Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

BERGAMO HEUTE - ❗covidové BBC - ITÁLIE, BERGAMO, let s Ryanair:

👉 odlet z Prahy ➡️ kontrola letenky a ID (pas, OP). Váš pracně vygenerovaný QR kód pro vstup do země ani výsledek stěru vaší skoro centrální nervové soustavy (mozku) nikoho nezajímá.

👉 přistání v Bergamu bez kontroly čehokoliv, prostě vystoupíte z letadla omámení nádherou svítání mezi nebem a zemí, projdete kolem stolku, kde leží pozůstatek dob minulých (teploměr) a nikde nikdo. Žádní zdravotníci, policajti, vojáci, žádné čtečky QR kódů, covid pasů, prostě nikdo a nic. Jako kdysi, pamatujete ještě? 🙏 

👉 V šoku z toho všeho si s úsměvem na rtu srknete vína, které jste si v pražském salónku přelili do PET láhve (kapitolu letištní salónky chystám✌😉) a jdete vstříc sladkému italskému #DOLCE #VITA🍸🇮🇹 💛

 

Průběžně zpravodajství PRAHA - ZÁPADNÍ SAHARA na facebooku CESTUJIZAKACKU 😉

0 Citovat

MIGUELAS napsal(a):

Vlastimil B., tak to je fakt pech. Já doteď Itálii považoval za bezpečnou, konkrétně v Neapoli jsem kdysi před 15 lety prochodil pár nocí, nebo zůstal do rána na útesech a pak jsem zjistil, že jsem seděl na prázdné konzervě od sardinek, letos jsem byl takto v Bari bez hotelu, v Polignano a Alberobello bez hotelu, prochozene a profocene noci, za chvíli se chystám na noci bez hotelu v Brindisi, Lecce a Ostuni. Předevčírem Ronda by night, zítra Malaga by night a pozítří Malta. Asi jsi byl v blbý čas na blbem místě. 

Ty noci bez hotelu zneji celkem dobrodruzne i romanticky a vim, ze to tak obcas udelat lze. Ovsem z vlastni zkusenosti vim, ze to je mozny provest jen noc prvni a jiz nasledujici noc musi byt hotel, hostel nebo nejhure nekolika hodinovy pobyt v dopravnim prostredku zkratka na dospani a navic nez obavy z pripadne ztraty osobnich veci. V tvem pripade ty noci bez hotelu nasleduji i po sobe? Jak to prosim resis s naslednou unavou?

0 Citovat

"s úsměvem na rtu srknete vína, které jste si v pražském salónku přelili do PET láhve "

 

Laik se diví, odborník žasne. Myslím, že je nejvyšší čas s tím začít něco dělat, než bude pozdě.

 

 

0 Citovat

niemandos_1 napsal(a):

"s úsměvem na rtu srknete vína, které jste si v pražském salónku přelili do PET láhve "

Laik se diví, odborník žasne. Myslím, že je nejvyšší čas s tím začít něco dělat, než bude pozdě.

Setřeli jí mozek, sama to píše.

0 Citovat

CESTUJI za KAČKU napsal(a):

BERGAMO HEUTE - ❗covidové BBC - ITÁLIE, BERGAMO, let s Ryanair:

👉 odlet z Prahy ➡️ kontrola letenky a ID (pas, OP). Váš pracně vygenerovaný QR kód pro vstup do země ani výsledek stěru vaší skoro centrální nervové soustavy (mozku) nikoho nezajímá.

👉 přistání v Bergamu bez kontroly čehokoliv, prostě vystoupíte z letadla omámení nádherou svítání mezi nebem a zemí, projdete kolem stolku, kde leží pozůstatek dob minulých (teploměr) a nikde nikdo. Žádní zdravotníci, policajti, vojáci, žádné čtečky QR kódů, covid pasů, prostě nikdo a nic. Jako kdysi, pamatujete ještě? 🙏 

👉 V šoku z toho všeho si s úsměvem na rtu srknete vína, které jste si v pražském salónku přelili do PET láhve (kapitolu letištní salónky chystám✌😉) a jdete vstříc sladkému italskému #DOLCE #VITA🍸🇮🇹 💛

 

Průběžně zpravodajství PRAHA - ZÁPADNÍ SAHARA na facebooku CESTUJIZAKACKU 😉

Nějaká soutěž o titul socka roku?

