Jordánsko, březen 2019, updateBlízkovýchodní země s nádechem exotiky mixnutá s nejsprostším mainstreamem. Většina turistů cestuje hotel - bus - památka. Vřele doporučuji občas vyjít z busu i mimo památky a poznat tuto zemi trochu jinak. Stačí projít místní tržnici anebo se projít pár ulic. Stojí to za to.Cestoval jsem z Izraele, Ovda. Původně jsem chtěl udělat velký okruh Ovda - Eilat - Wadi Araba/Yitzhak Rabin - Akaba - Wadi Rum - Petra - Kerak - Aman - Azrak - Jeras - Aljun - king Hussein bridge - Haifa - Golanské výšiny a zpět do Eilatu - Ovda.Jenomže auto půjčovny v Jordánsku maj docelá drsné drop off fee (i 150 JODů) na odevzdání auta z jiného místa než kde se půjčovalo, takže jsem nedal Hussein bridge, ale sjel jsem do Akaby a pak do Eilatu a projel jsem trochu jih Izraele.Z Ovdy do Eilatu za sebe doporučuji bus 282, lístky koupit dopředu a na letišti v Ovdě si je vytisknout - když vyjdete z pasové kontroly, tak hned vpravo je kiosek kde do terminálu date číslo objednávky + pas a vyjedou vám lístky. Jednoduché. Zkuste jenom odhadnout čas odjezdu. Proč? Protože to moc podstatně není na nástup. Mne se třeba stalo, že jsem měl odjezd v 9:20, ale v 9:20 brali jenom na let do Budapešti. Klidně se tam můžete prorvat - ale nejpravděpodobněji budete stát. Autobusů bylo dle potřeby, takže se vše stihlo načas. Oproti Eilatshuttlebusu se mi zdálo, že jezděj načas. Minulý rok jsem na shuttle bus čekal přes hodinu a fakt jsem nevěděl jestli přijedou anebo ne.Z Eilatu jsem dal taxíka na přechod, stálo to 40 šekelů (1 šakal - cca 6 kč), vyplatí se poptat lidí a shareovat taxík. Samotný přechod je v pohodě, exit fee z Izraele 100 šekelů. Pěkně jdem vidět rozdíl v mentalitě kterej se promítá i do samotného přechodu. Na Jordánské straně maj čas, nepořádek všude, kontrola přes skener...tak že se týpek vůbec nedíval a četl si knihu, přes rám mně pustil i když jsem pípal. Prostě pohodička.Po vykopnutí - následuje proslulá taxi mafie. Je tam tabule s ofiko cenou, 11 JODů (1 JOD - cca 32 kč) do Akaby. Za tu ofiko cenu jsem nejel. Opět jsem nasheroval taxík, takže mne to vyšlo na 10 JODů, taxikář si řekl o 20. Původně chtěl 30. Na zpáteční cestě jsem na letiště jel za 10 JODů.AkabaSamotná Akaba je takovej kolotočářský obraz Eilatu, ale více špinavější. Je tam zavřenej hrad, docela špinavá městská pláž a pěkná mešita (Sharif Hussein Bin Ali). Na jižní pláž vás vezme taxík za 6-7 JODů.Je tam Carrefour: 29.532903, 35.008473Takže výhodný první zásobovací bod :D a vhodná destinace na nákup sim karty - Zein za 14 JODů, cca 25 Gigs.Wadi RumJel jsem do Wadi Rum, nikdo nic vidět nechtěl, míním tím JordanPass, měl jsem 2 noci. Většinou výšlapy. Za mne naprostý top v Jordánsku. Neskutečná paráda. Třetí den jsem si udělal ještě několikahodinový trek od turistického centra, tímto směrem:  29.644447, 35.460265.YR hlásil, že má být cca 18 stupňů, ale na poušti bylo regulérně přes 30. V noci docela zima. Beduinský čaj parádní, jídlo v pohodě. Samozřejmě