Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Vážně? Někdo nebyl vpuštěn na palubu letadla v souvislosti s vyplněným dotazníkem nebo registrací dopředu?? Nikoho takového neznám a ani jsem o nikom neslyšela. Naopak ale znám kopu lidí, co si rozmysleli letět do dané destinace přes to, že měli zakoupenou letenku - protože díky zmíněným doporučením a "stoprocentním informacím" měli strach. Dokonce znám rodinu, které se nepodařila online registrace do Španělska a protože jim nepřišel QR kód, nechali propadnout 5 letenek (a tzaplacené ubytování) a nikam neletěli...

Nesnažím se pouštět fámy, naopak se snažím ty fámy rozpouštět. 
0 Citovat

Jojo Kačko, v tomhle topicu to už řešilo pár lidí. Źe byli svědky toho jak někoho nepustili do letadla nebo sami nebyli vpuštěni. https://www.cestujlevne.com/disk...vek-127072

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Co se cesty do ČR týče, vřele doporučuji jet přes Maďarsko. Zlomyslní Slovinci se letos opravdu vyžívají v odbavování ve stylu "go slow".


Naprosty souhlas, jel jsem tam v sobotu a Waze mi ukazoval pomerne silene kolony na hranicich a jen na SLO-HR border crossingu na Zahreb byla 16km kolona - Waza me vzala na hezkou projizdku po Slovinskem venkove, zpatky jsem to vzal pres Madarsko a cesta skvela, dokonce i D1 plynula.. A na hranicich jsem byl smerem z Chorvatska jedine auto.. :)

0 Citovat

Na konci minulého týdne jsem se vrátil z Malagy.


Roušky na veřejnosti jsou nepříjemný, když je pořád 30+. Bydleli jsme v menším B&B a tam jsme naštěstí roušky nosit nemuseli. O víkendu byly pláže narvaný místníma, mimo víkend prázdno. Na památkách taky málo lidí, ale kvůli rouškám a vedru jsme jich moc nenavštívili.


Let byl s Ryanair, všichni byli rozsazený, aby každej měl odstup jednoho místa. Na letišti kontrolovali QR kódy, ale dalo se vyplnit na místě.

0 Citovat

Hmm, zajímavé subjektivní postřehy Kateriny. S něčím se ztotožňuji, něco tak růžově nevidím, ale situace se jistě rychle mění a vyvíjí. Byl jsem venku od půlky května 2 měsíce a určitě to stálo za to, paráda. Teď jsem "vystrašenější" z možných dopravních rušení, kdy se snaží létat víc, akorát některým dopravcům se to moc nedaří a klienty zklamou alibistickou hláškou sorry covid. Když se létalo jen ojediněle, víc jsem těm páteřním spojům dopravní obslužnosti věřil. A taky teď už často místa s turisty zbytečně plná a těžko odhadovat, který stát najednou začne uplatňovat omezení vstupu. Ne vždy vše však bylo a je ideální. Zrovna u nás mi to přišla docela pohoda a nijak extra strašení. Data o cestování jsou tu (MZV) také dostupná na velmi aktuální a profesionální úrovni. Kolikrát jsem se dost bál omezeních, ale vše nakonec, někdy na poslední chvíli, dopadlo jak bylo deklarované. Když z neinformovanosti selhali slovinský celník nebo holčina co mě jako turistu nechtěla v Praze pustit do letadla do Sofie, u jejich nadřízených jsem uspěl. Opravdu úplně uvolnění všichni v Chorvatsku, kde mě bojácného v půlce května hned v recepci vyzvali k zahození roušky, že tady se to neřeší, stejný pocit jsem měl i z "oficialit". Bulharsko mezi lidma velký odpor k rouškam a omezení, na truc se nedodržovalo a byl jsem vyzván ke společnému odporu 😀. Ale oficiální místa to brala hodně vážně, včetně kosmonautů na letišti a přísné policie. Slovinsko všichni opatrní (a to se tam nedělo covidově vůbec nic), Řecko zas úřady shovívavejsi, ale místní hodně poslušni, nejisti a decentne odtaziti. Španělsko u všech strach, rezervovanost a poslušnost. A někdy ty vychytávky současné doby zas až tak nefungují a la lístek na bus u řidiče z hygienických důvodu jen za přesnou částku, sorry těch 2,2EUR nevracím či můj bus z přístavu Los Cristianos na letiště Tenerife normálně za 3 EUR = teď u řidiče nelze platit, musíte si koupit za 2 EUR kartičku a tu si nabít. A nabít jde minimálně za 5 EUR, takže místo 3 tu máme 7. Něco se zas zvrtlo ve výhodu, když paní domácí odpověděla jestli bych v den odletu nemohl zůstat v ubytování až do večera, že jestli mi to udělá radost, tak určitě, neb v této době je Španělsko nešťastné, tak ať aspoň někdo je šťastný 🤷🏻‍♂️. Na letadla jsem měl vždy smůlu a kromě letu z Tenerife do Prahy a jednoho z Korfu do Atén vždy téměř plno, o být sám v řadě si mohu nechat zdát. Na závěr k nějakému vylučování z přepravy, tak těchto lidí znám trimistne číslo (byť zejména kvůli mému zaměstnání), rozhodně není výjimka, kdy se neinformovani cestující se špatnými či žádnými QR kódy, neplatnymi cestovními doklady, nepripraveni na cestu či překvapený, že najednou někam nejde běžně odletět jako dřív opravdu na palubu letadla nedostali. Teď bych asi to cestování pro široké masy nebagatelizoval že vše jde a všude je krásně, byť EU z podstaty funguje. 