 

0 Citovat

MIGUELAS napsal(a):

Vlastimil B., tak to je fakt pech. Já doteď Itálii považoval za bezpečnou, konkrétně v Neapoli jsem kdysi před 15 lety prochodil pár nocí, nebo zůstal do rána na útesech a pak jsem zjistil, že jsem seděl na prázdné konzervě od sardinek, letos jsem byl takto v Bari bez hotelu, v Polignano a Alberobello bez hotelu, prochozene a profocene noci, za chvíli se chystám na noci bez hotelu v Brindisi, Lecce a Ostuni. Předevčírem Ronda by night, zítra Malaga by night a pozítří Malta. Asi jsi byl v blbý čas na blbem místě. 

Nebojte, jednou to vyjde a budete rád, že vyváznete stejně jako předpisatel.

 

0 Citovat

Praha - Barcelona - Praha (Easyjet)

V Praze jsme se cestou z Billi zeptali pro sichr na check-inu jestli se po nás něco chce, když jedem jen s příručárek. Řekli nám, že kontrola dokumentů je lepší u nich než pak u gatu, tak koukli na vstupní formulář a dali nám papírovou letenku. U gatu jsme se sešli se známou co šla napřímo a nic jí samozřejmě nekontrovali ... :D V Barceloně rychlé pípnutí qr kódu a pryč, žádné zdržení.

Cesta zpět u gatů kontrola očkování x testu. V Praze kontrola příjezďáků klasickým nasíracím stylem - fronta - čekání - pán u stolečku bez čtečky - ,,máte formulář?" (začnete ho hledat v mobilu) ,,jo tak běžte ..."

0 Citovat

Portugalsko, Algarve

Vídeň - Faro - Vídeň (Ryanair)

Cesta z Vídně do Fara , kontrola pouze letenek, ID, pas, ani certifikáty o provedené vakcinaci nebo testu nikdo vidět nechtěl. Letadlo téměř plné. Časopisy s nabídkou občerstvení a dalšího zmizely a nahradily je elektronické, které si musíte předem stáhnout do mobilu. Stejně tak sáčky pro pasažéry, kterým je nevolno :D. Naše místa nebyla téměř uklizená, okýnko ulepené, na sedadlech a stolíku drobky - jsem zvyklá si vždy vše okolo otřít navlhčeným ubrouskem, ale poslední dobou se mi zdá létání s Ryanair horší a horší. Letušky však ochotné, milé a nápomocné. 

Přílet do Fara . Měli jsme nachystané vyplněné povinné formuláře, nikdo však při vstupu vůbec nic nekontroloval, tak jsme se vydali do teplé letní noci. :). Portugalsko. Nádhera. Krása. Boží. Půjčili jsme si auto, projeli pobřeží Algarve. Sluníčko po celou dobu (byli jsme na 8 dní), večer trochu chladněji. Nádherné pláže, skaliska, vlnobití jako blázen, takže dovádění na vlnách, prozkoumávání útesů, skrytých pláží, výlet na katamaránu, surf, skvělé levné jídlo - Pastel de Nata, všude a pořád :D Usměvaví lidé. Respirátory ne, roušky se nosí uvnitř, ale zas tak až na tom nelpí. Do restaurace jsme si nebrali, do supermarketu ano. Ubytování, tři různá. Jednou soukromý domeček ve Faru, podruhé vilka v Lagosu a poslední velký resort ležící přímo na útesech v Albuferii. Roušky pouze v resortu a to jen uvnitř :). Všechna ubytování naprosto skvělé za boží ceny. V resortu jsme byli téměř sami, což bylo super. Celkově za asi 30 tisíc korun za dva lidi jsme si toho spoustu užili. 

Cesta zpět do Vídně.  Asi 3x jsme se prokazovali letenkou, ID, covid dokumenty nikdo vidět nechtěl. Trošku přísnější kontroly zavazadel, klučinovi měřili zavazadlo a neprošlo mu. Přílet do Vídně, kontrola žádná, zařadili jsme se do skupiny tranzit - ČR a to bylo vše. 