nepočítejte s nějakou čistotou. Takže ve stanu máte věci - deky, povlečení - po předešlé výpravě. Moc se s tím nepářou :DPetraDá se za půl dne, když jste fyzický zdatní. Měl jsem JordanPass za 75 JODů, takže jsem dal 2 noci. Je to dobré, když je třeba špatná předpoveď, případně si chcete Petru opravdu projít - včetně bočních stezek. Dal jsem defacto vše. Pokud se chcete vyhnout špičce, tak běžte mimo 11 až 14 hodinu. Kolem 10-11 dojíždějí autobusy a je to brutální václavák. Ráno nikdo, odpoledne také nikdo, chytl jsem západ slunce u Monastery a bez lidí - naprostá bomba. Má to ještě jednu výhodu - všechy otravné stánky jsou zavřené, takže vás nikdo neotravuje. Otravujou v uvozovkách - stačí poděkovat a už nic nenabízí.Na Pokladnici se dá podívat i zvrchu, odmítejte nabídky "Indiana Jones path" a další sračky a jděte cestou kolem Tombs a dojdete na pěknou vyhlídku. Pozor -  je tam scum v podobě jakože obchodu a bez koupení si pítí vás dále nepustí - poslal jsem je do **** a udělal pěkné fotky o něco dál.KerakDá se parkovat tady:  31.182469, 35.702487a tady:  31.187793, 35.705083 ... na hrad je to tak 10 mins pěšky.AmmanCitadela, divadloMešita krále Abdullaha, vstup 2 JODyJezděte Uberem - oproti taxiku o dost levnější. Dobrej argument proti taxikářům - Uber mne vezme tam a tam za 2 JODy, vy chcete 5..., taxikář pak jede za 2.Kosmopolitní město, Jordánci, Palestinci. Ženy běžně bez zahalení. Obchoďáky jako ze západní evropy.AzrakQasr Azrak. Hodně malé, za 30 minut to máte prochozeno. Dal jsem tam ještě rezervaci azrackých mokřad - vstupné 8 JODů, malý okruh cca 2 km. Celé je to o tom, jak člověk mokřady zničil, vzal vodu a zelená oazá umírá včetně zvířat. Snaží se to obnovovat, mají tam i vodní buvoly - ale neviděl jsem. Blízko je vojenské letiště, viděl jsem cca 5 F-16 a přistávající Hercules. Docela cool. Navštívil jsem také rezervaci zvířat Shaumari, za 8 JODů jsem viděl 3!! zvířata :D, je to chovná stanice pro ohrožená zvířata - přímorožec arabský, pštros, nějakej divoký osel. Dělají i výlety s komentářem na autě - ale mají tři ceny. Pro rozeného jordánce, pro rezidenta a pro turisty. Pro turisty je to pekelně drahé. Kolem 50 JODů a musí být plné auto tj. 4 lidi. Nešel jsem do toho. Nikde nebyl ani turista :DJeraš - tohle nesmíte minout.Aljoun - top hrad, nádherné výhledy, možnost treků.Eilat - koupačka, kolotočářské město, plné rusů, poláků. Tentokráte jsem potkal také plno amíků.Underwater observatory park - koupil jsem lístek na všechno, pekelná cena cca 145 šekelů. Pro rodiny je to na celý den, já byl za cca 2 hodinky hotovej. Podvodní loď - pěkné, ale chybí barvy a čistá okna. Akvária jsou top, ale už jsem viděl něco podobného třeba v Barceloně a tak jsem si na zadek nesedl.Red canon - dobré treky, pokud tam nepotkáte školáky s duc-duc reproduktory jako já. Naštěstí ti chodí jen krátké okruhy, dával jsem černý - pěkná vycházka.V Ovdě jsem byl 3 hodinky na security checku. Příjdou mi jako v Mošnově :D .

