Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Tak v nemcku treba ruska aj na kolotoce a samozrejme 3g 

0 Citovat

Neni se co divit ze na Kypru plno sluzeb zavrenych  co jsou platne letenky za 5 nebo 10 euro kdyz  takhle jeste porad otravuji ,muzou si za to sami ,myslim ,ze Kypr mel jednu dobu i uplne zavrene hranice i pak mohli k nim jen ockovani  a jestli  na konci sezony porad nevidi ze  k nim s temihle restrikcemi moc turistu nepoleti  tak  je to proste jejich vlastni blbost 

No s vlakem a otravovanim  to resim vsude stejne  postavim pres sebe  nejake piti  nebo jidlo a at mi nekdo zkusi neco rict o rousce ci respiratoru ,to same v letadle i v autobuse  Do obchodu si rousku nasadim i kdyz nepoctive Na Rhodosu  o prazdninach  jsem ji uz nenosil ani do obchodu snad  v hlavnim meste jednou a v restauraci kontrola  certifikatu  u me tedy testu ? Tak jdu jinam kdyz nemaji zajem o zakaznika ,V obchode bych se asi tvaril ze nerozumim  nebo proste rekl ze ho nemam u sebe jakym pravem to chce nejaka teta jak rika casto tonic v obchode videt ?  

Asi nekterym zemim nevadi ze nemaji turisty  Jsem zvedavy na Kanary v listopadu protoze o tech ctu jaci jsou rouskofillove 

0 Citovat

[citace="baca12 "]

Tak v nemcku treba ruska aj na kolotoce a samozrejme 3g 

[/citace

Taky Berlin zavrhuju zatim i na prestup a jinam do Nemecka nejezdim , mam jich dost ze starych casu jak me buzerovali  s kamionem ,dokonce jsem mel i  jednou na dva mesice zakaz jizdy do Nemecka  Jeste snad Mnichov na prestup ,  ale taky uz dlouho ne ten vlak je  sileny  Nemci to maji jako regionalni vlak  a pritom, to ma byt rychlik a do Prahy pak jede jen cast vlaku , myslim ze to je ten co se letos srazil na ceskem uzemi pak 

0 Citovat

baca12 napsal(a):

Tak v nemcku treba ruska aj na kolotoce a samozrejme 3g 

Tož jak kde, u nás v Žitavě se nemusí nosit ani do krámu. Ale teď už to možná asi zavedou zpět, záleží na incidenci dle okresu.

0 Citovat

Mikir: na kanarech to mas bez rousky za 100 eur, treba se ti ta dovolená prodrazi

0 Citovat

Do listopadu daleko. treba se jim v hlavach rozsviti ...Taky bych se zeptal jestli migranti maji 100 euro  a rousku a na krku ji klidne nosit budu a ze mi ted spadla nebo jsem si ji zapomel nasadit -) A kdovi jestli by se me pri mem plnovousu az po hrud a ne zrovna exluizivnim obleceni odvazili vubec oslovit 

0 Citovat

PRG-KIV-PRG

V Praze jsme museli vyplnit nějaký formulář, o kterém jsme nevěděli, jinak nikdo nic nechtěl. Na letišti v Kišiněvě trolejbusem do centra za 2 lei, busy stojí 3. V MHD roušky povinné, ale tak 1/3 je neměla. Restaurace plné, roušky jen zaměstnanci.

Zpět trochu komplikace, busy nejely jak měly, tak jsme přišli na letiště hodinu a 15 minut před odletem. Na víc jsme museli jít čekat na papírový boarding pass a všude zmatek. K security jsme se dostali 40 minut před odletem. Chtěli vidět vše - pas, očk., form.

něco málo z Podněstří .. maršrutkou za 50 lei, z5 taky cca v podn. rublech. Na hranicích asi 10 minut jenom .. Plastové mince nemožné sehnat, až zázrak mi pomohl pár získat :)

0 Citovat

PRG-RIX a zpet, airBaltic + Ryan

Odlet z PRG - totalni bordel a chaos, absolutne nezvladnuty boarding, kdy 4 az 5 zamestnancu chaoticky kontrolovalo lotyssky qr kod + test + letenky.Cestujici posilali od jednoho k druhemu, nevedeli koho uz zkontrolovali a koho ne... no des proste :-///

V Rize nikdo nic.Ani pri priletu, ani pri odletu.

