Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

V klidu, ono je to myslím závislé na čase nahrávání očkovacího certifikátu. Zřejmě (ale jen neověřený dohad) Jde nahrát vakcinace nebo testy jen 48 hod. před odletem a pak nějakou dobu trvá, než to (nebo automat) zvalidují. Lidem, kteří nahrávají kratší čas před odletem to pak trvá rychleji.

0 Citovat

Dnesni navrat ze Zakynthosu do Vidne s Wizzair...online check in vydal normalne boarding pass takze jsme sli rovnou ke gatu, tam kontrolovali jen palubni vstupenku a id. Ve Vidni u sluvka tranzit nas hnali rychlou radou ven bez jakekoliv kontroly, cele to zabralo cca 30vterin...exit nas vyplivnul u gatu, takze by slo teoreticky i zaskocit do salonku...minula nedele Vie-ZTH opet jen primo gate a tam boarding pass a id, salonek narvany k prasknuti, MC World od KB porad zdarma, chteli videt covid test/ockovani i od ditete 10let, jidlo a piti temer jak za starych casu, na Zante jen kontrola QR kodu a ocko/test, na antifen nebrali nikoho, i kdyz mu QR zacinal 7...

0 Citovat

MadeiraSafe- certifikat jsme nahráli tyden predem, k validaci a zelenemu QR doslo 1 den pred odletem. QR kod chteli na checkinu v BER odkud jsme leteli. 

0 Citovat

Včera jsme se vrátili z Maďarska (cesta autem), tranzit přes Slovensko. V Maďarsku jako by covid neexistoval, žádná omezení, roušky se nenosí. Při využití tranzitu, který je specifikován Slovenskem při cestě Maďarsko -> Česko žádné problémy. Přes jiný tranzit (špatně jsme v půlce dovolené odbočili u slovenských hranic) nás nepustili.

0 Citovat

Praha - Frankfurt - Ponta Delgada s Lufthansou

Při odletu z Prahy studená sprcha se špatně vystavenou letenkou (kupovanou přímo na webu Lufthansy). To, že nešel udělat online check-in jsem neřešil, bral jsem to tak, že chtějí vidět covid pass na přepážce, což ale nebyl ten problém. Problém byl v tom, že letenka byla prý v jakýmsi pastavu a tudíž nešel udělat check-in ani na přepážce. Následovalo 30 minut řešení na ticketing counter, kde paní volala na Lufthansu a první operátor po nás chtěl zakoupení nové letenky, že původní v březnu koupená a řádně zaplacená je neplatná :) :) :) :) Naštěstí na další pokus druhý operátor letenky opravil a mohli jsme udělat check-in. Naštěstí odlet měl 20 minut zpoždění, takže jsme to na poslední chvíli stihli.

Další studená sprcha přišla na gatu, kde aktivní paní vyžadovala abychom ukázali příletový formulář na Azory. Přesvědčování o tom, že pro očkované tam žádný formulář není potřeba, dokonce ani nejde vyplnit (musí se zvolit prodělaní nebo test a doložit to dokumentem, jinak to dál ve vyplnění nepustí), ani přímo ukázání na webu formuláře, kde je tučně, že pro očkované se formulář nedělá, stejně si stále trvala na svém. Nakonec jsme byli puštěni se slibem, že formulář vyplníme ve Frankfurtu a dostali jsme k tomu vytisknutou stránku z Timaticu, kde bylo napsáno, že formulář platí bez výjimky (totálně neaktuální informace). Samozřejmě jsme nic nevyplňovali a na Azorech to ani nikdo po očkovaných nechtěl. Jde vidět, že Czech Airlines Handling narozdíl od Menzies nedostalo přes prsty, tak furt vysírají s nesmyslama.

Ve Frankfurtu jsme si dali stopover. Ubytování u hlavního nádraží, což je čtvrť jak někde z Mogadiša, totální bordel, odpadky, neskutečný smrad, lidé na ulicích buď opilí nebo zfetovaní, prostě vylezete z nádraží ven a rovnou se vám chce zvracet, nic pro slabé žaludky, opravdu Německo v plné kráse. Proti tomu je Sherwood v Praze krásné místo jak z pohádky. Naštěstí dále u mrakodrapů a v historickém centru už je to v pohodě. Šli jsme na Maintower, stáli jsme frontu víc jak hodinu a uvnitř pak kontrolovali covid pass, kdo neměl, tak ho vyhodili, což někteří lidé, kteří ho neměli a dozvěděli se, že hodinu čekali zbytečně, celkem nelibě nesli.