P. S. Ale jelikož to stejně bez cest nevydržím, na září koupeny Azory z Prahy  přes Marseille 😇

0 Citovat

Dokonalé cestovatelské podhoubí si tedy představuji jinak, než chodit s propoceným hadrem na hubě celý den v Barceloně :) Já stihnul Madrid ještě těsně před tím, než se tam jako na posledním místě ve Španělsku zavedly roušky i venku a i tak mě neskutečně štvalo i jejich nošení v obchodech a MHD (neklimatizované stanice metra s tím byly opravdu pecka). Jako na jednu stranu je super, že prakticky nejsou turisté, na druhou stranu všechny možné omezení, ať už ty roušky nebo plno zavřených míst a na těch otevřených hromada omezení, buzerace atd... To pro mě nebyla úplně ideální dovolená.  Když k tomu ještě přičtu všemožné rušení a posouvání letů, kdy pak dostat z aerolinky zpět peníze je opravdu na dlouhý lokty, dále pak různé povinnosti testů na jedné nebo druhé straně, které se mění každý den, tak už mě tedy chuť na nějaké cesty pro letošek dost přešla.

0 Citovat

Dannyho pohled na věc mi přijde vcelku objektivní, rozhodně to teď není pro každého a pouze zalité sluncem. Já jsem si na začátku července sice užila Mallorcu bez turistů a ještě i bez roušek venku, ale vnímala jsem tu nezvyklou vystrašenost a rezervovanost místních docela silně. Do prázdninové uvolněné pohodičky to, i díky až přehorlivému dodržování všech nových opatření, mělo ( teda alespoň pro mně) dost daleko.