Zpet v PRG jen unudeny pan policista s otazkou zda mame prijezdovy formular.Na odpoved ano pokynul rukou k postupu k vychodu :)

0 Citovat

PRG-FRA-PDL a zpět (Lufthansa)

5.9. odlet z PRG: online check-in nejde, ale je možné si vybrat sedačku. Pouze kontrola ID. Ve FRA vše bez kontrol, V PDL kontrola covid pasů a ID, příjezdový formulář jsme měli, ale nikdo ho nechtěl.

12.9. odlet z PDL: online check-in jde udělat, šli jsme i na klasický, ale nebylo třeba. Ve FRA bez kontrol, ale s "příjemnou" 45 minutovou procházkou po terminálech. V PRG kontrola příjezdových formulářů.

na Sao Miguel všude důsledně roušky, neviděli jsme nikoho bez roušky v uzavřených prostorech, třetina lidí nosí i venku. 

Na Sao Miguel se nám líbilo, ale příště bych uvítal lepší počasí, polovinu dnů pršelo - snad je lepší červenec a srpen. Překvapilo nás množství písečných pláží, na rozdíl od Madeiry, ale musí se hledat. Jídlo v restauracích cca o třetinu levnější, než na Madeiře, benzin 1,55 EUR. Ubytování doporučuji hledat co nejdříve, není moc z čeho vybírat. Auto se nám povedlo za 2600,- Kč/týden.

 

0 Citovat

PRG-BCN-PRG

s Easyjet, včera návrat. V Praze na letišti je zajímal jen očko/test, v Barceloně zas jen QR kód, tam nás hnali skoro jak elektrickejma obuškama na dobytek. Zpátky v Praze na T2 zas chtěli český QR kód. Už se nedivím tomu černochovi, co proletěl půl Evropy na pas nějakýho Inda, než si toho někdo všimnul

0 Citovat

Ahoj, co máš na mysli tím "jen očko/test", když ne QR kód. Díky:)

0 Citovat

v Praze nechtěli vidět španělský vstupní formulář, ale museli jsme vyloženě vytáhnout certifikát o očkování, asi jsem to blbě napsala :) Ve Španělsku zas chtěli jen jejich QR kód ze vstupního formuláře, očkování ani test je nezajímaly

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

[citace="lma"]

za ty prachy co ten hotel stál to je tedy tragédie!

No jo, když potřebuješ hotel, musíš s dodržováním všech opatření (nebo možná jen doporučení od hygieny) počítat. Já jsem byl před pár týdny v Adeje v hostelu za 20 eur, kde bylo vše jako za starých časů v hostelech ve světě. Jen recepční (dobrovolníci přes Workaway apod.) při přijímání nových hostů měli roušku, protože občas si někdo stěžuje v recenzích na webu a dává nízké hodnocení kvůli nenošení roušek personálem, takže to mají asi nařízené od majitele. Když viděli, že je hosti nenosí, neměli je ani oni (nebo jen na bradě). Pak jsem byl v dalších 5 hostelech (tam už většinou sám na 1lůžkovém nebo i vícelůžkovém pokoji) a v jednom soukromém bytě přes booking na La Gomeře a La Palmě, kde to bylo s nenošením roušek úplně stejné (jde hlavně o kuchyň a jídelnu, kde se obvykle sejde víc lidí). Nějaké cedule o povinnosti roušek uvnitř byly, ale na můj dotaz po příchodu odpovídali, že nejsou třeba.

[/citace]

Tak ono přímo v NP Teide jiná možnost ubytování (tu chatu na přespání nepočítám) není ..

Teď už jsem zpět v Adeje a tady už vše opět běží normálně zvolil jsem schválně obrovský resort,kde se lecos "přehlédne" ..

Jinak ten avizovaný rouško teror tady není tak horký - roušku nasazuji jen při nástupu v ubytování a v busech jinak nikde.....zatím nikdo neprudil s vyjímkou tedy toho hotelu Parador Teide. 