Při odletu z Frankfurtu kontrola na gatu nulová, paní stály za plexisklem v dostatečné vzdálenosti aby se k nikomu ani nepřiblížily, takže ani kontrola občanek, nic. Let v 50 dní starém nablýskaném A321 neo. Co mě zarazilo, tak Lufthansa na ty letadla buď nemá ETOPS certifikaci a nebo ji neměli piloti, protože namísto přímého letu jsme se zalétávali až k Madeiře a poté ztočili na Sao Miguel, což určitě muselo přidat minimálně 20 minut k době letu. Stejná trasa pak byla i pro let zpět. Například Ryanair to na Hahn létá ze Sao Miguel směrem na Porto po nejkratší trase přímo.

V Ponta Delgadě kontrola očkování načtením QR kodu z Tečky a byli jsme propuštěni. Auto jsme měli od Ilha Verde asi jako 99% všech lidí tam, protože u téhle jediné půjčovny byla obří fronta jinak u ostatních úplně prázdno. Co mě překvapilo, tak že na Sao Miguel bylo opravdu hodně turistů, určitě o dost víc, než jsme měli letos v dubnu na Madeiře. Všude byly plný parkoviště, na Boca do Inferno vyloženě davy. Takže to rozhodně není tak, že by to byl turisty zapomenutý kraj, ba naopak. A to už jsme byli po sezoně, v létě to tam podle toho, jak byly vyprodaný auta a ubytka, muselo být šílený.

Do termálů v Poca de Dona Beija jsme čekali přes hodinu ve frontě (lidé před náma dokonce říkali, že čekali 1,5 hodiny). Fungovalo to tak, že mohlo vstoupit jen tolik lidí, kolik vyšlo ven. Vstup je limitován na 1,5 hodiny, pak vás vyhodí. Dále termály v Termas das Caldeiras, při vstupu je potřeba se zapsat na wait list a když přijdete na řadu, tak vám zavolají a můžete vstoupit. Čekali jsme opět zhruba hodinu s tím, že po hodině uvnitř vás opět vyhodí. Termály v Caldeira Velha fungují jen na online rezervaci několik dní předem, jinak pak už jsou volná místa pryč, čas pobytu omezen na 2 hodiny. Jediný bez omezení byly oceánský termály na Ponta da Ferraria (vedlejší s bazénem opuštěné a nefunkční) a pak Terra Nostra Parque, kde sice neomezují čas, ale v 16:30 vás vyhodí a dále už tam mohou jen hoteloví hosté.

Ostrov je fakt super a krásnej, nemá sice takový dobrý treky jak Madeira, ale zase má hromadu nádherných pláží s jemným pískem, kde se dá skvěle koupat. Plus k tomu ty termály s opravdu horkou vodou. Jen pozor na to, že je tam opravdu obří vlhkost, srovnatelná s tím, co jsem zažil v JV Asii. V kombinaci s ostrým pálícím sluncem, co tam některý dny bylo, to bylo opravdu vražedný. Obzvláště pokud se rozhodnete jít nějaký trek v džungli.

Ceny mírné, téměř všechny atrakce jsou zdarma nebo za minimální poplatek, takže utrácíte prakticky jen za jídlo, které je taky levné. Parkování se neplatí nikde. Bohužel co se týče jídel, tak je to dost slabota. Už tak dost nezajímavá portugalská kuchyně je tady ještě více zjednodušená a tak jsme si za celou dobu nejvíce pochutnali na sushi v japonské restauraci. Bohužel Portugalsko není co se týče jídla Španělsko. V tomhle ohledu je lepší Madeira, kde dělají super Espady a Espetady.

Určitě doporučuji plavbu na Ilhéu de Vila Franca, je tam krásná chráněná laguna s křišťálovou vodou, kde se dá skvěle plavat. Dále doporučuji navštívit obě čajové plantáže (Gorreana i Porto Formoso) a ananasové plantáže (více než tu Faja de Baixo doporučuji větší na okraji Ponta Delgady, kde to mají lépe udělaný). Z pláží doporučuji vedle toho malého ostrova ještě Agua D'Alto (Grande i Pequena beach), Santa Barbara beach, Praia do Moinhos a Praia do Fogo. Na Mosteiros beach byly hned druhý den našeho pobytu velký záplavy a pláž byla zničena, nicméně hned ji začali opravovat, takže časem snad bude zase v původním stavu.

0 Citovat

Gruzie již nevyžaduje odletové PCR testy.

