odcházeli. Projíždělo se oblastí bez elektřiny, tedy i bez světelného smogu a hvězdičky byly úžasné. Podařilo se nám to až na podruhé, vlak jezdil jen v sudé dny a to jsme na jízdním řádu nepochopili.
0 Citovat

Když tady čtu všechny ty špatné zkušenosti, tak mám pocit, že jsme asi měli štěstí. 

My jsme platili za CUC i CUP podle toho co jsme zrovna měli. Několikrát se nám stalo, že jsme platili CUC a zpět jsme dostali CUP a to jsme se pohybovali skoro jen v turistických místech. Dokonce i v centru Havany jsme jedli v restauraci za CUP.

Na okraji Vinales jsme byli v příjemné levné Casa kde jsme platili 30 CUC za ubytovaní s klimou a snídaní pro dva. Majitelka byla moc milá a doporučila nám pro kazdou zastavku Casu až do Trinidadu a když jsme řekli odkud jedeme (casa ve Vinales) tak jsme vždy měli cenu 30 CUC. Jasný bylo vidět, že turisti jsou prostě chodící peněženky, ale tenhle pocit jsem už měl v hodně rozvojových zemích. 

Obecně co se týče otravných lidí co se mě snažili natáhnout na všem u mě rozhodně vedou Egypťani. Letos jsme tam měli půjčené auto a najeli jsme tam asi 1000 km a většinou to bylo hrozný...

0 Citovat

Tady jsou možnosti nízkonákladové dopravy


https://postimg.cc/gallery/jxc64sfu/

0 Citovat

Ahojte,

Ráda bych se Vás zeptala, na nějaké rady ohledně cestování na Kubu. Byli jsme pevně přesvědčeni, že je to místo kam chceme jet, nicméně po přečtení fóra mám smíšené pocity. Původní plán byl cestovat nízkonákladově a už na tom se spousta lidí neshoduje, někteří tvrdí že je to naprosto v pohodě, druzí tvrdí, že je to v podstatě nemožné. My osobně bychom chtěli procestovat co nejvíce, ale nutně k tomu nepotřebujeme vlastní vypůjčené auto, pokud budeme vědět, že i bez toho se lze obejít. Ubytování bychom rádi řešili až na místě, pokud nebudeme muset spát po širákem, tak je pro nás jakákoliv alternativa přijatelná. Co se jídla týče, ani v tom nejsme nároční. Jediné co nás hodně trápí je fakt, že nevíme s jakým rozpočtem máme cestu plánovat. Opravdu je cestování po Kubě takovou finančně náročnou položkou? Opravdu se snaží místní "odrbat" turisty všemi možnými způsoby? Ocenila bych jakoukoliv radu a tip. Velmi nás tahle cesta láká, ale zároveň nechceme jet někam, kde by to bylo nad naše možnosti. Díky, M.
0 Citovat

Rada je jednoduchá. Pokud už jsi procestovala celý svět a už nemáš co objevovat, tak uvažuj o Kubě. V opačném případě je nápad navštívit  Kubu a ještě k tomu nízkonákladově velký nerozum. A i výraz vidět co nejvíc mi k zemi jako je Kuba moc nesedí. Tam totiž toho k vidění zase tolik není. Napadá mě bambilion zemí, kde je toho k vidění  mnohonásobně víc. A to vše v daleko přátelštějším a daleko komfortnějším stylu. Třeba Kolumbie, která je kousek ti nabídne násobně víc a to vše v přátelské atmosféře místních lidí a pro nízkonákladové cestování je to vhodná země. Ale zmiňuji ji jen proto, že jsem tam byl v lednu a je “kousek” od Kuby. Podobných  zemí je spousta, ale Kuba mezi ně zcela jistě nepatří.

2 Citovat

V červnu 2019 jsem byl 2 týdny na Kubě. Projel jsem, řekl bych, celý ostrov od Viñalesu až po Santiago a zpět. Mluvím celkem obstojně španělsky a byl jsem tam podruhé. Asi je na každém, co si představí pod pojmem lowcost-bydlení vyšlo na 3.800 Kč (ve 2 lidech by to byla téměř nulová položka) za celé 2 týdny přes airbnb. Všechno ostatní na místě za necelých 12k. Ale to jsem se rozhodně neomezoval (jen dopravu jsem měl vždy autobusem a colectivem)
Ale musím říct, že už bych se na Kubu nevrátil, zvláštně ne do Havany. Spousta Kubánců lidi vidí jako chodící dolary. A nejsem si jistý, jak moc je možné řešit bydlení až na místě. Vždycky jsem měl všechno přes airbnb už před odletem. Jednou jsem to řešil až na místě a stal se z toho doživotní zážitek. Takže Kubu bych doporučil někomu, kdo chce spíše nějaký druh zážitku než cestování. Ale obecně radím na Kubu nejezdit.

1 Citovat

Hlavně Kuba se teď potácí v krizi, nic tam není k sehnání, něco jako u nás v 80. letech.