0 Citovat

Jakub Langer, tak dvě noci po sobě dokážu prochodit, nepočítám nultou noc, kdy musím vyhnit na letišti ve Vídni. Hotelem řeším jak kdy až tak treti noc, záleží taky na ceně, jak je single s příslušenstvím nad 25e tak se mi do toho nechce (když třeba zpátečka Vídeň Agadir se dá koupit za 30e). Ale už jsem starší a zmáhá mě to, už po tom postkovidovem entusiasmu budu brzdit. Treba na tomto posledním tripu noc na letišti ve Vídni, další prochozena noc v Ronde, k ránu zima, je to v horách tak jsem skoncil v podzemních garážích, pak 2 noci na hotelu s bazénem v Torremolinos, dnes noc na letišti v Malaze, zítra noc na letišti na Maltě, pozítří hotel s bazénem na Maltě a na zpáteční cestě vyhniti na letišti ve Vídni do ranniho odjezdu vlaku do ČR. 

Ahmade, vše je možné. Zatím jsem dostal po pysku v Ostravě od etnika, v Hondurasu ani jiných jámách lvovych mi nikdo nezkrivil ani vlásek. Letos v Itálii všude až do rána, plno lidí a bez pocitu ohrožení, v takovém Bergamu třeba pravidelně po půlnoci chodím z města na letiště pěšky. Ale samozřejmě, jednou se ucho utrhne. 

Tady ale v případě Vlastimila a Neapole je divné, že ho okradli a ještě dostal nakládačku. Většinou to probíhá v klidu zbraň nebo nůž a pokud se člověk aktivně nebrání, tak by se mu nemělo nic stát.

0 Citovat

@Miguelas: Vlastimil psal, že se bránil.

Já myslel, že většinou spíš v posledních letech v autě, ale takovýto způsob cestování už teda nechápu.

0 Citovat

Libore, je to takové deja vu. Evropou a levnýma letenkama jsem před 15 roky začínal a teď během toho kovidoveho marasmu se nikam dál skoro bez testu dostat nedalo. Auto je v pohodě v Řecku nebo na Kanarech, ale zrovna v Malaze bez kreditky problém, jednu půjčovnu jsem nasel ale chtěli 150e blokace navíc z debetky, nakonec jsem je zrušil protože do Rondy jede i bus a musel bych stejně platit benzín. Ta auta v Evropě taky nejsou levná, 5000 za týden, to už mě levněji vyjde život v Mexiku nebo jinde... Takže za sebe taky doufám, že s Evropou končím a rozjedu nějaké levné střední Ameriky na jaro. Ale při mé frekvencí někde šetřit musím, a často je to hotel. 

0 Citovat

Jestli budeš létat na opakované krátké cesty do Střední Ameriky (jak to vypadá z té formulace), utratíš většinu peněz za letenky. Na jednu delší cestu jet nemůžeš? Je škoda, že máš nějaký problém s hostely. Ty by se do tvého rozpočtu vešly i v Evropě.

0 Citovat

Libore, ale pořád i ty kratší cesty do míst, kde jsem hodnekrat byl, nějakou přidanou hodnotu mají. Doma bych ležel na gauči, protože bazén je už zazimovany, tady jsem každý den na pláži. Ještě minimálně do začátku listopadu je sezóna, naposledy minulý rok jsem se v Alicante koupal v teplém moři ještě 3.11. a fakt pláže byly úplně narvané. Problém s hostely je v mé mentalitě, nesnesu více cizích lidí na pokoji a nějaké společné příslušenství.

Jsem zvyklý (za posledních 10 let) v normálních dobách létat na západ i východ na 3-4 týdny, posledních pár let preferuju před Azii spíše Ameriku a Karibské ostrovy. Naposledy než spadla klec jsem na měsíc dělal Miami, Jamajku a Bahamy v únoru 2020, den po mém návratu se zavíraly hranice.

Letaval jsem pravidelně jednou v listopadu a podruhé v lednu/únoru. Max 5 týdnů. Pokusím se o Panamu, Mexiko, Dominikánu, CR. 