0 Citovat

matej15 napsal(a):

Praha - Frankfurt - Ponta Delgada s Lufthansou

Při odletu z Prahy studená sprcha se špatně vystavenou letenkou (kupovanou přímo na webu Lufthansy). To, že nešel udělat online check-in jsem neřešil, bral jsem to tak, že chtějí vidět covid pass na přepážce, což ale nebyl ten problém. Problém byl v tom, že letenka byla prý v jakýmsi pastavu a tudíž nešel udělat check-in ani na přepážce. Následovalo 30 minut řešení na ticketing counter, kde paní volala na Lufthansu a první operátor po nás chtěl zakoupení nové letenky, že původní v březnu koupená a řádně zaplacená je neplatná :) :) :) :) Naštěstí na další pokus druhý operátor letenky opravil a mohli jsme udělat check-in. Naštěstí odlet měl 20 minut zpoždění, takže jsme to na poslední chvíli stihli.

Další studená sprcha přišla na gatu, kde aktivní paní vyžadovala abychom ukázali příletový formulář na Azory. Přesvědčování o tom, že pro očkované tam žádný formulář není potřeba, dokonce ani nejde vyplnit (musí se zvolit prodělaní nebo test a doložit to dokumentem, jinak to dál ve vyplnění nepustí), ani přímo ukázání na webu formuláře, kde je tučně, že pro očkované se formulář nedělá, stejně si stále trvala na svém. Nakonec jsme byli puštěni se slibem, že formulář vyplníme ve Frankfurtu a dostali jsme k tomu vytisknutou stránku z Timaticu, kde bylo napsáno, že formulář platí bez výjimky (totálně neaktuální informace). Samozřejmě jsme nic nevyplňovali a na Azorech to ani nikdo po očkovaných nechtěl. Jde vidět, že Czech Airlines Handling narozdíl od Menzies nedostalo přes prsty, tak furt vysírají s nesmyslama.

Tak toto jsem neměl před čtvrtečním letem s LH číst :D Snad to bude na Madeiru víc v klidu.

0 Citovat

Lufthansa je v poslední době nějaká divná. Při cestě z Ponta Delgady nás v letadle docela nevybíravě vyhodili z exitových sedaček s tím, že tito cestující (myšleno starší, a když říkám starší, tak 80+ německý pár) si za ta místa zaplatili dopředu. Nikdo mi nebyl schopen vysvětlit, proč se tedy neozvali na check inu, když jim tam přidělili jiná místa. Stejně tak jsem neuspěl s dotazem, zda můžu zůstat sedět na exitu, když mám místo C a důchodci A a B. Na letišti mi borec na přepážce tvrdil, že v letadle nebude žádný servis s jídlem a že si můžu koupit něco na letišti, že mi to pak Lufthansa proplatí. Když jsem se ptal na podrobnosti, protože jsem o tom nikde neslyšel, tak víc prý není. Na druhou stranu mi při obou letech vzali zadarmo kufr k odbavení i když jsem měl jenom eco light a mam jenom silver. 

0 Citovat

Praha - Frankfurt - Windhoek 17. 9., v Praze nám oznámili, že jsme prý během check-inu nahráli dokumenty (negativní test a očko, ale nejsem si vědom, že bych tam něco nahrával :D ), tak po nás nic na odletu nechtěli. Ve Frankfurtu vůbec žádná kontrola, šli jsme přes stop-over do města. V Namíbii na letišti zodpovědně kontrola termokamerou, bambilion různých formulářů, negativní test atd. Visa on arrival pro občany ČR funguje, prakticky po nás nechtěli nic z toho, co uvádějí na webu (žádné zvací dopisy, pojištění výpisy z účtu atd), jen vyplněný formulář na vízum a fotku.

 

Návrat 3.10. po stejné ose, očkovací certifikát chtěli vidět během různých kontrol na všech 3 letištích, ale většinou už když viděli hlavičku covid passu, tak mávali ať jdeme, že ok.

 

Samotná Namíbie naprosto uchvátná. Navíc dost lodgů a luxusních kempů má akutálně "promo covid" ceny, přesto jsou z většiny prázdné. V případě zájmu o víc info pište SZ.

0 Citovat

V nemecku, v restauracnom vozni uz zacali uplatnovat 3g

0 Citovat

mikir napsal(a):

Dnes Praha -Dublin kontrola dokladu o testu, prijezdoveho formulare atd. nulova jak v Praze tak v Dublinu zato pri vsupu u pasovky me nepustila dal dokud jsem si nenasadil respirator... Samozrejme jen co jsem prosel jsem ten hadr okamzite sundal a vzal si tu obycejnou rousku  stylem pod nos ,coz proslo az do letadla , kde me pak prochazejici zjevne novacek upozornil na nasazeni pres nos Udelal jsem mu na chvili radost , nez jsme vzletli ,pak uz klasika piti ,jidlo a do konce letu uz nejen pod nosem ,ale vubec ,stejne jako ted v buse do Corku Budu muset popremyslet ,zda vyhazovat penize za testy a otravovat se z nejakym PLF kdyz to nikdo pak nechce videt Samozrejme karantena byt nemusi

 

 

Mikire, z tebe ta inteligence přímo stříká... je mi tě upřímně líto.