Jordánsko březen 2019

Založil ve fóru Cestopisy

6 reakcí

Jordánsko, březen 2019, update

Blízkovýchodní země s nádechem exotiky mixnutá s nejsprostším mainstreamem. Většina turistů cestuje hotel - bus - památka. Vřele doporučuji občas vyjít z busu i mimo památky a poznat tuto zemi trochu jinak. Stačí projít místní tržnici anebo se projít pár ulic. Stojí to za to.

Cestoval jsem z Izraele, Ovda. Původně jsem chtěl udělat velký okruh Ovda - Eilat - Wadi Araba/Yitzhak Rabin - Akaba - Wadi Rum - Petra - Kerak - Aman - Azrak - Jeras - Aljun - king Hussein bridge - Haifa - Golanské výšiny a zpět do Eilatu - Ovda.

Jenomže auto půjčovny v Jordánsku maj docelá drsné drop off fee (i 150 JODů) na odevzdání auta z jiného místa než kde se půjčovalo, takže jsem nedal Hussein bridge, ale sjel jsem do Akaby a pak do Eilatu a projel jsem trochu jih Izraele.

Z Ovdy do Eilatu za sebe doporučuji bus 282, lístky koupit dopředu a na letišti v Ovdě si je vytisknout - když vyjdete z pasové kontroly, tak hned vpravo je kiosek kde do terminálu date číslo objednávky + pas a vyjedou vám lístky. Jednoduché. Zkuste jenom odhadnout čas odjezdu. Proč? Protože to moc podstatně není na nástup. Mne se třeba stalo, že jsem měl odjezd v 9:20, ale v 9:20 brali jenom na let do Budapešti. Klidně se tam můžete prorvat - ale nejpravděpodobněji budete stát. Autobusů bylo dle potřeby, takže se vše stihlo načas. Oproti Eilatshuttlebusu se mi zdálo, že jezděj načas. Minulý rok jsem na shuttle bus čekal přes hodinu a fakt jsem nevěděl jestli přijedou anebo ne.

Z Eilatu jsem dal taxíka na přechod, stálo to 40 šekelů (1 šakal - cca 6 kč), vyplatí se poptat lidí a shareovat taxík. Samotný přechod je v pohodě, exit fee z Izraele 100 šekelů. Pěkně jdem vidět rozdíl v mentalitě kterej se promítá i do samotného přechodu. Na Jordánské straně maj čas, nepořádek všude, kontrola přes skener...tak že se týpek vůbec nedíval a četl si knihu, přes rám mně pustil i když jsem pípal. Prostě pohodička.

Po vykopnutí - následuje proslulá taxi mafie. Je tam tabule s ofiko cenou, 11 JODů (1 JOD - cca 32 kč) do Akaby. Za tu ofiko cenu jsem nejel. Opět jsem nasheroval taxík, takže mne to vyšlo na 10 JODů, taxikář si řekl o 20. Původně chtěl 30. Na zpáteční cestě jsem na letiště jel za 10 JODů.


Akaba

Samotná Akaba je takovej kolotočářský obraz Eilatu, ale více špinavější. Je tam zavřenej hrad, docela špinavá městská pláž a pěkná mešita (Sharif Hussein Bin Ali). Na jižní pláž vás vezme taxík za 6-7 JODů.

Je tam Carrefour: 29.532903, 35.008473

Takže výhodný první zásobovací bod :D a vhodná destinace na nákup sim karty - Zein za 14 JODů, cca 25 Gigs.


Wadi Rum
Jel jsem do Wadi Rum, nikdo nic vidět nechtěl, míním tím JordanPass, měl jsem 2 noci. Většinou výšlapy. Za mne naprostý top v Jordánsku. Neskutečná paráda. Třetí den jsem si udělal ještě několikahodinový trek od turistického centra, tímto směrem:  29.644447, 35.460265.

YR hlásil, že má být cca 18 stupňů, ale na poušti bylo regulérně přes 30. V noci docela zima. Beduinský čaj parádní, jídlo v pohodě. Samozřejmě nepočítejte s nějakou čistotou. Takže ve stanu máte věci - deky, povlečení - po předešlé výpravě. Moc se s tím nepářou :D


Petra

Dá se za půl dne, když jste fyzický zdatní. Měl jsem JordanPass za 75 JODů, takže jsem dal 2 noci. Je to dobré, když je třeba špatná předpoveď, případně si chcete Petru opravdu projít - včetně bočních stezek. Dal jsem defacto vše. Pokud se chcete vyhnout špičce, tak běžte mimo 11 až 14 hodinu. Kolem 10-11 dojíždějí autobusy a je to brutální václavák. Ráno nikdo, odpoledne také nikdo, chytl jsem západ slunce u Monastery a bez lidí - naprostá bomba. Má to ještě jednu výhodu - všechy otravné stánky jsou zavřené, takže vás nikdo neotravuje. Otravujou v uvozovkách - stačí poděkovat a už nic nenabízí.


Na Pokladnici se dá podívat i zvrchu, odmítejte nabídky "Indiana Jones path" a další sračky a jděte cestou kolem Tombs a dojdete na pěknou vyhlídku. Pozor -  je tam scum v podobě jakože obchodu a bez koupení si pítí vás dále nepustí - poslal jsem je do **** a udělal pěkné fotky o něco dál.

Kerak
Dá se parkovat tady:  31.182469, 35.702487
a tady:  31.187793, 35.705083 ... na hrad je to tak 10 mins pěšky.


Amman
Citadela, divadlo

Mešita krále Abdullaha, vstup 2 JODy

Jezděte Uberem - oproti taxiku o dost levnější. Dobrej argument proti taxikářům - Uber mne vezme tam a tam za 2 JODy, vy chcete 5..., taxikář pak jede za 2.

Kosmopolitní město, Jordánci, Palestinci. Ženy běžně bez zahalení. Obchoďáky jako ze západní evropy.