0 Citovat

PRG - CTG - PRG

Cesta tam s W6 pouze běžná kontrola boarding passu a ID, na gatu jsem se slečny z legrace zeptal, jestli nechce před odletem vidět Covid pass nebo italský vstupní formulář, s úsměvem odvětila, že do Itálie není nic třeba. A přes všechny předpisy měla pravdu:) V Catanii jsem z výstupního mostu byl na vlakovém nádraží za10 minut, nikdo se ani nesnažil simulovat nějakou kontrolu. To samé při návratu, vyjma nesmyslně zdvojené kontroly boarding passu před letištěm. Poprvé jsem QR kódy s očkováním a příletovým formulářem ukazoval až na Ruzyni. Za celý pobyt na Liparech a v Catanii, v hotelech, restauracích, na trajektech nikdo dokumenty nevyžadoval (vyjma roušek v některých dopravních prostředcích a nahodilého měření teploty u Liberty Lines).  

0 Citovat

To letiště má zkratku CTA. Už jsem myslel, že jsi byl v Cartageně.

0 Citovat

Vlastimil B. napsal(a):

PRG - CTG - PRG

Cesta tam s W6 pouze běžná kontrola boarding passu a ID, na gatu jsem se slečny z legrace zeptal, jestli nechce před odletem vidět Covid pass nebo italský vstupní formulář, s úsměvem odvětila, že do Itálie není nic třeba. A přes všechny předpisy měla pravdu:) V Catanii jsem z výstupního mostu byl na vlakovém nádraží za10 minut, nikdo se ani nesnažil simulovat nějakou kontrolu. To samé při návratu, vyjma nesmyslně zdvojené kontroly boarding passu před letištěm. Poprvé jsem QR kódy s očkováním a příletovým formulářem ukazoval až na Ruzyni. Za celý pobyt na Liparech a v Catanii, v hotelech, restauracích, na trajektech nikdo dokumenty nevyžadoval (vyjma roušek v některých dopravních prostředcích a nahodilého měření teploty u Liberty Lines).  

A jak je to v praxi s nošením roušek venku (od doby, co Sicílie není v bílé zóně, by se měly nosit všude)?

0 Citovat

Občas se někdo najde, kdo ji venku má nasazenou.

0 Citovat

Tohle už naštěstí vymizelo snad úplně všude a rozhodně nikoho nikde nebuzerují. Samozřejmě v Evropě, třeba Dubaj je úplně jiný příběh. Velká škoda, že zrovna tam skončilo Expo...

0 Citovat

@Petr_69 - na ulicích má roušku tak jeden člověk z deseti, dvaceti. Dokonce u hlídky carabinierů ji jeden nasazenou měl, druhý ani pod bradou. Na Liparech roušky neřeší ani ve většině restaurací a obchůdků. Při checkinu v hotelech (celkem pěti) ani jednou nechtěli vidět Covid Pass a roušku měli jen dva z pěti recepčních. A pro Mikira, proč je někdy lepší Wizzair než Ryanair - mají mnohem hezčí a milejší letušky;)

0 Citovat

VIE-OHD-VIE

Vlakem Praha-Vídeň - kontrola nula nula nic. Měl jsem jen cca čtyři hodiny před odletem, tak jsem šel rovnou do salónku, premiérově na zlatou kartu od Equa (zdarma). K jídlu tentokrát ryba.

Letecky Vídeň-Ohrid. Vydán mobilní BP. Před odletem chtěli jen letenku a pas. Na příletu smíšená fronta na pasovou kontrolu pro cizince i občany. Tam kontrolovali test/očkování. QR kódy nikdo nepípal. Do pasu nemusejí dávat razítko.

Na místě - pohoda, roušky jen uvnitř, a to ještě občas. Oficiálně by se měl vyžadovat test/očko v restauracích, ale kontrola je tak častá jako u nás. Bohužel, MHD je v Ohridu v totálním rozpadu. Z letiště nic nejezdí do města. Jen taxi za 8 éček. Po městě nic. Jen snad bus do Sv. Naumu za asi 110 denárů. Nezkoušel jsem. Jel jsem lodí. To je druhá možnost - velká za 10 €, malá za 20 € s více zastávkami. Vyplouvají jen dopoledne. Měla by být ještě jedna trasa na druhou stranu, na Strugu, ale ta se min. v pondělí nepluje.

Meziměstské autobusy vyjíždějí z autobusové stanice mimo centrum. Spojů je málo, sdílené taxi se nekonají. Jejích jízdní řády se nedají spolehlivě najít online, natož koupit lístek. Musíte na místě.