0 Citovat

@Randy: Nevím, jestli je zrovna projev inteligence tady citovat tyto řeči, které má mnoho lidí skryté, a ještě po 4 dnech.

0 Citovat

Vídeň - Frankfurt - Mombasa. Ve Vídni kontrola víza, testu a QR kódu a ve Frankfurtu u gatu extra kontrola negativního testu. Trasa z FRA do MBO operovano Eurowings. Letadlo vypadalo nově a bylo poměrně hodně místa na nohy. Alkohol placený, možnost dokoupení sluchátek a deky. Noční let byl hodně podchlazeny, takže se deka určitě hodí.

Na místě jsem dali 6 denní safari a 2 dny u moře. U vchodu do ubytování se měřila teplota + dezinfekce rukou + roušky. Lodge skoro prázdné a v parcích minimum turistů, takže paráda. Víc lidí bylo už v hotelu na Diani Beach.

Cestou zpět chtěli na letišti vidět, buď negativní test nebo certifikát o vakcinaci. I když na webu stále píšou, že je potřeba jedině test, jinak tě nepustí do letadla.

 

0 Citovat

zdravim, v pripade Grecka stale funguju 4 (test) a 7 (bez testu), ci nastali od minuleho roka nejake zmeny?

0 Citovat

PRG - LIS - TFS - TFN - LPC ...  LPA - LIS - PRG

PRG - LIS  (TAP) v Prahe kontrola oboch prijazdovych formularov (ESP a POR) + kontrola ockovania, let uplne plny. V Lisabone na letisku nekontroluje nikto nic, ani pri prilete ani pri odlete, pri checkine na hoteli kontrola certifikatu. Zivot v meste takpovediac v normale, okrem rusok (aj na ulici poniektori)

LIS - TFS (TAP) ziadna kontrola, self checkin, self odbaveni zavazadel, let plny tak z 20%. Tenerife na ubytovani nic ("if you weren't vaccinated, you wouldn't get here"). Auto sice trochu drahsie (brali sme najlacnejsi automat) ale zas dostali sme Alfu Romeo Stelvio (nasu kategoriu uz asi nemali). Plaze vcelku plne, na Teide takisto plno (vystup sa rezervuje tak 2 mesiace vopred, my sme to presvihli), rusky len na takych tych klasickych miestach ako restauracie a pod.

TFN - LPC (Binter) kontrola ziadna, koniec koncov vnutrostatny let, jeden z poslednych na La Palmu, ktory odletel pred zastavenim letov :) La Palma zaujimava, aj ked povodne plany zrusene skoro kompletne, ale zas nahradny program v podobe eruptujucej sopky to celkom solidne vynahradil. Par rozhovorov do medii :) , inak sme vela zahranicnych turistov, okrem Nemcov v rezortoch, nestretli. 

LPC - LPA neklaplo, namiesto 45 minut letu sme trajektami a auotbusmi stravili na ceste cely den, plny trajekt nemeckych dochodcov z dvoch presmerovanych 757ciek Condoru na trase La Palma - Tenerife sa postaral o zvukovy a vizualny zazitok v podobe dvojhodinveho neprestajneho zvracania. 

Gran Canaria pohoda, rusky takisto len v restauraciach a na letisku. Pocasie stale nadherne, my sme chytili nejaku vlnu horucav, takze okolo 34 v tieni. Po ceste naspat iba kontrola certifikatu a v Prahe QR kod (letmo)

0 Citovat

V nedeli jsem absolvoval Viden - Mahon (Menorca) a zpatky, v zasade asi nema smysl opakovat nic co uz bylo napsano na tema Ryan (operovano Buzzem), Viden, tranzit, Spanelsko etc. - V Mahonu otevrena lounge s full ekvipem, ve Vidni jsem vynechal, protoze jsem tam uz nejak prelaungovany, ale mam z cesty jeden uplne novy nefalsovany travel hack:

Behem bookingu u Ryanu si objednate a zaplatite 1x Pringlessky se slevou (zaplatite jeden ks v pozadovanem smeru) a nasledne po 10ti min dohadovani s crew pres svoje namitky, ze jste platili Pringless jen 1x, je dostanete pro kazdeho pasazera v ramci rezervace, tzn. za zpatecku jsem dostal 8ks Pringlu za cenu 2 - maji nejaky bordel v systemu proste Vam nacpou co rika computer a pravda a laska nikoho nezajima :)))))

EDIT: Jeste jsem zapomel napsat, ze tydenni Menorca v 5* hotelu s pucenym SUV v automatu pro 4 osoby s odletem z Vidne byla levnejsi nez samotne letenky z Prahy z TravelSerem bez kufru na Rhodos, a to jsem to kupoval 2 dny dopredu (blici smajlik leti do TravelSeru).

