Před časem jsem se rozhodl sepsat pár zkušeností ze svého pobytu v Íránu. O tom, jak to chodí nebo chodilo na letišti (ten den, kdy jsem jsem žádal o vízum) se můžete dočíst zde viewtopic.php?f=53&t=3229. Ve druhém přispěvku jsem řešil technické věci jako jsou například peníze a jak je důležité mít všechny peníze určené na výlet u sebe a jak fungují rialy (kolik mají nul a tak). K tomu jsem přidal pár zkušeností s dopravou po Íránu. Jestli vás to zajímá, mrkejte na odkaz: viewtopic.php?f=29&t=3278. Takže směle můžeme jít na to: Ubytování Írán je poměrně levná země. Takřka vše je levnější než v České republice. Kdyby jste dostali bláznivý nápad a rozhodli se v Íránu řidit (doprava se tam řídí těžko pochopiptelnými pravidly), tak byste byli velmi potěšeni cenou benzínu. V přepočtu litr benzínu stojí 7-8 Kč. Takže v tomto ohledu je to ráj na zemi. Co tak růžové není, je dostupnost levného ubytování. Írán zatím není země, která je plná backpackerů a tomu odpovídá i nabídka hostelů. Takřka skoro žádná není. Například Teherán, což je město, kde žije něco kolem 14 milionů obyvatel, nabízí jenom dva hostely a z toho jeden je velmi skromný. Ostatní ubytovávací kapacity se pohybují minimálně něco přes 30 dolarů. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit jeden ze zmíněných hostelů. Hostel se nachází v severní části Teheránu v ulici, která dá vašemu taxikáři zabrat, je to tam trochu náročnější k nalezení. Na druhou stranu na stránkách hostelu se dá najít velmi podrobný popis cesty k nastudování. Cena je 15 dolarů za sdílený pokoj s deseti lůžkama a abych nezapomněl, hostel se jmenuje „Seven hostel“ a zde je na něj odkaz: http://sevenhostels.com/ Dalším zařízením, které jsem měl tu čest vyzkoušet, byl hostel respektive hotel ve městě Shiraz, což je město, které byste rozhodně neměli vynechat. Hostel s hogo fogo jménem „Niayesh Boutique Hotel“ se nachází přímo v centru kousek od místní historické pecky - Shah-e-Cheragh Shrine. Cena je opět deset dolarů za sdílený pokoj. Posledním městem, ve kterém jsem strávil „backpackerskou“ noc, je město Yazd, což je město v poušti a pro mě asi to nejzajímavější město v Íránu. (měst jsem viděl asi pět, takže moje hitparáda není určitě kompletní). Hotel se jmenoval „Kohan hotel“ a nacházel v labyryntu ulic v centru. Občas to bylo trochu napínavé najít cestu zpět. Cena byla opět deset dolarů za jedno lůžko v pokoji pro deset lidí. Couchsurfing Jak správně tušíte, tak jsem zbývající noci strávil couchsurfingem, který je velmi, velmi populární jak mezi Íránci, tak i mezi Čechy v Íránu. Takřka každý couchsurfer, který mě hostil, hostil v minulosti již nějakého Čecha. Dle mé zkušenosti jsme třetí hned za Číňanama a Polákama a to na malou zemi kdesi v Evropě není vůbec špatné. Je vidět, že Češi myšlenku couchsurfingu berou vážně. Pokud nevíte, co to je – tak si zkuste trochu zagooglovat. Věřte, že je to velmi levná možnost ubytování. Ještě bych měl zmínit, že couchsurfing v Íránu má zvláštní specifika nebo minimálně v mém případě měl. Jedním ze specifik je to, že by měl být v Íránu nelegální. Trápit se tím, ale tolik nemusíte, protože i tak je velmi snadné najít svého couchsurfera. Když překousnete to, že v Íránu má couchsurfing grády a že občas moc nevíte, kde jste a kam jedete a že jsou vám nabízeny různé „produkty,“ které nechcete a nebo které jsou v Praze prostě dostupnější, tak je tato varianta ubytování asi nejlepší. Je to zajímavá a poměrně bezpečná exkurze do života místních lidí, kteří vám ukáží jiný než turistický Írán. Bezpečnost V naší české kotlině má Írán pověst ne příliš bezpečné země. Možná je to ale tím, že si ho mnoho lidí plete s Irákem. V místech, kde jsem se pohyboval Teherán-Shiraz-Yazd-Esfahan-Karman-Qom, jsem neměl ani jednou špatný pocit (možná trochu v Qomu). Města (hlavně Teherán) vypadají velmi Evropsky a jsou plná lidí, kteří vám opravdu chtějí pomoc. To, že vláda vládne tvrdou rukou, je vidět na vysoké bezpečnosti pro turisty. Pakliže jste evropsky vyhlížející turista neměl by být ani problém s nějakým okradením a nebo nedejbože s přepadením. Kdyby Íránec chtěl okrást Evropana, tak tresty jsou daleko vyšší než, kdyby Íránec chtěl okrást Íránce. To dělá Írán bezpečnou zemi pro cestování, takže pak vás místní vláda může vesele okrádat při několikanásobně vyšším vstupném na všech památkách a k tomu se připojí místní hoteliéři, kteří nabízejí „speciální“ turistické ceny. Takže pokud se budete držet „turistických“ oblastí a nezavítáte tam kam nemáte (přesný výčet je na stránkách ministerstva zahraničí), tak budete v klidu. Závěr Původně jsem chtěl popsat ještě nějaké tajné rady co navštívit, ale to si nechám na příště. Už by to bylo moc dlouhé a mě se nechce dál psát. Takže na závěr – jestli máte možnost jet do Íránu, tak jeďte co nejdřívě, ať to stihnete před turistickým boomem, který je již na obzoru. Je to super země, kde si odpočinete od piva a uvidíte spoustu zajímavých míst. Pár fotek závěrem: https://instagram.com/vo.cas.ontheway/ .