Aby se to tu neplevelilo, ve Španělsku teď při příletu měření teploty a na čtečce kontrola QR kódu, poměrně dost starších lidí nosí roušky dobrovolně i ve městě nebo na promenádě, osobně nechápu jejich pohnutky. Na hotelech se to nosí jen tak, aby se neřeklo.

0 Citovat

MIGUELAS napsal(a):

Jakub Langer, tak dvě noci po sobě dokážu prochodit, nepočítám nultou noc, kdy musím vyhnit na letišti ve Vídni. Hotelem řeším jak kdy až tak treti noc, záleží taky na ceně, jak je single s příslušenstvím nad 25e tak se mi do toho nechce (když třeba zpátečka Vídeň Agadir se dá koupit za 30e). Ale už jsem starší a zmáhá mě to, už po tom postkovidovem entusiasmu budu brzdit. Treba na tomto posledním tripu noc na letišti ve Vídni, další prochozena noc v Ronde, k ránu zima, je to v horách tak jsem skoncil v podzemních garážích, pak 2 noci na hotelu s bazénem v Torremolinos, dnes noc na letišti v Malaze, zítra noc na letišti na Maltě, pozítří hotel s bazénem na Maltě a na zpáteční cestě vyhniti na letišti ve Vídni do ranniho odjezdu vlaku do ČR. 

To zni jako ultra-levne cestovani, i kdyz po noci stravene na VIE pak nasledujici dve noci prochodit, to je opravdu kumšt. Klobouk dolu!

Ovsem pokud je tech kratsich vyletu mnoho, neni uz celkem nudne stale dojizdet do Vidne na VIE? (samozrejme neomezene vstupy do Sky Lounge to trochu zprijemni ...)

 

 

0 Citovat

Jakube, samozřejmě cesty vlakem do Vídně na Hbf jsou nudné a drahé. Navíc pro jednoho je drahý i vlak z Hbf na letiště (4.30e). Jsem to teď vyšperkoval protože ta Vídeň je fakt tímto způsobem opruz a za stejné prachy mám příště Katowice-Dortmund-Viden vše v jednom dnu s FR a ráno navazny let dále.

A to si představ, že žádné salónky zdarma nemám. Jsem sice uvažoval o kartě od Equa, ale pořizovat si ji abych ji za pár měsíců musel rušit...

0 Citovat

Tak pokud stojí jednotlivá jízda v městskou ve Vídni 2,40 euro nevidím na 4,30 na letiště nic drahého na místní poměry ..

Já zrovna v sobotu též odlétám z Vídně v 7:00 ráno a spíš byl problém sehnat nějaké rozumné ubytování poblíž vlakové stanice na letiště  - nakonec poblíž stanice St.Marx za 68 euro (pro dva)....to přes léto byli hotely ve Vídni za daleko příjemnější ceny ..

0 Citovat

MIGUELAS napsal(a):

tak to je fakt pech. Já doteď Itálii považoval za bezpečnou, 

Tak zrovna Neapol je známá tím ,že je tam bezpečnostní situace výrazně horší než ve zbytku Itálie.

Osobně mám v Itálii sježděno kde co ,ale Neapol právě kvůli vysoké kriminalitě mám na černém seznamu ..

0 Citovat

Prave cekani ve Vidni na vlak do Prahy let z Dublinu bez jakekoliv kontroly covidovych nesmyslu jak v Dublinu tak ve Vidni az mi je lito zaplaceneho testu a dokonce jsem vyplnil i prijezdovy formular do CR protoze mi to je vlastne jedno, test zpatky do Irska si stejne udelam ,protoze zpet  letim z Prahy No jeste je treba chvili vydrzet a pujde to zkouset bez tech blbosti