Azrak

Qasr Azrak. Hodně malé, za 30 minut to máte prochozeno. Dal jsem tam ještě rezervaci azrackých mokřad - vstupné 8 JODů, malý okruh cca 2 km. Celé je to o tom, jak člověk mokřady zničil, vzal vodu a zelená oazá umírá včetně zvířat. Snaží se to obnovovat, mají tam i vodní buvoly - ale neviděl jsem.

Blízko je vojenské letiště, viděl jsem cca 5 F-16 a přistávající Hercules. Docela cool.

Navštívil jsem také rezervaci zvířat Shaumari, za 8 JODů jsem viděl 3!! zvířata :D, je to chovná stanice pro ohrožená zvířata - přímorožec arabský, pštros, nějakej divoký osel. Dělají i výlety s komentářem na autě - ale mají tři ceny. Pro rozeného jordánce, pro rezidenta a pro turisty. Pro turisty je to pekelně drahé. Kolem 50 JODů a musí být plné auto tj. 4 lidi. Nešel jsem do toho. Nikde nebyl ani turista :D


Jeraš - tohle nesmíte minout.

Aljoun - top hrad, nádherné výhledy, možnost treků.

Eilat - koupačka, kolotočářské město, plné rusů, poláků. Tentokráte jsem potkal také plno amíků.

Underwater observatory park - koupil jsem lístek na všechno, pekelná cena cca 145 šekelů. Pro rodiny je to na celý den, já byl za cca 2 hodinky hotovej. Podvodní loď - pěkné, ale chybí barvy a čistá okna. Akvária jsou top, ale už jsem viděl něco podobného třeba v Barceloně a tak jsem si na zadek nesedl.

Red canon - dobré treky, pokud tam nepotkáte školáky s duc-duc reproduktory jako já. Naštěstí ti chodí jen krátké okruhy, dával jsem černý - pěkná vycházka.


V Ovdě jsem byl 3 hodinky na security checku. Příjdou mi jako v Mošnově :D

0

Děkuji za report.

Uber byl v Ammánu dražší než klasické taxi. Na druhou stranu odpadá handrkování a člověk ví cenu hned.
0 Citovat

V Ovdě to berou asi podle toho , jak se vyspí, my byli vyřízení během snad 10min. komplet... jen otázky, s kým cestuju, kdo mi balil kufr a kde ten kufr byl do odjezdu, jestli jsem dostala nějakej dárek.. nic víc, táhla jsem bahno od Mrtvýho moře, tekutiny  daleko víc než 100ml, ani je nechtěli vidět, to samý elektronika, nic jsem nevyndávala. V Praze by mi půlku věcí nekompromisně vyházeli.

Red canyon super, z počátku jsme tam byli skoro sami, pak se to trochu přivalilo, ale taky jsme šli černou a tam bylo lidiček minimum.

V observatoři jsme přikoupili jen oceanárium, byli jsme tam asi 2hod., ale vydrželi bysme i dýl, ale museli jsme vrátit auto.

Jinak Eilat docela zklamání, koupat jsme se chodili až za město.
0 Citovat

Uber, napriklad mestska cast Al - Swaifyeh - citadela, 2,6 JOD, taxi zacinalo na 5. Samo ceny jsou dynamicke, ale mne vysly vzdy lepe u Uberu nez u taxi.

0 Citovat

L_K napsal(a):

Uber, napriklad mestska cast Al - Swaifyeh - citadela, 2,6 JOD, taxi zacinalo na 5. Samo ceny jsou dynamicke, ale mne vysly vzdy lepe u Uberu nez u taxi.

Nechci vám do toho zasahovat, ale asi hodně záleží, jak člověk umí, nebo je ochoten  smlouvat.  Ale nebyl jsem zatím, takže nemůžu posoudit. :-) Čistě technická poznámka

0 Citovat

Jo,  to je mozne, ze nejakej taxik by treba moji cestu jel za mene. Jen jsem chtel trosku podporit konkretni zkusenosti svoji autoritativni vetu "jezdete Uberem" - ano, nemusi to platit ve vsech pripadech, platila v mem pripade.

Kdyz jsem chtel taxikem a nechtel cekat na Uber, tak jsem si nechal vyjet pres aplikaci cenu a tu jsem bral jako baseline pro vyjednavani s taxikarem. Nekteri za danou cenu odmitli jet, rekli mi rovnou jed si uberem :D.

0 Citovat

Tak je dramatický rozdíl si cenu "vyjednat" a jet podle taxametru.

0
6 reakcí