0 Citovat

Souhlasím s Dannym a nemaloval bych situaci úplně růžově - je rozhodně potřeba obrnit se teď při cestování trpělivostí, dostatkem informací o AKTUÁLNÍ situaci v destinaci ke dni letu, klidem a finanční a časovou rezervou..ale zase zbytečně nestresovat. Ta trpělivost a rezerva se týká hlavně letecké dopravy - pokud to nemáte ČR/Rakousko - Řecko apod. zpáteční low-costem tam a zpět a kombinujete víc letů, zcela jistě vám něco zruší nebo přesunou. Moje cesta na Santorini 1.-6.7. s Austrianem přes Vídeň + separátní přelet z Atén na JTR nedopadla úplně na jedničku: Austrian zrušil zpáteční segment VIE - PRG (neřešeno, nereklamováno, nebylo kdy/kde), dojeli jsme zpět z VIE vlakem, nejlepší řešení. Sky Express mi po týdnu vnitrostátní letenku zrušil protože optimalizace letového řádu (žádný refund, pouze voucher) - místo toho v ATH 6 hodin čekání a předražený Olympic za 130 EUR na 40 minut letu :-). Ty vnitrostátní lety v Řecku docela našvihaný - no taky změnšovali typ letadla z A320 na Dash 8, Austrian plný tak ze 2/3, zpět z poloviny. U destinace typu Santorini je absence hord cizinců ze zemí mimo EU výhodou, ceny jsou taky velmi příznivé, jinde to už tak úžasné být nemusí. Co všude čtu, tak anti-covid opatření ve Španělsku (nebyl jsem) mi připadají o level více přísnější, než to Řecko, zaplať pánbůh, že v tomhle případě Řekové tak nějak kombinují svůj jižanský přístup k autoritám se zdravým rozumem. QR kódy a namátkové testy beru jako nutné zlo, ten výtěr nosu je fakt hotový za půl minuty. (Jestli to k něčemu je nebo není, už nehodnotím). Za mě je teď ideální destinace to Řecko, byť mám na říjen Černou Horu a nechávám to vyhnít podle toho, jak bude aktuálně problikávat semafor.

0 Citovat

Koukám, že s turisty to mám stejné jako s houbami - když všichni nosí plné koše hřibů, já najdu tak 5 babek. Když všichni hlásí, že nikde nejsou žádní turisti, tak já mám narváno všude, kam se vrtnu... jak já to dělám...? :-)

0 Citovat

Tak po 14 ti dnech karanteny v Irsku  repete v podobe letu Dublin  -Praha ,predtim bus  s Corku do Dublinu , bus stejny jako minule ,rezervace dopredu , omezeny pocet mist ,nakonec nas jelo 18 ,vzdy jen jedna sedacka , druha oznacena jako zakazana ,takze kazdy mel dvojsedacku  pro sebe ,vpredu za ridicem  2 rady zakaz obsazovani  

Letiste Dublin :  Tak prazdne letiste jsem v Dublinu jeste nezazil , duvod mozna neni  jen v coronaviru ,ale koncil bankoholiday ,tak v podvecer uz pusto prazdno  ,pres security  2 minuty ,bez fronty , vsude se musi platit kartou,  hotovost neberou , stejne jak pozdeji v letadle 

Let obsazezeny asi 50 lidma ,mel jsem trojsedacku  pro sebe  ( Ryanair )  

Rousky vsichni na zacatku cesty ,postupne se stoupajicim alkoholem v krvi  uz na pul zerdi ,Buzz to moc  neresil ,hlavne skupinka Iru  stale se navzajem  navstevujici a prochazejici se v ulicce ,ale  nebyli agresivni, jako pisou o letu KLM na Ibizu ,kde se kvuli  nenoseni rousek poprali 

Vymena mist bez problemu  ,jidlo ,piti v nabidce ,jen platba kartou 

Praha : I zde letiste zelo prazdnotou (pred  10 vecer ) kontrola ,nebo dotaz odkud jsem priletel naprosto zadna ,pas a odchod .... 

Doufam ,ze zpet nebude problem ,,,,

0 Citovat

Taky bych si ty cesty úplně neidealizoval - letadlo Wizzu do Atén i zpět jsme měli skoro plné, rozhazování spolucestujících se budou zřejmě držet do posledního dechu nehledě na předstíranou péči o zdraví cestujících a přesednutí taky byl problém. Pravda, kontroly rozměrů zavazadel už jsem delší dobu nezažil...

Pobavila mě opatření v aténských autobusech - každé druhé sedadlo "zablokované" a skoro všichni si tedy funěli za krk na stojáka.

0 Citovat

Přesně za týden máme letět z Katowic do Milána, o 6 dní později z Říma do Katowic.

Není někde nějaké omezení? Např. mezi Polskem a Itálií?


Můžu to zrušit i 3 hodiny před odletem (posunuli nám časy). 

Díky!

0 Citovat

V pondeli  3.8. prvni let Viden-Porto s WIZZAIR. Uplna pohoda, zadna kontrola jen dotaznik pro vstup do Portugalska ktery poslali predem v mailu. V letadle cca 90 lidi, vsichni rousky, mohli jsme si sednout libovolne. Ted jsme ve Spanelsku v Galicii, nosi se vsude rousky, ale na plazich se to  neresi.  