Ohrid-Vídeň. Wizz appka sice udělí mobilní BP, ale na místě se musí vyměnit za papírovou letenku. Letiště je malé a s velmi řídkým provozem, tak dovnitř pouštějí jen 2,5 hodiny před odletem. Zajímá je test/očko a pas. Security se otevírá až později. Za ní už nikdo nekontroluje papíry. Jen pípne letenku u brány. Na letišti jsou celkem dvě.

Na příletu ve Vídni si tentokrát dali záležet, aby nás nahnali přímo na pasovku a pryč z letiště. Pasovka sice oficiálně rozdělena mezi EU, non EU a tranzit CZ-SK-HU, ale Makedonci se nas*ali všude. Opět kontrola pasu a kam jedeš. Na konci jsem dostal papírek "už zkontrolovaný" a na místě, kde se dřív kontrolovaly covid papíry, se dělilo na dvě skupiny - s papírkem a bez. Ti s papírkem mohli volně jít. Bez něj, kontrola covid papírů jako dřív. To tu před měsícem nebylo.

Za kontrolou eskalátory dolů na exit to Vienna a za nimi malá chodbička All Gates.  Jinak průchody na FG Gates všude před kontrolou uzavřené. Osobně mi připadá, že na kontroly teď víc dbají. Skrz chodbičku by se mělo dát dostat do salónku. Nezkoušel jsem. Netuším, zda tam není ještě nějaká kontrola po cestě nebo při Exit to Vienna nechtějí vidět i letenku. 

Zpátky Flixem z Erdbergu. Ještě horší díra jak normálně. Teď tam opravují most. I v noci. Při nástupu kontrola jízdenky a pasu. Nic víc. Řidič před odjezdem neprocházel autobusem a nevyháněl pasažéry z míst bez zelené nálepky. Autobus na hranicích nikdo nestavěl. 

0 Citovat

Praha - Malaga - Praha

V Praze kontrola nula, nikoho nezajímal ani španělský QR kod. V Malaze do fronty a měřili teplotu a načítali QR kody, naštěstí to šlo rychle. Venku u automatu na lístky na vlak hned zprdnutí securiťákem, že si mám dát roušku, přitom to byl v podstatě otevřený prostor. Roušky je povinné nosit ve všech vnitřních prostorech a dopravě, místní dodržují bez vyjimky. Venku to povinné není, ale podle lokality ji nosí klidně i víc jak 50% místních. Na Caminito del Rey roušky povinné taky, nicméně otravovala s tím akorát ženská co kontrolovala lístky, pak už po cestě nikdo. I tak ji většina lidí měla. Na 7km pochod v ostrém slunci opravdu lahoda. Chudáci zaměstnanci v respirátorech chodili furt sem a tam a utírali zábradlí dezinfekcí po celé cestě :D :D

Jinak Andalusie super. Costa del Sol mezi Malagou a Gibraltarem doporučuji úplně vynechat, to je betonovej hnus plnej neměckých a britských důchodců a rovnou jet na západ na pobřeží Atlantiku na Costa de la Luz. Naprostý opak Costa del Sol, mnoho kilometrů dlouhé bílé pláže, skoro žádná zástavba, písečné duny, lidí minimum a jen Španělů, čistá voda. Teplota vody srovnatelná, jen na některých místech trochu větší vlny ale nic nebezpečného. Doporučuji hlavně pláž El Palmar a Bolonia.

Malaga samotná tak na 1 den, projít centrum a vystoupat na oba hrady, k tomu vyššímu je to ale fakt krpál. Dole pod kopcem se pak dá vykoupat, ale ta pláž je úplně plná lidí.

Z měst pak ještě určitě doporučuji Rondu a pueblos blancos mezi Rondou a Cadizem. Setenil de las Bodegas, Grazalema, Arcos de la Frontera, Medina Sidonia, Vejer de la Frontera. Určitě nevynechat exkurzi do některého ze Sherry vinařstí v Jerez de la Frontera, Puerto de Santa Maria nebo Sanlucar de Barrameda. V každém z těch měst chutná úplně jinak vzhledem k rozdílným klimatům. Doporučit mohu Bodegas Gutiérrez Colosía v Puerto de Santa Maria, za 10 eur je hodinová exkurze s opravdu podrobným výkladem v angličtině zakončená ochutnávkou 6 vín s výkladem sommeliera. Kdo má rád styl portských nebo madeirských vín, ale jsou pro něj moc sladká, tak tady si přijde na své, protože většina Sherry vín jsou naprosto suchá vína ideální k slaným tapas.