Írán - tipy a triky 2

Založil ve fóru Cestopisy

10 reakcí

Před časem jsem se rozhodl sepsat pár zkušeností ze svého pobytu v Íránu. O tom, jak to chodí nebo chodilo na letišti (ten den, kdy jsem jsem žádal o vízum) se můžete dočíst zde viewtopic.php?f=53&t=3229. Ve druhém přispěvku jsem řešil technické věci jako jsou například peníze a jak je důležité mít všechny peníze určené na výlet u sebe a jak fungují rialy (kolik mají nul a tak). K tomu jsem přidal pár zkušeností s dopravou po Íránu. Jestli vás to zajímá, mrkejte na odkaz: viewtopic.php?f=29&t=3278.

Takže směle můžeme jít na to:

Ubytování

Írán je poměrně levná země. Takřka vše je levnější než v České republice. Kdyby jste dostali bláznivý nápad a rozhodli se v Íránu řidit (doprava se tam řídí těžko pochopiptelnými pravidly), tak byste byli velmi potěšeni cenou benzínu. V přepočtu litr benzínu stojí 7-8 Kč. Takže v tomto ohledu je to ráj na zemi.

Co tak růžové není, je dostupnost levného ubytování. Írán zatím není země, která je plná backpackerů a tomu odpovídá i nabídka hostelů. Takřka skoro žádná není. Například Teherán, což je město, kde žije něco kolem 14 milionů obyvatel, nabízí jenom dva hostely a z toho jeden je velmi skromný. Ostatní ubytovávací kapacity se pohybují minimálně něco přes 30 dolarů.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit jeden ze zmíněných hostelů. Hostel se nachází v severní části Teheránu v ulici, která dá vašemu taxikáři zabrat, je to tam trochu náročnější k nalezení. Na druhou stranu na stránkách hostelu se dá najít velmi podrobný popis cesty k nastudování. Cena je 15 dolarů za sdílený pokoj s deseti lůžkama a abych nezapomněl, hostel se jmenuje „Seven hostel“ a zde je na něj odkaz: http://sevenhostels.com/

Dalším zařízením, které jsem měl tu čest vyzkoušet, byl hostel respektive hotel ve městě Shiraz, což je město, které byste rozhodně neměli vynechat. Hostel s hogo fogo jménem „Niayesh Boutique Hotel“ se nachází přímo v centru kousek od místní historické pecky - Shah-e-Cheragh Shrine. Cena je opět deset dolarů za sdílený pokoj.

Posledním městem, ve kterém jsem strávil „backpackerskou“ noc, je město Yazd, což je město v poušti a pro mě asi to nejzajímavější město v Íránu. (měst jsem viděl asi pět, takže moje hitparáda není určitě kompletní). Hotel se jmenoval „Kohan hotel“ a nacházel v labyryntu ulic v centru. Občas to bylo trochu napínavé najít cestu zpět. Cena byla opět deset dolarů za jedno lůžko v pokoji pro deset lidí.

Couchsurfing

Jak správně tušíte, tak jsem zbývající noci strávil couchsurfingem, který je velmi, velmi populární jak mezi Íránci, tak i mezi Čechy v Íránu. Takřka každý couchsurfer, který mě hostil, hostil v minulosti již nějakého Čecha. Dle mé zkušenosti jsme třetí hned za Číňanama a Polákama a to na malou zemi kdesi v Evropě není vůbec špatné. Je vidět, že Češi myšlenku couchsurfingu berou vážně. Pokud nevíte, co to je – tak si zkuste trochu zagooglovat. Věřte, že je to velmi levná možnost ubytování.

Ještě bych měl zmínit, že couchsurfing v Íránu má zvláštní specifika nebo minimálně v mém případě měl. Jedním ze specifik je to, že by měl být v Íránu nelegální. Trápit se tím, ale tolik nemusíte, protože i tak je velmi snadné najít svého couchsurfera. Když překousnete to, že v Íránu má couchsurfing grády a že občas moc nevíte, kde jste a kam jedete a že jsou vám nabízeny různé „produkty,“ které nechcete a nebo které jsou v Praze prostě dostupnější, tak je tato varianta ubytování asi nejlepší. Je to zajímavá a poměrně bezpečná exkurze do života místních lidí, kteří vám ukáží jiný než turistický Írán.