0 Citovat

Můžu se zeptat jak to teď vypadá v Portugalsku? Mám na mysli aktuální restrikce, život ve městě apod.

0 Citovat

Včera jsem se vrátil z Ukrajiny (Oděsa). Před odletem jsem si vše podrobně prostudoval. Papír snese vše a nařízení jsou s realitou úplně odlišná. Žádná omezení ani restrikce nejsou na místě v reálu uplatňovány.


Největší překvapení však přišlo dnes. Po návratu totiž dle všech dostupných zdrojů a informací platí buď 14 denní karanténa, nebo negativní PCR test doložený do 72h. Volal jsem tedy hned ráno na hygienu, abych ohlásil návrat a tam jsem byl informován, že nemusím podstupovat ani test, ani karanténu a jediné co mám dělat, je sledovat svůj zdravotní stav. Hovor jsem si samozřejmě nahrál. Jako důvod paní uvedla, že Ukrajina není na semaforu. :-))

0 Citovat

Tak to je dobrá magořina. Já se tu nedivím už ničemu 😂  Takže všichni už můžeme např. z Albánie bez testu. Ta taky není na semaforu.

0 Citovat

Tak já jdu snad koupit ten Lvov z Pardubic, ceny na celý září a říjen luxusní :D 

0 Citovat

https://ct24.ceskatelevize.cz/sv...u-vyzaduji

Na Ukrajinu pozor, od dneška jsme pro ně na červeném seznamu

Jinak ta Albánie bez testu by bodla, ale nejsem si jist jestli to co říkala paní  je off. stanovisko

0 Citovat

 V „zelené zóně“ se nachází například Švédsko , Portugalsko , Chorvatsko, Bělorusko , Británie , Turecko, Slovinsko, Egypt a Itálie. 😂 Řvu smíchy.

0 Citovat

taky jsem v tom hledal nějakou logiku :D 

0 Citovat

Petr napsal(a):

Na Ukrajinu pozor, od dneška jsme pro ně na červeném seznamu

Už od pondělí 3.8..
0 Citovat

Včera let Praha-Larnaca  v Praze u boardingu kontrola negativního testu a cyprus pass.

Let 1/2 plnej 

Na letišti v Larnace kontrola testu a na pasovce koukl na první stránku cyprus passu a toť vše na letišti otevřený 1 dutty free a car rental.

0 Citovat

Včera Řím, všude liduprázdno, roušky jen v MHD a obchodech + v Colosseu. Netřeba vyplňovat žádné formuláře, let proběhl v pohodě s Ryanair

0 Citovat

@Lukas Frank - ten Cyprus Pass se musí tisknout, nebo stačí ukázat v mobilu?

0 Citovat

Ona je to docela sranda, na webu Ministerstva zdravotnictví na této stránce https://koronavirus.mzcr.cz/sezn...ka-nakazy/ se píše:

"Pro země v kategorii červených mimounijních zemí (země, které nejsou na seznamu), kde je vysoké riziko nákazy, platí nadále specifické podmínky stanovené ochranným opatřením (obyvatelé těchto zemí k nám mohou jen z důvodů uvedených v ochranném opatření a za podmínky testu na covid-19 s negativním výsledkem, nebo podrobení se karanténě).

Informace ohledně cestování z a do zemí mimo EU naleznete na stránkách MZV ČR."

1. Odkaz pod "ochranným opatřením" nefunguje

2.Na webu MZV jsou informace o cestování _do_ zemí mimo EU, ale o návratu _z_ nich do ČR už tam tolik informací není.
3. Nechápu výraz "červených mimounijních zemí", jsou tím myšlené země mimo EU, které jsou na mapě červené (momentálně není červená žádná, všechny jsou šedé) nebo se za červené považují všechny mimounijní země, které nejsou na seznamu?
4. V textu je řeč o obyvatelích těchto zemí, ale co čeští občané-turisti? Třeba to jmenované opatření vykládá nějak srozumitelněji, ale když ten link neráčí fungovat... 😂  


0