0 Citovat

Deny: s tím nesouhlasím. Nedají se srovnávat 80 léta v ČSSR a dnešní situace na Kubě, co se týká dostupnosti zboží a služeb. Kuba je na tom mnohonásobně hůře...

3 Citovat

Na Kubě jsem nebyl, nikdy mě moc nelákala a z toho, co jsem četl, mám dojem podobný, jak psal niemandos.

@ Filip Štěpán: To muselo být teda celé přesně naplánované, že? Jinak by asi byl problém s internetem nebo tam byl? Veřejná doprava fungovala bez problémů? Těžko se ale plánuje, pokud se musí spolehnout na problematickou veřejnou dopravu. Taky je otázka, jestli se to nezhoršilo za ty 3 roky (nebo spíš o kolik se to zhoršilo).

0 Citovat

Na Kubě jsem nebyl a ani mě nijak moc neláká. Kamarádi cestovali před asi 10-15 lety po Kubě asi 14 dnů tak, že si pronajali řidiče s jeho vlastním autem. Dle nich super volba. V 5 (+ řidič, což se do těch 60 let starých obrovských Amerik hravě vleze) je to ve finále vyšlo cenově dobře, nebyli vázaní na veřejnou dopravu a díky řidiči-domorodci se dostali do míst, kam by se jinak asi nedostali, bydleli i jedli za dobré ceny vesměs v privátních ubytováních. Předpokládám, že je sice občas někde natáhli, ale i tak to bylo podle nich celkově za dobré peníze. Navíc zpáteční let měl několik hodin zpoždění a domohli se kompenzace, takže let měli skoro zadarmo. Dle kamarádů celkově jedna z jejich nejlepších cest. Samozřejmě rok 2022 na Kubě může být naprosto jiný kvůli covidu, krizi, ...

0 Citovat

Ještě jsem si vzpomněl, že jsem před 3 lety potkal cestovatele, který zrovna projel Kubu na vlastním kole (dovezeném) a byl velmi spokojený. Takovéto cestování by pro nenáročného dobrodružného cestovatele mohlo být dobré.

0 Citovat

Za mě je základem umět španělsky. Tím se odbourá tak polovina ojebávek, protože se můžete zeptat nezúčastněných stran. Druhým základem je mít k dispozici internet, což je v té zemi dost nereálné, nebo totálně dokonalý itinerář, včetně náhradních plánů, když se vás zrovna rozhodne natáhnout například baba prodávající lístky na autobus, která vám je dává za trojnásobek.

Objednat si řidiče možná bylo výhodné před 15 lety, nyní (už samozřejmě pár let zpátky), ale byly ceny zhruba na úrovni taxi v ČR. Asi by člověk nenazval výhodným jezdit po Praze taxíkem, nebo si na 14 dní pronajmout auto i s řidičem. Jestli je tam nyní málo turistů, možná by to bylo levnější, ale s ohledem na ceny ropy nevím nevím. 

0 Citovat

Dle mého názoru, pokud člověk není minimálně na měsíc na Kubě, tak je nezbytností auto. Veřejná doprava byla (před 4 roky) nepoužitelná a je to jen mrhání času, protože je třeba pořád někde čekat a doufat, že autobus přijede a bude v něm místo.

Co se týká klasického pronájmu auta, je to velký problém. Aut je málo, jsou drahá i na naše poměry, chtějí platit dopředu (měsíce před vyzvednutí auta) a ani nechápou, že chceš potvrzení na zaslanou částku. Auto je pak zpravidla v žalostném stavu, nejsou náhradní díly. Měli jsme strach, že se rozsype, ale díkybohu vydrželo. Auto jsme sehnali přes nějakou kanadskou agenturu, která má kontakty na Kubě.

Jinak Kuba je moc hezká a pokud člověk narazí na lidi mimo turistické lokality, jsou přívětiví a milí. Hodí se španělština. Dnes bych už vynechal Havanu, krásné je Viňales. Ale hezkých míst je spousta.  Rozhodně doporučuji návštěvu, ale je třeba počítat s možnými problémy a nemít plán po dnech. Ubytování jsme měli přes airbnb, ale dá se i hledat na místě - několikrát vyzkoušeno.

Suprové je jídlo u místních (restaurace jsou jen v turistických lokalitách), rádi uvaří. Celé menu s langustou za 10$ si člověk v Evropě nedá. Jinak jsou obecně potraviny a další věci špatně dostupné.

1 Citovat

Libor_S napsal(a):

Ještě jsem si vzpomněl, že jsem před 3 lety potkal cestovatele, který zrovna projel Kubu na vlastním kole (dovezeném) a byl velmi spokojený. Takovéto cestování by pro nenáročného dobrodružného cestovatele mohlo být dobré.

Nebyl to doktor, radiolog z Moravy?

0 Citovat

Diky vsem za info 🙏.