0 Citovat

Tak jeste k poslednim zajimavostem Neapol je smula v nevhodnou dobu na nepravem miste Bergamo s pet lahvi v podani Katky pobavilo i komentar k tomu o soutezi socek na takovou soutez se rad prihlasim No a noci Miguelase ? Taky jsem neco takoveho v 98 a v 2002 v USA na  Novem Zelande i jizni Americe absolvoval ,ale souhlasim z Jakubem ,ze jedna nebo dve noci jeste,ale vic uz na cestovani a poznavani neni uz to prave orechove Po Evrope spis to auto, nebo nekde ten stan a i v hostelech  mivaji samostatne pokoje Jednou jsem takovou bezhotelovou noc zkusil v Oslo a radeji uz ne 

Jinak ted jedeme z  Vidne napred za tech 4.30 na osobu na Hb a ted do Prahy za dva 515 Kc Letenka stala 2x 10 euro z  Dublinu Prahu bych poridil za 63 euro na osobu ,takze nebylo o cem uvazovat

0 Citovat

Zdravím z letiště v Jerevanu. Sice jsem ještě nedoletel zpět do Vídně, ale přesto už si dovolím hodnotit. 

Let Vídeň - Jerevan - Vídeň

Cesta tam uplne v pohodě, ve Vídni i tady jim stačil vytištěný certifikát z tečky. Měl jsem sebou i vstupní formulář, nikdo ho nechtěl videt.

V Jerevanu občas někdo rouška, jinde fakt výjimečně, zda se mi, že tu covid dost ignorují. 

Teploty velice příjemné, měli jsme cely tyden kolem dvaceti. 

Na Aragatsu je už sníh, ale dostanete se ještě v pohodě aspoň na jižní vrchol (sebou hlavně opalovak, já ho zapomněl a spálil se jak prase).

Severni Arménie dost zklamání, ale čím víc na jih, tím jsou lidé prijemnejsi, krajina hezčí a hlavně čistší. Dojeli jsme až do města Goris a z tamnejsi přírody jsem byl nadšený. 

Jen je tu ve vzduchu cítit napětí, potkáváte hodně vojáků a i Rusů. Nad hlavou jsme měli i bojové vrtulníky. Pro fanoušky vojenské techniky (v podání Armenie přímo muzejní) super. 

Btw.: pokud někdo chcete na náhorní Karabach, je potřeba se nahlásit ještě v Jerevanu jejich speciálnímu úřadu, aby byl člověk v seznamu lidí, které ruští vojáci pustí přes hranice. Přes arménskou hlídku se dostanete v pohodě, dají Vám i viza (ideálně si je nenechat dát do pasu ale zvlášť, pokud někdy plánujete Ázerbájdžán), ale Rusové stejně o kousek dál chtějí zápis do výše popsaného seznamu. 

 

 

 


img-20211013-125343.jpg

0 Citovat

Poznamenám, že na pasovce jsem byl sám a jediné místo, kde se tu nosí roušky, a to ještě na mikira, je letiště v Jerevanu. K tomu je na něm celkem vedro.

Před letem do Tbilisi kontrola dokumentů - pas, očkování, gruzínský formulář. Na pasovce razítko do pasu a na letenku. Na security netřeba vyndavat tekutiny, ale buzerují u plastového pásku. Aspoň že nezouvají.

Do Vídně to ale letí až za 5 hodin - co tak brzy tady?

0 Citovat

Ráno jsem vracel auto v Jerevanu, takže jsem z jihu vyrážel hodně brzo. Takže jsem si tu chvíli zdriml.

0 Citovat

Ja te Katerine jisty kredit za obsahle informace (kde/co/jak) uznavam, ale vozit si do Italie kradene vino v petce je presne ten wtf moment :)

0 Citovat

vhodna nevesta pre brumbruma :))

0 Citovat

doctorex napsal(a):

Btw.: pokud někdo chcete na náhorní Karabach, je potřeba se nahlásit ještě v Jerevanu jejich speciálnímu úřadu, aby byl člověk v seznamu lidí, které ruští vojáci pustí přes hranice. Přes arménskou hlídku se dostanete v pohodě, dají Vám i viza (ideálně si je nenechat dát do pasu ale zvlášť, pokud někdy plánujete Ázerbájdžán), ale Rusové stejně o kousek dál chtějí zápis do výše popsaného seznamu. 

Zbylo v Karabachu vůbec něco, kvůli čemu tam jezdit? 

0