Bezpečnost
V naší české kotlině má Írán pověst ne příliš bezpečné země. Možná je to ale tím, že si ho mnoho lidí plete s Irákem. V místech, kde jsem se pohyboval Teherán-Shiraz-Yazd-Esfahan-Karman-Qom, jsem neměl ani jednou špatný pocit (možná trochu v Qomu). Města (hlavně Teherán) vypadají velmi Evropsky a jsou plná lidí, kteří vám opravdu chtějí pomoc.

To, že vláda vládne tvrdou rukou, je vidět na vysoké bezpečnosti pro turisty. Pakliže jste evropsky vyhlížející turista neměl by být ani problém s nějakým okradením a nebo nedejbože s přepadením. Kdyby Íránec chtěl okrást Evropana, tak tresty jsou daleko vyšší než, kdyby Íránec chtěl okrást Íránce. To dělá Írán bezpečnou zemi pro cestování, takže pak vás místní vláda může vesele okrádat při několikanásobně vyšším vstupném na všech památkách a k tomu se připojí místní hoteliéři, kteří nabízejí „speciální“ turistické ceny.

Takže pokud se budete držet „turistických“ oblastí a nezavítáte tam kam nemáte (přesný výčet je na stránkách ministerstva zahraničí), tak budete v klidu.

Závěr

Původně jsem chtěl popsat ještě nějaké tajné rady co navštívit, ale to si nechám na příště. Už by to bylo moc dlouhé a mě se nechce dál psát. Takže na závěr – jestli máte možnost jet do Íránu, tak jeďte co nejdřívě, ať to stihnete před turistickým boomem, který je již na obzoru. Je to super země, kde si odpočinete od piva a uvidíte spoustu zajímavých míst.

Pár fotek závěrem: https://instagram.com/vo.cas.ontheway/

0

Super...díky smiley

0 Citovat

Vďaka za všetky 3 vlákna o Iráne - o 2 dni letíme a dosť nám to pomohlo smiley

EDIT: A keby si to o tých miestach stihol aspoň v priebehu utorka (že by sme si to v utorok večer kukli v salóniku v Istambule aspoň), tak by to bolo ešte lepšie smiley smiley

0 Citovat

ak chces nejaky zoznam miest, ktore sa oplati navstivit, mozes mrknut sem:

http://hroch.sk/destinacie/blizky-vychod/iran/

0 Citovat

a co Firouzeh hotel v Teherane? ten je tiez docela lacny

0 Citovat

Další varianta ubytování:
Každé malé městečko v Íránu má uprostřed park a v tom si můžete úplně v klidu ustlat smiley Nebo to tak aspoň šlo před třemi léty. Nikdy jsme moc dlouho dopředu nevěděli kam pojedeme dále, takže jsme né vždy sehnali couchsurfing. Park nám to vždy jistil a v hotelu jsme tím pádem nebyli ani jednou.

0 Citovat

Mne bolo parkrát ponúknuté ubytovanie bez toho, aby som sa niekoho pýtal. Ale rozhodne mi Irán neprišiel ako krajina, kde ľudia žijú z pár korún.

0 Citovat

my sme v Irane byvali skoro vo vsetkych mestach v mosaferchune, co su nieco ako ubytovne pre miestnych cestovatelov/putnikov. Napr. v Yazde je jedna hned pri Amir Chakmak, co je jeden z hlavnych tahakov mesta. Vacsinou sprcha spolocna na chodbe. Stalo to cca 9-14€ v 2010 a nikdy sme tam nestretli nikoho zahranicneho, len domacich.


viac tu: http://www.romanherda.com/category/gruzinsko-armensko-iran-2010/

0 Citovat

Není Írán v poslední době nebezpečný? Ve zprávách pořád vidím jak někomu sekají hlavy, tak bych se toho docela bála. Vy co tam jezdíte tak máte cestovní pojištění, nebo to prostě jen tak risknete a nebojíte se, že by Vás islámisti unesli? Já bych už nejela snad ani do egypta, když to tak vidím v těch zprávách. Ale byla bych ráda, kdyby mě někdo přesvědčil, že to tam není tak hrozné a nebezpečné.

0 Citovat

Couchsurfing neni prevazne o usetrenych penezich! Zalezi na kazdem co si vybere. To ze nekdo neutrati penize v oficialnim hotelu neni okradani statni kasy, ale spis to, ze chce poznat mistni lidi. Ale kazdy ma moznost si vybrat. Nehazejte vsechny couchsurfery do jednoho kose jako nejvetsi skudlily a pomahace cerne ekonomice...

Cestovani a poznavani cizich i vlastnich kulturni zvyku zdar!

0 Citovat

we are so happy to see many people here are interested traveling to iran

we would be more than happy to help you in this adventure

www.irantaste.com

0
10 reakcí