Kazdopadne ted jsem na vazkach jeste daleko vic. Nestojime pevne za tim, ze musime na Kubu, rozhodovali jsme se i na zaklade ceny letenek, ktere vetsinou tvori hlavni polozku rozpoctu a celkove se nam to zdalo jako zajimava destinace. Nicmene po precteni reakci.. to abychom hledali dal 🙈. Ma nekdo nejaky tip, krome Kolumbie? 😅

0 Citovat

Můžu se zeptat, co je na Kolumbii špatného? 

0 Citovat

niemandos_1 napsal(a):

Můžu se zeptat, co je na Kolumbii špatného? 

vubec nic, Kolumbii beru v potaz, jen shanim jeste jine tipy :)

0 Citovat

Kdekoliv ty peníze budou lépe investované, než na Kubě, notabene současné Kubě. Není snad momentálně horší destinace v poměru cena/výkon. Lidi co tu píšou tam byli max. před 3 lety, včetně mě, a to už fakt nebyla ta Kuba z těch devadesátek, co si pamatuji a nyní to je ještě daleko horší. Zjisti si informace aktuální, třeba na FB je pár lidí, co tam mají rodinné příslušníky, a co se tam nyní děje a jaká je situace, je fakt smutné. Samozřejmě na Varadero nebo resortech na Cayos to znát nebude...

0 Citovat

amen

0 Citovat

Rozumim, v tom pripade pockam na pripadna doporuceni ;)

0 Citovat

V tom případě bych na tvém místě specifikoval, kdy chceš cestovat. Ale třeba jsem se přehlédl. A taky jestli jste očkovaní, kolik dávek, jestli jste ochotni podstoupit jeden, dva, tři testy, karanténu, atd. Doba je totiž poměrně složitá. Ta cena letenky je pak maličko zanedbatelná položka :-)

0 Citovat

niemandos_1 napsal(a):

V tom případě bych na tvém místě specifikoval, kdy chceš cestovat. Ale třeba jsem se přehlédl. A taky jestli jste očkovaní, kolik dávek, jestli jste ochotni podstoupit jeden, dva, tři testy, karanténu, atd. Doba je totiž poměrně složitá. Ta cena letenky je pak maličko zanedbatelná položka :-)

idealne bychom chteli cestovat v zari, ockovani jsme dvema davkami a v planu mame dva tydny se vsim vsudy, tim padem karantena asi neprichazi v uvahu..

0 Citovat

cali napsal(a):

[citace="Libor_S "]

Nebyl to doktor, radiolog z Moravy?

Ne, byl to kluk z Evropy, ale cizinec.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Na Kubě jsem nebyl, nikdy mě moc nelákala a z toho, co jsem četl, mám dojem podobný, jak psal niemandos.

@ Filip Štěpán: To muselo být teda celé přesně naplánované, že? Jinak by asi byl problém s internetem nebo tam byl? Veřejná doprava fungovala bez problémů? Těžko se ale plánuje, pokud se musí spolehnout na problematickou veřejnou dopravu. Taky je otázka, jestli se to nezhoršilo za ty 3 roky (nebo spíš o kolik se to zhoršilo).

Internet na některých místech funguje, ale když jsem chtěl využít booking, musel jsem využít někoho, kdo to udělá doma. Už jenom ten čas strávený u toho hledání (internet je za dolar na hodinu a spojení ne i zrovna nejlepší). A pokud jde o airbnb, místní taky nejsou připojení každý den, takže není moc jisté. Jediná možnost by tedy byla chodit po městě a hledat na domech označení, myslím, že to byl nápis casa particular (modrá a červená barva, jedna byla určená pro místní a další pro turisty). Samozřejmě za nějaký obnos by se dalo ubytovat u téměř každého místního.

Překvapivě s veřejnou dopravou jsem problém neměl (s výjimkou colectivos na delší vzdálenosti). Jediná nutnost byla koupit jízdenky vždy co nejdříve, spojů není moc a časově je vše daleko. Jinak se mi nestalo, že by autobus nejel nebo měl nějaké astronomické zpoždění.

2 Citovat

Byl jsem na Kubě před 5 lety, tak taky přidám zkušenost. Podle mě má Kuba co nabídnout. Havanu bych rozhodně nevynechal už jen kvůli úžasnému hřbitovi Cristóbal Colón, ale i staré město je moc hezké. Další zajímavá místa jsou pochopitelně Viňales, jízda elektrickým vlakem do Hershey (ten vlak určitě Hersheyho ještě pamatuje), Trinidad, Santiago de Cuba a úplně na východě Baracoa, kde je super výstup na horu El Yunque. Přepravoval jsem se tam převážně autobusy Viazul, což jsou turistické autobusy, kde se jízdenky kupují přes internet a tehdy bylo nutné koupit jízdenky až několik měsíců předem, neb byly vyprodané. Ale zase je v autobusech dostatek pohodlí, což je dobré na delších přesunech a byl to velmi spolehlivý způsob dopravy. Ubytování jsem měl přes nějaký kubánský rezervační systém, ale fungovalo to bezvadně, všude o nás věděli a čekali nás. Takže rozhodně bych Kubu nezatracoval, i když to pochopitelně není ta největší světová pecka. Už jsem byl v hezčích státech, ale i v horších.

3