0 Citovat

mam zkusenost z min tydne letiste zakynthos... 4 bez testu 7 s testem.... mela jsem 7, oproti minulemu roku mi dokonce dosla cca za 5h i sms s vysledkem

 

cizy napsal(a):

zdravim, v pripade Grecka stale funguju 4 (test) a 7 (bez testu), ci nastali od minuleho roka nejake zmeny?

0 Citovat

Vdaka :)

0 Citovat

My Zakynthos minulý týden, bylo nas 16 z toho 4 os mely 7, zbytek 4, na test nešel nikdo...

0 Citovat

HER - VIE s Wizzom. Ako pisal niekto vyssie, na rozdiel od ostatnych greckych letisk, pri online checkine nedostanete boarding pass, ale vsetci musia ist na kontrolu dokladov k check-in pultu. Tam prebiehala dost prisna kontrola prirucnej batoziny. Okrem rozmerov ju aj velakrat vazili a potom si za nu vypytali, co som nevidel uz niekolko rokov. Na gate uz neriesili nic a nastupovalo sa hladko. Snad to niekomu pomoze vyhnut sa neprijemnym prekvapeniam. 

0 Citovat

Nemá někdo informace, jak to momentálně (říjen 2021) vypadá s cestováním na Maltu s odletem z Bratislavy? Myslím kontroly na letišti a nástup do letadla Ryanairu? Dík.

0 Citovat

z Jerevanu do Viedne s Wizz v nedelu - kontrolovali ockovanie na checkine (v Jerevane si treba ist po boarding pass) a chceli vidiet aj rakusky plf, no supervizor potvrdil ze netreba. Letisko je asi jedine miesto kde sa nosia v krajine ruska :) 

0 Citovat

Super info o Jerevane, tonic. O tyzden tam letim a najblizsich dnoch som sa na to chcel spytat. Nestihas narychlo zbuchat dalsi cestopis, nech mam inspiraciu? :))

0 Citovat

este teraz spim :D ale v rychlosti ak by som nestihal - khor virap treba doobeda, nech je pekne svetlo na ararat ak bude vidiet, noravank uplne parada, areni jaskyna nic moc, ale ved je to vedla. Noy Land ubytovanie v cottage super hned pri brehu Sevanu, teda ak dobre pocasie :D ale okupal som sa aj tak :D

najvacsie prekvapenie u mna Alaverdi, armenska Ciatura, len teda 5-6km cesty v remonte, tragicke.

Cesta do Geghardu tiez v remonte par kilometrov, klastor tiez, ale za navstevu stoji. Garni nadherne tie vyhlady do okolia.

Jerevan sme tentokrat vynechali, maximalne sme vybehli kaskadu a  boli stokovat v parku pobedy v davno skrachovanej restauracii s vyhladom na mesto.

0 Citovat

Čágo Bélo , pred 5 dnami návrat na Slovensko z  Turecka a Iraku (9 000 km v sedle BMW).

Cesta do TK bez kontroly prechod Ibrahim Khalil (TK/IQ) kontrola certifikátu na hraniciach inak pokoj a pohoda !

Iraq buhužiaľ nič dobrého z pohľadu motorkára! Ľudia (kurdi) super až po moment nasadnutia za volant, menia sa na "zvírence"!!! Podobne ako v republikách centrálnej Ázie. Iraq , krajina vyprahnutá , smrdí naftou a gazom, prachu na mraky a ceny v hoteloch vysoké! Doprava v Erbile = katastrofa. Do Mosulu ma nepustili lebo údajne pre EU citizens not safety enought! Kto by sa s nimi hádal. V mestách 100% spoľahlivosť, že Vás neokradnú!!  Turecko je super krajina naviac keď tam zúri inflácia a € každý deň rastie :-). Turci nemajú radi Erdogana ale milujú Ataturka, podobne na SK nenávidíme Matoviča a milujeme tlstú Zuzu :-) BTW!

Pri návrate kontrola certifikátu Green passu na hranici TK/BU!

0