Spíše nedoporučuji Cadiz, to je taková špinavé přístavní město spíš ve stylu marockých přístavů. Úplně jiný styl než pueblos blancos. Zajímavá byla i Tarifa, jakožto nejjižnější bod pevninské Evropy a místo styku Atlantiku se Středozemním mořem. Jen tam bylo extrémně větrno.

Vstup do Gibraltaru přechodem pro pěší. Ze španělský strany policajt jen kouká na barvu pasu a fialový EU pasy pouští bez kontroly. Z britský strany jen koukli na fotku. To samé z druhé strany při návratu do Španělska, britská kontrolu není žádná a španělský policajt pouští podle barvy pasu. Kdo měl modrý britský tak hezky do fronty na kontrolu a všechny věci do rentgenu, aneb vyžer si brexit. EU pasy mají volný průchod, ani ho není potřeba otvírat.

Gibraltar super, jen pozor na to že ta skála je fakt vysoká a ačkoliv se to nezdá, tak projít na ni všechny atrakce od hradu přes tunely a jeskyni až po O'hara battery zabere alespoň 4 hodiny. S tím, že je to fakt prudký výšlap po celou dobu. V Gibraltaru roušky ve vnitřních prostorech jen doporučené a nosí je jen Španělé, Brita tam v roušce neuvidíte nikde.

Odlet z Malagy kontrola covid dokladů nula. V Praze na letišti přidali ke znuděným policajtům snaživý brigádníky, kteří mimo QR kodu, který si opět nemají jak načíst, chtěli vidět i covid pass. Ani jsem se nestihl přihlásit do Tečky a už mě posílal pryč, takže opět velice přínosná kontrola.

0 Citovat

S doporučeními v Andalusii souhlasím. Doplnil bych k pueblos blancos Zahara de la Sierra: https://www.zonerama.com/liborst.../212746234

A případně Guacín, pokud by vedla cesta v této oblasti: https://www.zonerama.com/liborst.../212746098

Nesouhlasím s nedoporučením Cádizu, že by to bylo špinavé přístavní město viz mé fotky odsud: https://www.zonerama.com/liborst.../212746321

0 Citovat

Čau, nebyl teď někdo na Kubě? Že by pověděl jak to tam vypadá fakticky s podmínkami příletu a restrikcemi? 

0 Citovat

V neděli 12.9.21 let Keflavík-Katowice s WIZZ. Kontrolovali jenom BP, v Katowicích chtěli vidět ten jejich příletový formulář,  vše bez problémů. Cesta tam 3.9.21 taky OK, v Keflavíku chtěli vidět certifikát o očkování, o testu PCR a jejich QR kod. Nic jiného včetně dováženého jídla vidět nechtěli a ještě mě pochválili jak mám všechno perfektně přichystané ( mám všechny papíry vždy zvlášť v průhledných kancelářských složkách a bez vyzvání je předkládám a to se jim líbí). Jinak na Islandu super a vyšlo nám i počasí.

0 Citovat

VIE - MLE - VIE s QR. 

Při odletu tam trochu problém s maledivskou aplikací Imuga. Je třeba nahrát svou fotku a pak ještě certifikát o testu a očkovací certifikát. Nikde jsem nenašel, že nepodporují formát PDF (certifikáty jsou právě v PDF) a jde nahrát jen jpg. Taky je tam omezená velikost max.5 MB. Je třeba to vyplnit 24 hodin před příletem, mám to do Vídně 2,5 hodiny a chtěl jsem být na letišti 3,5 hodiny před odletem (Qatar mi psal 4), všechno celkem na knap. Odbavení otevřeno 3 hodiny 15 minut před odletem a hodně pomalé. Kontrolovali Imuga, testy, očkování, pasy - všechno si fotili. Otevřeny 3 přepážky, byl jsem cca dvanáctý a trvalo mi to asi hodinu. VIE - DOH, B-787 obsazenost 70%, DOH - MLE, B-777 úplně plný. V Malé kontrolovali jen pasy, otázka chvilky.

Cesta zpět do Rakouska bez testů u přepážky jen očkování a odletová Imuga, zcela bez problému. MLE - DOH, B-777 úplně plný (třetí večerní letadlo QR do DOH během tří hodin), DOH - VIE, B-787 obsazenost 50%. Ve Vídni pas a očkování, za chvilku jsme byli venku. 

0